Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγοί φορτηγών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Θέλω να πω και εγώ την άποψή μου για το θέμα της οδήγησης με δεξιοτίμονο.
    Το όλο θέμα είναι προσωπικό και συγκεντρωσης για το πως θα το διαχειριστεί ο κάθε ένας.

    Το 2008 πήγα Αγγλία να πάρω ένα αυτοκίνητο γιατί ήταν φτηνό για να το φέρω Ελλάδα για ανταλλακτικα και φυσικά δεξιοτίμονο. Λόγω της εμπειρίας του Δάσκαλου Οδήγησης μου πήρε περιπου μια με μιάμιση ώρα να συνηθίσω ότι έχω και το τιμόνι μπροστά μου Το μόνο που με ενοχλούσε ήταν το ότι δεν είχα τον απαιτουμενο χώρο (όπως έχουμε συνηθισει) για το αριστερό πόδι για τον συμπλέκτη μετά.... λύθηκε το θέμα και το συνήθισα.

    Έχοντας μερικούς κανόνες υπόψιν, στην Αγγλία για τους δρόμους και τον εκεί Κ.Ο.Κ δεν έχεις προβλημα.

    Εξαλλου τι είναι ο Ελληνικός Κ.Ο.Κ. ; Μια κακή αντιγραφή του Αγγλικού Κ.Ο.Κ. .
    Να πω ένα παραδειγμα: μπαίνοντας την πλατεία εχει προτεραιότητα αυτός που είναι μέσα (Αγγλία) για να μην κλεισει την πλατεία από συμφόρηση. Το ίδιο ισχύει και περισσότερες χώρες της Ευρώπης έχοντας πινακίδες και ή μι έχοντας πινακίδες.
    Στην Ελλάδα άμα δεν εχει πινακίδα STOP ή παραχώρηση προτεραιότητας, προτεραιότητα εχει αυτός που μπαίνει μέσα.-

    Είναι εντελώς προσωπικό θέμα και άνεσης, κατανόησης λειτουργία του θέματος Οδήγηση.
    Think before you driving@world.......

    Comment


      #32
      Καλησπερα παιδια. Θελω και εγω να μοιραστω μερικες απο τις εμπειριες μου στην Αγγλια που περασα και θα περασω.Καταρχην,ημουνα στην Αγγλια απο 6 Νοεμβριου και ειχα συμβολαιο με μια εταιρια που ασχολειτε με εστιατορια, λεγονται Jimmy Spices στο Birmigham και ειχαμε συμφωνια απο την Ελλαδα μεσω γραφειου ευρεσης εργασιας για 40 ωρες την εβδομαδα με 1200 το μηνα καθαρα, χωρις τους φορους, αρα δηλαδη 17 χιλιαδες το χρονο μαζι με τους φορους. Με συνγχωρειτε που ειμε πολυλογας αλλα θα προσπαθησω να απαντησω σε πολλες ερωτησεις που ειδα σε πολλα σχολια που ειδα εδω. Αληθευει οτι οντως υππαρχει ζητηση απο οδηγους νταλικας το λιγοτερο στην πολη που ειμε εγω, απο γαμμα οχι τοσο πολυ. Υπαρχουν μερικα προβληματα που θα αναφερω τωρα για αυτο και θελω την απαντηση αν καποιος γνωριζει η των αλλων οδηγων που δουλευουν στη Σκοτια να με ενημερωσουν. Για την εταιρια που δουλεψα,παιδια εχω μονο κακα λογια. Καταρχην,δουλευα 60 ωρες την εβδομαδα με τα λεφτα που με ειπαν στην αρχη,αρα να ξερετε οτι και εκει υπαρχει εκμεταλευσση. Πηγαν να μου τα γυρισουν,οτι η 60 ωρες που δουλευα την εβδομαδα,δεν ειναι ωρες οδηγηματος και για αυτο πηγα σε job center,το ρωτησα και μου ειπαν οτι η ωρες εργασιας δεν ειναι υποχρεωση μου αλλα υποχρεωση της εταιρειας να τις μετατρεψουν σε ωρες οδηγησης. Εκανα πολυ χειροκηνητη δουλεια, που αυτο δεν με ενοχλει και θα συνεχισω να κανω,αλλα να μου την φερουν απο πισω με ενοχλησε. Η ουσια ειναι παιδια,η αποψη μου ειναι να μη δουλεψετε ποτε εκει περα σε ασιατες,γιατι το χαμογελο τους,ειναι σαν μαχαιρια. Ασχετο που δεν ξερανε τους νομους,ευτυχως εγω ρωτησα και πηρα τηλεφωνο DVLA και εμαθα μερικα πραγματα,αλλα και παλι συνεχιζω να εχω προβληματα,για αυτο θελω,οπως ειπα και προηγουμενως,την βοηθεια οποιος γνωριζει. Το προβλημα μου,ειναι με την ψιφιακη καρτα ταχογραφου. Στην αρχη,δεν δουλευε λογω γλωσσας,αλλαξα την γλωσσα στο μηχανημα του φορτηγου και δουλεψε. Το καινουργιο προβλημα,ειναι οτι εβγαλε μετα απο καιρο (περιπου 50 μερες) ενα error 50,που σημαινει απο οτι με ειπε το DVLA οτι η ελληνικη καρτα μπορουσε να δουλεψει για 50 μερες μονο στην Αγγλια. Αλλα καταλαβαινετε οτι η εταιρια με εχει σταματησει τωρα λογω της καρτας. Η ερωτηση μου τωρα ειναι η εξης:τι μπορω να κανω τωρα για να βγαλω βρετανικη ψιφιακη καρτα,γιατι απο οτι καταλαβα απο το DVLA,ενας υπαλληλος μου ειπε οτι πρεπει να στειλω καποια χαρτια μαζι με το γνησιο ελληνικο διαβατηριο και θα διαρκεσει γυρω στις 3 εβδομαδες. Αυτο,δεν ειναι τιποτα. Το θεμα ειναι οτι ξαναπηρα τηλεφωνο και αλλος υπαλληλος μου απαντησε οτι χρειαζομαι πανω απο 150 μερες διαμονης στην βρετανια για να μπορεσω να βγαλω την καρτα.Θα ηθελα να ξερω τι κανατε εσεις οι υπολοιποι και αποκτησατε την καρτα. Εγω ειμαι τωρα στην Ελλαδα αλλα θα ξαναπαω 9 Φεβ στο Birmigham, γιατι εχω μια υποσχεση για δουλεια μεχρι να τακτοποιησω το θεμα.
      Ενημερωση για τους υπολοιπους να εχουν μια ιδεα: Οποιος θελει να εργαστει στην Αγγλια,στις αγγελειες απο την Ελλαδα,δεν απαντανε. Πρεπει να ησαστε εκει περα. Για ολες τις δουλειες χρειαζεται διευθυνση,για την τραπεζα,για το national insurance number, για γιατρο και για την οποια δουλεια που μπορεις να βρεις.Χωρις διευθυνση δεν κανεις τιποτα. Εγω πληρωνω 320 λιρες ενα δωματιο με διπλο κρεβατι,με κοινη κουζινα,κοινη τουαλετα και σαλονι,με αλλα 4 ατομα + την νοικοκυρα.Κατι αλλο. Με την οδηγηση. Εμενα απο την 1 μερα,οδηγησα με εναν αλλο οδηγο,που μονο μου εδινε συμβουλες και κοιτουσε πως οδηγουσα,αλλα δεν ειχα κανεναν προβλημα να οδηγησω απο την αντιθετη πλευρα της Ελλαδας. Μονο λιγο,μου φανηκε παραξενο η 1η που την εβαζα με το αριστερο χερι.Επισης,θελει λιγο προσοχη,στις κυκληκες διασταυρωσεις,για να μπεις στην σωστη λωριδα και επισης,κατι πολλυ αγγλικο (πιστευω εγω)να προσεχετε σε μερικους επαρχιακους δρομους για χαμηλες γεφυρες(εγω προσωπικα για αυτο το λογο αγωρασα GPS ειδικο για φορτηγα).

      Οποιος γνωριζει κατι για τη διαδικασια αποκτησης καρτας ψηφιακου ταχογραφου.Παρακαλω να μου απαντησει εδω η αν εχει την δηνατοτητα να μας ενημερωσει ολους.

      Comment


        #33
        Ελληνικό, Αγγλικό Δίπλωμα δεν παιζει και μεγάλο ρόλο στο θέμα.
        Γιατί η Ευρώπη τον 27 εχει συμφωνία για κινώ Δίπλωμα και έχει εκδώσει το κινώ Δίπλωμα από 19/01/2013.
        Αλλά στο θέμα του ψηφιακού ταχογράφου ίσως υπάρχει. Ποια είναι η λύση.
        (( Ευρωπαϊκή νομοθεσια ))
        Γράψου τοπικά για το ότι μένεις μόνιμα και μετά από 95 μέρες αλλάζεις το δίπλωμα.
        Μετά μπορείς να εκδώσεις και την τοπική κάρτα ψηφιακού ταχογράφου.
        πιθανόν να μπορείς και ταυτόχρονη κατάθεση - έκδοση για δίπλωμα και κάρτα.
        Χρόνος έκδοσης στην κάθε περίπτωση δεν το γνωρίζω και επίσης το κόστος δεν γνωρίζω για Αγγλία.

        Διαθέσιμος να δώσω την Ευρωπαϊκή οδηγία αν είναι απαραίτητο.
        Think before you driving@world.......

        Comment


          #34
          Originally posted by tigeogr View Post
          Καλησπερα παιδια. Θελω και εγω να μοιραστω μερικες απο τις εμπειριες μου στην Αγγλια που περασα και θα περασω.Καταρχην,ημουνα στην Αγγλια απο 6 Νοεμβριου και ειχα συμβολαιο με μια εταιρια που ασχολειτε με εστιατορια, λεγονται Jimmy Spices στο Birmigham και ειχαμε συμφωνια απο την Ελλαδα μεσω γραφειου ευρεσης εργασιας για 40 ωρες την εβδομαδα με 1200 το μηνα καθαρα, χωρις τους φορους, αρα δηλαδη 17 χιλιαδες το χρονο μαζι με τους φορους. Με συνγχωρειτε που ειμε πολυλογας αλλα θα προσπαθησω να απαντησω σε πολλες ερωτησεις που ειδα σε πολλα σχολια που ειδα εδω. Αληθευει οτι οντως υππαρχει ζητηση απο οδηγους νταλικας το λιγοτερο στην πολη που ειμε εγω, απο γαμμα οχι τοσο πολυ. Υπαρχουν μερικα προβληματα που θα αναφερω τωρα για αυτο και θελω την απαντηση αν καποιος γνωριζει η των αλλων οδηγων που δουλευουν στη Σκοτια να με ενημερωσουν. Για την εταιρια που δουλεψα,παιδια εχω μονο κακα λογια. Καταρχην,δουλευα 60 ωρες την εβδομαδα με τα λεφτα που με ειπαν στην αρχη,αρα να ξερετε οτι και εκει υπαρχει εκμεταλευσση. Πηγαν να μου τα γυρισουν,οτι η 60 ωρες που δουλευα την εβδομαδα,δεν ειναι ωρες οδηγηματος και για αυτο πηγα σε job center,το ρωτησα και μου ειπαν οτι η ωρες εργασιας δεν ειναι υποχρεωση μου αλλα υποχρεωση της εταιρειας να τις μετατρεψουν σε ωρες οδηγησης. Εκανα πολυ χειροκηνητη δουλεια, που αυτο δεν με ενοχλει και θα συνεχισω να κανω,αλλα να μου την φερουν απο πισω με ενοχλησε. Η ουσια ειναι παιδια,η αποψη μου ειναι να μη δουλεψετε ποτε εκει περα σε ασιατες,γιατι το χαμογελο τους,ειναι σαν μαχαιρια. Ασχετο που δεν ξερανε τους νομους,ευτυχως εγω ρωτησα και πηρα τηλεφωνο DVLA και εμαθα μερικα πραγματα,αλλα και παλι συνεχιζω να εχω προβληματα,για αυτο θελω,οπως ειπα και προηγουμενως,την βοηθεια οποιος γνωριζει. Το προβλημα μου,ειναι με την ψιφιακη καρτα ταχογραφου. Στην αρχη,δεν δουλευε λογω γλωσσας,αλλαξα την γλωσσα στο μηχανημα του φορτηγου και δουλεψε. Το καινουργιο προβλημα,ειναι οτι εβγαλε μετα απο καιρο (περιπου 50 μερες) ενα error 50,που σημαινει απο οτι με ειπε το DVLA οτι η ελληνικη καρτα μπορουσε να δουλεψει για 50 μερες μονο στην Αγγλια. Αλλα καταλαβαινετε οτι η εταιρια με εχει σταματησει τωρα λογω της καρτας. Η ερωτηση μου τωρα ειναι η εξης:τι μπορω να κανω τωρα για να βγαλω βρετανικη ψιφιακη καρτα,γιατι απο οτι καταλαβα απο το DVLA,ενας υπαλληλος μου ειπε οτι πρεπει να στειλω καποια χαρτια μαζι με το γνησιο ελληνικο διαβατηριο και θα διαρκεσει γυρω στις 3 εβδομαδες. Αυτο,δεν ειναι τιποτα. Το θεμα ειναι οτι ξαναπηρα τηλεφωνο και αλλος υπαλληλος μου απαντησε οτι χρειαζομαι πανω απο 150 μερες διαμονης στην βρετανια για να μπορεσω να βγαλω την καρτα.Θα ηθελα να ξερω τι κανατε εσεις οι υπολοιποι και αποκτησατε την καρτα. Εγω ειμαι τωρα στην Ελλαδα αλλα θα ξαναπαω 9 Φεβ στο Birmigham, γιατι εχω μια υποσχεση για δουλεια μεχρι να τακτοποιησω το θεμα.
          Ενημερωση για τους υπολοιπους να εχουν μια ιδεα: Οποιος θελει να εργαστει στην Αγγλια,στις αγγελειες απο την Ελλαδα,δεν απαντανε. Πρεπει να ησαστε εκει περα. Για ολες τις δουλειες χρειαζεται διευθυνση,για την τραπεζα,για το national insurance number, για γιατρο και για την οποια δουλεια που μπορεις να βρεις.Χωρις διευθυνση δεν κανεις τιποτα. Εγω πληρωνω 320 λιρες ενα δωματιο με διπλο κρεβατι,με κοινη κουζινα,κοινη τουαλετα και σαλονι,με αλλα 4 ατομα + την νοικοκυρα.Κατι αλλο. Με την οδηγηση. Εμενα απο την 1 μερα,οδηγησα με εναν αλλο οδηγο,που μονο μου εδινε συμβουλες και κοιτουσε πως οδηγουσα,αλλα δεν ειχα κανεναν προβλημα να οδηγησω απο την αντιθετη πλευρα της Ελλαδας. Μονο λιγο,μου φανηκε παραξενο η 1η που την εβαζα με το αριστερο χερι.Επισης,θελει λιγο προσοχη,στις κυκληκες διασταυρωσεις,για να μπεις στην σωστη λωριδα και επισης,κατι πολλυ αγγλικο (πιστευω εγω)να προσεχετε σε μερικους επαρχιακους δρομους για χαμηλες γεφυρες(εγω προσωπικα για αυτο το λογο αγωρασα GPS ειδικο για φορτηγα).

          Οποιος γνωριζει κατι για τη διαδικασια αποκτησης καρτας ψηφιακου ταχογραφου.Παρακαλω να μου απαντησει εδω η αν εχει την δηνατοτητα να μας ενημερωσει ολους.
          Πήγαινε σε ενα ταχυδρομείο σε κεντρικό όχι μικρο και ζητα ενα χαρτί για αίτηση ταχογραφου.και εκεί σου λέει τι πρεπει να κανεις.45 λίρες ειναι απ οτι θυμάμαι και σε 15 μέρες το πολύ θα το εχεις

          Comment


            #35
            Αγαπητέ tigeogr καλωσήρθες.
            Εάν ο σκοπός σου είναι να δουλέψεις ως επαγγελματίας οδηγός και να ζήσεις από αυτό το επάγγελμα, πρέπει να ακολουθήσεις τη συγκεκριμένη διαδικασία που εφαρμόζεται στην Αγγλία και να αποδεσμευτείς από τα χαρτιά που σχετίζονται με τις ελληνικές πρακτικές και πατέντες καθώς και με πειράματα τύπου ευρωπαικής νομοθεσίας και οδηγίας. ΄Ετσι θα αποκτήσεις όλα τα δικαιώματα που σου παρέχει ο νόμος χωρίς να βρίσκεσαι αντιμέτωπος με απρόσμενες ειδοποιήσεις του ταχογράφου ενώ οδηγάς ή με γράμματα που θα σου έρχονται στο σπίτι σχετικά με τα έγγραφά σου.
            1. ΄Αλλαξε το δίπλωμά σου με αγγλικό. Είναι ο μόνος τρόπος για να πιάσεις δουλειά σε οποιαδήποτε εταιρεία ή εργοδότη ή πρακτορείο. Αίτηση για δίπλωμα θα βρεις στα ταχυδρομεία. Είναι δικαίωμά σου να αλλάξεις το δίπλωμά σου αυτομάτως με την είσοδό σου στη χώρα εφόσον ήρθες από χώρα της ΕΕ για να μείνεις μόνιμα. Στην ημερομηνία που σε ρωτάει πότε ήρθες στην Αγγλία βάλε την ημερομηνία που ήρθες. ΄Ετσι είσαι νόμιμος και δεν χρειάζεται να τηλεφωνάς άλλο στο DVLA. Τη διαδικασία την εξηγεί μέσα στην αίτηση (θα χρειαστεί να στείλεις και το ελληνικό δίπλωμα μαζί και δε μπορείς να το ξαναπάρεις πίσω και επίσης να περάσεις γιατρό).
            2. ΄Αλλαξε την κάρτα του ταχογράφου σου με αγγλική (αφού λάβεις το δίπλωμα). Αίτηση θα κατεβάσεις από το διαδίκτυο. Να ξέρεις ότι δικαιούσαι να κατέχεις μόνο μία κάρτα ταχογράφου δηλ. την ελληνική θα την επιστρέψεις στο DVLA αφού λάβεις την αγγλική. Εφόσον η κάρτα που έχεις είναι στα ελληνικά, να εύχεσε να έχει δηλωθεί από το ελληνικό υπουργείο στο TACHONET με τα σωστά στοιχεία (το όνομά σου όπως είναι στο διαβατήριο). Εάν δεν έχει συμβεί αυτό, θα έχεις μεγάλη καθυστέρηση και θα χρειαστεί να πάρεις πολλά τηλέφωνα. TACHONET είναι το διευρωπαικό σύστημα ελέγχου καρτών όπου πρόσβαση έχουν μόνο οι κρατικές υπηρεσίες της ΕΕ. Επίσης εφόσον έχεις προβληματική κάρτα πρέπει να το δηλώσεις και δεν μπορείς να οδηγήσεις πάνω από 15 ημέρες χωρίς αυτήν (ενοείται ότι θα την κουβαλάς πάνω σου).
            3. Κάνε αίτηση για χορήγηση counterpart (συνοδευτικό έγγραφο διπλώματος), αφού λάβεις το δίπλωμα Αίτηση θα βρεις στο διαδίκτυο. Χρειάζεται διεύθηνση από σπίτι όχι ΡΟΒ. Χωρίς αυτό κινδυνεύεις με την πρώτη παράβαση να σε στείλουν στο δικαστήριο και να σου αφαιρέσουν το δίπλωμα για αρκετούς μήνες, ενώ σε αντίθετη περίπτωση θα σου χρέωναν τους πόντους, το πρόστιμο και θα εφευγες.
            4. Γενικά. Συμπλήρωσε τις αιτήσεις με μεγάλη προσοχή και ηρεμία. Κάθε λάθος ή έλειψη που θα έχουν οι αιτήσεις σου θα σου κοστίσει επί πλέον χρόνο γιατί το DVLA θα σου στείλει γράμμα ζητώντας εξηγήσεις. Γι αυτό έλεγξε ξανά και ξανά τις αιτήσεις σου να συμφωνούν τα στοιχεία σου οι ημερομηνίες και οι αριθμοί των εγγράφων σου. Είναι προτιμότερο να χάσεις 2 - 3 μέρες παρά 2 -3 εβδομάδες. Τις επιταγές για το δίπλωμα και την ψηφιακή κάρτα (το counterpart είναι δωρεάν) να τις συμπληρώσεις και από πίσω με τα στοιχεία σου, ημερ. γέννησης, ποσό, υπογραφή. Για ID στείλε την ταυτότητά σου (τη δέχεται το DVLA) γιατί η όλη διαδικασία θα πάρει 2 με 3 μήνες και το διαβατήριο θα σου χρειαστεί. ΄Οπου σου ζητάει ημερομηνία που ήρθες στη χώρα για να ζήσεις βάλε την ίδια που έβαλες παραπάνω. Βγάλε φωτοτυπίες ότι έστειλες γιατί θα σου χρειαστεί (έγγραφα, αιτήσεις, επιταγές) και στείλε τα γράμματα συστημμένα (στο DVLA αλλά σε διαφορετικό ταχυδρομικό κώδικα) κρατώντας τις αποδείξεις αφού σημειώσεις από πίσω τι είναι η καθεμιά.
            Να έχεις αυτοπεποίθηση και μη ασχολείσε με θεωρίες περί ανέμων και υδάτων για τα χαρτιά σου.
            Καλή επιτυχία

            Comment


              #36
              Γιατρους δεν περασα εγω..δεν μου ειπαν τιποτα για γιατρους

              Comment


                #37
                Η αίτηση αναφέρει τις περιπτώσεις όπου χρειάζεται ή όχι η ιατρική εξέταση.

                Comment


                  #38
                  ενδιαφερον

                  μ ενδιαφέρει το θεμα εχω δ κατηγορία δίπλωμα 9 χρονιά προϋπηρεσία και εμπειρία σε δεξιοτιμονα μονο που δεν ξερω καλα τη γλωσα εχω ελπιδες?

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by kapetanios View Post
                    μ ενδιαφέρει το θεμα εχω δ κατηγορία δίπλωμα 9 χρονιά προϋπηρεσία και εμπειρία σε δεξιοτιμονα μονο που δεν ξερω καλα τη γλωσα εχω ελπιδες?
                    Ναι φυσικα..αρκει τουλαχιστον να μπορεις να συννενοηθεις τα βασικα..ουτε εγω ηξερα καλα και ακομα δεν ξερω πολυ καλα...αλλα προβλημα δεν εχω..μην σε αγχωνει η γλωσσα,με τον καιρο την μαθαινεις..Κι εγω σκεφτομουν να βγαλω το δ εδω στην σκωτια αλλα δεν ξερω αν συμφερει..απ οτι μου εχουν πει τα λεφτα για το διπλωμα ειναι 1500 λιρες περιπου (μπορει και λιγα παραπανω) και στην δουλεια ξεκινανε απο 8,5 λιρεσ την ωρα και ανεβαινει με τα χρονια

                    Comment


                      #40
                      Καλησπερα παιδια σκεφτομαι και εγω για αγγλια!
                      Εχω Γ κατηγοριας αλλα ξερω μετρια αγγλικα!
                      Τι πιστευετε υπαρχει πιθανοτητα να βρω δουλεια;
                      Και αν κατα την γνωμη σας υπαρχει καποια πολη με περισοτερες ευκαιριες!
                      Σας ευχαριστο!

                      Comment


                        #41
                        καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους.θα ήθελα να ρωτήσω τι θα χρειαστεί να έχω μαζί μου από χαρτιά.έχω δίπλωμα γ και ε κατηγορίας και εμπειρία.επίσης πολύ καλή γνώση Αγγλικών.επίσης αν γίνεται να μου πεις τι εννοείς για ltd!!ευχαριστώ

                        Comment


                          #42
                          Για που ενδιαφέρεσαι nad34? Κι εγώ Γ΄έχω και ψάχνομαι για γερμανία αλλά τι παίζει με το ευρωπαικό δίπλωμα; Που αντιστοιχεί η άδεια μας σε CE? Άκουσα οτι θέλει πιστοποίηση σε adr και γενικά κάνα δυο μέρες που γράφτηκα σε αυτο το φόρουμ έχω χάσει την μπάλα.

                          Comment


                            #43
                            Ελάτε βρε παιδιά, σοβαρά μιλάτε τώρα; Δίνουν τόσα χρήματα για οδηγούς; Εγω Ελλάδα είμαι ακόμη αλλα θέλω να φύγω και δεν ξέρω τι θα πρέπει να κάνω. Έχω σπίτι στην Ελλάδα, να το πουλήσω ψάχνω και έχουν παγώσει τα πάντα στα κτηματομεσιτικά λόγω νομοσχεδίων με υπεραξίες και άλλα κουλά.

                            Comment


                              #44
                              για Αγγλία σκέφτομαι,το adr είναι για εύφλεκτα-επικίνδυνα φορτία.το δίπλωμα μας ειναι ευρωπαικό και εχεί ισχυ σε όλη την eu.

                              Comment


                                #45
                                με λιγα αγγλικα και ολα τα δυπλωματα εχω καμια ελπιδα?

                                Comment

                                Working...
                                X