Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγοί φορτηγών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    vertigo
    Ευχαριστώ για το σχόλιο περί διαφήμισης. Δεν τίθεται θέμα

    Comment


      Originally posted by kuli View Post
      vertigo
      Ευχαριστώ για το σχόλιο περί διαφήμισης. Δεν τίθεται θέμα
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Κανόνες λειτουργίας του patriotaki.net




        11. Δημόσια αντιπαράθεση με συντονιστές

        "Αντιρρήσεις, ενστάσεις και απορίες που αφορούν ενέργειες των Συντονιστών ή Διαχειριστών του patriotaki.net θα πρέπει να υποβάλλονται με προσωπικό μήνυμα στους Διαχειριστές και όχι δημόσια με δημιουργία θέματος (thread) ή μηνύματος (post). Σε καμιά περίπτωση δεν επιτρέπονται εκφράσεις με προσβλητικό/υβριστκό περιεχόμενο. "

        Απαγορευεται η δημιουργία νέου προφίλ από ήδη αποκλεισμένο μέλος ,πόσο δε μάλλον ,όταν αντί έστω ,να στείλει ένα προσωπικό μήνυμα ,στον moderator ...αμφισβητεί με βίντεο τις ενέργειες moderator και επιτίθεται πάλι ,σε μέλος με το οποίο έχει θέμα...

        Ας έχει υπ όψιν ,του ο συγκεκριμένος κύριος - κι ας αμφισβητεί οτι ειναι κύριος το μέλος με το οποίο έχει το θέμα... , ή οτι ειναι Έλληνας,λες και αυτο ,ειναι το θέμα και τόσες
        άλλες κατηγορίες που εκτόξευσε εναντίον του μέλους - ,οτι και γ προφίλ να φτιάξει ...τέτοιες συμπεριφορές δεν επιτρέπονται στο Patriotaki.net...Οσο για την γλώσσα που χρησιμοποίησε ...ασχολίαστο...

        Το ρατσιστικό σχόλιο του ,στο Α του προφίλ ,υπάρχει και δεν σβήστηκε ,γιατί κι αυτο ,ακόμα ,το αμφισβήτησε...( και δεν ειναι το μοναδικό ...)Οσο για το ποιος ειναι βλαμμένος ,ασχολίαστο κι αυτο...

        ΥΓ δεν θα ψάξω τα περί ταχογράφου κλπ κλπ...οπως μου συνέστησε...ούτε κι ειναι οι ρόλος μου ,αυτός...Εγω ,βλεπω ,συμπεριφορές , διαβαζω σχόλια και ανάλογα ,πράττω...οπως κι οι υπόλοιποι moderators ....

        ✨Το post αυτο, ειναι μονο και μονο ,για ενημέρωση του εν λόγω κυρίου και όχι για να ανοίξει συζήτηση για τον εν λόγω κύριο ,από τα άλλα μέλη . Το θέμα του thread ειναι άλλο κι ας επανέλθει η συζήτηση στο θέμα " οδηγοί φορτηγών " / μετανάστευση στην Μεγάλη Βρετανία...
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Καλησπερα πατριοτακια !
          Ειμαι οδηγος νταλικας,λεωφορείου βαρδιας εργοστασιοου και security το σεκιουροτη ειναι καθημερινά το λεωφορείο 3 μερες και η νταλικα εκτατα, ανατρεπομενη με καρβουνο η σιταρι που και που με κουρτινα η και πατομα οπως τα λεμε εμεις εδω. εχω διπλωμα για τρακτερ. Και οχτο αδειες βοηθου χειριστών μηχανιματος εργου. Ακομα αχω και ,ια τεχνικη σχολη τεχνικος μηχανων και συστιματων οχηματων. Κανοντας ολλα αυτα εδω στην ελαδα δεν ξεπερναω τα 1000 ευρο το μηνα . Εχω εργαστη και σε αλλου τομεις αλλα να μην τα αναφερω ολλα ειναι πολλα και θα γινω κουραστικως . Ξεκινισα λοιπων μια μερα με την αρραβωνιαστικια μού και με τα φτοχα αγγλικα που ξερω εστειλα σε απειρα αγγλικα σαιτ το μεταφρασμενο στα αγγλικα βιογραφικο μου με αποτιχια και κανενα αντικρισμα τα μαζεψα εκλησα ενα φτηνο ειτιριακη και βουρ για μια εβδομα στην αγγλία να δουμε τι γινόταν αλλα οπου και να ρωτησα τα λιγα αγγλικα μου με πουλισαν θα ηθελα πολυ να εργαστω αυτη ειναι η ιστορια μου με πολυ λιγα λογια ευχαριστω που με δεχτκατε στνν παραια σας συγνωμη για τα λαθη

          Comment


            Καλησπέρα στην παρέα.Μπορεί κάποιος να μού πεί, όταν η αγγελία εργασίας γιά οδηγό γράφει γιά "van driver", γιά τι είδους όχημα εννοούν καί τι δίπλωμα χρειάζεται; Ευχαριστώ.

            Comment


              καλησπερα ειμαι οδηγος class 1 στην αγγλια δουλευω σε αντζεντη δεχια και αριστερα και προς το παρον ειμαι ευχαριστημενος θα θελα να μου πει καποιος ποιο εμπειρος αν αξιζει να γινω limited company και ποσο ευκολο ειναι να εχω δουλεια για τον χειμωνα ,δηλαδη να ψαξω να βρω μονιμη δοθλεια σαν υπαλληλος η να ειμαι limited και να δουλευω μονο σε αντζεντηδες

              Comment


                το van ειναι το κατω 3.5 τονων νομιζω οτι το οδηγας με απλο διπλωμα αθτοκινιτου ουτε digit card ουτε τιποτα

                Comment


                  Όπως στην Ελλάδα έτσι καί στην Αγγλία;Ευχαριστώ πάντως γιά την απάντηση.

                  Comment


                    Καλημέρα και από εμένα συνάδελφοι,
                    Θα ήθελα εκ των προτέρων να πω, ότι αυτό που κάνετε είναι κοινωνικό έργο !!
                    Λίγα λόγια για εμένα, είμαι επαγγελματίας οδηγός από το 2001, έχω δουλέψει σε ελληνικά ψυγεία και έχω αρκετή εμπειρία από Αγγλία. Έχω φέρει πολλά φορτία με ψάρια και σταφύλια…
                    Είμαι κάτοχος διπλώματος B-BE-C-CE , κάρτα ταχογράφου ( με ελληνικούς χαρακτήρες ) ΠΕΙ code 95 και αρχές Σεπτεμβρίου δίνω για ADR. Έχω βρει δουλειά σε μία εταιρεία στην Δανία ( αν ο admin νομίζει ότι ψαρεύω παρακαλώ να με μπλοκάρει για να μην μπορώ να λάβω μήνυμα )αλλά μου κάνει πρόσληψη μέσω ευρωπαϊκής ανατολικής χώρας, δεν έχω τίποτα με τις ανατολικές χώρες αλλά όταν μου λένε ότι όταν θα έρθει η στιγμή της σύνταξης θα πάρω 90,00 ευρώ το μήνα από αυτή την χώρα…. Καταλαβαίνετε ότι δεν είναι για να χαίρομαι.
                    Μια παρατήρηση με όλο τον σεβασμό, ίσως τώρα που είσαστε νέοι να μην έχετε σαν πρώτο μέλημα την σύνταξη και να θέλετε μόνο δουλειά και τίποτα άλλο, αλλά τα χρόνια περνούν…
                    Το γράφω αυτό γιατί δεν διάβασα κάπου, αν κάνω λάθος συγνώμη με τα περί σύνταξης στην Αγγλία τι γίνεται ; Αυτά που σαν κρατούν είναι και εισφορές για μελλοντική σύνταξη;
                    Με τις οικογένειες που μένουν πίσω στην Ελλάδα ( γυναίκα, παιδιά ) έχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη όταν ό πατέρας και σύζυγος δουλεύει σε εταιρεία στην Αγγλία ;
                    Αυτά τα δύο είναι πρώτα και από το μισθό για εμένα και παρακαλώ αν κάποιος ξέρει να με διαφωτίσει τι γίνεται με αυτά σε περίπτωση εργασίας στην Αγγλία ( μέσω γραφείου ή απευθείας σε εταιρεία )
                    Ο ομιλών βρέθηκε να χρωστάει στο Ι.Κ.Α ( 6500,00 ευρώ ) γιατί κάποιο μπουμπούκι Έλληνας μας είχε κάνει αυτό ασφάλιση ( δεν ξέραμε τίποτα ) ήταν ΟΚ αυτός στην χώρα που είχε την εταιρεία του, δεν πλήρωσε ποτέ τίποτα εδώ και το ΙΚΑ τα πήρε από εμάς.
                    Τα πλήρωσα πάει στο διάολο, τουλάχιστον να ήταν και συντάξιμα. Από το ΙΚΑ μας είπαν ότι αυτά ήταν μόνο ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
                    Ίσως μερικοί από εδώ μέσα να ανήκουν και στο ίδιο γκρουπ.
                    Η μόνη χώρα που θέλω να δουλεύω σαν επαγγελματίας οδηγός είναι η Αγγλία. Σέβονται το φορτηγό ( σαν όγκο οχήματος ) και τον οδηγό για την κοπιαστική δουλειά που κάνει..
                    Πείτε μου σε ποια χώρα βγαίνει το φορτηγό για προσπέραση και το Ι.Χ κόβει και σου κάνει σινιάλο να βγεις;
                    Σε ποια χώρα θα ρωτήσεις που είναι το εργοστάσιο και θα αλλάξει την πορεία του ο οδηγός του Ι.Χ ( και με περιπολικό της αστυνομίας είχε γίνει αυτό, έκλεισαν και το δρόμο για να κάνω αναστροφή ) για να σε πάει;
                    Ήμουν μέσα στο Black wall tunnel στην μέση του δρόμου ( γιατί πιο αριστερά θα έβρισκε ο θάλαμος ) και αντί για φάσκελα και τα σχετικά περί μάνα, κόρη, γυναίκα… πήρε χαιρετούρα.
                    Ένα φορτίο σταφύλια έπρεπε να το πάω σε πέντε αγορές ( δεν το ξέραμε αυτό από την Ελλάδα για να λάβουμε τα μέτρα μας ) στις αγορές πληρώνεις είσοδο και δεν έπαιρναν ευρώ, τότε δεν ξέρω τώρα. Έβαλαν τα λεφτά από την τσέπη τους ( οι εργαζόμενοι πύλης ) και παρόλο που τους παρακαλούσα να τα πάρουν σε ευρώ από εμένα, δεν τα ήθελαν.
                    Και πολλές άλλες καλές στιγμές.. Τους έχω ζήσει μόνο στον επαγγελματικό τομέα και εκφέρω γνώμη μόνο για ότι ξέρω… Δεν ξέρω την κουλτούρα τους και πως φέρονται σε άλλες κοινωνικές συναναστροφές, θέλω όμως να πιστεύω ότι είναι γενικά ένας λαός που βοηθάει αν μπορεί.
                    Έχω διαβάσει σαν βιβλίο αυτά που γράφεται, πρώτον κατοικία για να υπάρχει διεύθυνση δεύτερον αλλαγή διπλώματος ( στην δική μου περίπτωση πρώτα γιατρούς γιατί είμαι 47 ετών ) τρίτον αλλαγή κάρτας ταχογράφου. Στην αρχή εγγραφή σε γραφεία και αν είσαι τυχερός δουλειά μόνιμη και σταθερή σε εταιρεία. Όλα τα υπόλοιπα ( τράπεζες , κινητή τηλεφωνία κ.τ.λ. )τα βρίσκεις στην πορεία.
                    Θα είμαι σε επαφή για να μαθαίνω για και από εσάς, εύχομαι σε όλους υγεία και κουράγιο. Σας δίνω το λόγο μου όταν θα ανέβω θα βοηθήσω και εγώ όπως μπορώ και κάποιους που θα θέλουν να κάνουν το ίδιο δύσκολο βήμα. Γιατί :
                    Ουδείς επικινδυνότερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου.
                    Αρίσταρχος ο Θετταλός (420 π.Χ.)
                    Φιλικά
                    Νίκος

                    Comment


                      Αυτή την απάντηση πήρα απο επίσημη πηγή. Άρα αυτοί που μένουν πίσω έχουν ασφάλεια.

                      Το έντυπο S1 σας επιτρέπει να ασφαλιστείτε για υγειονομική περίθαλψη εάν κατοικείτε σε κράτος μέλος της ΕΕ, στην Ισλανδία, το Λιχτενστάιν, τη Νορβηγία ή την Ελβετία, αλλά είστε ασφαλισμένοι σε άλλη χώρα.

                      Αυτό ισχύει συνήθως στην περίπτωση συνταξιούχων που ζουν στο εξωτερικό. Μπορεί επίσης να χρησιμεύσει για τα μέλη της οικογένειας μεταναστών εργαζομένων τα οποία έχουν διαμείνει στη χώρα καταγωγής τους αλλά τώρα καλύπτονται από την κοινωνική ασφάλιση της χώρας όπου εργάζεται το μέλος της οικογένειάς τους.

                      Αντιστοιχεί στα παλαιά έντυπα E106, E109, E120 και E121.

                      Comment


                        Καλησπέρα συνάδελφοι και καλώς σας βρήκα.

                        Με λένε Βαγγέλη, είμαι 42 χρονών και ειλικρινά χαίρομαι που, κατά τύχη, βρήκα το συγκεκριμένο forum για να μοιραστώ πληροφορίες, γνώμες αλλά και την αγωνία και τους φόβους ενός καινούριου ξεκινήματος. Πολλοί από εσάς έχετε κάνει ήδη το μεγάλο βήμα ενώ άλλοι, όπως και ο γράφων, ανήκει στην κατηγορία που είναι έτοιμοι για μια νέα αρχή, για ένα restart.

                        Πριν πάρω την απόφαση να κάνω την εγγραφή διάβασα με προσοχή αρκετές από τις αναρτήσεις σας και βρήκα αρκετές χρήσιμες πληροφορίες αλλά και συμβουλές και αυτό πραγματικά είναι πολύ σημαντικό για κάποιον που απεγνωσμένα αναζητά γνώση για συγκεκριμένα ζητήματα που τον αφορούν, στην περιπτωσή μου η εργασία στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ένα μεγάλο ευχαριστώ λοιπόν στα παιδιά που έστησαν αυτό το forum αλλά και στα παιδιά που αφιερώνουν πολύτιμο χρόνο για να αναρτούν τις εμπειρίες τους.

                        Ξεκινώντας θα ήθελα να πω 2-3 πράγματα για τον εαυτό μου.
                        Βρίσκομαι ακόμη στην Ελλάδα όπου και εργάζομαι ως οδηγός λεωφορείου (εδώ και 9 χρόνια) σε έναν επαρχιακό δήμο σε ένα κέντρο για παιδιά με ειδικές ανάγκες. Μισθός ικανοποιητικός για τα σημερινά δεδομένα αλλά όχι για τις αυξημένες οικογενειακές μου υποχρεώσεις (840 ευρώ) με πλήρη ασφαλιστική κάλυψη. Ξέρω πως για κάποιους η σκέψη να εγκαταλείψω μια σχεδόν μόνιμη δουλειά με αυτές τις αποδοχές ακούγεται τρελή αλλά πιστέψτε με ο καθένας γνωρίζει από μέσα καλύτερα τις ανάγκες που υπάρχουν ώστε να θέλει να αναζητήσει μια καλύτερη τύχη.

                        Από τα 18 μου και μετά από την αποφοίτησή μου από το λύκειο έχω δουλέψει σε τόσες δουλειές που ειλικρινά δεν τις θυμάμαι πλέον. Ενδεικτικά μπορώ να πω κάποιες όπως αποθηκάριος και οδηγός σε s/m, υπάλληλος στα Goodys, σερβιτόρος σε καφετέριες, σερβιτόρος σε εστιατόρια, διανομέας σε μανάβικο, διανομέας στα Gilli Diet, DJ σε μπαράκια, διανομέας σε πιτσαρία, αποθηκάριος σε αποθήκη επίπλων και σε κάποιες άλλες που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή ενώ 2 φορές υπήρξα ιδιοκτήτης επιχειρήσεων (1 μαζικής εστίασης και 1 εμπορίου εξαρτημάτων αυτοκινήτων). Όλες οι δουλειές μου είχαν διάρκεια από 3 μήνες έως 9 χρόνια που είναι η σημερινή μου εργασία.

                        Καλή γνώση Αγγλικών με ένα πτυχίο προ αμνημονεύτων χρόνων αλλά ευτυχώς η αγάπη μου για ταξίδια στο εξωτερικό με βοήθησαν να αναπτύξω την ομιλία αλλά και την ακουστική μου. Κάποια σεμινάρια και πιστοποιήσεις από σχετικά μέχρι τελείως άσχετα (Αγγλικής, Υπολογιστών, Ψυχικών ασθενειών (?) και αρκετή εθελοντική εργασία) Πρόσφατα παρακολούθησα και σεμινάριο που μου έδωσε μια Ευρωπαϊκή πιστοποίηση ισχύος 3 χρόνων Α' Βοηθειών από τον Ερυθρό Σταυρό. Επίσης υπάρχει και έτοιμο βιογραφικό, διαβατήριο και όλα τα έγγραφα είναι μεταφρασμένα.

                        Οδηγός με Α,B,C,D (και σε λιγότερο από μήνα και κάτοχος Ε) με ΠΕΙ και ψηφιακό ταχογράφο αλλά και με ένα αεροπορικό εισιτήριο στο χέρι για 5 Δεκεμβρίου για την Σκωτία και πιο συγκεκριμένα για την πόλη του Εδιμβούργου....

                        Οι απορίες που έχω είναι αρκετές (πολλές μου λύθηκαν από προηγούμενες αναρτήσεις συναδέλφων).Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη για το μακροσκελές μου κείμενο και ευελπιστώ να διαβαστεί από κάποια άτομα που έχουν την διάθεση να με κατατοπίσουν.
                        (οι πληροφορίες που ζητώ να μάθω αφορούν κατά κύριο λόγο εργασία ως οδηγός λεωφορείου, μικρού φορτηγού ή νταλίκας γνωρίζοντας φυσικά πως για να γίνει αυτό θα απαιτηθεί ικανό διάστημα κατά το οποίο θα έρθω όσο πιο προετοιμασμένος μπορώ από οικονομικής άποψης. Εννοείται πως μέχρι να δουλέψω τελικά σε αυτό που με ενδιαφέρει δεν θα απορρίψω οποιαδήποτε δουλειά μου παρουσιαστεί)

                        Οι απορίες μου λοιπόν αφορούν:

                        1) Έγγραφα
                        α. Έχω την δυνατότητα να πάρω συστατική επιστολή από τον δήμαρχο της πόλης όπου εργάζομαι ως οδηγός. Θα την λάβουν υπ' όψην οι εργοδότες στην Σκωτία?
                        β. Η προϋπηρεσία που έχω στην Ελλάδα ισχύει και στην Σκωτία ή ξεκινάω ως αρχάριος?

                        2) Εργασία
                        α. Ως οδηγός Ε κατηγορίας η εμπειρία μου είναι μηδενική. Υπάρχει πιθανότητα να με προσλάβουν ή θα πρέπει να περάσω πρώτα από μικρότερα οχήματα?
                        β. Οι αποδοχές ενός οδηγού λεωφορείου που εκτελεί καθημερινά συγκεκριμένα δρομολόγια είναι μεγαλύτερη από αυτή ενός που δουλεύει στον κλάδο του τουρισμού?
                        γ. Υπάρχουν δύο εταιρείες στον χώρο του τουρισμού (TopDeck, Contiki) στις οποίες ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση ως οδηγός. Γνωρίζει ή έχει δουλέψει κάποιος για αυτές τις εταιρείες?
                        δ. Η First Bus UK δραστηριοποιείται στο Εδιμβούργο? Γνωρίζει ή έχει δουλέψει κάποιος σε αυτή την εταιρεία?
                        ε. Τα συμβόλαια που υπογράφει ο εργαζόμενος, αν βρει κάποια καλύτερη δουλειά, μπορεί να τα "σπάσει"?

                        3) Απολαβές - Ασφάλεια
                        α. Υπάρχει κατώτερος μισθός για οδηγούς ή ισχύει το γενικό 6,75/ώρα?
                        β. Εργασία Σάββατο, Κυριακή και υπερωρίες είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που ίσχυε στην Ελλάδα προ κρίσης (πχ Κυριακή 100% πάνω?)
                        γ. Το σύστημα ασφάλισης είναι κάτι αντίστοιχο με το Ελληνικό? Πχ ένσημα?
                        δ. Ισχύει το επίδομα διαμονής και διαβίωσης για κάποιον που δεν έχει ακόμη βρει δουλειά ή αυτό που διάβασα είναι ράδιο αρβύλα και ποτέ δεν υπήρχε?

                        4) Εδιμβούργο
                        α. κόστος ζωής γενικά? (γνωρίζω για ακριβά ενοίκια και ακριβές μετακινήσεις)
                        β. εγκληματικότητα? Υπάρχουν κακόφημες περιοχές που θα πρέπει να αποφύγω?
                        γ. υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσω ένα φθηνότερο σπίτι σε μια περιοχή ή σε κάποιο χωριό έξω από την πόλη και να μετακινούμαι με δικό μου μέσο από και προς τη δουλειά μου?
                        δ. αν υπάρχει κάποιος που να ενδιαφέρεται για συγκατοίκηση μπορεί να μου στείλει p.m

                        Σας ευχαριστώ για την κατανόηση και ζητώ συγνώμη αν κάποιες ερωτήσεις μοιάζουν ηλίθιες.

                        Comment


                          Καλώς όρισες στο patriotaki.net VagelisG

                          Ρίξε μια ματιά εδώ ! και εδώ !
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            Χαιρετω την παρεα

                            Πληροφοριες περι ασφαλειας αυτοκινητου.

                            Ψαχνω να βρω φθηνη ασφαλεια αλλα ειναι ολες φωτια. Εχω κανει σε πολλες on line quote αλλα
                            για αυτοκινητο 1000cc αξιας 1.500 ζητανε ετησια ασφαλεια απο 2.200 η πιο φθηνη μεχρι και 9.800 λιρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                            Εχει κανεις υποψην καμια φθηνη ασφαλιστικη εταιρια? και κανενα tip για να πεσει το ασφαλιστρο?

                            Ευχαριστω

                            Comment


                              Originally posted by tasos76 View Post
                              Χαιρετω την παρεα

                              Πληροφοριες περι ασφαλειας αυτοκινητου.

                              Ψαχνω να βρω φθηνη ασφαλεια αλλα ειναι ολες φωτια. Εχω κανει σε πολλες on line quote αλλα
                              για αυτοκινητο 1000cc αξιας 1.500 ζητανε ετησια ασφαλεια απο 2.200 η πιο φθηνη μεχρι και 9.800 λιρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                              Εχει κανεις υποψην καμια φθηνη ασφαλιστικη εταιρια? και κανενα tip για να πεσει το ασφαλιστρο?

                              Ευχαριστω
                              Κοίτα στο comparethemarket.com Πριν όμως κλείσεις τη φθηνότερη ασφαλιστική που θα σου βγάλει, ρίξε μια ματιά και στην επίσημη ιστοσελίδα της. Γενικά εγώ δεν πολυεμπιστεύομαι τους brokers, γιατί το επίπεδο εξυπηρέτησης σε σύγκριση με τις ασφαλιστικές δεν είναι καλύτερο. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να κλείνεις συμφωνίες απευθείας με ασφαλιστικές εταιρίες, ιστοσελίδες όμως όπως το comparethemarket μπορούν να σου δώσουν μια κατεύθυνση ως προς τα πού να κοιτάξεις.
                              Επίσης έχει να κάνει και με το τι ζητάς από την ασφάλειά σου. Όταν κάποιος σου πουλάει ασφάλεια, βάζει πλήρη κάλυψη για να έχει τη μέγιστη προμήθεια. Νομίζω ότι ένας καλός συνδυασμός κόστους - απόδοσης είναι η third party fire and theft, που σε καλύπτει μόνο για ζημιές τρίτων σε τρακάρισμα, πυρκαϊά στο όχημά σου και κλοπή στο όχημά σου.
                              Πιστοποιητικά από ελληνικές ασφαλιστικές ότι δεν έχεις τρακάρει στην Ελλάδα, βεβαίως λαμβάνονται υπόψη, αρκεί να είναι πρόσφατα (λιγότερο από 6μηνο) και να καλύπτουν τουλάχιστον την τελευταία 5ετία.

                              Comment


                                Δες και την sky Car and Van Insurance - Business Insurance - Sky Insurance

                                Comment

                                Working...
                                X