Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - george lucas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Την Καλημέρα/σπέρα μου σε όλους!
    Σήμερα κλείνουμε 4 μήνες Αυστραλία και είναι μια χαρούμενη μέρα διότι επιτέλους σήμερα υπογράφηκε το πρώτο συμβόλαιο για εργασία. Επιτέλους η γυναίκα μου βρήκε μια σοβαρή δουλειά σε μια πολύ σοβαρή εταιρία με αρκετά καλό μισθό και πολλές προοπτικές εξέλιξης, εδω να πω ότι είχε βρει κι άλλη δουλειά από την 5η μέρα που ειμασταν εδω αλλά το αφεντικό της ήταν μέγας απατεώνας-εκμεταλευτης,την φώναζε για δουλειά μόνο όταν αυτός ήθελε και την πλήρωνε με ψίχουλα υποσχόμενος οτι όταν
    ''θα ανέβει η δουλειά''θα της έδινε σωστό-νόμιμο μισθό. Ο τύπος είχε σπίτι $1500000.Όπως καταλάβατε αυτό δεν έγινε ποτέ και ήρθε η ώρα αυτός να φάει ΚΑΝΟΝΙΑ στα μούτρα. Εδω να πω οτι στην Αυστραλία λειτουργεί το ''Fair Trading''αντίστοιχο της Επιθεώρησης Εργασίας ,με την διαφορά ότι εδω λειτουργεί, στο οποιο μπορεί να απευθυνθεί κάποιος αν δεν λαμβάνει το νόμιμα. Αυτοι ξέρουν τι θα κάνουν από εκεί και έπειτα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτός έχασε μια εξαιρετική υπάλληλο.
    Μπαίνει σιγά σιγά λοιπόν το νερό στο αυλάκι. Μετά απο 4 μήνες συνεχόμενης αναζήτησης εργασίας βρήκε ο ένας από τους δύο δουλειά.. Αν ήξερα και γω καλά Αγγλικά θα ειχα βρει σίγουρα.
    Σειρά έχω εγώ πλέον όπου μετά απο 2 αποτυχημένα interview συνεχίζω να ψάχνω ανελειπώς. Δεν πτοούμαι όμως, έκανα τα testακια μου σε αυτές τις συνεντεύξεις και έμαθα αρκετά από τα λαθη μου και στην τελική αυτοί χάνουν όχι εγώ...
    Ξεκινήσα διαδικασίες για επαγγελματίκο δίπλωμα έτσι ώστε να μου ανοίξουν και άλλες πόρτες εργασίας. Εδω να πω πως σε αντίθεση με VIC roads δεν χρειάζεται να έχεις 1 χρόνο το Αυστραλεζικο δίπλωμα, οταν πήγα στο RTA μου ζήτησαν το ευρωπαϊκό δίπλωμα απλά για να τσεκάρουν πόσα χρόνια είμαι κάτοχος του διπλώματος γενικά, έτσι εφόσον το είχα απο το 2000 δεν είχα κανένα πρόβλημα και έκανα αίτηση κατευθείαν.
    Πέρασα το knowledge τεστ για MR το οποίο ήταν πανεύκολο, μου έκαναν τεστ οράσεως ξεχωριστά το κάθε μάτι(το αναφέρω διότι για private licence σου κανουν και με τα δύο στα commercial licence όμως πρέπει να έχει από ενα ποσοστό και πανω ξεχωριστά σε καθε ματι) , πηρα και τα log books και πλέον είμαι έτοιμος να κλείσω σχολή για 'παράσταση'. Η ποιο φτηνή που βρήκα ειναι $800. Ειναι ενα 8αρο course και κάθε έξτρα ωρα πέραν του 8αωρου είναι συν $ 100. Ελπίζω να μην χρειαστώ καμιά παραπάνω ώρα γιατι λεφτά?? Γιοκ... Θα τα δώσω όμως γιατί είναι μια πολύ καλή επένδυση και απο οτι είδα στις αγγελίες δουλειές οδηγών υπάρχουν αρκετές και με καλά λεφτά, $ 22 την ωρα minimum, καλά είναι αν δουλεύει κάνει 38 ωρες που είναι full time μπορεί να καθαρίσει γύρω στα 800 την βδομάδα, τσεπη.
    Αυτά τα νεότερα, γενικά καλά με πολύ τρέξιμο, άγχος αλλά δεν μασάμε, βλεπουμε φως στο τούνελ και αυτό μας δίνει δύναμη και ελπίδες.
    Η Αυστραλία θέλει χρόνο και πολύ υπομονή... Αν τα έχει κάποιος αυτά και ενοειτε ορεξη για δουλειά, πάει μπροστά!
    I

    Comment


      #17

      keep going mate!!!!
      “Nothing is forever”

      Comment


        #18

        Καλη ΑΡΧΗ και καλη Συνεχεια και να σας πανε οπως τα θελετε !!

        Comment

        Working...
        X