Announcement

Collapse
No announcement yet.

Κατοικίδια με προορισμό τη Σουηδία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Κατοικίδια με προορισμό τη Σουηδία

    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής που δε βρήκα καποιες πληροφορίες.
    Ξέρει κανείς μέχρι πόσα κατοικίδια μπορεί να μεταφέρει κάποιος στη Σουηδία?
    Έσω 2 γάτες ήδη και σκεφτόμουν να φροντίσω και άλλη μια που βρήκα έξω.

    Μπορεί κάποιος να μεταναστεύσει με 3 γάτες? επιτρέπεται?
    Και απο την άλλη με τόσα που έχω διαβάσει για το πρόβλημα ενοικίασης σπιτιών στη Σουηδία, μπορεί κάποιος να εμπιστευθεί ενα ζευγάρι με 3 γατιά? Μου φαίνεται λίγο απίστευτο :(
    Και φαντάζομαι πόσο δυσκολότερο ακόμη θα είναι να βρώ σπίτι με κατοικίδια :/

    Ξέρω αν δε κανω καποιο κάθος πως εδώ στην ελλάδα μπορείς μέχρι 2 κατοικίδια να νοικιάσεις διαμέρισμα. Στη Σουηδία τι λένε οι νόμοι?
    Γενικά κάποιο σαϊτ να ψάξω τι γίνεται με αυτα τα θέματα υπάρχει? ή αν υπάρχει κάποιος νόμος, αν γνωρίζει καποιος ας μου πεί.

    #2
    Δεν ειναι μονο το τι λενε οι νομοι (δεν ξερω) αλλά κρινοντας απο την Νορβηγια ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σπιτι ακομα και με μια. Εγω δυσκολευτικα παρα πολυ. Τι μια δεν το επιτρεπει ο ιδιοκτητς, την αλλη δεν το επιτρεπουν αυτοι που μενουν στο σπιτι αν σκεφτεσαι για συγκατοικιση. Αν δεν επικαλεστουν κανονισμους, σου λενε ειμαστε αλεργικοι.

    Comment


      #3
      Σοβαρά?! Τόσο δύσκολο ε.. Είναι λυπητερό γιατί χωρίς τις γάτες μου δεν μπορώ:(
      Δε σκέφτομαι για συγκατοίκηση, με το αγόρι μου θα είμαι, αν και μιλάω για το μέλλον τώρα, δε θα πάω τωρα άμμεσα.
      Στη τελική αν δε μπορούσα να μεταναστεύσω με τίποτα, είχα σκεφτεί το χειρότερο να βάλω αγγελία για να τις πάρει κάποιος πρίν φύγω για εξω.
      Αλλά είναι πολύ έσχατη λύση που δε θα ήθελα να φτάσω εκεί!
      Όχι πως δε μου φαίνεται λογικό να μη βρίσκεις σπίτι, εδώ ακόμη και στην ελλάδα πολλοί σου λένε εξ'αρχής δε θελω γατιά-σκυλιά. Πόσο μάλλον αν είμαι ξένη σε μια αλλη χώρα.

      Comment


        #4
        Καλημέρα freeaway δεν ξερω αμα εχεις ερθει ποτε σουηδια αλλα αν εχεις πιθανοτητα να βρεις σπιτι 1 προς 1000 με ζωα πας σιγουρα στα 10000 και ποσο μαλλον οτι δεν μπορεις να τα μεταφερεις χωρις τα απαραιτητα χαρτια. βρες καμια γριουλα να τα φροντιζει... χορηγησε της και κανενα 50αρικο ευρο το μηνα για της τροφες και δεν θα εχεις τυψης.

        Comment


          #5
          Originally posted by freeaway View Post
          Καλησπέρα,

          Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής που δε βρήκα καποιες πληροφορίες.
          Ξέρει κανείς μέχρι πόσα κατοικίδια μπορεί να μεταφέρει κάποιος στη Σουηδία?
          Έσω 2 γάτες ήδη και σκεφτόμουν να φροντίσω και άλλη μια που βρήκα έξω.

          Μπορεί κάποιος να μεταναστεύσει με 3 γάτες? επιτρέπεται?
          Και απο την άλλη με τόσα που έχω διαβάσει για το πρόβλημα ενοικίασης σπιτιών στη Σουηδία, μπορεί κάποιος να εμπιστευθεί ενα ζευγάρι με 3 γατιά? Μου φαίνεται λίγο απίστευτο :(
          Και φαντάζομαι πόσο δυσκολότερο ακόμη θα είναι να βρώ σπίτι με κατοικίδια :/
          Ξέρω αν δε κανω καποιο κάθος πως εδώ στην ελλάδα μπορείς μέχρι 2 κατοικίδια να νοικιάσεις διαμέρισμα. Στη Σουηδία τι λένε οι νόμοι?
          Γενικά κάποιο σαϊτ να ψάξω τι γίνεται με αυτα τα θέματα υπάρχει? ή αν υπάρχει κάποιος νόμος, αν γνωρίζει καποιος ας μου πεί.

          Το θέμα στέγασης στήν Σουηδία είναι γενικότερα λίγο προβληματικό,δυσκολότερο είναι στήν, Στοκχόλμη καθώς υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση από προσφορά ,τώρα με τα κατοικίδια σου,η περιπτωσή σου δυσκολεύει ακόμα περισσότερο.
          Νεομετανάστες και με τρία κατοικίδια,δύσκολα θα βρείς σπίτι !
          Φυσικά μόνο εσύ ξέρεις, πόσο τα αγαπάς και πόσο τα θέλεις να είναι κοντά σου , και κανένας δέν ειναι σε θέση να σου πεί, τι να κάνεις με τα δικά σου ζώα,αυτό είναι απλά, δική σου υπόθεση .
          Εσύ αποφασίζεις !
          Γενικότερα η Σουηδία είναι πολύ, ευαίσθητοι με τα ζώα,τα αγαπάνε πάρα πολύ και τα υπολογίζουν ισάξια με τον άνθρωπο ! Δεν υπάρχει πιθανότητα να βρείς αδέσποτη γάτα η σκύλο !

          Γάτες και σκύλοι που ταξιδεύουν προς ή εντός της Ε.Ε πρέπει να επισημαίνονται με την ταυτότητα μικροτσίπ.
          Κανονισμοί για γάτες και σκύλους στην Σουηδία !

          Κανονισμοί εδώ ,σπίτια εδώ !
          Καλή τύχη !
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #6
            Originally posted by patrioten View Post

            Το θέμα στέγασης στήν Σουηδία είναι γενικότερα λίγο προβληματικό,δυσκολότερο είναι στήν, Στοκχόλμη καθώς υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση από προσφορά ,τώρα με τα κατοικίδια σου,η περιπτωσή σου δυσκολεύει ακόμα περισότερο.
            Νεομετανάστες και με τρία κατοικίδια,δύσκολα θα βρείς σπίτι !
            Φυσικά μόνο εσύ ξέρεις, πόσο τα αγαπάς και πόσο τα θέλεις να είναι κοντά σου , και κανένας δέν ειναι σε θέση να σου πεί, τι να κάνεις με τα δικά σου ζώα,αυτό είναι απλά, δική σου υπόθεση .
            Εσύ αποφασίζεις !
            Γενικότερα η Σουηδία είναι πολύ, ευαίσθητοι με τα ζώα,τα αγαπάνε πάρα πολύ και τα υπολογίζουν ισάξια με τον άνθρωπο ! Δεν υπάρχει πιθανότητα να βρείς αδέσποτη γάτα η σκύλο !

            Γάτες και σκύλοι που ταξιδεύουν προς ή εντός της Ε.Ε πρέπει να επισημαίνονται με την ταυτότητα μικροτσίπ.
            Κανονισμοί για γάτες και σκύλους στην Σουηδία !

            Κανονισμοί εδώ ,σπίτια εδώ !
            Καλή τύχη !
            Σε ευχαριστώ πολύ patrioten για τα λινκ!
            Θα τα κοιτάξω.

            Comment

            Working...
            X