Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγοί φορτηγών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by sotis14 View Post
    με λιγα αγγλικα και ολα τα δυπλωματα εχω καμια ελπιδα?
    Κοίτα εδώ !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #47
      Εγω την ψάχνω για ταξι η φορτηγο στη Γερμανια αλλα και το νησι δε μου φενεται κακο , μονο που δεν εχω ατομο για βοηθεια τον προτο καιρο εκει αλιως θα προτημουσα Αγγλία παρα Γερμανια που εχω και συγγενείς ..
      Ξερω και αρκετα αγγλικα... ξερει κανεις ποσο πέζουν οι τιμες για ενα σπιτι δυαρι εκτος Λονδίνου?

      Comment


        #48
        Οταν λες δυαρι εννοεις μονος σου?

        Εξαρταται πραγματικα την πολη φιλε μου. Στο κειμπριτζ πχ ενα δυαρι για να μενεις μονος , θα το βρεις μπορει και απο 800 εως 1200 λιρες το μηνα,
        αλλα σε μικροτερη πολη μπορει να το βρεις και 500 με 750 λιρες.

        2 γνωστες μου στο νιουπορτ μενανε στο κεντρο της πολης σε μια σπιταρωνα 2 δωματιων (το ενα πραγματικα τεραστιο!) , σαλονι , κουζινα , μπανιο, χωλ, αποθηκη, τεραστια αυλη, γκαραζ , φουλ επιπλωμενο με καλα πραγματα και δινανε το μηνα μαζι (αρα μονος στην περιπτωση σου!) κοντα στις 600 λιρες το μηνα με ρευμα, νερο , ιντερνετ και φορο πληρωμενα! Η ιδιοκτητρια ειχε απελπιστει μιας και δεν εβρισκε ενοικους και το εδινε οσο οσο, και δεν ηταν η μονη. Σε λιγοτερο δημοφιλεις πολεις θα βρεις σπιτια διαμαντια οπου ακομα και στην ελλαδα θα πληρωνες ΠΟΛΛΑ παραπανω για να μεινεις σε τετοια σπιτια!

        Αλλα τωρα μιλαμε για νιουπορτ..

        Ειναι αναλογα που θες να μεινεις. Εχεις καποια πολη υποψη σου?

        Για ποιο λογο ψαχνεις για ατομο? Αμα γνωριζεις τα βασικα αγγλικα μπορεις να τα καταφερεις μια χαρα και μονος σου βρε! Μην περιμενεις να σε βοηθησει ο κοσμος ευκολα, εδω συγγενεις καλα καλα κανουν πως δε μας ξερουν οταν μεταναστευουμε , ποσο μαλλον καποιος που δε θα σε γνωριζει. Πιστευω η μεγαλυτερη βοηθεια που μπορεις να λαβεις απο αγνωστους ή φιλους και γνωστους ειναι μεσω πληροφοριων. Εμενα ο καλυτερος μου φιλος οταν εφτασα στο νησι ηταν το google.

        Comment


          #49
          Unsc, μικρος που ειναι ο κοσμος, εχουμε τον ιδιο κολλητο.

          Comment


            #50
            ζητηση για οδηγους υπαρχει στην αγγλια, αλλα θελουν αγγλικο διπλωμα που το παιρνεις μετα απο 6 μηνες ! (εγω βρηκα δουλεια σε 2 μηνες με το ελληνικο διπλωμα) τα συμπερασματα δικα σας... ο τολμων νικα ! μην περιμενετε βοηθεια απο κανεναν

            Comment


              #51
              Γουγλης για παντα φιλε τσοκοκαραμελ!! Φιλος τσεπης που χωραει στο σμαρτφον για τις δυσκολες ωρες!

              gav1 , ρωτησα χθες μολις εναν πολωνο φιλο που ειναι οδηγος με λορι , και μου ειπε πως με το αντιστοιχο ευρωπαικο διπλωμα δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο, παρα μονο ενα αλλο μικρο αγγλικο για μια βδομαδα το οποιο στο πληρωνει η εταιρια. Μου ειπε πως ειναι υποχρεωμενη η εταιρια να σε εκπαιδευσει για την ακριβεια, αλλα γενικα αμα δουνε πως το εχεις με την οδηγηση κανουν τα στραβα ματια και βαζουν τικ στις ωρες μεσα σε μια μερα πως περασες το τεστ αμεσως. Αυτο του συνεβη ηδη σε 3 διαφορετικες μεγαλες εταιριες οπου κανουν δρομολογια σε ολο το νησι

              Comment


                #52
                Δώσε μας επιπλέον πληροφορίες για αυτό (το μικρο αγγλικό για μια βδομάδα το οποίο στο πληρώνει η εταιρία)
                Τι εννοεις;
                Πρώτη φορά το ακούω.
                Αν εχει και κάποιος άλλος, η πληροφορία ευπρόσδεκτη!
                Think before you driving@world.......

                Comment


                  #53
                  αυτο το μικρο θα εννοει μαλλον το δικο μας το ΠΕΙ, εδω το λενε cpc και ειναι 5 μερες επι 7 ωρες. πραγματι το κανουν δωρεαν οι εταιρειες αλλα δεν εινα διπλωμα ! οι πιο πολλες εταιρειες θελουν αγγλικο διπλωμα που το γυριζεις μετα απο 6 μηνες

                  Comment


                    #54
                    Αν είναι αυτό που λες δηλαδή το Π.Ε.Ι. , τότε θα πρεπει να το γράφει με κωδικό (95) στο διπλωμα.
                    Αν το έχεις είδει, δεν υπαρχει πρόβλημα. Δες εδώ YME.gr Π.Ε.Ι. για τις ημερομηνίες πανευρωπαϊκά.

                    ΠΡΟΣΟΧΗ κάθε 5 χρόνια το Π.Ε.Ι. ξανά περνάς και το εκδίδεις ξανά για άλλα 5 χρόνια.

                    Και κάτι άλλο, δεν είναι 6 μήνες η αναμονή για να αλαλάξεις το δίπλωμα σου εντός Ε.Ε. αλλά 85 μέρες, αρκεί να μπορεις να αποδείξεις αυτές της ημέρες στη χώρα διαμονής.

                    Η αναμονή αυτή ισχύει για την Ελλάδα.

                    Οι άλλες χώρες της Ευρώπης, πιθανότατα έχουν δικιά τους νομοθεσία αλλά και τοις δικές τους συμφωνίες για τα διπλώματα που έχουν εκδοθεί αρχικά από τρίτες χώρες.
                    Think before you driving@world.......

                    Comment


                      #55
                      Χαιρετίσματα σε όλους τους συναδέλφους.
                      Για την αλλαγή του επαγγελματικού διπλώματος και κάρτας ταχογράφου στην Αγγλία (διαδικασία κλπ) έχω γράψει σε προηγούμενο post. Ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες. Επαναλαμβάνω ότι τα ευρωπαικά διπλώματα μετατρέπονται ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ σε αγγλικά με την είσοδο στη χώρα εφ όσον ήρθες για μόνιμη παραμονή. Στην αίτηση δηλώνεις την πραγματική ημερομηνία εισόδου στη χώρα έστω κι αν είναι μια μέρα πριν. Είναι πλέον δικό σου θέμα αν προσπαθεις να βρεις δουλειά με ελληνικό δίπλωμα για το οποίο ισχύει η αρχή της αμιβαιότητας στις χώρες της ΕΕ δηλ. αναγνωρίζεται για τις ιδιες κατηγορίες και την ίδια διάρκεια όπως και στην Ελλάδα αλλά γενικά οι εταιρείες αποφεύγουν να προσλάβουν άτομα χωρίς αγγλικό δίπλωμα. Η επιλογή είναι δική σου. ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ όμως να έρχονται εδώ οι δώδεκα φυλές του φαραώ και να κάνουν αίτηση μετατροπής του διπλώματος την ίδια μέρα, ενώ στα ελληνικά site να γράφουν για 85 ή 185 ημέρες αναμονής. Οποιος ενδιαφέρεται, να διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες.
                      Καλή τύχη

                      Comment


                        #56
                        τα σεμηναρια για το cpc πρεπει να γινουν μεχρι το σεμπτεμβρη,μετα απ οτι μου ειπαν ειναι παρανομο να οδηγησεις φορτηγο και τα προστιμα τεραστια (σε περιπτωση που καποιος σου δωσει δουλεια) . τουλαχιστον σε 2-3 εταιριες που εχω ρωτησει τα πληρωνουμαι εμεις οι οδηγοι απο την τσεπη μας.(μεταξυ μας ειναι εντελως αχριστω και χασιμο χρονου,ισα ισα για να παρει λεφτα το κρατος).Οσο για την μετατροπη διπλωματος κανεις μια αιτηση στο ταχυδρομειο,στελνεις διαβατηριο και το ελληνικο διπλωμα και σε 10-15 εργασιμες μερες το εχεις σπιτι σου (τουλαχιστον σε εμενα ετσι εγινε).Καλο ειναι να εχεις αγγλικο διπλωμα ειδικα αν εισαι επαγγελματιας οδηγος για να σε εχουν γραμμενο και στο αγγλικο συστημα και φυσικα για να βρεις πιο ανετα δουλεια.Απ οτι ειχα διαβασει με ελληνικο διπλωμα μπορεις να οδηγησεις μεχρι ενα χρονο στην αγγλια,μετα πρεπει να το μετατρεψεις

                        Comment


                          #57
                          τα σεμηναρια για το cpc πρεπει να γινουν μεχρι το σεμπτεμβρη,μετα απ οτι μου ειπαν ειναι παρανομο να οδηγησεις φορτηγο
                          Δηλαδη εαν καποιος ερθει στο νησι νοεμβριο πχ δεν θα μπορει να παρει το cpc?Θα αντικατασταθει απο κατι αλλο η θα διακοπει εντελλως με συνεπεια να μην βγαινουνε νεοι επαγγελματιες οδηγοι?

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by -Anubis- View Post
                            Δηλαδη εαν καποιος ερθει στο νησι νοεμβριο πχ δεν θα μπορει να παρει το cpc?Θα αντικατασταθει απο κατι αλλο η θα διακοπει εντελλως με συνεπεια να μην βγαινουνε νεοι επαγγελματιες οδηγοι?
                            Απ οτι ξερω τα μαθηματα συνεχιζονται απλα αμα δεν εχεις παρει την καρτα cpc δεν μπορεις να δουλεψεις σαν οδηγος απο τον σεπτεμβρη και μετα,κανεις τα μαθηματα κανονικα και μολις τελειωσεις τα 5 courses απο 7 ωρες το καθενα σου στελνουν την καρτα σου και συνεχιζεις την δουλιτσα σου.Γι αυτο μας εχουν (εμενα τουλαχιστον) ειδοποιησει απο τον απριλιο-μαιο για τα μαθηματα,ωστε να ειμαστε ετοιμοι μεχρι τον σεπτεμβρη

                            Comment


                              #59
                              mpwrei kapoios na mou dwsei ena egkeiro site me aggelies gia odigous fortigwn?

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by aggelos View Post
                                mpwrei kapoios na mou dwsei ena egkeiro site me aggelies gia odigous fortigwn?
                                https://jobsearch.direct.gov.uk/regi...uk%2fhome.aspx

                                UK job search: Find jobs, build a career. It’s not luck, it’s totaljobs.com

                                Driver Hire - transport logistics recruitment agency, driving jobs, driver CPC, training, logistics work, franchises, UK

                                Jobs, Careers and Recruitment on reed.co.uk, the UK's #1 job site

                                post No 10 από το μέλος georgelam

                                Comment

                                Working...
                                X