Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγοί φορτηγών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Kuli συγνωμη αν γεινομαι βαρετος αλλα θα ηθελα να σε ρωτησω ακομη κατι εσενα που ξερεις.. Σιγουρα θα ηταν καλυτερα να εγκατασταθω στην Αγγλια να κανονισω ολα τα χαρτια μου και μετα να ψαχνω για δουλεια. Πιστευεις οτι ειναι δυσκολο με αδυνατο να ψαχνω για δουλεια για επαγγελματεια οδηγο στην Αγγλια απο Κυπρο?

    Comment


      vasoschr καλημέρα.
      Βασικά δε χρειάζεται να μπεις σε αυτήν τη διαδικασία, γιατί θα σε αγνοήσουν ξέροντας ότι δεν βρίσκεσαι στην αγγλία. Από τη στιγμή που θα έχεις όλα τα χαρτιά σου στο χέρι, θα κάνεις μια βόλτα στην πόλη που θα είσαι και θα γραφτείς σε μερικά πρακτορεία. Αυτός που πραγματικά θα έχει ανάγκη από οδηγούς, θα σε βάλει την επόμενη μέρα στη δουλειά. Για ποιό λόγο να σκοτίζεσαι κάτι μήνες νωρίτερά?
      Αναφέρω τα πρακτορεία γιατί σε αυτά η πρόσληψη είναι πιό άμεση ενώ αν ο σκοπός σου είναι να μπεις σε εταιρεία θα έχεις πολλά αβαντάζ, αλλά οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες μέχρι απελπιστικές. Πρέπει να λάβεις υπ όψιν και την καθυστέρηση για την αλλαγή των εγγράφων σου. Και οι μεν και οι δε, έχουν τα καλά τους και τα κακά τους.
      Για παράδειγμα, στην εταιρεία θα περάσεις assessment δηλ. πρακτική εξέταση την πρώτη μέρα που συνήθως είναι μία απαιτητική και αυστηρή διαδικασία όπου εαν δεν πληρείς τα κριτήρια σε κόβουν κατευθείαν, ενώ στα πρακτορεία θα απαντήσεις τα ερωτηματολόγια που θα σου δώσουν με θέματα από τους νόμους του ταχογράφου και του Κ.Ο.Κ. και την επόμενη μέρα θα δουλεύεις (assessment θα περάσεις πολύ αργότερα).
      Τελικά δε νομίζω να χρειάζεται αυτό που προτείνεις.

      Comment


        Τι εννοεις η προσληψη οδηγου σε πρακτορειο? Πρακτορειο δεν ειναι τα γραφεια που εγγραφεσε και σου ψαχνουν δουλεια σε εταιρειες?

        Comment


          Εδώ, η βασική δουλειά των πρακτορείων είναι να αντικαθιστούν και να συμπληρώνουν τις ελλείψεις στη δύναμη του μονίμου προσωπικού των εταιρειών. Οταν γράφεσαι στο πρακτορείο, σε προσλαμβάνει και σε πληρώνει το πρακτορείο για να δουλέψεις σε κάποια ή κάποιες εταιρείες δηλ. ο εργοδότης σου είναι το πρακτορείο. Δεν έχει σημασία σε πόσες διαφορετικές εταιρείες θα δουλέψεις μέσα στη βδομάδα ή αν θα κάτσεις 1, 2, 3 ή παραπάνω μέρες χωρίς δουλειά (χωρίς μεροκάματο) αλλά τυπικά αυτός είναι ο εργοδότης σου.
          Είναι σπάνιο και θεωρείται καλό πρακτορείο αυτό που δίνει 5 & 6 μέρες δουλειά τη βδομάδα όπως επίσης και αυτό που θα σε στέλνει συνέχεια στην ίδια εταιρεία για δουλειά. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι οι συνηθισμένες ημέρες δουλειάς θα είναι Παρασκευή, Σαββατοκύριακο και συνήθως νύχτα.
          Οποια εκπαίδευση περάσεις CPC, ADR κ.λπ. όπως επίσης και υλικά ασφαλείας (παπούτσια, γάντια κ.λπ.) τα πληρώνεις εσύ ο ίδιος.
          Αν κατά τη διάρκεια της δουλειάς σου αντιμετωπίσεις οποιοδήποτε πρόβλημα προσωπικό ή επαγγελματικό, δεν απευθύνεσαι στην εταιρεία για την οποία δουλεύεις αλλά στο πρακτορείο σου.
          Τυχόν υποσχέσεις για μονιμοποίηση ή για εύρεση μόνιμης θέσης μπορεί να λέγονται αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω δει τέτοια περίπτωση. Αν συμβει κάτι τέτοιο θα πρέπει να είναι πολύ ιδιαίτερη περίπτωση και πολύ σπάνιο φαινόμενο.
          Το καλό είναι ότι μπορεί να γραφτείς σήμερα και αύριο να δουλεύεις σε κάποια εταιρεία. Επίσης, δουλεύοντας σε πρακτορεία, σου δίνεται η ευκαιρία να μάθεις τον τρόπο, τις διαδικασίες και τη νοοτροπία σχετικά με τη δουλειά όπως επίσης και τη γεωγραφία του χώρου, διαδρομές, εμπόδια κ.α. αποκτώντας έτσι μεγαλύτερη εμπειρία.
          Αδεια πέραν του κανονικού, μπορείς να ζητήσεις από το πρακτορείο όση και όποτε θέλεις (άνευ αποδοχών) απλά ανακοινώνοντας τις ημερομηνίες που θα λείψεις.
          Μπορείς να επιλέξεις αν θα είσαι μισθοδοτούμενος υπάλληλος ή αυτοαπασχολούμενος (ατομική επιχείρηση) ανάλογα με το συμφέρον σου από φορολογικής άποψης (εδώ χρειάζεται να απευθυνθείς σε λογιστή). Σε κάθε περίπτωση οι ασφαλιστικές εισφορές σου πιστώνονται στο ΝΙΝΟ σου (στην ασφαλιστική σου μερίδα) και όχι στον κρατικό κουμπαρά.
          Οταν πέφτει η δουλειά, οι πρώτοι που πλήτονται είναι οι οδηγοί των πρακτορείων π.χ. αν ψάχνεις για δουλειά αμέσως μετά τα χριστούγεννα που η ζήτηση είναι μικρή, οι πιθανότητες για επιτυχία είναι ελάχιστες.
          Σε αυτά που ανέφερα, παντού υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα π.χ. το να δουλεύεις νύχτα, εκτός από τις δύσκολες ώρες και τη μακροπρόθεσμη καταπόνηση του σώματος απολαμβάνεις πιο άνετη οδήγηση λόγω μικρότερης κίνησης οχημάτων αλλά και υψηλότερο μισθό.
          Υπάρχουν πολλοί οδηγοί οι οποίοι εδώ και χρόνια κάνουν καριέρα στα πρακτορεία.

          Comment


            καλημερα !!! ετοιμαζομαι να ανεβω αγγλια για οδηγος και θελω να μου πει καποιος συναδελφος οδηγος τι gps να παρω για φορτηγο η τι χαρτες να κατεβασω για το κινητο .εχω ολα τα διπλωματα γ.δ,ε πει αγγλικη καρτα ταχογραφου και διπλωμα .ειχα ανεβει και πριν μερικουσ μηνες και δουλεψα αλλα για οικογενιακουσ λογους εφυγα πιο γρηγορα οποιος συναδελφοσ εχει να προτεινει κατι για gps θα ειμαι ευγνωμων οπωσ επισησ και για δουλεια,για να μην ξαναμπλεξω με πρακτορεια.θα μεινω στο stevenage

            Comment


              smate καλημέρα.
              Τα gps (αγγλ. satnav) χωρίζονται σε δύο μεγάλες κατηγορίες ανεξαρτήτως μάρκας. 1η για βαρέα οχήματα και 2η γενικής χρήσης.
              Στην 1η κατηγορία εντάσονται αυτά που δέχονται από το πληκτρολόγιο (στην οθόνη τους) τις διαστάσεις και το βάρος του οχήματος.
              Ετσι, όταν το προγραμματίζεις βάζεις ύψος, μήκος, πλάτος και βάρος του φορτηγού ή λεωφορείου με αποτέλεσμα να αποκλείει από τη διαδρομή που θα σχεδιάσει όλα τα εμπόδια που υπερβαίνουν τις διαστάσεις που του έχεις δώσει. Αφού δούλεψες στην αγγλία, ξέρεις ότι οι μεταφορές αντιμετωπίζουν ένα σοβαρό πρόβλημα που λέγεται συγκρούσεις με (χαμηλές) γέφυρες. Οι οικονομικές απώλειες από αυτό το πρόβλημα φτάνουν σε απίστευτα ποσά ετησίως αλλά υπάρχουν και επακόλουθα προβλήματα υγείας των εμπλεκομένων όπως και νομικές επιπτώσεις. Προτείνω να πάρεις gps αυτής της κατηγορίας (ότι μάρκα και να ναι) για να έχεις μια καλή βάση δεδομένων. ΣΗΜ. 1. Δεν θα μπεις ποτέ κάτω από γέφυρα ίση με το ύψος σου. ΣΗΜ. 2. Το gps δεν μπορείς να το εμπιστευθείς απόλυτα στη χάραξη του δρομολογίου. Μπορεί να σε στείλει από μιά απίθανη διαδρομή, μέχρι μια εντελώς άσχετη. ΣΗΜ. 3. Υπάρχουν δρομολόγια που γίνονται από συγκεκριμένη διαδρομή που ορίζεται εξ αρχής από την εταιρεία.
              Στη 2η κατηγορία είναι όλα τα gps που δεν δέχονται διαστάσεις οχήματος. Κάνουν μόνο για ΙΧ, τροχόσπιτα κ.λπ. Προτείνω να μην ασχοληθείς με αυτά εκτός εάν έχεις εμπειρία από gps για φορτηγά και ξέρεις τη διαδικασία δηλ. αφού γνωρίζεις τις διαστάσεις του οχήματός σου, προσέχεις στο δρόμο για πινακίδες με περιορισμούς ύψους, πλάτους και βάρους. Εάν δεν έχεις αυτήν την εμπειρεία, το συγκεκριμένο gps (χωρίς διαστάσεις οχήματος) μπορεί να αποδειχθεί από επικίνδυνο μέχρι καταστροφικό, γι αυτό μην το χρησιμοποιήσεις.
              ΓΕΝΙΚΑ.
              1. Είναι καλύτερο με μια μικρή διαφορά στην τιμή να έχεις και τους ευρωπαικούς χάρτες. Αν δουλεύεις σε πρακτορεία, ποτέ δεν ξέρεις που θα βρεθείς ως το τέλος της μέρας. Στις εταιρείες είναι αλλιώς. Τα δρομολόγια είναι γνωστά εκ των προτέρων.
              2. Ανεξάρτητα από μάρκα ισχύει ο κανόνας ό,τι δίνεις παίρνεις. Αν διαλέξεις το πιό φθηνό θα χάσεις σε ποιότητα (ένταση φωνής, MENU, service κ.λπ) Μην πάρεις το ακριβότερο μοντέλο απ αυτά που θα βρεις, γιατί αν πάθει βλάβη εκτός εγγύησης θα χάσεις τα λεφτά σου. Το μέγεθος της οθόνης δεν έχει ιδιαίτερη σημασία και με μικρή οθόνη πάλι θα γίνει η δουλειά σου. Πρόσφατα έψαξα στο ίντερνετ για δωρεάν πρόγραμμα που να δέχεται και διαστάσεις για να το φορτώσω στο κινητό, αλλά δεν βρήκα. Μπορείς να δεις εν λειτουργία gps, να τα ακούσεις και να τα χειριστείς στα μεγάλα μαγαζιά που πουλάνε είδη αυτοκινήτων (όταν έρθεις) και επίσης μπορεί να έχει κάποια μοντέλα σε προσφορά. Εάν επιλέξεις μοντέλο μέσω ίντερνετ, μπορεί να μην είναι αυτό που περίμενες.
              3. Ενοείται θα έχεις πάντα μαζί σου στη δουλειά, το βιβλίο των χαρτών (υπάρχει έκδοση με τα ύψη των γεφυρών)
              4. Σχετικά με δουλειά, οι πρώτοι δύο μήνες του χρόνου είναι ήσυχοι στα πρακτορεία (αυτό δε σημαίνει πως δε θα βρεις δουλειά). Βγες μια βόλτα στην πόλη που θα εγκατασταθείς και κάνε εγγραφή σε κάποια απ αυτά. Ρώτησέ τους και δες τι θα σου πουν. Μπορείς να κάνεις το ίδιο και στη διπλανή πόλη απ αυτή που μένεις. Μπορείς επίσης να βρείς στο ίντερνετ αγγελίες πρακτορείων σε κάποια κοντινή πόλη και να πας να κάνεις εγγραφή λέγοντάς τους ότι θα μετακομίσεις ή θα πηγαίνεις καθημερινώς με το αυτοκίνητό σου εάν ο χρόνος ταξιδιού είναι λογικός π.χ. 1 ώρα. Αφού πιάσεις τη δουλειά, τότε θα σκεφτείς τι θα κάνεις. Στο μεταξύ, μπορείς να κάνεις και τις αιτήσεις σου στις εταιρείες.
              5. Οι εταιρείες έχουν δικό τους site η καθεμιά. Μπες σε αυτό που σε ενδιαφέρει και πήγαινε στις αγγελίες εργασίας. Εκεί θα κάνεις και αίτηση on-line. Μόνο που δε θα πρέπει να βιάζεσαι επειδή καθυστερούν τόσο στην απάντηση όσο και στις διαδικασίες επιλογής. Εχω την εντύπωση ότι αν δεν περάσεις από τα πρακτορεία είναι απίθανο να πιάσεις κατευθείαν δουλειά σε εταιρεία.
              6. 'Αλλο απαραίτητο έντυπο που πρέπει να μελετήσεις είναι ο αγγλικός ΚΟΚ (the highway code) κοστίζει 2 λίρες και υπάρχει παντού σε αεροδρόμια, βενζινάδικα, περίπτερα. Αν θέλεις μπορείς να τον παραγγείλεις και από ελλάδα μέσω ίντερνετ.
              Καλή επιτυχία

              Comment


                kuli καλημερα!!!


                ευχαριστω για τισ χρησιμες πληροφοριες. το βιβλιο των χαρτων πιο ειναι? τον κωδικα τον εχω . οντωσ εχεισ δικιο για τα πρακτορεια και τισ εταιρειες αλλα ολοι αυτοι ζηταν προυπηρεσια στην αγγλια κουραστικα και αγωνιστηκα παρα πολυ μεχρι να βρω δουλεια αλλα στο τελοσ βρηκα.οσο αφορα τα gps στο ινερνετ που ψαχνω βρισκω πολυ ακριβα 500 λιρεσ αλλα και πολυ φθηνα 50 λιρεσ.και ολα εναι μαε χαρτεσ του 2014 . οταν ανεβηκα πανω ειχα 1 δικο μου gps 1 2 φορεσ με κρεμασε αλλα δε φταιει το gps εγω εφταιγα γιατι ηταν αυτοκινητου,ευτηχωσ δεν ειχα χειροτερα μπορεσα και γυρισα τελοσ καλο ολα καλα.για καποιο περιεργο λογο στο πρακτορειο που εργαζομουν με συμπαθησαν και τωρα που θα ξαναανεβω θα επικοινωνησω απο πριν για δουλεια και με το τι θα μου πουν θα ανεβω.ο προβηματισμοσμου τωρα ειναι αν καποιοσ συναδελφοσ δουλευει εκει με καποιο gps ποσο ευχαριστημενοσ ειναι για να προχωρησω και εγω σε αγορα.

                Comment


                  smate καλημέρα.
                  Στα βιβλιοπωλεία θα βρεις τους χάρτες με τον τίτλο UK road atlas ή με παρόμοιους τίτλους. Στα βενζινάδικα στο motorway (και όχι σε αυτά που είναι μέσα στην πόλη) θα βρεις τους χάρτες truckers maps- height restrictions (με τα ύψη των γεφυρών) ή με παρόμοιους τίτλους.
                  Αν μια εταιρεία σου ζητάει αγγλική προυπηρεσία τότε ψάξε για άλλη εταιρεία. Επίσης είναι πιθανό μια εταιρεία που παλαιότερα ζητούσε αγγλική προυπηρεσία τώρα να μη ζητάει. Μπορείς να ξανα- κάνεις αίτηση και εκεί που σου ζητάει τους προηγούμενους εργοδότες εσύ να βάζεις το πρακτορείο που ήδη εργάζεσαι (άσχετα με τη διάρκεια). Στο ίδιο μέρος θα αναφέρεις και τα χρόνια που οδηγούσες στην ελλάδα. π.χ. εταιρεία ζητάει 2 χρόνια αγγλική προυπηρεσία. Κάνεις την αίτηση και αφού γράψεις την ελληνική προυπηρεσία, στον τελευταίο εργοδότη γράφεις το πρακτορείο σου και ότι δουλεύεις εκεί 2 μήνες και το στέλνεις. Ο περίεργος λόγος που σε συμπάθησαν στο πρακτορείο σου είναι ότι με τη λήξη του CPC το Σεπτέμβρη μια μεγάλη μερίδα άγγλων οδηγών που μπορούσε να βγει στη σύνταξη, όπως επίσης και άλλοι οδηγοί για δικούς τους λόγους, αντί να πάνε για CPC, παράτησαν τη δουλειά και βρέθηκε η χώρα με ένα σημαντικό έλειμα στη δύναμη των οδηγών. Γι αυτό σου λέω κάνε τις αιτήσεις άσχετα με την προυπηρεσία. Ενοείται ότι πρώτα με τους δικούς σου (το πρακτορείο σου) θα επικοινωνήσεις.
                  Τα gps είναι μέσες άκρες τα ίδια. Βρήκα από διαφημήσεις στο ίντερνετ αυτό που μεταφράζεται ο φίλος του φορτηγού, το παράγγειλα (το επαγγελματικό μοντέλο) και όταν το βαλα να παίξει αυτό ψιθυριζε. Πάνω στο χρόνο μου κάηκε η οθόνη και μου την αλλάξανε χωρίς χρέωση και μετά από ένα χρόνο μου ξανακάηκε και όταν τους πήρα τηλέφωνο μου είπανε ότι είναι παλιό μοντέλο να πάρω κάνα καινούργιο. Πήγαινε μια βόλτα στα μαγαζιά που σου λέω στο προηγούμενο, όπου τα έχουν συνδεμένα με καλώδιο και πάρε όποιο σου αρέσει ελπίζοντας ότι θα αντέξει. Τους χάρτες που έχει μέσα τους ανανεώνεις κάνοντας registration στη σελίδα της εταιρείας και κατεβάζοντας τους καινούργιους.

                  Comment


                    Γεια σας, ενδιαφερομαι για οδηγος στην αγγλια εχω ψαξει αρκετα πραγματα αλλα εχω μερικες αποριες. Θα βγαλω c1 (δεν μπορω ακομα c λογω ηλικιας), να βγαλω ΠΕΙ εδω ή να βγαλω το CPC στην αγγλια? εψαξα λιγο καποια links που βαλατε για αυτες τις δουλειες και ειδα οτι μπορω να βρω δουλεια και με c1. Αν βγαλω c στην αγγλια ποσο θα μου κοστισει? Αν βγαλω κατευθειαν αγγλικο ταχογραφο θα ειναι καλυτερα, γιατι λεω να φυγω μολις βγαλω το διπλωμα? για αρχη θα ψαξω για μια οποιαδηποτε δουλεια μεχρι να τα ετοιμασω ολα. Διαβασα οτι στο λονδινο βρισκω πιο ευκολα προσωρινες δουλειες αλλα ειναι πιο ακριβη πολη απο τις επαρχιακες. Σε ποια πολη να παω και με ποσα χρηματα να ανεβω? εχω πολλες αποριες οπως οι περισσοτεροι φανταζομαι, αλλα οποιος μπορει ας βοηθησει

                    Comment


                      και με το counterpart τι γινεται?

                      Comment


                        Καλημέρα και από μένα, εγώ θα σας πω μόνο αυτό που έκανα εγώ και μπορη μια η δύο συμβουλές, καταρχήν ότι είπε προηγουμένως ο συνάδελφος kuli@ αληθέυη, βρίσκουμε Σκωτία από της 28/10/14 και για 3 φορά στην Αγγλία και τελευταί ελπίζω και σε λίγες μέρες κατά 22/2/15 (έχω αγοραση και ολας τα εισιτήρια ) θα ξανά βρίσκουμε κοντά στην οικογενια μου για 3 εβδομάδες και ξανά πίσω στην εργασία. Παιδιά νιώθω πάλι καλά, ευτυχώς δουλευω και ξεκίνησα να ξεπληρώσω τα χρέη μου, δουλευω 12 με 15 ώρες την ημέρα μια εβδομάδα 6 και την επόμενη 5 μέρες με σχετικά στατέρα δρομολόγια σε φορτηγό με διπλό πάτωμα ( double decker 16' ) 4,88-90 m και ώρες εργασία είνε όλο το 24 όρο και επίσης το αναφέρω ότι δεν έκανα ρεπό ούτε μια Κυριακή, αυτό το λέω για να μη υπαρχη καπια παρεξήγηση από εσάς τους υπολίπους kai εαιμε πλέον μόνιμος από αρχές Νοέμβριος. . Ξεκίνησα οπς έχει αναφέρη και ο συνάδελφος από τα παρακόρεια όντως είνε και από αυτούς μερική που ζητάνε και αλί που όχι τα reference (συστατικές ) από αλί ετερία που έχεις ξανά δούλεψή και μερική ακόμα μου ζητήσανε αν δεν έχεις μόνο μία προσωπική συστακική από κανένα που σε ξηρή καλά. Δοκιμάστε το Drive Hire στην πόλη που βρίσκετε, αυτή εμένα δεν μου ζητήσανε τίποτα και έπιασα δουλια την επόμενη μέρα αλά σημιώστε ότι εχα ήδη το NINo και λογαριασμό τραπέζης εδώ και εργάστηκα από την πρώτη στιγμή σε αυτούς με το ελιννικό το δίπλωμα έτσι όπως εργαζουμε και αυτή την στιγμή και μετά απο ένα μήνα μου ειρθε και το Counter Part το όπιο αυτό το μήνα το αλαξα με την καινούρια διεφτυνση και γύρισε μετά από 3 εβδομάδες ( δε χριαστηκε να ξανά στυλό το δίπλωμα όπως την πρώτη φορά και σεχάσα να αναφέρω ότι ισχύ μέχρι στο 2018 οτα λίγη και το δίπλωμα μου ), ενοιτε ότι και εγώ θα το αλαξω σε αγγλικό αλά δε βιάζουμε εφόσον η ετερία με δέχτηκε έτσι, σημιώστε επίσης ότι είνε παρά πόλη δύσκολα να σε πάρουν μόνιμος έτσι και ενοιτε ότι εφόσον έχεις Αγγλικό δίπλωμα μεγαλώνουν η πιθανότητες για εργασίa παρά πόλη και σας λέω παρά πόλη αλά μέχρι το καλοκερι η μπορη τώρα όταν γυρνάω να το κανονίζω και αυτό , είνε μια μικρή διαδικασία για μένα που εργαζουμε τώρα. Στα πρακτορία σεκίνησα με 7τ φορτηγό και σιγά σε βάζουν και σε πιο μεγάλο ενοιτε ότι κάνης όλες της δουλιές που δεν της περνούν η δική τους ακόμα και μετακόμισης έκανα και όχι να οδηγάω μόνο έτσι ! Όντως είνε και πόλη μαλάκες εγώ του ενημέρωσα να με πληροφορήσουν με μια μέρα προηγουμένως για την δουλια έτσι ώστε να κιτάξω στο νετ πως μπορώ να φτάσω στο σιμιό που μου έχουν αναφέρη την επόμενη μέρη αυτή έχουν την εντύπωση ότι εσει ξερης και ολας την πόλη τους και μπορούν να σε βάζουν να κάνης και καμία 10 ρία παραγελίες για αυτό κάτσε και αναρωτή σου, έκανες 30 με 40 παραγελίες στην Αθήνα η Θεσσαλονίκη αυτή η τρόμπες με περνάνε την ίδια ημέρα και θέλανε σε 2 ώρες να βρίσκουμε στο σιμιό, τέλος παντο κάνης υπομονή και υποφέρης γιατί εισε στο ψάχσιμο και στην Ελλάδα δυστυχώς όλα τα κοματα τα έκαναν σκατά και δεν έχεις τίποτα για δουλια. Άμα σε βάζουν 2 μέρες στην είδια ετερία ( γενικά όπως το έχει αναφέρη και πιο μπροστα ο συνάδελφος τα παρακτορείa δεν δεινουν παραπάνω από 3 μέρες εργασία την εβδομάδα και για αυτό θα το βρήτε λίγο σκούρα με τα ενίκια και την διατροφή ευτυχώς εγώ είχα το καλό μου φίλο Σωτήρη που με κράτησε για μια μισή μήνα στο δωμάτιο του και δεν πλήρωσα φράνκο έτσι ώστε να μπορέσω να νικιάσω μόνος μου ) δείτε και εσείς πιος κάνη κουμάντο και ρωτήστε άμα ειπάρχη κάτι μήπως για μόνιμο η άμα χέρι κάπου αλου το λιγότερο έτσι έκανα εγώ γενικά η ετερίες που ήδη συνεργάζουντε με το σιγρικημένο πρακτορίο δεν θα σας πάρουν αλά υπάρχουν και εξερεσις όπως στην δικιά μου περίπτωση. Τέλος πάντων εγώ συνεργάστηκα περίπου για δύο εβδομάδες με την ετερία μου από το πρακτορίο την πρώτη εβδομάδα τον είχα ρώτηση κατευτια το αφεδικό και τότε ο ίδιος μου έχει απάντηση ότι δεν μπορη για να με παρί γιατί θα χαλούσε της σχέσης του με το πρακτορίο και επίσης της τιμές με της οπίες του δεινουν τους οδηγούς, αλλά μια κυριακή μετά από δύο εβδομάδες όπως σας λέω κατά της 12 την νύχτα πρεπι να είτανε με εκεί που γυρνούσα με πείρε τηλέφωνο ο ίδιος βέβειος και με ρώτησε άμα θέλω να πιάσω δουλια μόνιμος με 5 ημέρες εργασία την εβδομάδα και να ενημερώσω το πρακτορίο ότι φευγω από την περιοχή έτσι ώστε να μη ξέρουν που πήγα. Παλικάρια μετά από άλες 2 εβδομάδες με έκανε άφιξη με της εημερες που σας αναφέρω πιο πάνω, περνώ ένα πόλη καλo μιστώ σημιώστε δεν δουλευω πλέον με την ώρα ( εγώ ξέρω ότι ειδιές ώρες δούλευα και στην ελλάδα και ο εργοδότης με είχε μέσα και 2 μήνες ) και κάτι παρασκευή το πρωί βλέπω το λογαριασμό μου να μεγαλώνη. Επίσης με το που έπιασα δουλια μου έδωσε και ένα φορτηγάκι μικρό για να κινηθώ γύρω στην περιοχή μέχρι να αγοράσω κάτι δικό μου και χαθουμε 3 χιλιόμετρα από την έτρια η ετερία έχει 13 φορτηγά επίσης δεν έχεις δικό σου φορτηγό θα αλάζης σαν τα βρακιά ( προσωπικά για μένα καλύτερα ) μιλάμε ότι έχω πέση στην περίπτωση πιστεψετο. Με τον θεούλη βοηθό πιστευω μέχρι το καλοκερι να φέρω και την οικογενια εδώ και να ηρεμήσω. Καπιος άλλος συνάδελφος έχει αναφέρη κάτι για GPS, εγώ στην αρχή είχα το NAVIGON στο κινητό όπως έχεις αναφέρη για φορτηγό αλά δεν εισχωύσε αυτό που έλεγε, πάντως η πρώτη επένδυση που έκανα μετά την πρώτη εβδομάda εργασία μόνιμος, αγόρασα από τον Amazon τον TomTom ProTruck 5150 με 270 λίρες αλά ευσχή ακόμα η προσοχή στους πινακίδες ! Δεν γίνετε να βασιζεσε εντελώς σε αυτών !! Η πρώτη εμπιρια με το double decker 16', με το που μου το είπε ο μεγάλος εγώ τον απάντησα ότι άμα θέλη να τον φέρω πίσω όλες τηs γέφυρες της αγγλία, δεν έχω πρόβλημα, και απάντηση του γελώντας είτανε να μη φοβαμε γιατί θα έχω έναν άλλο συνάδελφο μπροστά μου !! ! Στον αρέρα είνε δύσκολο και εδώ στην Σκωτία έχει μπόλικος αέρας. Σας εφχουμε σε όλους να πετύχετε αυτό που αναζητάτε έτσι όπως έκανα εγώ και άμα σεχάσα κάτι να αναφέρω γράψετε εδώ και όταν μπορέσω θα σας απαντήσω άμα μπορώ και έχω την γνώση βεβαίως. Για να μη σεχάσο, μη ανεβήτε Αγγλία στις πρώτες δύο μήνες του χρόνου, δεν υπαρχη περίπτωση να βρήτε δουλια, η άμα βρήτε θα σας δώσουν 2 μέρες και θα φάτε τα λεφτά σαs τζάμπα η μόνο αν έχετε καπιο γνωστό που μπορη να σας βοηθήση με την διαμονή !! Καλή μέρα σε όλους, πάω γιατί 12:30 το μεσημέρι πιάνο δουλια. Επίσης επιδη πρόλαβα να το δο το τελευτειώ κομεντ εδώ το ΠΕΙ πρεπι να το πάρις στην χώρα που έχεις το δίπλωμα δεν γιντε το ένα εδώ και το αλο εκεί ! Έτσι έκανε ένα συνάδελφος από την Πολωνία και δεν ευσχή το ΠΕΙ !! Παιδια χρειαζονται τα Αγγλικα επισης, το λιγοτερο να μπορισ να κανισ μια σχετικι σιζιτισι ετσι οστε να μπορισ να αναφερισ τα διαφορα προβλιματα και να μπορισ να σινονοιτηισ με τουσ διαφορουσ που πασ και φορτονισ η χεφορτονισ και εισισ ξεχασα να αναφερο οτι 90% δουλεωο μονο με αλλαγι τον ρεμουρκον και οχι να κατσο να φοτοσο τιν ειδια ριμουρκα που εχο φερι, ετσι !!

                        Comment


                          Συνάδελφοι καλημέρα.
                          Η κατάργηση του counterpart αναβλήθηκε για τον Ιούνιο. Μέχρι τότε υποχρεούσαι να βγάλεις counterpart κατεβάζοντας τη σχετική αίτηση από το internet. Είναι δωρεάν. Mπορείς να βγάλεις και με ελληνικό (ευρωπαικό) δίπλωμα. Χρειάζεται αγγλική διεύθυνση κατοικίας. Με την αίτηση στέλνεις μαζί και το δίπλωμα. Σου το επιστρέφουν μαζί με το counterpart.
                          Τα διπλώματα στην αγγλία έχουν κόστος 2-πλάσιο μέχρι 3-πλάσιο σε σχέση με ελλάδα. Αν ξέρεις αγγλικά μπορείς να κάνεις το CPC εδώ. Σε προηγούμενα post έγραψα σχετικά με την αλλαγή του διπλώματος.
                          Στην αγγλία η μεταφορά είναι οργανωμένη με βάση το επικαθήμενο φορτηγό. Ο,τι άλλο και να οδηγήσεις τελικά πρέπει να φτάσεις σε αυτό. Μπορείς με ερασιτεχνικό δίπλωμα να οδηγάς VAN για παραδόσεις κατ οίκον, μέχρι να συμπληρώσεις την ηλικία. Προτιμότερο οικονομικώς είναι να βγάλεις δίπλωμα στην ελλάδα σε κάθε περίπτωση. Αφού το κάνεις αγγλικό, όλα τα άλλα θα είναι αγγλικά (CPC, digicard).
                          Οσο πιο κοντά πλησιάζεις το λονδίνο, τα πάντα ακριβαίνουν. Για πόλη ψάξε το λίγο ακόμα. Η επιλογή θα είναι δική σου. Για αρχή σωστά το είπες μια οποιαδήποτε δουλειά είναι οκ. Στο λονδίνο όταν ζητούν έναν υπάλληλο, εμφανίζονται εκατοντάδες υποψήφιοι. Σκέψου το πάλι.
                          Δεν μπορώ να προτείνω ποσό που θα χρειαστεί να έχεις μαζί σου, χρειάζεσαι μια κάρτα debit, έτσι ώστε αν σου τελειώσουν τα χρήματα να σου βάλουν από ελλάδα στον λογαριασμό σου και να τα βγάλεις από αγγλία, με μια μικρή χρέωση βέβαια.
                          tigeogr πάρε και μια ανάσα. Αφού έχεις μόνιμη δουλειά είσαι οκ. Από αυτά που γράφεις, μπορούν οι συνάδελφοι να καταλάβουν ότι μετά από προσπάθεια, μπορούν να βρουν μόνιμη δουλειά.
                          Την επίσημη διαδικασία απόκτησης αγγλικού CPC την αναφέρω σε προηγούμενα post. Αυτή είναι η διαδικασία που εφαρμόζει το DVLA και το DSA για τη χορήγηση CPC. Βάσει αυτής, μπορεί ένας συνάδελφος έλληνας που βρέθηκε χωρίς CPC, να το αποκτήσει στην αγγλία και να πάει για δουλειά. Ανεξήγητα φαινόμενα και περιστατικά κάπου πήγα, κάποιον είδα, κάτι μου πε κ.λπ. δεν μπορώ να ερμηνεύσω.

                          Comment


                            Comment


                              Τι είναι το counterpart ;
                              Για να μπο στο κλίμα της συζήτησης.
                              Think before you driving@world.......

                              Comment


                                Καλησπερα και απο μενα να ευχαριστησω τους συναδελφους που με βοηθησαν στο θεμα με το gps και οτι συντομα ανεβενω και εγω εκει .Το counterpart ειναι η αντισταθμηση του ελληνικου σου διπλωματοσ με το βρετανικο και αναφερει τουσ ποντουσ που εχεισ στο διπλωμα σου η οτιδηποτε αλλο μπορει να εχει σχεση με το διπωμα σου (το ελληνικο) αυτη η διαδικασια για μενα εκανε 1 μηνα απο την στιγμη που το κατεθεσα ο ιδιοσ στο dvla .και τοτε περσυ δηλαδη δε μπορουσα να δουλεψω αν δε το ειχα αυτο το χαρτι που στην ουσια ειναι κατα το ημισυ βρετανικο .τωρα βλεπω εδω στο φορουμ οτι το καταργουν και ρωτο για πιο λογο το κανουν αυτο?και τι θ πρεπει να κανω εγω που ληγει το counterpart to 2017? ευχαριστω καλο βραδυ να χεται!!!

                                Comment

                                Working...
                                X