Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγοί φορτηγών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    chrishar καλημέρα
    - Σήμερα έλαβα e-mail από DVLA ότι δεν απαιτούνται αποδεικτικά κατοικίας για digicard. Προφανώς στην περίπτωσή σου έγινε παρεξήγηση, αλλιώς δεν εξηγείται.
    - 8/ 6/ 15 ημερομηνία κατάργησης counterpart
    Αυτές τις μέρες θα σου ερθουν και τα υπόλοιπα έγγραφα νομίζω, οπότε θα είσαι έτοιμος

    Comment


      Η κάρτα ταχογράφου έφτασε με ταχυδρομείο ακριβώς μία βδομάδα μετά από την αποστολή των αποδεικτικών κατοικίας.
      Και όμως όπως θα δεις στην φωτό, μου τα ζήτησαν!!!!
      Screenshot by Lightshot
      Έχω σβήσει τα προσωπικά μου στοιχεία

      Comment


        ΟΚ, μικρό το κακό. Απομένει το CPC

        Comment


          Dear Christos

          Thank you for your e-mail dated 3 June regarding Driver CPC.

          I have checked your records and can confirm your DQC has been issued today, you should receive this within the next 20 working days. You can drive professionally whilst you are awaiting for your card to arrive.

          Επιτέλους απάντησαν. Απ' ότι κατάλαβα απαντάνε κάθε Τετάρτη, ή τα εκτυπώνουν κάθε Τετάρτη.
          Αν υπολογίζω σωστά από το πότε παρέλαβε ο φίλος tigeogr την επόμενη βδομάδα θα το έχω παραλάβει.

          Ενημερωτικά, "αγόρασα" και αυτοκίνητο, ένα ΤΟΥΟΤΑ Corolla '98 μοντέλο, με την προϋπόθεση να το περάσει ΚΤΕΟ ο προηγούμενος ιδιοκτήτης πριν κάνουμε τα χαρτιά.
          Ευτυχώς κόπηκε μόνο για πίσω αμορτισέρ. Έχει και κάποια άλλα θεματάκια κυρίως εμφάνισης αλλά δεν το θέλω να κάνω βόλτες στην παραλία ούτε για να ψωνίζω γκομενάκια, μόνο για να πηγαίνω στην δουλειά. Θα τα αλλάξει τις μία-δύο επόμενες μέρες και θα του πληρώσω τα έξοδα 80 λίρες επιπλέον από τις 450 που ζητούσε για το αυτοκίνητο και επιτέλους από Δευτέρα αρχίζω να κάνω apply σε αγγελίες για οδηγός έστω και αν είναι και 30-50 χλμ μακρυά ή έστω και αν πρέπει να πιάνω δουλειά στις 4 το πρωί.
          Η ασφάλεια θα μου κοστίσει 1500 περίπου λίρες με 200 προκαταβολή και μηνιαία δόση περίπου 120 λίρες. Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω τον ασφαλιστή που είχα στην Ελλάδα για να μου στείλει το ιστορικό μου (bonus malus)

          Comment


            Chrishar καλημέρα,
            είναι προτιμότερο να ζητήσεις τη βεβαίωση bonus- malus (στα αγγλικά) απ ευθείας από τα κεντρικά γραφεία της ασφαλιστικής σου, όπου έχουν τα αρχεία της εταιρείας, παρά να ψάχνεις τον ασφαλιστή σου εκτός κι αν σου είπε ο ίδιος, ότι θα το τακτοποιήσει αυτός.

            Comment


              καλησπερα παιδια ηρθα uk απριλιο και λογω οικογενειακου προβληματος γυρισα ελλαδα και ηρθα πριν 2 μερες παλι πισω leeds.το προβλημα μου ειναι οτι μεσα στην στεναχωρια μου και την ανακατοσουρα δεν ειδα καθολου οτι εληξε το διπλομα μου Γ και ΓΕ. και τωρα?μπορουν να μου κανουν ανανεωση και αλλαγη ταυτοχρονα απο ελληνικο σε αγγλικο?πρεπει να κανω ανανεωση ελλαδα και μετα αλλαγη σε αγγλικο?να αλλαξω δουλεια και να πουλαω σπιρτα στα φαναρια? HELPPPPP
              kuli σε ευχαριστω για την απαντηση για τα vanakia.
              tasos δεν σε ξεχασα φιλε αλλα.....αστα μην σου τυχει.

              Comment


                zoze καλημέρα
                Κάνε πρώτα ένα τηλέφωνο στη σχολή οδηγών που έκανες την επέκταση και ρώτα πόσο χρόνο θα χρειαστείς για να ανανεώσεις τις μεγάλες κατηγορίες. Εφ όσον έληξαν, δεν αξίζει νομίζω να αλλάξεις το δίπλωμα και να πάρεις ερασιτεχνικό εγγλέζικο. Ούτως ή άλλως θα χάσεις 1 - 2 μήνες για την αλλαγή στο DVLA
                Τελευταία βλέπω φορτηγά TESCO με αυτοκόλλητα πάνω για οδηγούς VAN (για παραδόσεις κατ οίκον). Αν θέλεις τσέκαρέ το στη σελίδα της εταιρείας. Πιθανόν όμως να χρειαστεί να αλλάξεις πόλη και σίγουρα θα το μετανοιώσεις σε κάποια φάση που έχασες τις μεγάλες κατηγορίες τόσο για τη φύση της δουλειάς, όσο και για το μισθό

                Comment


                  καλησπερα kuli το θεμα ειναι αν μπορω εδω να κανω ανανεωση σε μια σχολη οδηγων πχ και να μην χρειαστει να παω ελλαδα.δεν το συζηταμε καν να παρω αγγλικο ερασιτεχνικο θα ειναι μεγα λαθος!!!

                  Comment


                    Σε ανάλογη περίπτωση, συνάδελφος χρειάστηκε να πάει ελλάδα.

                    Comment


                      thanks kuli δεν το γλιτώνουμε το ταξιδακι....

                      Comment


                        καλησπερα φιλαρακια!!!! να ρωτησω κατι για εναν φιλο ρουμανο με ελληνικο διπλωμα προ τριετηας ηρθε αγγλια πριν 1 χρονο .κανει το διπλωμα του αγγλικο (το παρελαβε) καρτα ταχογραφου αγγλικη (την παρελαβε) αλλα το πει δεν του εχει ερθει ακομα.τι ενεργειες πρεπει να κανει? διαβασα κατι παραπανω αλλα ειληκρινα δε καταλαβα τι πρεπει να στειλει και που?λιγη βοηθηθεια θα ηταν χρησιμη.ευχαριστω!!! γι μενα τωρα δειτε τι μου συμβενει. ερχομε εδω τον φλεβαρη και αρχεσ μαρτη πιανω δουλεια.μετα απο 1 μηνα βρισκω κατι καλυτερο και αλλαζω δουλεια .μιλαμε για τα λεφτα και μου λεει 450 λιρεσ δευ-παρ σαββατο εχτρα και καποιεσ υπερωριεσ του λεω οκ και τον ρωταω αν τα λεφτα αυτα ειναι καθαρα στην τσεπημου,μου λεει ναι .οκ μεχρι εδω μεσα ιουνη περιπου βρισκω μια αλλη δουλεια με πιο καλα λεφτα .τοyw ενημερωνω μια βδομαδα νωριτερα οπωσ ειθηστε οτι παρασκευη σταματαω (ηταν δευτερα) ερχετε το αφεντικο το μεσημερη μεπληρωνει με στολιζει και μου λει φυγε απο τωρα τον πιανω τον ρωταω γιατι αυτη η συμπεριφορα και μου λεει τα εξησ οτι του κανω για την δουλεια δε του βγαζω ζημειεσ οπωσ οι υπολοιποι δεν αργω ειμαι συνεπης και αλλα ωραια λογια και μενω αγαλμα και του λεω γιατι με εβριζεσ και μου λεει μου ηρθε ξαφνικο δε το περιμενα σορρυ και τα ρεστα.του λεω οκ θα μεινω στην δουλεια σου (η αλλη δουλεια ηταν σε πρακτορειο ) μεχρι τον αυγουστο που πρεπει να γυρισω ελλαδα και μειναμε συμφωνοι εκει. τα καλα ομωσ αρχιζουν τωρα.την επομενη βδομαδα με πληρωνει μειωμενα ρωταω γιατι και μου λεει φοροι τι φοροι του λεω με δουλευεισ και τοσο καιρο πωσ με πληρωνεσ μου λεγε τα δικατου αναθεμα και αν καταλαβα το θεμα ειναι τωρα για να παρω αυτα που επερνα θελει λεει invoice του λεω δεν ειμαι αυτοαπασχολουμενοσ και οτι δεν εχω τιμολογιο μου λεει ενα απλο χαρτι θελω δεν εχεισ προβλημα αν φυγεισ και ξαναρθεισ με την εφορια γιατι εισαι αφορολογητοσ μεχρι 10000 λιρεσ. ααα καποιο εξοφλητικο δε μου εχει δοσει για να ξερω τι και αν μου κραταγε στην αρχη .κανω κατι η το αφηνω ετσι και οτι γινει.ευχαριστω σορρυ για την πολλυλογια!!!!!!

                        Comment


                          smate καλησπέρα.
                          - Για το συνάδελφο με ελληνικό δίπλωμα δεν αναφέρεις εάν είχε τον κωδ.095 πάνω στο δίπλωμα όταν το παρέδωσε
                          - Για σένα η κατάσταση είναι λιγάκι μπερδεμένη. Από την αρχή ήσουν υπάλληλος (ΡΑΥΕ) στην εταιρεία και μετά ήθελε να σε προσλάβει ως αυτοαπασχολούμενο ή κάτι άλλο?

                          Comment


                            καλημερα!!!!! ο ρουμανος συναδελφοσ τελικα δε εχει το ΠΕΙ στο διπλωμα αλλα ισχυριζεται οτι το εχει κανει .δε ξερω τι να πω με μπερδεψε και εμενα.το εχει κανει αγγλικο και τωρα θα παει να κανει το ΠΕΙ εδω οσο για μενα ναι υπαληλοσ πηγα καμια σχεση για αυτοαπασχολουμενο αλποσ υπαληλος.

                            Comment


                              ΟΚ. Αφού άρχισες ως υπάλληλος, είχες υπογράψει συμβόλαιο που έλεγε τις λεπτομέρειες. Για να σε απολύσει από υπάλληλο, πρέπει να σου δώσει το Ρ45 (δηλ. την απόλυσή σου) έχεις πάρει Ρ45?
                              Το αφορολόγητο μπορείς να το βρεις πόσο είναι στο google. Αν φέτος είναι 10 χιλ (μικτά) σημαίνει ότι από 5 Απρ. φέτος μέχρι του χρόνου, αν έχεις βγάλει μέχρι 10 χιλ, τα χρήματα που σου έχουν κρατήσει για φόρο (tax), θα σου επιστραφούν του χρόνου το Σεπ. με επιταγή στη διεύθυνσή σου.
                              Οταν πληρωνόσουν έπαιρνες payslip? Εκεί μέσα αναφέρει όλα τα ποσά.
                              Τα υπόλοιπα περί απλού χαρτιού είναι αερολογίες

                              Comment


                                oxi kuli εδω και 3 μηνες δε μου εχει δωσει τιποτα ουτε εχω υπογραψει κατι.καθε βδομαδα με πληρωνε μετρητα μεχρι πριν απο 15 μερεσ που μου δινει επιταγη.το θεμα ειναι οτι τον αυγουστο σταματαω και δεν ξερωαν και ποτε θα ξαναερθω εδω.μην βρεθω προ εκπληξεων στο αεροδρομιο !!!! ευχαριστω

                                Comment

                                Working...
                                X