Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγοί φορτηγών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Στο πόστ νούμερο 102 απαντήθηκε πότε έχει κάποιος δικαίωμα να ανταλλάξει το Ελληνικό δίπλωμα με Αγγλικό.
    Μπές στο επίσημο Αγγλικό λίνκ παρακάτω και ακολούθησε τα βήματα...τόσο απλά...

    Exchange a foreign driving licence/Ανταλλάξτε μια ξένη άδεια οδήγησης



    https://www.gov.uk/browse/driving/driving-licences
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      παιδια καλησπερα.εχω μερικες αποριες.για να σου δωσουν αγγλικο διπλωμα φυσικα πρεπει να εχεις το π.ε.ι. ωραια μεχρι εδω.τωρα ψαχνουμε με την κοπελα μου οποιαδηποτε εργασια στην αγγλια.ξερω πολυ καλα την γλωσσα και εχω και national insurance card .μπορει καποιοσ να με βοηθησει εστω κ με τις συμβουλες του?ευχαριστω πολυ

      Comment


        Vaios Patsiouras καλημέρα.
        Για την αλλαγή του διπλώματος από ελληνικό σε αγγλικό δεν χρειάζεται να έχεις ΠΕΙ (CPC).
        Το DVLA αλλάζει τα ευρωπαικά διπλώματα οδήγησης σε αγγλικά, χωρίς να απαιτεί ΠΕΙ (CPC).
        Παρ' όλα αυτά, δεν μπορείς να οδηγήσεις φορτηγό ή λεωφορείο πλέον, χωρίς ΠΕΙ. Νομικά, η ευθύνη μοιράζεται ανάμεσα στον οδηγό και στον εργοδότη του. Το πρώτο πράγμα που ζητάει από τον οδηγό ο υποψήφιος εργοδότης πριν την πρόσληψη, είναι το ΠΕΙ. Έτσι, όλοι οι οδηγοί χωρίς ΠΕΙ, μετά την αλλαγή του διπλώματος σε αγγλικό πηγαίνουν κατευθείαν στο δάσκαλο.
        Για αποφυγή παρεξήγησης, το CPC (ΠΕΙ) για τους οδηγούς φορτηγών και λεωφορείων με διπλώματα προ 10/ 09/ 09 & 10/ 09/ 08 αντίστοιχα, το ΠΕΙ μπορούσε να αποκτηθεί ανεξάρτητα από το δίπλωμα και ενώ ο οδηγός συνέχιζε την εργασία του. Οι προθεσμίες (για τους παραπάνω) έχουν λήξει.
        Για τα διπλώματα που δόθηκαν μετά τις παραπάνω ημερομηνίες, το αρχικό σχέδιο ήταν οι οδηγοί να αποκτούν και το ΠΕΙ συγχρόνως με το δίπλωμα. Αλλά υπήρξαν πρακτικά προβλήματα στην εφαρμογή αυτής της απόφασης πανευρωπαικά, οπότε φτάσαμε στη σημερινή κατάσταση.
        Ενδιαφέρεσαι για φορτηγά ή άλλα οχήματα- μηχανήματα?

        Comment


          Παιδιά, αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει...
          Κατ'αρχήν, περιμένω να μου στείλουν τις φόρμες για τη μετατροπή του διπλώματος σε Βρετανικό, καθώς το τοπικό ταχυδρομείο δεν τις έχει, ενώ δεν έχω και εκτυπωτή...
          Πέρα από αυτό, γνωρίζει κανείς τι γίνεται πώς μεταφράζεται το δίπλωμα μου, καθώς αναφέρεται ως Γ' κατηγορίας, ενώ εδώ, στην Αγγλία, έχουν Class C1, C2...
          Θα ήθελα απάντηση μόνο από κάποιον που ΔΕΝ είχε πέμπτης κατηγορίας, και έδωσε το δίπλωμα του στην DVLA της Αγγλίας και το έκανε Βρετανικό.
          Ευχαριστώ

          Comment


            Η κάθε χώρα έχει τους δικούς τους κανόνες μετάφρασης.
            Για αυτό μην ανησυχείς αφού είσαι πάνω από 21 χρονών, θα πάρεις τη μεγάλη κατηγορία C.
            Το θέμα είναι αν έχεις ΠΕΙ, αν δεν έχεις θα πρέπει να το κάνεις στην Αγγλία υπο μορφή σεμιναρίων (35 ώρες), αφού κάνεις την αλλαγή του διπλώματος μιας και θα είναι η νέα σου κατοικία.
            Think before you driving@world.......

            Comment


              Γεια σας παιδια, μπορει να φανει χαζη ερωτηση αλλα εγω θα την κανω.
              Εχω γενηθει το 1965, αν ερθω στο νησι τωρα με διπλωμα Γ Ε και Π Ε Ι, λιγα αγγλικακαι μεγαλη αναγγη για δουλεια, μπορω να βρω ενα καλο μεροκαματο και σε ποσο χρονο? μεχρι να αρχισω να βγαζω μεροκαματο τι λευτα θα μου χρειαστουν ?αν αλαξω το διπλωμα σε αγγλικο μετα θα ισχυει σε αλλα κρατη η πρεπει να το ξανα αλαξω αν αποφασισω να φυγω?και σε ποια πολη ειναι καλυτερα να κατευθυνθω?στις πιο πριν αναρτησεις διαβασα οτι στο νιουπορτ εχει πιο χαμηλα ενοικια. αν παλι χρειαζεται καποιος χρονος για να πιασω δουλεια ειναι εφικτο να βρεθει κατι αλλο προχειρο μεχρι να βρω οδηγος?επισης δεν εχω αλλη εμπειρια απο δεξιοτιμονο και αναποδη οδηγηςη,ειναι αγγουρι ??? στο μεταξυ απο φορτηγα της Γ κατηγοριας εχω τεραστια εμπειρια αλλα απο Ε πολυ λιγη ποιος μπορει να πει κατι?

              Comment


                anemos65 συνάδελφε καλησπέρα.
                Με το δίπλωμα που έχεις οδηγάς νομίμως σε όλη την ευρώπη για τις ίδιες ακριβώς κατηγορίες. Στην αγγλία πρέπει να το αλλάξεις γιατί αλλιώς είναι απίθανο να βρεις δουλειά. Εφ όσον είσαι οδηγός φορτηγών, όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα εμπειρίας που θα την αποκτήσεις. Τόσο το δεξιοτίμονο, όσο και τα μεγάλα. Χρειάζεται μόνο θέληση.Τα πρώτα σου έξοδα είναι στο χέρι σου να τα ρυθμίσεις όπως νομίζεις. Αρκεί να βρεις δωμάτιο να μείνεις σε σπίτι και όχι σε ξενοδοχείο. Θα σου πάρει ένα με δύο μήνες να αλλάξεις δίπλωμα και κάρτα ταχογράφου, οπότε πρέπει να δουλεύεις σε άλλη δουλειά.

                Comment


                  σε ευχαριστω για τις πληροφοριες . αν τωρα αποφασισω να ξαναγυρισω στην ελλαδα η σε καποια αλλη ευρωπαικη χωρα πρεπει να ξανα αλαξω το διπλωμα και την καρτα? και κατι αλλο, μεχρι να ειμαι ετοιμος να βρω οδηγος, ειναι ευκολο να βρω να ασχοληθω σε κατι αλλο? πιανουν πολυ τα χερια μου σε οικοδομη , ποσο βοηθαει αυτο ??στα αγγλικα το ΠΕΙ ειναι CPC ? χρειαζεται να το αλαξω και αυτο?
                  και η ηλικια ? εδω θεωρεισαι <προς αποσυρση> ειναι το ιδιο? θα εχω προβλημα? (εγω παντως αισθανομαι ετοιμος για καταδρομικες επιχειρισεις). στην ελλαδα ομως το να ομολογισεις οτι εσαι 48 ειναι αιτια απολυσης

                  Comment


                    anemos65
                    Τα ευρωπαικά διπλώματα είναι όλα ισότιμα. Οι κατηγορίες είναι πλέον, απολύτως αντίστοιχες. Σε όποια χώρα μένεις μόνιμα έχεις δικαίωμα να αλλάξεις το δίπλωμά σου (και την κάρτα σου). Παρ όλα αυτά, αν οδηγάς επικαθήμενο στη αγγλία με ελληνικό δίπλωμα είσαι 100% νόμιμος, αλλά δουλειά δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να βρεις. Εάν αυτό το έθιμο εφαρμόζεται και σε άλλες χώρες, πρέπει να ρωτήσεις κάποιον από τη χώρα που σ ενδιαφέρει.
                    Μέχρι να πιάσεις οδηγός, μπορείς να βρεις διάφορες δουλειές με πιό κοινές εργάτης σε αποθήκη, ή σε ψυγεία (τρόφιμα, φρούτα). Θα χρειαστείς και αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις σου εκτός αν η δουλειά είναι σε βολικό μέρος. Για οικοδομή δεν έχω ασχοληθεί, αλλά βλέπω όπου χτίζεται κάτι, όλο το προσωπικό είναι άγγλοι. Μπορεί κάπου αλλού να είναι αλλιώς τα πράγματα.
                    ΠΕΙ είναι το CPC. Αυτό, όταν το χεις στο ελληνικό δίπλωμα και το αλλάξεις, βγαίνει αυτόματα (σου στέλνουν σπίτι μια κάρτα σαν το δίπλωμα που είναι το CPC). Η ηλικία μετράει μόνο όταν αλλάζεις το δίπλωμα όχι στις δουλειές των οδηγών. Αν είσαι 45 και αλλάζεις δίπλωμα, για να ισχύει μια 5ετία (οι μεγάλες κατηγορίες) περνάς γιατρούς (επί πλέον έξοδα).
                    Τα ελληνικά συστήματα περί απόσυρσης ξέχνα τα. Εδώ δεν ισχύουν αυτά.

                    Comment


                      NIK εισαι καλαματα η αγγλια τωρα γιατι εγω ειμαι καλαματα και ιανουαριο πρωτα ο θεος λεω να παω λονδινο.ειμαι και εγω οδηγος γ,δ,ε και θα κανω μια προσπαθεια.

                      Comment


                        Καλησπερα ειμαι καινουριος εδω και θα ηθελα να ρωτησω κατι αν μπορει καποιος να με βοηθησει. Ειμαι κατοχος αδεια κατηγοριας Γ και ΓΕ. Στην Κυπρο εχω παρακολουθηση τα σεμιναρια των 35 ωρων για επαγγελματικη αδεια φορτηγου. Αυτη η αδια που εχω ισχυει στην Αγγλια η θα πρεπει να παρακολουθησω και στην αγγλια τις 35 ωρες για να γινω κατοχος της καρτας οδηγου (driver qualification card). Ευχαριστω

                        Comment


                          vasoschr καλησπέρα,
                          Η Κύπρος εφαρμόζει τους κανονισμούς της ΕΕ στις μεταφορές. Ετσι, το DQC που έχεις είναι αντίστοιχο με το αγγλικό (ευρωπαικό). Δεν χρειάζεται να ξανακάνεις τα σεμινάρια των 35 ωρών.

                          Comment


                            Ευχαριστω kuli. Για να αποκτησω την DQC εαν γνωριζεις πρεπει να εγκατασταθω στην αγγλια και να εχω ειδη βρω δουλεια η μπορω με καπιοιες διαδικασιες να την αποκτησω χωρις απαραιτητα να εχω βρει καποια δουλεια η να ενοικιαζω στην αγγλια?

                            Comment


                              vasoschr. Τα έγγραφα του οδηγού που πρέπει να έχεις είναι
                              1. Δίπλωμα
                              2. Digicard (κάρτα ταχογράφου)
                              3. DQC (ΠΕΙ)
                              4. Counterpart (καταργείται από 1/1/15)
                              Δεν χρειάζεται να δουλεύεις οδηγός για να αλλάξεις τα χαρτιά σου, αλλά χρειάζεται να είσαι εγκατεστημένος εδώ. Δεν γίνεται να αλλάξεις τα χαρτιά σου χωρίς να ζεις εδώ. Στις αιτήσεις αναφέρεις την ημερ. που ήρθες να ζήσεις εδώ. Εαν ζούσες εδώ και έφυγες χωρίς να τα αλλάξεις, δεν δικαιούσαι να τα αλλάξεις τώρα.
                              Εντυπα αιτήσεων για τα 1 & 2 θα ζητήσεις τηλεφωνικώς από το DVLA και θα σου τα στείλουν στη διεύθηνση που τους έδωσες. Μέσα στα έντυπα αναφέρει τι άλλα έγγραφα θα χρειαστείς. Η digicard χρειάζεται εκτός των άλλων και 2 αποδεικτικά κατοικίας (η αίτηση έχει λίστα που λέει τι δέχονται).
                              Ολα τα έγγραφα αναγράφουν τον αριθμό του διπλώματος βάσει του οποίου εκδίδονται. Δεν έχει νόημα να αλλάξεις μόνο το ένα π.χ. την DQC (ΠΕΙ). Πρέπει να τα αλλάξεις όλα.
                              ΣΗΜ 1. Για να δουλέψεις σε οποιαδήποτε δουλειά εδώ, υποχρεωτικά πρέπει πρώτα να έχεις 1. Αριθμό κοινωνικής ασφάλισης National Insurance No, εν συντομία ΝΙΝΟ (δηλ. ΑΦΜ + ΑΜΚΑ) για να ασφαλιστείς και 2. Να έχεις ανοίξει δικό σου λογαριασμό σε τράπεζα για να μπορεί να σε πληρώνει ο εργοδότης σου.
                              ΣΗΜ 2. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στα προηγούμενα post, θα βρεις και άλλες λεπτομέρειες.

                              Comment


                                Ευχαριστω kuli για την βοηθεια

                                Comment

                                Working...
                                X