Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγοί φορτηγών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πώς είναι να 'σαι οδηγός νταλίκας στην Ευρώπη - 4Drivers.gr
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Γεια σου Gabriel. Δουλεύω σε μια εταιρεία στο αντερναχ και από τα λίγα που ξέρω το αφεντικό το δικό μου έχει φορτηγά και τα έχει βάλει στην εταιρεία που δουλεύω και πληρώνεται με το χιλιόμετρο.τα δικά του έξοδα είναι το πετρέλαιο,τα διόδια ,η εφορία και οι υπάλληλοι του.η εταιρεία τον πληρώνει 1,20 ευρώ το χλμ και τα φορτηγά τα έχει νοικιάσει 1000 ευρώ το μήνα.MAN 2015 to 440.αν έχεις κάποια χρήματα και μια άδεια για να μπορείς να βγάλεις περίπου 3 φορτηγά με την προϋπόθεση ότι δουλεύουν 24ωρο με 9 η 8 οδηγούς είναι μια συμφέρουσα επιχείρηση.αλλα ακόμα το ψάχνω για να συλλεξω όλες τις πληροφορίες.νομιζω ότι για να βγάλεις το πρώτο φορτηγό χρειάζεται εγγυητική από την τράπεζα το ποσό των 9000 ευρώ τα οποία τα παίρνεις πάλι πίσω και για το δεύτερο και τρίτο είναι λιγότερα τα χρήματα.αν γνωρίζεται κάτι περισσότερο θα ήταν μια βοήθεια για μένα γιατί από ότι μαθαίνω σιγά σιγά εδώ στη Γερμανία είναι πως το να έχεις δικά σου φορτηγά είναι πολύ κερδοφόρα.

      Comment


        Originally posted by Παναγιωτης Αδαμιδης View Post
        Γεια σου Gabriel. Δουλεύω σε μια εταιρεία στο αντερναχ και από τα λίγα που ξέρω το αφεντικό το δικό μου έχει φορτηγά και τα έχει βάλει στην εταιρεία που δουλεύω και πληρώνεται με το χιλιόμετρο.τα δικά του έξοδα είναι το πετρέλαιο,τα διόδια ,η εφορία και οι υπάλληλοι του.η εταιρεία τον πληρώνει 1,20 ευρώ το χλμ και τα φορτηγά τα έχει νοικιάσει 1000 ευρώ το μήνα.MAN 2015 to 440.αν έχεις κάποια χρήματα και μια άδεια για να μπορείς να βγάλεις περίπου 3 φορτηγά με την προϋπόθεση ότι δουλεύουν 24ωρο με 9 η 8 οδηγούς είναι μια συμφέρουσα επιχείρηση.αλλα ακόμα το ψάχνω για να συλλεξω όλες τις πληροφορίες.νομιζω ότι για να βγάλεις το πρώτο φορτηγό χρειάζεται εγγυητική από την τράπεζα το ποσό των 9000 ευρώ τα οποία τα παίρνεις πάλι πίσω και για το δεύτερο και τρίτο είναι λιγότερα τα χρήματα.αν γνωρίζεται κάτι περισσότερο θα ήταν μια βοήθεια για μένα γιατί από ότι μαθαίνω σιγά σιγά εδώ στη Γερμανία είναι πως το να έχεις δικά σου φορτηγά είναι πολύ κερδοφόρα.
        Καλησπέρα Παναγιώτη.Μετά από όλα αυτά που γινονται στην Ελλάδα πήραμε την απόφαση με την σύζυγο να φύγουμε για Γερμανία.Ηλικια 40.Εχω ολα τα διπλώματα C -CE ,D-DE.Εχει κανα μηνα που τα πηραΤο κακό είναι ότι δεν εχω προυπηρεσια και από γλώσσα τίποτα μόνο αγγλικα.Από έρευνα στο ίντερνετ βλέπω ότι έχει ζήτηση το επαγγελμα του οδηγού.Εσύ που τα ξέρεις από πρώτο χέρι τι λες???Ή οποίος έχει άποψη επί του θέματος.Το ξέρω ότι είναι δύσκολα και μεγάλη απόφαση αλλά σκέφτομαι το μέλλον των δύο παιδιών μου.

        Comment


          στο μαντσεστερ ειναι χαμος με πλυμηρες κλπ οπως δειχνουν? ξερει κανεις ?

          Comment


            Καλησπερα σε ολους
            Θα ηθελα να μαθω ο οδηγος φορτηγου ως self employed τι πλεονεκτηματα εχει σε σχεση με τον employee.
            Εργαζομαι μεσο γραφειων και με εχει κουρασει το θεμα του να ψαχνεις νεα δουλεια καθε 1-2 μηνες και να χανεις και μεροκαματα
            Ως self employed ειναι πιο ευκολο να βρεις εργασια και να εισαι σε αυτην για μεγαλυτερο διαστημα?
            Ποσο ευκολο ειναι να γινεις και τι διαδικασιες χρειαζονται?
            Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω μεσανυχτα...

            Comment


              Μήπως γνωρίζει κάπιος υπεύθινα να μου πεί ποση είναι η χρέωση για Κάρτα Ταχογράφου στο Λονδίνο?

              Comment


                καλημερα!!! αν θυμαμε καλα 50 λιρες πριν 3 χρονια,αλλα μπορεις να το δεισ και απο το dvla αν εχει αλαξει κατι.σε κατατοπιζει πληρως.

                Comment


                  εχεται πληροφοριες και εμπειριες σχετικα με τους ποντους υπαρχει τροπος να γλυτοσω ποντουσ αμα κανω το διπλωμα μου χανα ελληνικο θα τουσ εχω στην ελλαδα μπορω να παω δικαστικα και να γλυτοσω τους ποντους??????

                  Comment


                    ποσους ποντους ?

                    Comment


                      Καλημέρα
                      Εαν μπορουσες να μου δωσεις καπιες πληροφοριες για τη δουλεια στο φορτηγο θα σου ειμουν ευγνώμων θα ανεβω τον Απρήλιο επανω και θα ειθελα να εχω μια αποψη για το επαγγελμα εκει και τις συνθηκες εργασιας Εχω επαγγελματική αδεια C & ΠΕΙ + κατρα ταχογραφου
                      επισεις τι χαρτια χριαζεται να εχω για να βγαλω το NIN κι αν το δινουν μονο με συμβολαιο σπιτιου
                      σε Ευχαριστω για τον χρόνο σου

                      Comment


                        Παιδιά καλησπέρα σε όλους,

                        Μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω για να δουλέψω σαν οδηγός λεωφορείου στο UK; Ισχύει το Ελληνικό δίπλωμα που έχω και εδώ χωρίς να κάνω κάποια άλλη ενέργεια πχ ή χρειάζεται να κάνω κάτι έξτρα; Μένω στο Manchester! Ζητώ την βοήθεια σας και ζητώ επίσης συγγνώμη αν υπάρχει νήμα για τους οδηγούς λεωφορείων και δεν το πρόσεξα.

                        Comment


                          καλησπερα να σε ρωτησω για digicard,εαν εχεισ και την κρατησεις ειναι προβλημα αυτο;και με navigation που βρισκεισ καλο φορτηγησιο εκει, ηπρεπει καλυτερα να βρω απο ελλαδα;

                          Comment


                            Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.εχω ολα τα διπλωματα ολα τα adr και καρτα οδικου μεταφορεα κ καρτα ψηφιακου ταχογραφου γιατι τα τελευταια 13 χρονια ειμαι ιδιοκτητης.ποσο ευκολο ειναι να βρω μια δουλεια στο αντικειμενο μου κ αν ειναι ευκολα για την οικογενεια γιατι εχω παρα πολυ μεγαλη οικογενεια ειμαι 37 ετων εγω 32 η γυναικα μου κ εχουμε 6 παιδια;Αγγλικα μονο καταλαβαινω κ μιλαω λιγα.

                            Comment


                              Για να παρεις η να ενοικιασεις δικα σου φορτηγα πρεπει να εχεις καρτα οδικου μεταφορεα.χωριζεται σε δυο κατηγοριες εθνικων κ διεθνων μεταφορων.αυτη την περνεις με εξετασεις που γινονται καθε δυο μηνες κ κοστος περιπου 300ευρω αν εισαι σχετικος ειναι σχετικα ευκολο αν οχι λιγο πιο δυσκολο γιατι εχει ορισμους καμποταζ.τιρ.κτλ.........χωρις αυτη δεν μπορεις αλλα μπορεις να ενοικιασεις μια.ξερω πως εξω δεν υπαρχουν πολλες αλλα κ στη Ελλαδα λιγες με κοστος ενοικιου 100με 200ευρω αναλογα.

                              Comment


                                καλησπερα παιδια εχω μια προταση για δουλεια αγγλια .Μου ειπαν πως πρεπει να ασφαλιζομαι μονος μου δλδ να ανοιξω εταιρια ltd πχ ξερω οτι ο φορος ειναι 20% αυτο που δεν ξερω ειναι α) τι τεβε θα εχω ?το κοστος δλδ β)αν συμφερει ? παρακαλω αν υπαρχει καποιος που μπορει να μου δωσει καποιες απαντησεις !!!ευχαριστω να ειστε καλα

                                Comment

                                Working...
                                X