Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγοί φορτηγών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    συγνωμη αλλα καταλαβες λαθος, δεν κανω καμια ενημερωση λαθος, εγω ειπα που εβγαλα το διπλωμα και ρωτησα αν εχει ισχυει στην αγγλια δηλαδη αν αναγνωριζει δημοσιο εγραφο με σφραγιδα του κρατους η αγγλια παντως εγω που ρωτησα το υπουργειο αν μπορω να δουλεψω στην αγγλια μου ειπαν ναι αρκει να ειναι μεταφρασμενο αλλα και παλι ρωτησα γιατι δεν ειμαι σιγουρος δεν θελω να δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις ευχαρηστω

    Comment


      #92
      και κατι ακομα οτι ισχυει για το διπλωμα του αυτοκινητου που το βγαζεις στο υπουργειο μετα φορων ,του χειριστη το βγαζεις στο υπουργειο βιομηχανιας εκει παιρνεις την αδεια ποια ειναι διαφορα του ενος υπουργειου με το αλλο

      Comment


        #93
        olympicair στην Ελλάδα δεν υπάρχει πλέον υπουργείο βιομηχανίας!!!Εκτός κι' αν λες γιά την Αγγλία.

        Comment


          #94
          olympicair συγνωμη αλλα καταλαβες λαθος, δεν κανω καμια ενημερωση λαθος, εγω ειπα που εβγαλα το διπλωμα και ρωτησα αν εχει ισχυει στην αγγλια δηλαδη αν αναγνωριζει δημοσιο εγραφο με σφραγιδα του κρατους η αγγλια παντως εγω που ρωτησα το υπουργειο αν μπορω να δουλεψω στην αγγλια μου ειπαν ναι αρκει να ειναι μεταφρασμενο αλλα και παλι ρωτησα γιατι δεν ειμαι σιγουρος δεν θελω να δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις ευχαρηστω...

          και κατι ακομα οτι ισχυει για το διπλωμα του αυτοκινητου που το βγαζεις στο υπουργειο μετα φορων ,του χειριστη το βγαζεις στο υπουργειο βιομηχανιας εκει παιρνεις την αδεια ποια ειναι διαφορα του ενος υπουργειου με το αλλο
          Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που ΔΕΝ καταλαβαίνεις, σχετικά με τα διπλώματα μηχανημάτων...τα Ελληνικά μπακαλόχαρτα ΔΕΝ ισχύουν...πρέπει να έχεις δίπλωμα χειριστή μηχανήματος ΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ στην Αγγλία είναι η πιστοποίηση "ITSSAR".
          Αυτά που λές για Ελληνικό δίπλωμα κλάρκ, επίσημα έγγραφα από υπουργεία βιομηχανίας και ένσημα ΔΕΝ ισχύουν...στο εξωτερικό...
          Δεν έχει καμία σχέσει το δίπλωμα αυτοκινήτου με το δίπλωμα χειριστή μηχανημάτων...και το Ελληνικό δίπλωμα αυτοκινήτου μετά από λίγους μήνες το αλλάζεις...με δίπλωμα αυτοκινήτου της χώρας που ζείς μόνιμα.
          Αυτοί στο Ελληνικό υπουργείο...?... σου λένε ΜΠΟΥΡΔΕΣ...
          Καμία επιχείρηση ΔΕΝ προσλαμβάνει χειριστή μηχανήματος χωρίς πιστοποίηση "ITSSAR" στην Αγγλία, γιατί σε περίπτωση ατυχήματος ΔΕΝ τους καλύπτει η ασφάλεια.
          Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, εάν ενδιαφέρεσαι σοβαρά να δουλέψεις στην Αγγλία σαν χειριστής μηχανημάτων είναι να διαβάσεις τα παραπάνω λίνκ που σου έβαλα...
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #95
            Certificates - ITSSAR / CPC

            Χειριστής μηχανήματος (κλάρκ κ.λ.π.) πιστοποίηση "ITSSAR" στην Αγγλία.
            Anyone operating machinery must be trained to meet Health and Safety at Work requirements. The Provision & Use of Work Equipment Regulations requires every employer to be sure anyone who uses work equipment has received adequate training and holds Certificates of Basic Training, issued by an approved training provider, so to be qualified to operate machinery in a safe and efficient manner.

            ITSSAR – Independent Training Standards Scheme and Register.




            Τι είναι το CPC Driver ?
            Είναι πιστοποιητικό επαγγελματικής ικανότητας οδηγού.
            CPC είναι ένας νέος νόμος που έχει καθιερωθεί σε ολόκληρη την Ευρώπη για να διατηρήσει τα υψηλά πρότυπα οδήγησης και τη βελτίωση της οδικής ασφάλειας στούς δρόμους.
            Να αναπτύξουν τις γνώσεις του οδηγού καθ 'όλη την επαγγελματική του σταδιοδρομία σαν οδηγός.
            Driver CPC
            What is Driver CPC?
            Driver Certificate of Professional Competence – Driver CPC is a new law that has been introduced across the EU to maintain high driving standards and improve road safety and is designed to boost drivers knowledge and skills intitially and continuously develop driver knowledge throughout a drivers Vocational Career.
            All professional bus, coach and lorry drivers must work towards holding a Driver CPC Driver Qualification Card to drive one of these vehicles for a living.



            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #96
              Οδηγικά θέματα
              Όταν αλλάζεις έγγραφα από ελληνικά - αγγλικά.
              Γενικά.
              - Όταν στέλνεις έγγραφά σου σε υπηρεσίες κράτα πάντα αντίγραφα. Τα γράμματα πρέπει πάντα να είναι συστημένα.
              - Η σχετική νομοθεσία της ΕΕ λέει ότι ο οδηγός δεν μπορεί να τιμωρηθεί δύο φορές για την ίδια παράβαση.
              Α. Δίπλωμα. Το ελληνικό το παραδίδεις με την αίτηση στο DVLA και δεν μπορείς να το πάρεις πίσω γιατί το επιστρέφουν στην Ελλάδα αναφέροντας και το λόγο. Έτσι, εάν έχεις μόνο Γ κατηγ. και το αλλάξεις, δεν μπορείς εκ των υστέρων να το ζητήσεις πίσω για να πας στην Ελλάδα να βγάλεις Ε κατηγ. (εφ όσον μένεις μόνιμα στην Αγγλία).
              Το αγγλικό αναγράφει τη διεύθηνση του οδηγού και όποτε αλλάζεις διεύθηνση κάνεις αίτηση και σου αλλάζουν το δίπλωμα δωρεάν. Η διεύθηνση πρέπει να ενημερώνεται απευθείας γιατί μπορεί να έχει σταλεί κλήση ταχυδρομικώς που βγήκε αυτόματα από κάμερα ταχύτητος και εάν δεν απαντήσεις σε 28 ημέρες τη στέλνουν στο δικαστήριο.
              Β. CPC (ΠΕΙ). εφ όσον έχεις περασμένο τον κωδικό 95 στο δίπλωμά σου, το αγγλικό CPC θα σου έρθει αυτόματα (δεν χρειάζεται ξεχωριστή αίτηση). Όταν το DVLA παραλάβει το ελληνικό δίπλωμα, θα στείλει ειδοποίηση στο DSA (αρμόδια υπηρεσία για το CPC) το οποίο με τη σειρά του θα σου στείλει το CPC photocard στη διεύθηνση που έχεις δηλώσει στο DVLA.
              Γ. Όταν αλλάζεις κάρτα ταχογράφου. Την ελληνική την επιστρέφεις στο DVLA σε 28 ημέρες από την παραλαβή της αγγλικής. Απαγορεύεται η κατοχή δύο καρτών ανεξάρτητα από τη χώρα έκδοσης. Υπάρχει κοινό διευρωπαικό σύστημα (TACHONET) για τον έλεγχο των καρτών που έχουν εκδωθεί πανευρωπαικά.
              Δ. Για να οδηγήσεις επαγγελματικά (εφ όσον μένεις στην Αγγλία) πρέπει να βγάλεις counterpart (συνοδευτικό έγγραφο διπλώματος), όπου καταχωρούνται οι βαθμοί του point system. Αυτό βγαίνει και χωρίς να αλλάξεις το δίπλωμά σου με αγγλικό, χρειάζεται μόνο διεύθηνση στην Αγγλία. Δεν υπάρχει αντίστοιχο ελληνικό έγγραφο. Υπάρχουν σκέψεις για κατάργηση του counterpart από τον Ιαν/ 15 αλλά δεν έχουν παρθεί συγκεκριμένες αποφάσεις ούτε έχουν γίνει επίσημες ανακοινώσεις.

              Comment


                #97
                καλησπερα φιλε μου. βρισκομαι αγγλια εχω ε κατηγοριας και ολοι μου ζητανε αγγλικο διπλωμα. γνωριζεις εαν μπορω να βρω δουλεια βγαζοντας μονο την cpc? εξαρταται απο τον εργοδοτη?

                Comment


                  #98
                  ilias dionysatos καλησπέρα και καλώς ήλθες.
                  Αν θέλεις, διάβασε τα προηγούμενα post στην ίδια κατηγορία. Δεν αξίζει να χάνεις το χρόνο σου κάνοντας κύκλους με τα ελληνικά χαρτιά. Άλλαξέ τα όλα. CPC θα βγάλεις υποχρεωτικά, γιατί αλλιώς δε θα σε προσλάβει κανείς. Μετά απ αυτά, θα βρεις δουλειά. Άν έχεις ήδη την αίτηση, συμπλήρωσέ τη και στείλε την το συντομότερο δυνατόν.

                  Comment


                    #99
                    Συγχαρητήρια φίλε.
                    Εγώ το ψάχνω αλλά δε με παίρνει καμία εταιρία ως οδηγό. Ωστόσο έπιασα δουλειά σε μια εταιρία Logistics σαν porter, με σκοπό να με κάνουν οδηγό όταν έχω το δικαίωμα να πάρω το Βρετανικό δίπλωμα.
                    Έχω δίπλωμα Γ,Δ κατηγορίας, με προϋπηρεσία σε σχολικό λεωφορείο αρκετά χρόνια, και σεμινάρια οδήγησης υπό αντίξοες συνθήκες. Παρόλα αυτά, είναι η πολιτική των εταιριών που έχω μιλήσει να μην δέχονται το ελληνικό δίπλωμα.

                    Comment


                      Originally posted by Makis Savras View Post
                      Συγχαρητήρια φίλε.
                      Εγώ το ψάχνω αλλά δε με παίρνει καμία εταιρία ως οδηγό. Ωστόσο έπιασα δουλειά σε μια εταιρία Logistics σαν porter, με σκοπό να με κάνουν οδηγό όταν έχω το δικαίωμα να πάρω το Βρετανικό δίπλωμα.
                      Έχω δίπλωμα Γ,Δ κατηγορίας, με προϋπηρεσία σε σχολικό λεωφορείο αρκετά χρόνια, και σεμινάρια οδήγησης υπό αντίξοες συνθήκες. Παρόλα αυτά, είναι η πολιτική των εταιριών που έχω μιλήσει να μην δέχονται το ελληνικό δίπλωμα.


                      https://www.gov.uk/driving-nongb-licence

                      Χρήση της άδειας οδήγησης σε άλλη χώρα της ΕΕ. Περίοδοι ισχύος, ιατρικοί έλεγχοι, αναγνώριση προσωρινών αδειών οδήγησης και αδειών που δεν έχουν εκδοθεί στην ΕΕ, όρια ηλικίας κ.λπ.

                      IDP requirements by country | AA

                      https://www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence

                      Driving with a Foreign Licence - AngloINFO London, in London (United Kingdom)
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        Makis Savras συνάδελφε καλησπέρα.
                        Αν θέλεις, κάνε τον κόπο να διαβάσεις τα post No 35, 56, 75 & 98. Δικαίωμα για να αλλάξεις το δίπλωμά σου έχεις από την ημέρα που ήρθες για να ζήσεις μόνιμα εδώ. Για το λόγο αυτό, έχω γράψει συγκεκριμένες οδηγίες στα παραπάνω post. Οι εταιρείες έχουν δικαίωμα και υποχρέωση να καθορίζουν οι ίδιες την πολιτική τους. Εμείς ως επαγγελματίες ενεργούμε by the book. Δώσε λίγη βάση στις λεπτομέρειες που αναφέρω για να μην έχεις επι πλέον καθυστερήσεις.

                        Comment


                          Originally posted by kuli View Post
                          Makis Savras συνάδελφε καλησπέρα.
                          Αν θέλεις, κάνε τον κόπο να διαβάσεις τα post No 35, 56, 75 & 98. Δικαίωμα για να αλλάξεις το δίπλωμά σου έχεις από την ημέρα που ήρθες για να ζήσεις μόνιμα εδώ. Για το λόγο αυτό, έχω γράψει συγκεκριμένες οδηγίες στα παραπάνω post. Οι εταιρείες έχουν δικαίωμα και υποχρέωση να καθορίζουν οι ίδιες την πολιτική τους. Εμείς ως επαγγελματίες ενεργούμε by the book. Δώσε λίγη βάση στις λεπτομέρειες που αναφέρω για να μην έχεις επι πλέον καθυστερήσεις.

                          Φίλε μου με έσωσες!
                          Δεν ήξερα πως μπορεί να γίνει αυτό, και εγώ διάβαζα αυτά τα περί 85 ή 185 ημερών παραμονής...
                          Πλέον θα ξεκινήσω άμεσα τις διαδικασίες απόκτησης Βρετανικού διπλώματος.
                          Το δίπλωμα μου λήγει τον Ιούνιο, αλλά θα το ανανεώσω εδώ, ευκαιρία να μπαίνω και στον τρόπο σκέψης των ντόπιων.
                          Παρόλα αυτά, επειδή δεν θα έχω το δίπλωμα μου για λίγο καιρό, καθώς μέσα στην εβδομάδα θα το στείλω στην αντίστοιχη υπηρεσία, θα ξεκινήσω να εργάζομαι, όχι ως οδηγός, και όταν λάβω το νέο μου δίπλωμα θα ξεκινήσω να ψάχνω πάλι.
                          Σ΄'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές που έδωσες μέσα στο συγκεκριμένο θέμα!

                          Comment


                            Makis Savras να σαι καλά.
                            Όλοι μας δουλέψαμε και σε άλλες δουλειές μέχρι να αλλάξουμε τα χαρτιά μας. Με ησυχία και ηρεμία συμπλήρωσε τα έντυπα, τσεκάρισέ τα δύο και τρεις φορές και όλα θα πάνε καλά.

                            Comment


                              Οι μέρες αναμονής 85 και 185 μέρες ισχύουν για την Ελλάδα, οι άλλες Ευρωπαϊκές χώρες ίσως να μην έχουν αναμονή όπως η Αγγλία , όπως μας λένε τα patriotakia. Αρκεί να αποδείξεις για την εγκατάσταση σου.
                              Think before you driving@world.......

                              Comment


                                Sakis230
                                Η αίτηση για την αλλαγή του διπλώματος έχει ισχύ υπεύθυνης δήλωσης. Η υπηρεσία που θα τη λάβει (DVLA) έχει τη δυνατότητα να τσεκάρει την ημερομηνία εισόδου σου σε δευτερόλεπτα. Με την αίτηση, δε χρειάζονται επί πλέον αποδείξεις.
                                Σε περίπτωση ασυμφωνίας των στοιχείων του αιτούντος δεν προχωράει η αίτηση μέχρι να δώσεις τις διευκρινίσεις που θα σου ζητηθούν. Όλες οι συνενοήσεις γίνονται δι' αλληλογραφίας, που σημαίνει επί πλέον καθυστέρηση.
                                Πάντως μπορείς να ζητάς πληροφορίες για την εξέλιξη της αίτησής σου τηλεφωνικώς, αλλά πληροφορίες επί της ουσίας δεν δίνουν. Μόνο ότι αφορά τα διαδικαστικά δηλ. ημερομηνίες, αν έχουν λάβει το γράμμα ή όχι, αν σου έστειλαν γράμμα ή όχι, αν σου έχουν στείλει το δίπλωμα κ.λπ.

                                Comment

                                Working...
                                X