Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγοί φορτηγών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    αν εχεισ την ελληνικη πιστοποιηση δεν μετραει στην αγγλια

    Comment


      #77
      Αυτά γίνονται μόνο στην Ελλάδα...

      Originally posted by olympicair View Post
      παιδια η βλακεια ειναι οτι δεν εχω γ η ε διπλωμα αν και οδηγαω γερανο μεγαλο που χρειαζεται εχω διπλωμα δ για λεωφορεια εχω μεγαλη εμπειρια σε γερανους και κλαρκ αν ακουσετε κατι ενημερωστεμε το προβλημα μου ειναι οτι γνωριζω μετρια αγγλικα αλλα επειδη εχω εμπιστοσυνη στον ευατο μου και εμπειρια στην ειδικοτητα μου πιστευω πως θα τα καταφερω το θεμα ειναι να μηλησει καποιος σε εργοδοτη που να τον ξερει και να σε παρει για δουλεια
      Αυτά γίνονται μόνο στην Ελλάδα...
      Ακριβώς πάνω από το μήνυμα σου, γράφει ότι χρειάζεται για να μπορείς να δουλέψεις (οδηγός).
      Με τον google translate διαβάζονται μια χαρά.


      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #78
        Originally posted by olympicair View Post
        αν εχεισ την ελληνικη πιστοποιηση δεν μετραει στην αγγλια
        Δυστυχώς κάνεις λάθος φίλε olympicair.
        Ο κωδικός 95 που μπαίνει στο δίπλωμα, έχει πανευρωπαϊκη αναγνώριση καθώς και όλοι οι κωδικοί απο 01-100. Για να γνωρίζουν τα ελεγκτηκα όργανα με ποιόν έχουν να κάνουν. Οι κωδικοί πάνω από το 101 έχουν να κάνουν μόνο στη χώρα όπου εκδόθηκε το δίπλωμα.
        (Για παράδειγμα ο κωδικός 113 υποδηλώνει ότι το δίπλωμα είναι επαγγελματικο. )
        Ο κωδικός 113 καταργήθηκε και ότι ισχύει για τα διπλώματα πανευρωπαϊκά ισχύει από 19/01/2013 σε όλη την Ευρώπη.
        Think before you driving@world.......

        Comment


          #79
          Ο (95) μετράει σε όλη την ΕΕ !!!

          Comment


            #80
            καλημερα παιδια εκει που εργαζεσται εχετε το νου σας αν ζητανε χειριστη κλαρκ απο αποθηκη για εργασια με ενδιαφερει να δουλεψω αγγλια ευχαρηστω

            Comment


              #81
              Training for Forklift OPERATOR CERTIFICATION.

              Originally posted by olympicair View Post
              καλημερα παιδια εκει που εργαζεσται εχετε το νου σας αν ζητανε χειριστη κλαρκ απο αποθηκη για εργασια με ενδιαφερει να δουλεψω αγγλια ευχαρηστω
              Training for Forklift OPERATOR CERTIFICATION (ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ).
              Να γίνεις ένας χειριστής περονοφόρου οχήματος είναι μια εξαιρετικά έξυπνη απόφαση για καριέρα.
              Για να αποκτήσεις πιστοποίηση που είναι απαραίτητο για να οδηγήσεις ένα από αυτά τα οχήματα είναι η εκπαίδευση, διαρκεί μόνο λίγες ημέρες.




              Low Cost Intensive Training for Forklift Operator Certification

              Forklift Training UK By Forklift Driving School (FDS)
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #82
                εχω διπλωμα για κλαρκ και για γερανο το εχω βγαλει στο υπουργειο βιομηχανιας ικανοτητα για το κλαρκ ειναι για 300 ιππους και ανω το ιδιο και για το γερανο γνωριζει καποιος αν ισχυει στην αγγλια, το διπλωμα ειναι επισημο δημοσιο εγγραφο οποοσ ξερει ας με ενημερωσει ευχαρηστω πολυ

                Comment


                  #83
                  olympicair
                  Το δίπλωμα για κλαρκ έχει εθνική ισχύ τόσο στην Ελλάδα όσο και στο UK και δεν μπορείς να το ανταλάξεις όπως γίνεται με τα διπλώματα των φορτηγών. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις τα χαρτιά του υπουργείου μεταφρασμένα για να αποδείξεις την εμπειρία σου. Υπάρχουν πολλοί τύποι κλαρκ (FLT) και το καθένα απαιτεί την ανάλογη εκπαίδευση. Έτσι, όταν περάσεις μια εκπαίδευση (δύο - τριών ημερών) γράφει πάνω στα χαρτιά σου τον τύπο που εκπαιδεύτηκες και μπορείς να οδηγήσεις μόνο αυτόν τον τύπο και όχι άλλο.
                  Οι δουλειές που υπάρχουν για κλαρκ είναι πολλές, μπορείς να βρεις στα περισσότερα πρακτορεία εργασίας (για αποθήκες) συνήθως αυτοί αναλαμβάνουν και την εκπαίδευσή σου (στον τύπο που χρειάζονται), έτυχε να δω αγγελία για οδηγό κλαρκ σε περίπτερο, αλλά εφ όσον έχεις πείρα σε βαρύ κλαρκ θα πρέπει να κοιτάξεις για θέση lifter truck στα containers. Δηλαδή θα βρίσκεσαι σε λιμάνια ή και σε μάντρες εταιρειών που μεταφέρουν containers, οι οποίες μπορεί να είναι κοντά σε λιμάνια ή οπουδήποτε. Ενοείται ότι όσο πιο βαρύ είναι το κλαρκ, η αμοιβή είναι μεγαλύτερη. Θα χρειαστεί προσπάθεια και ψάξιμο.

                  Comment


                    #84
                    ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΟΥΝ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΩ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΥΠΟΨΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΩ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ

                    Comment


                      #85
                      olympicair
                      Για να βρεις δουλειά πρέπει να αρχίσεις να προσαρμόζεσαι και στη ζωή της κάθε χώρας. Για διαμονή, η πρώτη λύση είναι να νοικιάσεις δωμάτιο μόνος σου. Η βελτίωση των αγγλικών σου είναι αποκλειστικά προσωπικό σου θέμα.
                      Οπωσδήποτε πρέπει να είσαι στην αγγλία όταν ψάχνεις για δουλειά στην αγγλία. Πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα για να βρεις δουλειά σε κλαρκ σε αποθήκες αλλά αν ψάχνεις για βαρύ μηχάνημα που χρειάζεται και δίπλωμα φορτηγού, είναι προτιμότερο να το έχεις πάρει από Ελλάδα και να το αλλάξεις φτάνοντας εδώ.
                      Αν περιμένεις βοήθεια για συγκατοίκηση κλπ. θα χάσεις πολύ χρόνο περιμένοντας άδικα, ενώ στον ίδιο καιρό θα μπορούσες να βελτιώσεις και τη θέση εργασίας σου και το μισθό σου.

                      Comment


                        #86
                        Olympicair το δίπλωμα γιά κλαρκ πως το βγάζεις;Δηλ. πού κάνεις εκπαίδευση πού δίνεις εξετάσεις τι χαρτιά χρειάζονται;Χρειάζεται να έχεις κάποιο επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης καί να έχεις δικαίωμα να έχεις άδεια γιά κλαρκ;

                        Comment


                          #87
                          exω ζησει για μικρο διαστημα στην αγγλια και συγκεκρημενα στο λαγκαστερ δουλευα μαγειρας σε ελληνικο εστιατοριο ελληνας ξαδελφος τησ γυναικασ μου μας εφαγε τα λεφτα εμενα και του γιου μου και γυρισαμε πισω ετσι εχω εμπειρια της ζωης πως ειναι για αυτο θελω να ξαναπροσπαθησω παλι απλως δεν εχω δυνατοτητα οικονομικη ωστε να φφυγω και να εχω τον χρονο για να ψαξω γιατι πρεπει να στειλω χρηματα στην οικογεννεια μου τουλαχιστον καποιος που να μπορει να βοηθησει στο να βρω δουλεια απο εκει θα ηταν καπως καλυτερα για αρχη

                          Comment


                            #88
                            για να βγαλεις διπλωμα κλαρκ πρεπει να εχεις δουλεψει σαν βοηθος χειριστη κλαρκ τουλαχιστον για 15 μηνες και μετα ενσημα που θα σου κολαει ο εργοδοτης σου και την βεβαιωση που σε εχει δηλωσει βοηθο και δινει εξετασεις στο υπουργειο βιομηχανιας

                            Comment


                              #89
                              για να βγαλεις διπλωμα κλαρκ πρεπει να εχεις δουλεψει σαν βοηθος χειριστη κλαρκ τουλαχιστον για 15 μηνες και μετα ενσημα που θα σου κολαει ο εργοδοτης σου και την βεβαιωση που σε εχει δηλωσει βοηθο και δινει εξετασεις στο υπουργειο βιομηχανιας

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by patrioten View Post
                                Training for Forklift OPERATOR CERTIFICATION (ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ).
                                Να γίνεις ένας χειριστής περονοφόρου οχήματος είναι μια εξαιρετικά έξυπνη απόφαση για καριέρα.
                                Για να αποκτήσεις πιστοποίηση που είναι απαραίτητο για να οδηγήσεις ένα από αυτά τα οχήματα είναι η εκπαίδευση, διαρκεί μόνο λίγες ημέρες.




                                Low Cost Intensive Training for Forklift Operator Certification

                                Forklift Training UK By Forklift Driving School (FDS)
                                olympicair εσύ προσπαθείς να κάνεις την δουλειά σου...και καλά κάνεις...αλλά σκοπός του φόρουμ είναι να ενημερώνονται σωστά και οι άλλοι που διαβάζουν...
                                Για να δουλέψεις στην Αγγλία σαν οδηγός σε τέτοια μηχανήματα κλάρκ, γερανούς κ.λ.π., χρειάζεται να έχεις πιστοποίηση στην χώρα που θα δουλέψεις αυτά τα μηχανήματα και εννοείται να ξέρεις και την γλώσσα για να μπορέσεις να παρακολουθήσεις τα courses και να δώσεις εξετάσεις για να πάρεις το δίπλωμα του χειριστή με την πιστοποίηση είναι θέμα λίγων ημερών...εννοείται ότι θα είσαι διαβασμένος (υπάρχουν ειδικά βιβλία με θέμα την ασφάλεια κ.λ.π.).
                                Αυτά που λές για Ελληνικό δίπλωμα κλάρκ και επίσημα έγγραφα από υπουργεία βιομηχανίας ΔΕΝ ισχύουν...Καμία επιχείρηση ΔΕΝ προσλαμβάνει χειριστή μηχανήματος χωρίς πιστοποίηση, γιατί σε περίπτωση ατυχήματος ΔΕΝ τους καλύπτει η ασφάλεια.


                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X