Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - george lucas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - george lucas


    #2
    Τα χαιρετισματα μας απο το μακρινο Sydney.....
    Μετα απο εναν αγωνα που κρατησε 2 χρονια λογω της πολυπλοκοτητας της καταστασης μας αλλα και της ξεροκεφαλιας μας επιτελους σας χαιρετιζουμε απο το μακρινο Sydney!
    Το ονομα μου ειναι Γιωργος ετων 32 και με την σηζυγο μου Βιολετα ετων 23 πηραμε την αποφαση να μεταναστευσουμε στην Αυστραλια τον Σεπτεμβρη του 2011 υστερα απο τις κακοτοποιες και διαφορες αναποδιες της Ελλαδας οι οποιες πλεον ειναι παγκοσμιως γνωστες τις οποιες δεν θελω να ξανααναφερω διοτι εχουν χιλιοειπωθει και σε αυτο το Χρυσο Forum και παντου.
    Ψαχνοντας εναν καλυτερο ποιο σωστα οργανωμενο τοπο για το ξεκινημα της οικογενειας μας που τοσο πολυ θελουμε να αποκτησουμε αποφασισαμε να εκμεταλευτουμε την Αυστραλιανη υπηκοοτητα by descent που εχω αποκτησει απο τον πατερα μου (100%Αυστραλος,κοκκινοτριχης με φακιδες)και να αιτηθουμε partner visa subclass 309 για την σηζυγο μου Βιολετα,πριν απο αυτο ομως λαμβανει μερος η ξεροκεφαλια που αναφερω πιο πανω, τι θελω να πω? Ως κλασσικος Ελληναρας γεννημενος και μεγαλωμενος στην Ελλαδαρα μου(που παντα θα την εχω στην καρδια μου ανεξαρτητως της απαραδεκτης συμπεριφορας της σε ανθρωπους της γενιας μας και οχι μονο)εμαθα να ειμαι πονηρος και λαμογιο,φανταζομαι καταλαβαινετε ολοι τι ενοω....Αποφασισαμε λοιπον να την κανουμε by the easy way,με τουριστικη visa και να κανουμε αιτηση για partner απο Αυστραλια,εδω να αναφερω οτι η Βιολετα δεν ειναι Ελληνιδα,ειναι Αλβανικης καταγωγης γεννημενη στην Αλβανια και φερμενη στη Ελλαδα οταν ηταν 8 χρονων,νομιμη μεταναστης στην Ελλαδα λοιπον με 10χρονη visa εκει,τωρα μαλλον θα πω οτι ειναι ποιο Ελληνιδα και απο εμενα που γεννηθηκα εκει αφου τελειωσε σχολειο και πανεπιστημιο Ελλαδα και ισως την αγαπαει πιο πολυ και απο εμενα εχοντας τρελα με την ιστορια και τις συνηθειες της.Αναφερω λοιπον οτι ειναι αλλης Εθνηκοτητας διοτι δεν ειχε δικαιωμα να κανει ηλεκτρονικη αιτηση για τουριστικη οπως εχει καθε Ελληνας υπηκοος και επρεπε να γινει στην Αυστραλιανη πρεσβεια της Αθηνας. Εκει που λετε μας ζητησαν ενα καρο χαρτια,τα ιδια ακριβως που μας ζητησαν αργοτερα και για την partner visa, τα μαζεψαμε μετα απο πολυ κοπο και τρεξιμο το οποιο για μας ηταν διπλο διοτι δεν ειχαμε να να κανουμε με ενα Μ_______Ο κρατος οπως ειναι της Ελλαδας ειχαμε να κανουμε και με ενα δευτερο μεγαλυτερο Μ_______Ο αυτο της Αλβανιας δεν μασησαμε ομως τα μαζεψαμε πληρωσαμε διπλες μεταφρασεις σε ολα τα χαρτια της Βιολετας γιατι επρεπε να μεταφραστουν απο τα Αλβανικα στα Ελληνικα και απο τα Ελληνικα στα Αγγλικα(ΥΠΕΞ= my ass),τα χαρτια δεν τα αναφερω εχουν χιλιοειπωθει στο patriotaki και ηταν τα ιδια ακριβως που ζητουν για partner visa.Μαρτης του 2012 πλεον ειμαστε ετοιμοι και τα καταθετουμε,για τουριστικη οπως ειπα,και ξεκινα η αγχωδης αναμονη που εσπαγε και πετρες και στομαχια.Τελος Μαρτιου του 2012 παιρνουμε απαντηση με mail,ΑΡΝΗΤΙΚΗ,ελεγε το mail με τα πολλα οτι : Πιστεουμε οτι η αιτουσα βρισκετε σε οικονομικη και πολιτικη συγχηση στην Ελλαδα και ενω ειναι παντρεμενη με Αυστραλο υπηκοο και ενω εχει που να μηνει(σε κατι φιλους οικογενειακους δικους μου) και ενω εχει αρκετα χρηματα για να περασει στης διακοπες της,πιστευουμε οτι δεν θα γυρισει στην Ελλαδα την ημερομηνια που εχει δηλωσει κτλ κτλ κτλ....... κλωστια στα αχαμνα για μας αφου καταλαβαμε πλεον οτι ολο το τρεξιμο,τα λεφτα,τα κοντρα ταξιδια Αλβανια,η αναμονη,το αγχος πηγαν χαμενα. Εκει καταλαβαμε για τα καλα οτι στην Αυστραλια δεν ειναι ΓΑΤΑΚΙΑ ουτε μπορεις να τους πιασεις κοτσο με την Ελληνικη πονηρια(τουλαχιστον το κρατος)δεν ειχαν αδικο που μας την ακυρωσαν ουτε ειχαν αδικο σε οσα μας απαντησαν στο mail,σε οτι μας ειπαν ειχαν απολυτο δικιο. Κοινως μας πιασανε στα πρασα,το κρατος της Αυστραλιας ειναι πολυ μπροστα ομως,η τελευταια παραγραφος του mail που μας εστηλαν αναφεροταν στο δικαιωμα που εχει η Βιολετα να ξανααιτηθει για visa,την σωστη ομως αυτη την φορα,ετσι δεν το βαλαμε κατω ειμαστε δυνατοι,ΕΠΙΜΟΝΟΙ και αποφασισμενοι να την κανουμε πετοντας απο την ψωροκωσταινα και ετσι ξεκινησαμε μετα απο 1 βδομαδα ξανα διαδικασια για την σωστη visa πλεον,την σωστη,την δυσκολη ,την νομιμη PARTNER VISA 309,με δικαιωμα εργασιας και γενικα με ολα τα δικαιωματα που εχει ενας partner Αυστραλου υπηκοου.
    Πραξη δευτερη,διαδικασια συλογης ολων των απαταιτητων εγγραφων για την partner παλι απο την αρχη διοτι τα πρωτα ειχαν 6μηνη ισχη και πλεον μεσα Απριλιου 2012 ειχαν ληξει και δεν τα δεχοταν κανεις,οπως ανεφερα και ποιο πανω δεν λεω τι χαρτια χρειαστηκαμε για την visa διοτι τα εχουν αναφερει οι μεντορες αυτου του forum πολακυς και ενοειτε οτι σε αυτους χρωσταμε αρκετα, σχεδον ολα,αν δεν ηταν αυτοι;AUSTRALIAN,AGORIANI,
    VERTIGO, VPAPASκαι ολα τα υπολοιπα παιδια που με τις πληροφοριες-βοηθεια που μας παρειχαν θα ειμασταν ακομα σε υπνο βαρυυυυ και ακομα εκει τους ευχαριστουμε λοιπον απο τα βαθυ της καρδιας μας και τους ευχομαστε να εχουν οτι καλυτερο στην ζωη τους,μονο χαρες και επιτυχιες!!!!Το Ιδιο τρεξιμο λοιπον δε ολες τις δημοσιες υπηρεσιες κοντρα ταξιδια ξανα Αλβανια κοντρα μεταφρασεις,τρεξιμο,τρεξιμο,τρεξιμο,αγχος τεραστιο και πιεση αφορητη καταφερνουμε τελικα τελος Αυγουστου 2012 να στηλουμε ολα τα εγγραφα στην Αυστραλιανη πρεσβεια του Βερολινου που ειναι αρμοδια για θεματα μεταναστευσης. Εδω αρχιζει η απιστευτη αναμονη,λογω του οτι η Βιολετα ειναι Αλβανικης καταγωγης και εκτος Ευρωπαικης Ενωσης η αναμονη για την απαντηση θα επερνε απο 6 εως 8 μηνες και εδω αρχιζουν τα δυσκολα βλεποντας την Ελλαδα να πηγαινει απο το κακο στο χειροτερο και με το αγχος της πρωτης αποριψης ειχαμε τρελαθει στην κυριολεξια,ελκος βγαλαμε απο το αγχος...
    Αυστραλιανο κρατος λοιπον,6 μηνες και 1μερα μετα ερχετε mail και ναι επιτελους η απαντηση ειναι ΘΕΤΙΚΗ αλλα με temporary οχι permanenr διοτι ειμαστε μονο 1 χρονο παντρεμενοι θα ηταν μονιμη αν ειμασταν απο 3 χρονια και πανω επισημα μαζι,δεν μας ενοιαξε καθολου ομως διοτι θα ειχε ολα τα δικαιωματα εκτος των επιδοματων αλωστε για δουλεια ηρθαμε εδω οχι για επιδοματα ας παρουν τα επιδοματα οι Αραβες(που εχει πολλους εδω Sydney) που βαριουντε να δουλεψουν και μου κανουν 5-6 κουτσουβελα τρωγωντας τα λεφτα του Αυστραλιανου κρατους και του Αυστραλου φορολογουμενου ,αν καπου κανω λαθος εδω ας με διορθωσουν οι παλαιοτετοι,δεν εχω κατι με τους ανθρωπους αλλα εμεις ηρθαμε εδω για να παραξουμε εργο και να δουλεψουμε σαν τα σκυλια οπως ακριβως καναμε και στην Ελλαδα.Μας αναφερουν λοιπον οτι πρεπει να μπουμε Αυστραλια μεσα σε 6 μηνες απο την ημερομηνια της εγκρισης .Καναμε κωλοτουμπες απο την χαρα μας και φυγαμε τρεχοντας για την εκδοση των εισητηριων.Εδω να πω οτι θα πρεπει να προσεξει οποιος κανει κρατησεις εισητηριων,θα πρεπει να απευθυνθει σε επαγγελματιες που ξερουν να κανουν την δουλεια τους και που το εχουν ξανακανει αυτο εμεις την πατησαμε κανονικα αλλα... δεν ηξερε? δεν ρωταγες?θα αναφερω ποιο κατω τι ενοω,κλεινουμε λοιπον για 16 Ιουλιου2013 796€εκαστος 1592€ στο συνολο και ο λογος που κλεισαμε τοσο μετα τα εισητηρια ηταν διοτι επρεπε να μαζεψουμε ξανα τα λεφτα που ειχαμε ξοδεψει για ολες αυτες τις διαδικασιες και αν δεν το καναμε θα ερχομασταν με 0€ Αυστραλια κατι που θα ηταν καταστροφη για εμας αφου η ζωη εδω ειναι πανακριβη για τα Ελληνικα δεδομενα,εδω να πω οτι δεν σταματησαμε να δουλευουμε καθολου κανοντας οτιδηποτε χρειαζοταν και δουλευοντας στην κυριολεξια απο το πρωι μεχρι το βραδυ εγω σαν διανομεας και η Βιολετα οτι εβρισκε για να ξαναμαζεψουμε τα χρηματα που ειχαμε ξοδεψει και να καλυψουμε το κενο που ειχε ανοιξει,ειχαμε και ενα σκυλι στην Ελλαδα την Λινα η οποια δεν μας εβλεπε καθολου η καημενη την οποια με την πρωτη ευκαιρια θα την φερουμε Sydney γιατι ειναι η κορη μας και την αγαπαμε πολυ αλλα κοληομασταν στο να την παρουμε μαζι κυριως για οικονομικους λογος δεν ειναι και μικροσωμη μιλαμε για γερμανικο ποιημενικο βαρους 40κιλων η οποια θελει μαζι με τις εξετασεις και την καραντινα γυρω στα 3500€για να ερθει,εχει ο θεος,στο μελλον θα την φερουμε.Φτανουν μεσα Μαιου και ειμαστε μεσα στο στοχο μας αποφασιζουμε λοιπον να σταματησω εγω την διανομη,η οποια γινοταν με παπακι,στις αρχες Ιουνιου για να ξεκουραστουμε και να αφιερωσουμε και λιγο χρονο στις οικογενειες μας που θα καναμε να τους δουμε αρκετα χρονια..
    9 Ιουνιου του 2013 η ημερομηνια που δεν θα ξεχασω ποτε,η τελεταια ημερα στην δουλεια μου. Δουλευα σε ενα σαντουιτσαδικο στον Πειραια το οποιο ανοιγε απο πολυ νωρις το πρωι.Μετα απo 12αωρο που λετε το τελευταιο και με το πιο απιστευτο συναισθημα οτι πλεον ειμαστε στην τελικη ευθεια για downunder σχολαω στις 18:00 και βγαινω εθνικη οδο προς Αθηνα με το παπακι το οποιο ειχα την ιδια ημερα 2 ραντεβου να το πουλησω,18:15 λοιπον μια ΗΛΗΘΙΑ φρεναρει χωρις κανεναν λογο στην αριστερη λωριδα,ξαναλεω χωρις κανεναν απολυτως λογο, ενω ειχα αποσταση αρκετη,δεν προλαβαινω να σταματησω και καρφωθηκα πισω της.... αποτελεσμα 1 μηνα πριν φυγουμε,σπασμενο ποδι,σπασμενο χερι,βγαλμενος ωμος και το παπακι παλιοσιδερα. -2000€ το παπακι και εγω στον γυψο απο πανω μεχρι κατω ξαπλα στο κρεβατι 1 μηνα και 1 βδομαδα πριν φυγουμε και ολα αυτα την τελευταια μερα μερα δουλειας(αυτο ειναι ο ορος ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ)... Η Βιολετα η καημενη ολο αυτο το διαστημα εκτελουσε χρεη νοσοκομας και ειχε γινει το παιδι για ολες τις δουλειες γιατι εγω ημουν κατακητος και δεν μπορουσα να κουνηθω,μεχρι και στην τουαλετα αυτη με πηγαινε και γιαυτο και για αλλα της χρωσταω παρα πολλα.Αλλα σας ειπα δεν μασαμε ειμαστε ΔΥΝΑΤΟΙ εχουμε ΕΠΙΜΟΝΗ και πολυ ΥΠΟΜΟΝΗ.. Εγινα καλα,τον γυψο στο ποδι τον εβγαλα 5 μερες πριν την πτηση, ο ωμος ηλθε στη θεση,του το χερι με παιδευει ακομα γιατι εσπασε ο σκαφοειδης,για οποιον γνωριζει,ειναι ενα πολυ δυσκολο κοκκαλακι μεσα στην παλαμη το οποιο θελει πολυ καιρο να κολησει λογω της κακης κυκλοφοριας που εχει το αιμα σε εκεινο το σημειο θα γινει καλα ομως,οπως σας ειπα δεν μασαω ειχα αλωστε και κατι πολυ σημαντικο να προσμενω και αυτο ηταν το φευγιο μας στην Αυστραλια,την πατριδα του πατερα μου και πλεον την δικη μου πατριδα... για το παπι,δεν με ενοιαξε καθολου τα σιδερα φτιαχνοντε τα κοκκαλα ειναι δυσκολα και οσο για την ΗΛΗΘΙΑ που σας ειπα μπορει και να ειναι γκομενα του Τροχονομου που ηλθε στο συμβσν γιατι του εκανε ματακια,δεν πειραζει να ναι καλα κιαυτη απλα ευχομαι την επομενη φορα να εχει λογο να φρεναρει και να μην το κανει στην αριστερη λωριδα.
    Τωρα με την αεροπορικη,φυγαμε με emirates και τα εισητηρια τα κλεισαμε με την AIRFASTICKETS οι ανθρωποι ειναι ασχετοι και ημιμαθεις μας εκλεισαν εισητηριο με αναμονη στο Dubai 11ωρες και ενω η emirates σαν εταιρια σε τετοιες μεγαλες αναμονες καλυπτει διανυκτερευση με πληρωμενο ξενοδοχειο αυτοι το επεξαν κινεζοι. Ας ειναι καλα μια ψυχη στο patriotaki η VERTIGO η οποια μας εξηγησε και μας ανοιξε τα ματια επι του θεματος η οποια ξερει παρα πολλα και την ευχαριστουμε ολοψυχα για την βοηθεια που μας εδωσε. Ζητησαμε λοιπον και μεις την δωρεαν διανυκτερευση την οποια απο τα γραφεια της AIFASTICKETS μας ειπαν οτι δεν την δικαιουμαστε ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ και μας ειπαν μαλιστα οτι ευθηνοταν η emirates για αυτο.Οταν φτασαμε Dubai λοιπον(σαν Ελληναρας και γω)πηγα στον κισε της emirates να ζητησω τα ρεστα και εκει ενας ευγενεστατος υπαλληλος που οσο και αν εγω φωναζα αυτος ηταν ηρεμος και φιλικος μου εξηγησε οτι δικαιουμασταν κανονικα δωματιο αλλα για να το περναμε θα επρεπε να ειχε γινει αιτηση απο τον πρακτορα ο οποιος εμας μας ειχε πει οτι την ειχε κανει αλλα δεν εγινε δεκτη,το ειδα με τα ιδια μου τα ματια αιτηση δεν ειχε γινει ποτε,2ο φαουλ της AIRFASTICKETS μας ειχαν πει οτι δικαιουμασταν 23κιλα +7 χειραποσκευη ενω στον κισε στο Ελ.Βελ η κοπελα της emirates μας ειπε οτι δικαιουμασταν 30+7 αποτελεσμα αφησαμε πολλα πραγματα που χρειαζομασταν πισω Ελλαδα.3o φαουλ και σημαντικοτερο 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΦΥΓΟΥΜΕ μου λενε οτι θελω χαρτι απο γιατρο για το χερι που να λεει οτι μπορω να ταξιδεψω το οποιο πρεπει να ειναι και στα ΑΓΓΛΙΚΑ,τρεχω λοιπον παω Γενικο κρατικο Νικαιας παρακαλαω τον γιατρο,ημουν τυχερος που βρηκα τον ιδιο,και του λεω να μου φτιαξει το χαρτι ελα ομως που δημοσιο νοσοκομειο δεν το δινει στα Αγγλικα διοτι καπως πρεπει να δουλεψει και η μεταφρςστικη του ΥΠΕΞ και κανενας ιδιωτικος γιατρος δεν αναλαμβανει την ευθηνη και με το δικιο τους κιολας,1 μερα πριν την πτηση,τι να κανω?τι να κανω?βρισκουμε ενα δικηγορο και μας το μεταφραζει αμεσα αφου τον χρυσοπληρωσαμε για ενα κωλοχαρτο για μια κωλοσφραγιδα του βασικα γιατι την μεταφραση την εκανα και μονος μου,το κορυφαιο της υποθεσης? Αυτο το χαρτι ουτε που μου το ζητησαν στον κισε ουτε που τους το εδηξα... Αποτελεσμα?? Η emirates απιστευτη αεροπορικη δεν μπορω να πω τιποτα ανετο ταξιδι με πολυ καλη εξυπηρετηση η AIRFASTICETS ομως απαραδεκτη εταιρια με ημιμαθης και ασχετους υπαλληλους. αν θελετε ακουστε με και μεινετε μακρια,για καμια Μυκονο η καμια Ροδο μπορει να ειναι καλη αλλα μεχρι εκει..
    Οσο για την ανταποκριση και τις εντυπωσεις μας απο το πανεμορφο Sydney λειαν συντομος θα εχει και συνεχεια διοτι εχουμε θεματακι ακομα με το interner(ας ειναι καλα η βιβλιοθηκη της Parramatta που παρεχει μιαμιση ωρα δωρεαν wireless για τα μελη της)εχουμε παρα πολλα να καταθεσουμε εδω εντος 2-3 ημερων τα ξαναλεμε μεχρι τοτε καλα να περνατε πατριωτακια σε οποια πλευρα του κοσμου και αν βρισκεστε. Ο Ελληνισμος παντου και παντα θα ειναι δυνατος και η Ελλαδα στην ψυχη και στην καρδια μας.

    Ανταπόκριση Γιώργος-Βιολετα


    Εδώ ήθελα να πω οτι θα τα πάρω όλα χρονικά όπως ακριβώς τα ζήσαμε γιατί δεν θέλω να μπέρδεψω κανέναν αναγνώστη.Επισεις θα ήθελα να πω οτι δυστυχώς( μιας και Αυστραλος υπηκοος)δεν είμαι πολύ καλός γνωστής της Αγγλικής σε αντίθεση με την σύζυγο μου που μιλάει εξαιρετικά την γλώσσα και ειναι και κάτοχος Diploma(proficiency) και την ευχαριστώ πολύ σε αυτό διότι οι γνώσεις της στην γλώσσα μας έλυσαν τα χέρια σε αρκετές περιπτώσεις.

    18/06/2013 πρωι πατησαμε το πόδι μας Sydney, στο αεροδρόμιο κανένα πρόβλημα,περάσαμε κατευθείαν. Από την στιγμή που η Βιολετα είχε την partner visa πέρασε κατ ´ ευθείαν από τον έλεγχο των διαβατηρίων χωρίς περιττές ερωτήσεις και διαδικασίες,το μόνο που την ρώτησαν ήταν με τι visa ειναι εδώ,τους την έδειξε ρώτησαν και μένα αν ειναι σύζυγος μου το αποδέχτηκα και αυτό ήταν. Επόμενο στάδιο ο έλεγχος των αποσκευών, στην κάρτα που σου δίνουν στο αεροπλάνο να συμπληρωσεις και να δηλώσεις αυτά που σου λένε καλό ειναι να τα δηλώσεις όλα και να μην δώσεις ψευδής απαντήσεις γιατί αν το κανεις και σε τσακώσουν μετά το πρόστιμο ειναι τσουχτερό και ποικίλει ανάλογα με την περίπτωση. Εμείς λοιπόν το μόνο που είχαμε να δηλώσουμε ήταν τσιγάρα αλλά μην φανταστείτε υπερβολές,επιτρέπουν να περάσεις εώς 50 τσιγάρα ´η 50 γραμμάρια καπνού(στριφτου), στην περίπτωση μας το είχαμε υπερβεί κατα 4 γραμμάρια έκαστος και ο λόγος ήταν επειδή οι συσκευασίες καπνού στην Ελλάδα ήταν 18g οπότε είχαμε 18x3= 54g o καθένας για να είμαστε σίγουροι το δηλωσαμε, όταν φτάσαμε λοιπόν στον έλεγχο αποσκευών μια εύγενεστατη κυρία γύρω στα 50-55 τσεκαρε την κάρτα και μας ρώτησε,τι ήταν αυτό το παραπάνω που έχουμε να δηλώσουμε? Της εξήγησα και όλα καλα, ούτε να της τα δείξω μου ζήτησε ούτε τίποτα, περάσαμε και απο τα σκυλιά μας μύρισαν αλλά όλα καλα και εκεί. Σας είπα δεν είχαμε κάτι να κρύψουμε και χάρις
    στο patriotaki είμασταν πολύ ενημερωμένοι και κατάλληλα προετοιμασμένοι δεν ταλαιπωρηθηκαμε καθόλου εκεί αντιθέτως τελειώσαμε και πολύ γρήγορα.

    19/07/2013 πρωί πρωί πήγαμε τράπεζα να ανοίξουμε λογαριασμό. Ανοιξαμε στην Commonwealth Bank που θεωρείτε μια απο τίς μεγαλυτερες της Αυστραλίας,εκεί να πω οτι οι διαδικασίες έγιναν πολύ γρήγορα μόνο με τα διαβατήρια μας και με οτι χρήματα είχαμε ανοίξαμε λογαριασμό και σε 20 λεπτά μαζί με την αναμονή είχαμε τελειώσει όχι σαν τις Ελληνικές που σε ρωτάνε μέχρι και τι χρώμα εσώρουχα φοράς κοιτώντας σε με μισό μάτι. Αμέσως μετά απο εκεί πήγαμε CENTERLINK για την έγγραφη μας. Εκεί τα μόνα χαρτιά που μας ζήτησαν για αρχη ήταν τα διαβατήρια μας και μια φορμα να συμπληρωσουμε η οποια αφορουσε το Newstart Allowance.Μας καταχώρισαν μας έδωσαν Costumer Reference Number το λεγόμενο CRN και μας έκλεισαν τηλεφωνικό ραντεβού με Ελληνα μεταφραστή ( τα Αγγλικά μου δεν ειναι και τόσο καλα ακόμα και ο λόγος που ζητήσαμε μεταφραστή ήταν επειδή δεν ήθελα να κάνω κάποιο λάθος που θα το πλήρωνα μετά) στις 09/08/2013. Για χαρτια δεν μας ειπαν τίποτα εκεί , θα τα αναφέρω όλα ακριβώς στις ημερομηνίες που μας ζητήθηκαν.

    22/07/2013 πρωί πρωί πάλι πήγαμε MEDICARE .Απο τις πληροφορίες που είχα απο το patriotaki ήξερα οτι ειναι το ποιο δύσκολο και το ποιο χρονοβορο να γράφτεις και οτι παίρνει και τον ποιο πολύ χρόνο διότι εκεί ζητούν έγγραφα που να αποδεικνυουν οτι ηρθαμε να εγκατασταθουμε μονιμα Αυστραλια τα οποια αργεις να τα μαζεψεις για κάποιο λόγο όμως κάτι μέσα μου μου έλεγε να πάω,είχα θετικό προαισθημα το οποίο τελικά βγήκε αληθινό... Πήγαμε λοιπόν περιμέναμε πολύ λίγο και μας ανέλαβε μια εύγενεστατη κυρία που όλος τυχαίως ήταν και η manager του εκεί γραφείου. Της εξηγήσαμε οτι μόλις ηλθαμε Αυστραλία με σκοπό να έγκατα σταθούμε μόνιμα, τα χαρτια που μας ζήτησε ήταν: Διαβατήρια,λογαριασμό τραπέζης Αυστραλίας,αποδεικτικό κλεισίματος λογαριασμού απο Ελλαδα(είχα 3 να ναι καλα το patriotaki) και τυπωμενη την visa της Βιολετας , μόνον αυτά τα οποία η ίδια υπάλληλος τα έβγαλε φωτοτυπίες τα επικύρωσε και μας τα έδωσε πίσω,μέσα σε 15 λεπτά μας έγραψε και μας εδωσε απο ενα προσωρινο χαρτακι που αναγραφοταν ο αριθμος που αντιστιχουσε στις Medicare cards μας λεγοντας μας οτι εντος 3 εβδομαδων θα ερχοντουσαν ταχυδρομικως στο σπιτι οι πλαστικές( σε μια εβδομάδα ήλθαν) επισεις μας έγραψε σε μια υπηρεσία ονομαζομενη E-HEALTH όπου μπορείς να βλέπεις on-line τι υπηρεσίες υγείας είχες στο παρελθόν και όλο το χρονικό της υγείας σου γενικά σαν να λέμε κάτι σαν το βιβλιάριο το πράσινο του ΙΚΑ αλλά ηλεκτρονικά( πολύ μπροστά). Τώρα δεν ξέρω αν βοήθησε η ευγένεια μας και τα άπταιστα Αγγλικά της Βιολετας η ο γυψος που είχα στο χέρι(το λέω γιατί με ρώτησε πως το έπαθα και της εξήγησα,όσο μπορούσα βέβαια) πάντως γραφτηκαμε την 3 εργάσιμη μέρα που είμασταν εδώ στο Medicare και εδω θελω να πω ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε αυτή την κυρία διότι με γλύτωσε απο μια τεράστια ταλαιπωρία και ενα τεράστιο χρηματικό που θα ερχόταν αργότερα με το χέρι μου( γιατί εδώ χωρίς την Medicare card ξεχνά τις δωρεάν παροχές υγείας).
    Αμέσως μετά πήγαμε TAXATION OFFICE την αντίστοιχη εφορία για έκδοση TFN δηλαδή αφμ. Πρώτη φορά στην ζωή μου βλέπω εφοριακο να χαμογελάει ,μου έκανε απίστευτη εντύπωση και της το είπα , η απάντηση της ήταν οτι προφανώς οι εφοριακοι στην Ελλάδα δεν ειναι ευτυχισμένοι άνθρωποι και γω της αντί απάντησα οτι γελούν μόνον όταν τα παίρνουν κάτω απο το τραπέζι και συνέχισε να γελάει λέγοντας μου να μην τους κατηγορώ και παίρνοντας το μέρος τους. Αυτό δηλώνει πόσο επαγγελματισμό έχουν αυτοί οι άνθρωποι στην Αυστραλία που ενώ ξέρουν τι λαμόγια είναι οι Ελληναρες συναδελφοι τους εξακολουθούν να τους υποστηρίζουν διότι στην ουσία ειναι συνάδελφοι κανουν την ιδια δουλεια( σχεδον,χεχεχε)Μην πολύ λόγω μας ξεπεταξαν σε 10 λεπτά μας ζήτησαν μόνο Διαβατήρια και μας έδωσαν και μια φόρμα να συμπληρώσουμε. Μας έδωσαν δυο προσωρινά χαρτάκια με τα TFN μας αναγραφομενα λέγοντας μας οτι σε 3 εβδομάδες θα έχουν αποσταλεί και τα πρωτότυπα ταχυδρομικώς στο σπιτι( σε μια εβδομάδα ήρθαν και αυτά).
    Πάθαμε την πλάκα μας με την οργάνωση την ταχύτητα την ευγένεια και τα πρωτοποριακά σύστηματα που έχουν στη Αυστραλία .Το κράτος τους και οι υπάλληλοι του ειναι αιώνες μπροστά ..
    Ακριβώς σαν της Ελλάδας αααααααααχαχαχαχαχαχαχαχα

    Εντυπώσεις μετά απο 1 εβδομάδα στο Sydney..
    Εντύπωση μεγάλη μας έκανε η ευγένεια και η καλοσύνη που έχουν οι άνθρωποι εδώ ,βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο ειναι αληθινή η ειναι για τα ματιά του κόσμου,όπως και να έχει όμως οι άνθρωποι σου μιλούν και θα χαρούν πολύ να σε βοηθήσουν αν κάτι τους ρωτήσεις η να σου λύσουν κάποια απορία που μπορεί να έχεις και το νευμα που σου κάνουν στον δρόμο άγνωστοι σε εμάς άνθρωποι μας ειναι αρκετό και εννοείτε καλοδεχουμενο!
    Το service στα καταστήματα εστίασης ειναι ΑΠΡΑΔΕΚΤΟ όπως επισεις να πω οτι τα καταστήματα αυτά ειναι πολύ ΒΡΩΜΙΚΑ τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα διότι και σε τέτοια καταστήματα εργαζόμουν στην Ελλαδα αλλά και οι υπόλοιπες δουλειές που έχω κάνει εκει στο παρελθόν ήταν όλες σε σχέση με εξυπηρέτηση, πώληση, marketing και γενικά επαφή με τον κόσμο για καλύτερη ικανοποίηση του γιατί στην τελική αυτός πληρώνει και απο αυτόν τρως ψωμάκι , δεν δέχομαι λοιπόν να κάθομαι σε ένα τραπέζι να φάω και να βλέπω στην βάση του τραπεζιου κολλημένα λάδια και φαγητά όπως επισεις το κραγιόν της προηγούμενης επάνω στο ποτήρι μου, κάτι ακόμα , ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΕΤΕΣ γιατί δεν δίνουν;;;τόσο πολύ κοστίζουν πια;;;; Εγω που θα σκουπιστω;;; Στο παντελόνι η στο μπλουζάκι μου;;; Ασε το άλλο σε οποίο μαγαζί με ρούχα έχουμε μπει οι πωλητριες βλέπουν οτι μπαίνει πελάτης και αντι να ερθουν κατευθειαν πάνω μας να μας χαμογελασουν και να μας ρωτησουν σε τι θα μπορουσαν να μας βοηθήσουν πρώτα θα στείλουν το μηνύματακι απο το κινητό η θα ανεβάσουν την φωτογραφία στο Facebook με το καινουργιο τους κραγιον και μετά μπορεί και να σε εξυπηρετήσουν... Πολύ κινητό παιδιά ΕΛΕΟΣ...Αλλα τι να πω εγω ο Ελληναρας;; Ισως ζητάω πολλά γιατί έχω μάθει αλλιώς,ίσως τον Αυστραλό να μην τον ενδιαφέρει και πολύ και προφανώς να αφήνει να συμβαίνει αυτό. Εγω μια φορα αν ημουν εργοδοτης τους θα τους ειχα απολυσει ολους και θα δουλευα μονος μου απο το πρωι μεχρι το βραδυ.Αυτο που λένε οι βόρειο ευρωπαίοι για τους Ελληνες οτι είμαστε τεμπέληδες και οτι βαριομαστε να δουλέψουμε.... Τι να πω...;; Πιστεύω οτι ειναι ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ εναντίον μας για να αμαυρώνουν το όνομα μας αλλά και το Εθνος μας. Πόσο δουλεύουν αυτοί και πόσο εμείς ;;; Εχει σκεφτει κανεις;;; Τωρα που ηρθα εδω το καταλαβαινω πραγματικα.Δεν είμαι φασιστας και ούτε εθνικιστης δεν θα μπορούσα άλλωστε διότι ακόμα και η γυναίκα μου ειναι απο άλλο κράτος αλλά την αδικία και το ψέμα δεν τα ανέχομαι. Στο συγκεκριμένο θέμα αυτό που έχω παρατηρήσει ειναι το εξής και θα ήθελα να με διορθώσουν οι παλαιότεροι-μεγαλύτεροι αυτού του forum :
    Ο δημόσιος τομέας της Αυστραλίας ειναι σαν τον ιδιωτικό της Ελλάδας
    και ο ιδιωτικός τομέας της Αυστραλίας ειναι σαν τον δημόσιο της Ελλάδας
    Στον δημόσιο λίγοι και καλοί σωστά καταρτισμένοι και στον ιδιωτικό πολλοί ασχετοι χωρίς κανέναν λόγο θέλουν πιστοποίηση για όλα αλλά απο ουσία τίποτα,ίσως δεν έχω δει και πολλά ακόμα και ίσως ειναι νωρίς θα δηξει ο χρόνος.
    Τουλάχιστον εγω αυτό παρατηρώ και δεν μιλάω για τεχνολογίες και σύστηματα μιλάω για σκεπτικό,ξανάλεω θα ήθελα να με διόρθωσει κάποιος αν έχει κάποια διαφορετική άποψη.


    24/07/2013 ήταν η ημερομηνία που μου είχαν δώσει οι γιατροί στην Ελλάδα για να βγάλω τον γύψο απο το χέρι και επειδή ήμουν Αυστραλία πλέον έπρεπε να πάω σε νοσοκομείο εδώ. Πήγαμε λοιπόν στο Westmead hospital ένα απο τα μεγαλύτερα του Sydney. Με το που μπήκαμε μέσα πάθαμε την πλάκα μας με τις εγκαταστάσεις,εξυπηρέτηση και την καθαριοτητα.Πήγαμε στα επείγοντα και εκεί μου ζήτησαν την Medicare card μου και σαν κάτοχος της κάρτας αλλά και του Αυστραλιανου διαβατηρίου δεν πληρώσα τίποτα αν δεν την είχα ήταν 116$ η επίσκεψη μόνο. Οταν ήρθε η σειρά μου λοιπόν μια γιατρός( πολύ καλή και πολύ ευγενική) με ρώτησε περί τίνος πρόκειται, της εξήγησα και τις έδειξα τις ακτινογραφιες που είχα φέρει μαζί μου απο Ελλάδα ,μόλις τις είδε σοκαριστικε και μου είπε πως αν είχα πάθει το ατύχημα εδώ Αυστραλία θα μου είχαν κάνει κατευθείαν χειρουργείο αφού το άκουσα αυτό
    τα είδα όλα αλλά της εξήγησα πάλι οτι οι Ελληνες γιατροί μου είχαν πει οτι θα έπρεπε απλά να μου βγάλουν τον γύψο και μετά με κάποιες φυσιοθεραπειες που πιθανών να χρειαζοντουσαν ο σκαφοειδης θα κολαγε... Δεν την έπεισα όμως... Κατευθείαν μου έβγαλε τον γύψο και με έστειλε ξανά για ακτινογραφιες. Στις νέες ακτινογραφιες λοιπόν φαινόταν οτι όντως το κόκκαλο δεν είχε κολλήσει κανονικά αλλά αυτή δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω διότι σε εκείνο το νοσοκομείο δεν υπήρχε hand specialist,όπως τους λένε εδώ,μου ξανά έδεσε το χέρι πρόχειρα με υλικά απίστευτα καλα και όλα υποαλεργικα και μου έκλεισε ραντεβού την επόμενη ημέρα σε ειδικό σε ένα άλλο νοσοκομείο στο North Shore Royal Hospital που βρίσκετε γύρω στα 30 χλμ απο εκεί που μένουμε εμείς.Τετοιου είδους ραντεβού σε specialist στοιχίζει 200$ ανεξάρτητου Medicare card ήταν όμως τόσο καλή αυτή και μας συμπαθήσε έτσι το έκλεισε υπηρεσιακά χωρίς να πληρώσουμε τίποτα απλά έπρεπε να είμαστε πρωι πρωί εκεί για να πετύχουμε μια συγκεκριμένη γιατρό.
    25/07/2013 πρωι πρωι όπως μας είχε πει η πρώτη γιατρός είμασταν εκεί,το νοσοκομείο;; Καλύτερο απο το πρώτο ,τι είμασταν σε νοσοκομείο τι να είμασταν σε ξενοδοχείο 5 αστέρων δεν καταλαβαίνες διάφορα, πεντακάθαρο,με μοκετα,LCD τηλεοράσεις και τέτοια ,πολύ μπροστά. Ερχετε λοιπόν η ώρα του ραντεβού μας, εξηγώ στην γιατρό το story ,μιας και δεν χρειαζόταν διότι είχε στήλει η προηγούμενη γιατρός τα πάντα αναλυτικά με reference letter, όταν είδε και αυτή τις νέες ακτινογραφιες μια τρομάρα διακρίναμε στο πρόσωπο της,μου είπε οτι δεν έχει κολλήσει όπως θα έπρεπε και οτι στην κατάσταση που ειναι τώρα(εφόσον δεν έχει κολλήσει μετά απο 6εβδομαδες αισίως) θα πρέπει να γίνει χειρουργείο το οποίο θα μας στοίχιζε παρά πολλά $$$$$ και χρόνο,εννοείτε οτι δεν έχουμε ούτε το ένα ούτε το άλλο. Ηταν όμως λίγο επιφυλακτική σε αυτό που έλεγε διότι δεν είχε σαφή εικόνα απο τις ακτινογραφιες και έτσι μου γράφει μαγνητική τομογραφία MRI όπου σε αυτήν θα τα έβλεπε όλα αναλυτικά και θα ηταν σιγουρη σε οτι θα επακολουθουσε,εδώ να πω οτι ήμουν και πάλι τυχερός διότι η μαγνητική στοιχίζει 570$ και μέσω της γιατρού αλλά και της Medicare card δεν πληρώσαμε τίποτα, όλα αυτά τα χρωστάμε στην υπάλληλο του Medicare Office Parramatta που μας έγραψε κατευθείαν αλλα και στην καλοσυνη ολων των γιατρων και υπαλλήλων γλυτωσαμε ένα κουστούμακι ύψους 1000$ περίπου.
    Την επόμενη πήγα για την μαγνητική και την επόμενη ακριβώς εργάσιμη ξανάειχα ραντεβου με την γιατρό όπου είδε την μαγνητική και ευτυχώς φενοταν ποιο καθαρά οτι δεν χρειαζόταν χειρουργείο αλλά ηθελε άλλες 5 εβδομάδες σε γύψο για να κολλήσει σωστά . Στεναχωρηθηκα λίγο γιατί αυτό μας παει πίσω αλλά δεν πειράζει κάλιο αργά παρά ποτέ.. Μου βάλανε γύψο αδιάβροχο και υποαλεργικο και είχες και την επιλογή χρωμάτων είχε σε ροζ,μπλε,λευκό, ( α ρε Ελλαδιτσα) εγω έβαλα μπλε σκούρο και επιτέλους μπορώ να κάνω και μπάνιο σαν άνθρωπος χωρίς να φοβάμαι αν θα βραχεί και χαλάσει ο γυψος. Αυτό που καταλάβαμε ειναι οτι εδώ οι γιατροί πανε by the book και οτι το χειρουργείο το έχουν στο τσεπακι τους για πολλούς και διάφορους λόγους κυρίως οικονομικούς. Μπορει να εχουν πολυ οργανωση και πολυ καλες εγκαταστάσεις αλλά πιστεύω οτι στην Ελλάδα έχουμε πολύ καλύτερους γιατρούς και πολύ πολύ πολύ ποιο φτηνή υγεία και γι ´αυτό άλλωστε όλοι οι ομογενείς πανε στην Ελλάδα αν χρειάζονται γιατρό η περίθαλψη.Το χέρι μου θα έδενε είτε μου έβαζαν γύψο είτε όχι αλλωστε το νιωθω αρκετα ποιο γερο και ποιο υγειη αλλά τώρα που μπήκα στο χορό θα χορεψω...

    3 εβδομάδες εδώ και γρήγορα γρήγορα όπως περνάει και ο χρόνος στην Αυστραλία φτάνει η μέρα του ραντεβου.


    09/08/2013.H μερα του τηλεφωνικού ραντεβού με το CENTERLINK. Το τηλέφωνο χτύπησε ακριβώς την ώρα που μας είχαν πει και μια Αυστραλεζα,μάλλον Ελληνικής καταγωγής,μας έκανε διάφορες ερωτήσεις στα Ελληνικα (ειχα ζητησει Ελληνα μεταφραστη) με ρωτησε ποια ηταν τα στοιχεία μας,ποτέ μπήκαμε στην χώρα,με τι visa ειναι η γυναίκα μου εδώ,ποσα χρηματα εχουμε,αν εχουμε αμαξι,αν εχω διπλωμα αυτοκινητου, αν εχουμε περιουσια στην Ελλαδα κτλ κτλ και γενικά κυρίως ερωτήσεις επιβεβαίωσης στοιχείων, τους ειπα οτι ειμαι και τραυματιας στο χερι και μου ζητησαν χαρτι απο την γιατρο μου που να το επιβεβαιωνει.Μας είπε για όλες τις παροχές του CENTERLINK όπως επίδομα,κάρτα για μισά εισιτήρια ,ραντεβου με γραφείο εύρεσης εργασίας( μου το έκλεισε στις 14/08/2013) ,μαθήματα Αγγλικών και διάφορα αλλά σε αντίθεση με την γυναικα μου που για δυο χρόνια δεν δικαίουτε τίποτα απο όλα αυτά και οτι θα πρέπει να βρει εργασία μονη της.Μας είπε οτι θα μας στηλει ταχυδρομικώς μια φόρμα για να συμπληρώσουμε(η οποία ήρθε μετά απο 2 εργάσιμες στο σπιτι)την οποία θα έπρεπε να την έχουμε συμπληρωμένη και να την καταθέσουμε μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά στο ραντεβού που μας έκλεισε για τις 21/08/2013 αυτή η φόρμα ειναι η δήλωση που κάνει ο partner
    Τα έγγραφα που ζήτησαν ειναι:
    Την φόρμα που προανέφερα
    Διαβατήρια
    Πιστοποιητικά γεννήσεως και των δυο
    Την citizenship
    Ληξιαρχική πράξη γάμου
    Τα TFN και των δυο
    Την visa της Βιολετας τυπωμενη
    Λογαριασμό τράπεζας εδώ
    Δίπλωμα οδήγησης
    Το χαρτί απο το ραντεβού απο τους jobseekers που με έστειλαν
    Εχουν ένα point system με τα χαρτια και γενικά όσα ποιο πολλά αποδεικτικά έχεις για την τόσο ποιο πολλούς πόντους έχεις.
    Είμασταν πολύ οργανωμένοι χάρις στο patriotaki βεβαια και τα είχαμε όλα..
    Αμέσως μετά πήγαμε RTA για την μετάφραση των διπλωμάτων αυτοκινήτου. Είχαμε και οι δυο τα καινούργια τις κάρτες,μας ζήτησαν μεταφράσεις απο έναν δικηγόρο που μας έστειλαν οι οποίες στοίχιζαν 74$ έκαστος αν έχεις healthcare card(που την περνεις απο το centerlink ) ειναι δωρεάν.Οταν πήγαμε εκεί είχαμε ένα θέμα με την μετάφραση του ονόματος μου στα Αγγλικά,στο Ελληνικό δίπλωμα το είχαν μεταφράσει λάθος και έπρεπε να πάμε στην Ελληνική Πρεσβεία στο Sydney να πάρουμε μια πιστοποίηση ταυτοπροσωπειας.Το πήραμε και αυτό το χαρτί και πήγαμε πάλι στο RTA κατευθείαν και οχι στο δικηγόρο μιας και δεν είχαμε healthcare card και ούτε τόσα λεφτά να ξοδεύουμε σε μεταφράσεις,εκεί εξηγήσαμε στην υπάλληλο το ορθογραφικο λάθος που είχε γίνει,αυτη ρωτησε τον manager ο οποιος δεχτηκε το χαρτί ταυτοπροσωπειας και τελικα δεν χρειαστηκε η μεταφραση που μας ζητησαν στην αρχη( γλύτωσαμε τα πρώτα 74$).
    Μας ζήτησαν:
    Μια φόρμα να συμπληρώσουμε που μας την έδωσαν εκεί
    Την ταυτοπροσωπεια
    Δίπλωμα
    Διαβατήριο
    Medicare card
    Απόδειξη λογαριασμού τράπεζας( που να αποδεικνύει οτι είσαι πάνω απο 3 βδομάδες Αυστραλία η οποία αποδεικνύει και την διεύθυνση κατοικίας μας)
    Μου ζήτησαν και το citizenship γιατί το διαβατήριο μου ήταν καινούργιο και το είχα εκδόσει overseas(ευτυχώς το είχα μαζί)
    Και 166$ για ανανέωση 5χρονων( ανανέωση για 1 χρόνο 52$
    ,για 3 χρόνια 110$$,και για 5 χρόνια 166$ χωρίς να ειμαι τα100%σιγουρος για τα ακριβή ποσά ) εγω έκανα την 5ετια γιατί συνέφερε ποιο πολύ.. Εκεί λοιπόν η ίδια υπάλληλος παρέλαβε όλα τα χαρτια,τα έβγαλε φωτοτυπίες που τις επικύρωσε κιόλας,μου έκανε ένα μίνι τεστ ορασεως λέγοντας μου να διαβάσω μια σειρά απο γράμματα σε μια οθόνη που είχε ακριβώς πίσω της, με έβγαλε φωτογραφίες,η ίδια μου κράτησε και τα χρήματα και σε 10 λεπτά με το ρολόι απο την ώρα που τελειώσαμε είχα το δίπλωμα στα χέρια μου. Ακριβώς δηλαδή σαν το Υπουργείο συγκοινωνιών της Ελλάδας.....ααααααχαχαχαχα...εδώ γελάνε..χααααχαχα.
    Πολύ μπροστά!!!!!! Δυστυχώς η Βιολετα δεν έχει δικαίωμα να το μεταφράσει ακόμα λόγω της temporary visa αλλά θα το έχει μετά απο 6 μήνες.. Υπομονή

    14/08/2013 Ειχα ραντεβου με τους job finders που μου το είχε κλείσει το centerlink. Εκεί με ρώτησαν για την προϋπηρεσία μου,τι δουλειες εχω κανει στο παρελθον και αν και τι σπουδες εχω τελειώσει,ζήτησαν το βιογραφικό μου και με έγραψαν κατευθείαν σε μαθήματα Αγγλικών διότι τα Αγγλικά μου ειναι σε μέτριο επιπεδο και το ύφος της δουλειάς μου θέλει να ξέρεις πολύ καλα την γλώσσα. Εργάζομαι απο πολύ μικρός στην Ελλάδα και έτσι το βιογραφικό μου ειναι πολύ πλούσιο συγκριτικά με την ηλικία μου και αυτό ειναι θετικό αλλά πρέπει να μπω εντατικά στην εκμάθηση της γλώσσας για να μπορώ να επικοινωνώ καλύτερα με τους μελλοντικούς πελάτες μου αλλά και επειδή επιθυμώ να συνεχίσω σπουδές εδώ επανω στο αντικειμενο μου που ειναι το marketing.Επισεις μου είπε και για κάποια courses που πρέπει να ακολουθήσω διότι στην Αυστραλία οτι μα οτι δουλειά και να κανεις,ακόμα και τις λεγόμενες δουλειές του ποδαριου που έχουμε στην Πατρίδα , χρειάζεσαι πιστοποίηση. Εδώ θα αναφέρω κάτι που είπα και παραπάνω απο πιστοποίησεις βρωμάει ο τόπος αλλά απο ουσία δυστυχώς τίποτα. Μπήκαμε στον χορό τους όμως και θα χορέψουμε όπως θέλουν οι Αυστραλοί και αυτό κάνουμε.. Μου έκλεισε λοιπόν ραντεβου για τις 26/08/2013 σε ένα σχολείο να δουν σε τι επίπεδο ειναι τα Αγγλικά μου και προφανώς θα μου δώσουν τα ανάλογα μαθήματα. Οτι νεότερο απο εκεί θα το μοιραστώ μαζί σας.


    ..21/08/2013 ραντεβου με το centerlink τι οποίο πήγε μια χαρά. Είμασταν απόλυτα οργανωμένοι με χαρτια και έτσι ολα έγιναν γρήγορα(patriotaki rules). H Βιολετα μιας και δεν δικαιούται τις περισσότερες παροχές ευτυχώς έχει δικαίωμα να την βοηθήσουν οι job seekers στο να βρει δουλειά που ειναι και η σημαντικότερη βοήθεια που θα μπορούσαν της δώσουν αλλωστε για δουλεια ηρθαμε εδω και αυτο θα κανουμε.Πληρώθηκα το επίδομα για τον ενάμιση μήνα που ειμαι εδώ αναδρομικά,μου έδωσαν και κάρτα για μισά εισιτήρια και ολα καλα. Τώρα το μόνο που μου μένει ειναι να μάθω γρήγορα την γλώσσα για να ενταχτω και γω κανονικά .

    Comment


      #3
      Γιώργο-Βιολέτα
      welcome Down Under

      Good Luck


      Comment


        #4
        Καλως ήρθατε...είστε αγωνιστές θα τα καταφέρετε!!!!!
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #5
          Καλησπέρα Γιώργο κ Βιολέτα
          Καλώς ορίσατε στην Αυστραλία
          Σας εύχομαι υγεία κ καλή τύχη παιδιά στην νέα σας πατρίδα
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #6
            Βιολέτα & Γιώργο ,

            όλα καλά να σας ερθουν ! Ενωμενοι σαν γροθιά οι δυο σας και να μην φοβαστε τιποτα!

            Σας στελνω την αγαπη μου και πολλά φιλιά!
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #7
              Καλως ορισατε ευχομαι ολα να σας πανε καλα

              Comment


                #8
                Καλημέρα...
                Ενάμιση μήνα μετά απο τον ερχομό μας downunder και οι θετικές σκέψεις υπερισχύουν των αρνητικών... Η ζωη εδω κυλαει ομαλά και ήρεμα και οι ευκαιρίες που δίνονται σε μας ειναι κάθε μερα και περισσότερες.

                Στην Αυστραλία αν εχεις ορεξη και είσαι εργατικός είναι σιγουρο οτι θα πας μπροστά.

                Τα ακούγαμε-διαβάζαμε ολα αυτα αλλα τωρα τα βλεπουμε και στην πράξη. Εδω η ποιότητα ζωής ειναι σε πολυ ικανοποιητικο επίπεδο και αν εχει καποιος στοχο να κανει οικογένεια ή να βγάλει χρηματα η να ζησει ηρεμα χωρις τα στραβα που εχει μαθει στη πατριδα ειναι σίγουρο οτι μπορεί και με το παραπάνω,βεβαια με σκληρη δουλειά και οχι με απατεωνιες-λαμογιες που εχουμε μαθει στο Ellada,υπαρχουν και αυτα αλλα οι master του ειδους,τουλαχιστον στο Sydney,ειναι οι Λιβανεζοι-Αραβες γενικοτερα οι οποιοι δεν φτανει που ροκανιζουν το κρατος και την τελεια οργανωση του ειναι και το no1 στο εμποριο ναρκωτικων, οπλων και απατεωνιας γενικοτερα. Μακρυα και αγαπημένοι λοιπον απο αυτους οπως επίσης μακρυά και απο τους πατριωτες μας ΕλληνοΑυστραλους οι οποιοι ειναι τελειως για παρτυ τους και το μόνο που σκέφτονται ειναι πως θα μπορέσουν να σε αρμεξουν-εκμεταλευτουν(μιλάω παντα για προσωπικες εμπειρίες και βιώματα , καθε περίπτωση ειναι διαφορετική)μακρυά και απο αυτούς λοιπον.
                Μια συμβουλή που εχω να δώσω σε αυτους που σκέφτονται να κατέβουν ειναι


                Να κρατουν μικρο καλάθι και να στηρίζονται μόνον στις δικες

                τους δυναμεις για να μην φανε τα μουτρα τους στην στροφη.

                Να κατεβουν με οσο μεγαλυτερη καβατζα μπορουν και να μην ακουν κανέναν και τιποτα αρνητικό που θα τους ρίξει την ψυχολογία...

                Δεν μας χαλουν ομως ολα αυτα αλωστε για αλλο λογο ειμαστε εμεις εδω και αυτα ειναι πολυ λιγα μπροστα σε αυτα που μπορουμε να κερδισουμε...


                Ξεκίνησα σχολείο, πολύ γελιο... Είμαι σε μια τάξη με 8 Κινέζους, 2 Ιρανούς, 2 Αφγανους, 2 Ινδούς και 1 Έλληνα(εμενα). Εχω 2 καθηγητες, 1 Λιβανεζο και 1 Ινδη και αυτο θα πει πολυπολιτισμος και εχω να πω οτι γουσταρω πολύ! Γίνεται πάρα πολύ καλη δουλειά εκεί και οντως σε μάθουμε οχι μόνο την Γλώσσα αλλά και, την ιστορία της Αυστραλίας οπως επίσης σε κατατοπιζουν και επαγγελματικα. Ηδη 3 μερες εκεί έχω μάθει αρκετά πράγματα και αρχίζει να λύνεται σιγά σιγά η γλώσσα γιατι αυτο ειναι και το πρόβλημα μου. Ειμαι πολυ ικανοποιημενος από κει.
                Η γυναίκα μου έχει κάνει Ίδη 2 interview τα οποια πήγαν αρκετά καλα και απο τα οποια περιμένουμε απαντήσεις..
                Αυτά τα νεότερα.
                Γενικα αρκετά καλά, ακριβως σαν την Ελλάδα αχαχαχαχα..

                Comment


                  #9
                  Αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι έλεγε ο παππούς κ η γιαγιά μου
                  Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας...!!!
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by george lucas View Post
                    Καλημέρα...
                    Ενάμιση μήνα μετά απο τον ερχομό μας downunder και οι θετικές σκέψεις υπερισχύουν των αρνητικών... Η ζωη εδω κυλαει ομαλά και ήρεμα και οι ευκαιρίες που δίνονται σε μας ειναι κάθε μερα και περισσότερες.

                    Στην Αυστραλία αν εχεις ορεξη και είσαι εργατικός είναι σιγουρο οτι θα πας μπροστά.

                    Τα ακούγαμε ολα αυτα αλλα τωρα τα βλεπουμε και στην πράξη. Εδω η ποιότητα ζωής ειναι σε πολυ ικανοποιητικο επίπεδο και αν εχει καποιος στοχο να κανει οικογένεια ή να βγάλει χρηματα η να ζησει ηρεμα χωρις τα στραβα που εχει μαθει στη πατριδα ειναι σίγουρο οτι μπορεί και με το παραπάνω, ,βεβαια με σκληρη δουλειά και οχι με απατεωνιες-λαμογιες που εχουμε μαθει στο Ellada,υπαρχουν και αυτα αλλα οι master του ειδους,τουλαχιστον στο Sydney,ειναι οι Λιβανεζοι οι οποιοι δεν φτανει που ροκανιζουν το κρατος και την τελεια οργανωση του ειναι και το no1 στο εμποριο ναρκωτικων, οπλων και απατεωνιας γενικοτερα. Μακρυα και αγαπημένοι λοιπον απο αυτους οπως επίσης μακρυά και απο τους πατριωτες μας ΕλληνοΑυστραλους οι οποιοι ειναι τελειως για παρτυ τους και το μόνο που σκέφτονται ειναι πως θα μπορέσουν να σε αρμεξουν-εκμεταλευτουν(μιλάω παντα για προσωπικες εμπειρίες και βιώματα , καθε περίπτωση ειναι διαφορετική)μακρυά και απο αυτούς λοιπον.
                    Μια συμβουλή που εχω να δώσω σε αυτους που σκέφτονται να κατέβουν ειναι


                    Να κρατουν μικρο καλάθι και να στηρίζονται μόνον στις δικες

                    τους δυναμεις για να μην φανε τα μουτρα τους στην στροφη.

                    Δεν μας χαλουν ομως ολα αυτα αλωστε για αλλο λογο ειμαστε εμεις εδω και αυτα ειναι πολυ λιγα μπροστα σε αυτα που μπορουμε να κερδισουμε...


                    Ξεκίνησα σχολείο, πολύ γελιο... Είμαι σε μια τάξη με 8 Κινέζους, 2 Ιρανούς, 2 Αφγανους, 2 Ινδούς και 1 Έλληνα(εμενα). Εχω 2 καθηγητες, 1 Λιβανεζο και 1 Ινδη και αυτο θα πει πολυπολιτισμος και εχω να πω οτι γουσταρω πολύ! Γίνεται πάρα πολύ καλη δουλειά εκεί και οντως σε μάθουμε οχι μόνο την Γλώσσα αλλά και, την ιστορία της Αυστραλίας οπως επίσης σε κατατοπιζουν και επαγγελματικα. Ηδη 3 μερες εκεί έχω μάθει αρκετά πράγματα και αρχίζει να λύνεται σιγά σιγά η γλώσσα γιατι αυτο ειναι και το πρόβλημα μου. Ειμαι πολυ ικανοποιημενος από κει.
                    Η γυναίκα μου έχει κάνει Ίδη 2 interview τα οποια πήγαν αρκετά καλα και απο τα οποια περιμένουμε απαντήσεις..
                    Αυτά τα νεότερα.
                    Γενικα αρκετά καλά, ακριβως σαν την Ελλάδα αχαχαχαχα..
                    Να σου ευχηθώ και εγώ καλό ξεκίνημα στην καινούργια σας πατρίδα !
                    Η γενική μου παρατήρηση στην προετοιμασία σου για να φύγεις από την Ελλάδα για ένα καλύτερο μέλλον με έχουν αφήσει άναυδο το πόσο ταλαιπωρήθηκες εσύ και η γυναίκα σου για να πάς στην Αυστραλία ! Από τα γραφόμενα σου και τον τρόπο σκέψεις σου συμπεραίνω ότι,και εσύ και η γυναίκα σου είστε σοβαρά και καλλιεργημένα άτομα με όρεξη για δουλειά και για ζωή,με υπομονή και επιμονή, επίσης παρατηρώ ότι είστε και ευγενικοί,(όπως χειρίστηκες την όλη κατάσταση με το ατύχημα)και γενικότερα όλη σου την ταλαιπωρία την αντιμετώπισες με πολλή ωριμότητα και ευγένεια,και αυτή σου η συμπεριφορά και ο χειρισμός των καταστάσεων που πέρασες δείχνουν ότι είστε άτομα με υψηλό επίπεδο κοινωνικότητας !
                    Και έχετε όλες τις προϋποθέσεις για να τα καταφέρετε !
                    Εύχομαι περαστικά για το χέρι,και καλό ξεκίνημα στην νέα πατρίδα !
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #11
                      Ειχε δικιο ο παππούς σου Jimara εγω θα ελεγα καθε πραγμα στον καιρό του,με υπομονη και θέληση ολα μπορει να τα καταφέρει ο ανθρωπος... thanks mate να σαι καλα!!

                      Comment


                        #12
                        Patrioten να είσαι καλά φιλε μου και σε σενα ευχόμαστε οτι καλύτερο! !
                        Το χερι επιτέλους το βγαζω την Τετάρτη(τον γυψο) και ειμαι πολυ χαρούμενος που επιτελους θα προσφερω και θα γινω και γω ενεργο μελος αυτης της απιστευτα οργανωμένης και σωστης κοινωνίας..
                        Την κοινωνία της Αυστραλίας

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by george lucas View Post
                          Καλημέρα...
                          ...βεβαια με σκληρη δουλειά και οχι με απατεωνιες-λαμογιες που εχουμε μαθει στο Ellada,υπαρχουν και αυτα αλλα οι master του ειδους,τουλαχιστον στο Sydney,ειναι οι Λιβανεζοι οι οποιοι δεν φτανει που ροκανιζουν το κρατος και την τελεια οργανωση του ειναι και το no1 στο εμποριο ναρκωτικων, οπλων και απατεωνιας γενικοτερα. Μακρυα και αγαπημένοι λοιπον απο αυτους οπως επίσης μακρυά και απο τους πατριωτες μας ΕλληνοΑυστραλους οι οποιοι ειναι τελειως για παρτυ τους και το μόνο που σκέφτονται ειναι πως θα μπορέσουν να σε αρμεξουν-εκμεταλευτουν(μιλάω παντα για προσωπικες εμπειρίες και βιώματα , καθε περίπτωση ειναι διαφορετική)μακρυά και απο αυτούς λοιπον.
                          Όταν ρώτησα (προ κρίσης) άτομο που είχε γυρίσει όλον τον κόσμο με τη δουλειά του ποιος λαός ταιρίαζει πιο πολύ με τους Έλληνες, μου απάντησε σχεδόν ακαριαία οι ΛΙΒΑΝΕΖΟΙ!!!

                          Δεν είναι τυχαίο λοιπόν!!!

                          Comment


                            #14
                            Καθόλου τυχαίο... κοίτα ειναι καλοι άνθρωποι οι περισσότεροι αλλα τους εχει κολλήσει η ρετσινιά του απατεώνα,δεν θελω να φοραω παροπιδες και δεν θελω να κρινω κανεναν απλα απο μια φημη αλλα για να το λένε ολοι εδω Sydney κατι θα ξέρουν, εμενα προσωπικά δεν με εχουν ενοχλήσει και ουτε πρόκειται να τους ενοχλησω...

                            Comment


                              #15

                              Comment

                              Working...
                              X