Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γράμμα από τη Μελβούρνη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γράμμα από τη Μελβούρνη

    Γράμμα από τη Μελβούρνη (αναρτήθηκε απο pitsirikos.net, 12 Δεκ, ’12 5:39 ΜΜ )

    Γεια σου πιτσιρίκο, περιμένω τόσο καιρό να σου γράψει κανένας από τη Μελβούρνη, αλλά δεν βλέπω να γίνεται τίποτα, οπότε είπα να το κάνω εγώ. Μετά από 7 μήνες μακριά από την Ελλάδα και ζώντας σε μια χώρα που δεν σε αντιμετωπίζει σαν ζώο, ο θυμός μου είναι ακόμη πιο έντονος.

    Παρ’ όλα αυτά θα διαφωνήσω με τα μελοδραματικά των φίλων μεταναστών.

    Για όποιον δεν το είχε καταλάβει, ζούσαμε σε μια (περίπου) καπιταλιστική χώρα.

    Λυπάμαι που θα τους στεναχωρήσω, αλλά όσοι φύγαμε απλά περισσεύαμε (φοβάμαι πως περισσεύουν πολλοί περισσότεροι, αλλά τέλος πάντων).

    Κατ’ αρχήν, το να είσαι Έλληνας εδώ είναι τίτλος τιμής. Έχοντας πυκνή σχέση με Γερμανούς (για λόγους που δεν είναι του παρόντος) τα τελευταία χρόνια, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο υπέροχο είναι αυτό το συναίσθημα.

    Από την άλλη, η Αυστραλία είναι ότι κοντινότερο στην έννοια ενός άλλου πλανήτη. Με ανεργία υπό του μηδενός (3-4%), ανάπτυξη 3,5% και μηδενικά ελλείμματα, καταλαβαίνεις ότι τα προβλήματα εδώ κινούνται περισσότερο στο «πόσο γρήγορα μεγαλώνει το χορτάρι».

    Ένας δημόσιος τομέας που λειτουργεί (δήλωσα αλλαγή διεύθυνσης στην εφορία τηλεφωνικά μέσα σε 110 δευτερόλεπτα -μετρημένα με χρονόμετρο) και ένα κράτος που στηρίζει τον πολίτη.

    Επειδή από μια ευτυχή σύμπτωση πριν από 7 χρόνια παντρεύτηκα Αυστραλή υπήκοο, είμαι σε καθεστώς μόνιμου κατοίκου με πλήρη δικαιώματα.

    Ίσως, αυτό να μην λέει πολλά σαν λέξη, αλλά και μόνο που είχα ιατροφαρμακευτική κάλυψη με το πού έφτασα στο αεροδρόμιο, αυτό λέει πολλά. Ειδικά για μένα που, μετά από 20 χρόνια εισφορών, το 2012 έμεινα ανασφάλιστος από το ταμείο μου (το πρώην πλούσιο ΤΣΜΕΔΕ).

    Αυτό που είναι ασύλληπτο είναι το πως αυτή η χώρα έχει στηριχθεί στην πολυπολιτισμικότητα για να ανέβει. Όλοι οι λαοί, οι θρησκείες, οι γλώσσες, οι κουλτούρες έχουν τη θέση τους εδώ.

    Τα παιδιά μου πηγαίνουν σε ένα σχολείο, όπου τα ελληνικά είναι υποχρεωτική ξένη γλώσσα από την Α’ δημοτικού. Κάνουν και θρησκευτικά (για μένα δεν έχει σημασία, για κάποιους άλλους όμως ίσως έχει).

    Η δασκάλα τους είναι Ελληνίδα, οπότε, όταν ζορίζονται, τους τα εξηγεί στα ελληνικά.

    Κάποιους άλλους δασκάλους που πλήρωνε το ελληνικό προξενείο δεν τους προλάβαμε. Μάθαμε ότι τους κόψανε το μισθό (ή τον μείωσαν, δεν είμαι σίγουρος) από την Ελλάδα και αναγκάστηκαν να φύγουν.

    Υποθέτω πως, όταν οι δικοί μας θυμηθούν ξανά την ομογένεια, ίσως για τίποτα ομόλογα της Διασποράς, θα τάξουν καινούριους δασκάλους.

    Το φαινόμενο των Ελλήνων που έρχονται ξεκάρφωτοι για να βρουν δουλειά είναι πολύ έντονο. Πολλοί απ’ αυτούς απλά ξεσηκώθηκαν από τις επιφανειακές ανοησίες των Ελληνικών ΜΜΕ ότι «στην Αυστραλία έχει δουλειές».

    Κανείς δεν μπήκε στον κόπο να τους ενημερώσει ότι εδώ το πρόβλημα δεν είναι να βρεις δουλειά, αλλά visa. Οι περισσότεροι ταλαιπωρούνται απίστευτα και προσπαθούν να βρουν μια άκρη σε καθεστώς ημιπαρανομίας..

    Κλείνοντας να σου πω πως μπορεί να μην τα φάγαμε μαζί, αλλά μαζί τους ψηφίζαμε. Δεν σου κρύβω πως νιώθω τύψεις για ό,τι ψήφιζα όλα αυτά τα χρόνια. Θαυμάζω απεριόριστα όσους μείναν στην Ελλάδα, είτε γιατί δεν μπορούσαν να φύγουν, είτε γιατί δεν ήθελαν. Και πιο πολύ θαυμάζω όσους συνεχίζουν να αγωνίζονται.

    Η σκέψη μου είναι κοντά τους και θέλω να τους πω κάτι που είδα τις προάλλες σε ένα μαγνητάκι για ψυγείο:

    NEVER,
    NEVER,
    NEVER
    GIVE UP

    Πολλούς χαιρετισμούς,

    Κώστας Στεφανίδης

    Υ.Γ. Σού στέλνω 2 φωτογραφίες, μια από την πλατεία Συντάγματος της Αθήνας και μια από την πλατεία Sparta στο Brunswick της Μελβούρνης. Τις χωρίζουν ένας χρόνος και 20.000 χιλιόμετρα.

    απαντηση απο pitsirikos

    (Αγαπητέ φίλε, με εντυπωσιάσατε. Εσείς δεν είστε μετανάστης στην Αυστραλία, είστε πρεσβευτής. Μου έχουν γράψει και άλλοι φίλοι από τη Μελβούρνη αλλά -να με συγχωρήσουν κιόλας- κανείς τόσο ωραία. Περίμενα το δυνατό μέιλ. Να είστε πάντα καλά. Καλή πατρίδα, αν και η Αυστραλία -για πολλούς Έλληνες- έχει αποδειχτεί πιο πατρίδα από την Ελλάδα.)
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    #2
    Γράμμα Νο2

    πιτσιρίκος | Γράμμα από τη Μελβούρνη (αποφάσισα ποιον θα ψηφίσω)

    Καλημέρα πιτσιρίκο από την Μελβούρνη. Αν και εδώ και σχεδόν ένα χρόνο έχω μετακομίσει με την οικογένειά μου (σύζυγο και τέκνα) στη Μελβούρνη, οι κακές συνήθειες δεν ξεχνιούνται αφού σε διαβάζω ανελλιπώς.
    Δεν θα γράψω γιατί φύγαμε, οι λόγοι είναι γνωστοί και έχουν γραφεί από πολλούς πιο πριν.
    Θα γράψω, όμως, ότι μας λείπει η Ελλάδα όχι όπως είναι τώρα, ούτε όπως ήταν πριν, αλλά όπως θα θέλαμε και θα αγωνιζόμασταν να γίνει, αν μπορούσαμε όλοι μαζί να συνεννοηθούμε και να το κάνουμε.
    Δεν έγινε… ίσως κάποια στιγμή να γίνει, όσο ζω ελπίζω (έχω αυτό το ελάττωμα μαζί με πολλά άλλα).
    Αυτό, όμως, που ήθελα να γράψω είναι ότι χαίρομαι πάρα πολύ που στις επόμενες εκλογές δεν θα ψηφίσω Τσίπρα, που εδώ που τα λέμε είναι και η μοναδική επιλογή (πρέπει να το δούμε κι αυτό το «έργο»), αλλά Julian Assange και Wikileaks Party.
    Κατά τα άλλα, κι εδώ τα κόμματα είναι όπως στην Ελλάδα. Αριστεροί – δεξιοί διαφωνούν αν τα κέντρα κράτησης μεταναστών θα είναι στο ένα νησί ή στο άλλο. Με παροχές Αμυγδαλέζας φυσικά. Αριστεροί να σου πετύχουν!!!
    Φίλησε μου την πατρίδα, είναι ακόμη καλοκαιράκι και έχει τις ομορφιές της!
    Φιλικά
    Έφη
    (Αγαπητή φίλη, διάβασα σήμερα πως η Μελβούρνη ανακηρύχθηκε για τρίτη συνεχή χρονιά καλύτερη πόλη του κόσμου, αλλά δεν χρειαζόταν να μεταναστεύσετε στην Αυστραλία για να ψηφίσετε το Wikileaks Party. Κι εγώ το Wikileaks θα ψηφίσω. Θα γράψω σε ένα χαρτί το όνομα του Julian Assange, θα το βάλω στον φάκελο και θα το ρίξω στην κάλπη. Βέβαια, δεν θα μετρήσει η ψήφος μου αλλά, και τόσα χρόνια που ψήφιζα, σάμπως μετρούσε; Η μόνη φορά που ήμουν με τους νικητές ήταν στις εκλογές του 2009 που δεν πήγα να ψηφίσω και η αποχή βγήκε πρώτο κόμμα. Κούκλα η πατρίδα, την φιλάω κάθε μέρα με λατρεία. Θα της δώσω κι ένα φιλί από εσάς. Την αγάπη μου.)

    Comment

    Working...
    X