Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγοί φορτηγών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    ta polla logia einai ftoxia. epeidi den uparxei megalo kompodema kai den ginete na psaxnw polles meres gia douleia...... uparxei kapoios pou na gnwrizei opoiadipote douleia? eimai 38 xr kai mpwrw na kanw opoidipote douleia. vasika eimai fortigatzis 3hs katigorias alla exw doulepsei mpogiatzis kai apo8ikarios. eimoun kai 1 xrono servitoros stin ameriki sto chicago.ta agglika mou einai metria. na kseka8arisw oti den 8elw oute filoksenia oute tpt tetoio. 8elw apla na mi faw ta liga mou lefta psaxnwntas kana mina gia douleia. kati prosorino gia arxi mexri na etoimasw diplwma odigisis kai na kanw tuxwn allages pou sigoura 8a xreiazete kai vrw kana fortigo......

    Comment


      #62
      Originally posted by aggelos View Post
      ta polla logia einai ftoxia. epeidi den uparxei megalo kompodema kai den ginete na psaxnw polles meres gia douleia...... uparxei kapoios pou na gnwrizei opoiadipote douleia? eimai 38 xr kai mpwrw na kanw opoidipote douleia. vasika eimai fortigatzis 3hs katigorias alla exw doulepsei mpogiatzis kai apo8ikarios. eimoun kai 1 xrono servitoros stin ameriki sto chicago. na kseka8arisw oti den 8elw oute filoksenia oute tpt tetoio. 8elw apla na mi faw ta liga mou lefta psaxnwntas kana mina gia douleia. kati prosorino gia arxi mexri na vrw kana fortigo......
      sorry site με αγγελίες ζήτησες!

      ps:Μήπως γίνεται να βάλεις το keyboard σου στα ελληνικά για να μη τυφλωθούμε?
      Τhanks

      Comment


        #63
        Originally posted by aggelos View Post
        ta polla logia einai ftoxia. epeidi den uparxei megalo kompodema kai den ginete na psaxnw polles meres gia douleia...... uparxei kapoios pou na gnwrizei opoiadipote douleia? eimai 38 xr kai mpwrw na kanw opoidipote douleia. vasika eimai fortigatzis 3hs katigorias alla exw doulepsei mpogiatzis kai apo8ikarios. eimoun kai 1 xrono servitoros stin ameriki sto chicago.ta agglika mou einai metria. na kseka8arisw oti den 8elw oute filoksenia oute tpt tetoio. 8elw apla na mi faw ta liga mou lefta psaxnwntas kana mina gia douleia. kati prosorino gia arxi mexri na etoimasw diplwma odigisis kai na kanw tuxwn allages pou sigoura 8a xreiazete kai vrw kana fortigo......
        Φιλε Αγγελε,καταλαβαινω πως το λες αλλα θα φας καιρο για να ξεκινησεις,πρεπει να κανεις αλλα βηματα πρωτου ξεκινησεις να ψαχνεις για δουλεια.Οποτε χρειαζεσαι λιγα χρηματα για αρχη και πολυ υπομονη.Πρεπει να ερθεις να κανεις καποιες αιτησεις πρωτα,να βγαλεις αριθμο NINo (αμκα),να ανοιξεις τραπεζικο λογαριασμο εδω,να μετατρεωεις διπλωμα,καρτα ταχογραφου και μετα θα πρεπει να ψαξεις για δουλεια.Αλλα και για αλλη δουλεια να θες να βρεις τραπεζικο λογαριασμο και NINo θα πρεπει να εχεις οπωσδηποτε..good luck και υπομονη.. cheers mate

        Comment


          #64
          φανταζομαι οτι τραπεζικο λογ και nino θα τα κανω απο την πρωτη εβδομαδα σιγουρα. δεν νομιζω να ειναι κατι δυσκολο. και κατι τηλεφωνα που πηρα σε ιδιωτες για ενοικιαζομενα δωματια μου ειπαν οτι δεν χρειαζετε τπτ χαρτια η αποδιξεις οτι εργαζωμαι αν τους προπληρωσω για οσο χρειαστει. νομιζω αν προκαταβαλω το νοικιο κα8ε μηνα δεν 8α εχω προβλημα. και σκεφτομαι οτι αν εχω μια οποιαδιποτε δουλεια ωστε να μη μεινω αφραγκος, 8α κανω παραληλα και τα υπολοιπα. δλδ μετατροπη του διπλωματος και ψαξιμο για οδηγος κατα προτιμηση. και κατι αλλο...εδω ολοκληρη αμερικη και η μαυρη εργασια παει συννεφο, τοσο τυπικοι και νομοταγεις ειναι οι αγγλοι????? τα λεω καλα η εχω χασει κανα επεισοδιο?

          Comment


            #65
            aggelos γειά χαρά.
            Με το ψάξιμο (ποδαρόδρομο όχι internet) σίγουρα θα βρεις δωμάτιο (πιθανόν και χωρίς εγγύηση, μόνο το μηνιάτικο ή ανά εβδομάδα) ούτως ή άλλως όλα είναι με προκαταβολή. Για ΝΙΝΟ θα πάρεις τηλέφωνο την πρώτη μέρα για να κλείσεις ραντεβού για συνέντευξη. Στα πρακτορεία (για εργασία ως εργάτης αποθήκης κλπ) μπορεί να σε στείλουν σε δουλειά την επόμενη μέρα
            (αν γραφτείς σε κάποια, όχι μόνο σε ένα,που θα σου πουν ότι έχουν δουλειά άμεσα). Την πρώτη σου δουλειά μπορεί να την πιάσεις και χωρίς ΝΙΝΟ, θα σου ζητήσουν όμως την ημερομηνία της συνέντευξης.
            Για οδηγός προτείνω ανεπιφύλακτα να πάρεις πρώτα το Ε κατηγ. στην Ελλάδα. Μην έρθεις μόνο με το Γ, θα ταλαιπωρηθείς να βρεις δουλειά, γιατί εδώ οι μεταφορές οργανώνονται και στηρίζονται στα επικαθήμενα φορτηγά όχι στα μονά με ποσοστό περίπου 75% να είναι τα μεγάλα. Τελικά θα σου βγει ακριβότερο να πάρεις εδώ το Ε. Εμπειρία θα αποκτήσεις επί τόπου.
            Σχετικά με το CPC η προθεσμία λήγει 9/14. Μετά θα χάσεις τη δουλειά που θα έχεις και κανείς δε θα σου δώσει άλλη δουλειά αν δεν κάνεις την εκπαίδευση. Όταν λες για μαύρη εργασία σε ποιό θέμα αναφέρεσαι?

            Comment


              #66
              Για μαυρη εργασία δεν με ενδιέφερε και δεν το έχω ψάξει,πάντα ήθελα να ειμαι 100% νόμιμος οποτε δεν μπορω να σε βοηθήσω.τώρα όσο για το δίπλωμα ε κατηγοριας εδώ κοστίζει απ οτι μου έχουν πει κάπου στα 2500λιρες,αλλά και γ κατηγοριας υπαρχουν αρκετές δουλειές.

              Comment


                #67
                μπωρεις να μου καποιος να μου δωσει κανα πρακτορειο να το μελετισω λιγο? ευχαριστω.....

                Comment


                  #68
                  γραψε τπ googla.drivers jobs agency και την πολη που εισαι και θα σου βγαλει πολλα.Εξαρταται που εισαι σε ποια πολη περιοχη.

                  Comment


                    #69
                    σας ευχαριστω ολους. πολυτιμη η βοηθεια σας!!!

                    Comment


                      #70
                      και μιας και το εφερε η κουβεντα.... ξερει κανεις τι παιζει με τα δικαιολογητικα για να γινει καποιος ταριφας?

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by aggelos View Post
                        και μιας και το εφερε η κουβεντα.... ξερει κανεις τι παιζει με τα δικαιολογητικα για να γινει καποιος ταριφας?
                        Το ειχα κοιταξει λιγακι για ταξι.Νομιζω οτι πρεπει να εχεις αγγλικο διπλωμα καποια χρονια (διορθωστε με αν κανω λαθος),αλλα και παλι δεν συμφερει καθολου.Ειχα μιλησει και εγω και ενας φιλος εδω με κατι πρωην ταξιτζηδες και ειπαν οτι δεν εχει δουλεια,θα μπαινεις μεσα καθε μερα κλπ..εχει γεμισει ο κοσμος ταξι και τα ενοικια ειναι ασυμφορα (ειδικα τα κλασσικα αγγλικα taxi cabs).

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by aggelos View Post
                          και μιας και το εφερε η κουβεντα.... ξερει κανεις τι παιζει με τα δικαιολογητικα για να γινει καποιος ταριφας?
                          Μέσος μισθός για οδηγός ταξί in the United Kingdom, είναι περίπου £25,000 per year(30.000 ευρώ περίπου).

                          Taxi Driver Average Salary

                          http://www.totaljobs.com/salary-chec...-salary-london

                          http://www.totaljobs.com/salary-chec...-salary-london

                          Κοίτα και εδώ !

                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            #73
                            ΟΔΗΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

                            CPC (ελλην. ΠΕΙ) όπως εφαρμόζεται στο UK.
                            - Η εκπαίδευση αυτή καθιερώθηκε το 2008/ 09 για τους νέους επαγγελματίες οδηγούς, ενώ οι οδηγοί που κατείχαν ήδη το δίπλωμά τους έλαβαν προθεσμία για την ολοκλήρωση του CPC (ελλην. ΠΕΙ) που λήγει στις 10 Σεπ 14. Αφορά 35 ώρες εκπαίδευσης σε θέματα ειδικότητος όπως αμυντική οδήγηση, ασφάλεια μεταφορών, νόμοι & χειρισμός ταχογράφου κλπ. Ισχύει για 5 χρόνια.
                            - Η εκπαίδευση συνήθως γίνεται σε πέντε ενότητες με την κάθε ενότητα να καταχωρείται στο δίπλωμά σας αμέσως μετά την ολοκλήρωσή της. Με την ολοκλήρωση και της πέμπτης ενότητας λαμβάνετε ταχυδρομικώς την πιστοποίηση σε μορφή photocard (όπως το δίπλωμα).
                            Για να λάβετε μέρος στην εκπαίδευση χρειάζεται να έχετε counterpart (συνοδευτικό έγγραφο διπλώματος).
                            - Μετά την 10η Σεπ /14, θα είναι παράβαση η οδήγηση χωρίς αυτό ή η μη επίδειξή του. Το πρόστιμο ειναι μέχρι 1.000 λίρες (ισχύει τόσο για τον οδηγό όσο και για το μεταφορέα). Επίσης, αναφέρεται στον επίτροπο μεταφορών ο οποίος έχει την αρμοδιότητα να λάβει επί πλέον μέτρα όπως και να ανακαλέσει ή όχι την άδεια (δίπλωμα) οδηγού & την άδεια του μεταφορέα.
                            - Η εκπαίδευση μπορεί να ολοκληρωθεί και μετά το Σεπ/ 14 αλλά μέχρι να ολοκληρωθούν οι 35 ώρες, ο οδηγός δεν μπορεί να οδηγήσει επαγγελματικά. Δε χρειάζεται να γίνουν και οι πέντε ενότητες μαζί. Γίνεται και μία - μία και όποτε επιλέξετε. Αφού λάβετε την πιστοποίηση, δε χάνετε τίποτα άν ολοκληρώσετε τις 35 ώρες πριν τη λήξη της πενταετίας που έχετε διορία για την επόμενη πιστοποίηση γιατί η ισχύς της επόμενης, θα αρχίσει μετά τη λήξη της πρώτης πενταετίας.
                            - Το CPC photocard πρέπει να το έχετε μαζί σας κατά τη διάρκεια επαγγελματικής οδήγησης.

                            Comment


                              #74
                              Οδηγός ταξί, φορτηγού ή λεωφορείου. Become a UK driver.

                              Οδηγός ταξί, φορτηγού ή λεωφορείου. Become a UK driver.



                              Οδηγός ταξί, φορτηγού ή λεωφορείου. Become a UK driver.
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                #75
                                παιδια η βλακεια ειναι οτι δεν εχω γ η ε διπλωμα αν και οδηγαω γερανο μεγαλο που χρειαζεται εχω διπλωμα δ για λεωφορεια εχω μεγαλη εμπειρια σε γερανους και κλαρκ αν ακουσετε κατι ενημερωστεμε το προβλημα μου ειναι οτι γνωριζω μετρια αγγλικα αλλα επειδη εχω εμπιστοσυνη στον ευατο μου και εμπειρια στην ειδικοτητα μου πιστευω πως θα τα καταφερω το θεμα ειναι να μηλησει καποιος σε εργοδοτη που να τον ξερει και να σε παρει για δουλεια

                                Comment

                                Working...
                                X