Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγοί φορτηγών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλό αυτό με το αεροδρόμιο. Σαν σενάριο για ταινία. Ομως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι
    - Αφού βρίσκεσαι σε φάση αποχώρησης μην υπογράψεις κάποιο νέο συμβόλαιο ή υπεύθυνη δήλωση
    - Ρώτησε να μάθεις εάν σου έκανε κρατήσεις για φόρο και για ασφάλιση μέχρι τώρα. Εάν δεν σου έκανε, ρώτα να σου πει τι θα κάνει γι αυτό το θέμα τώρα που φεύγεις. Σε αυτή την περίπτωση, πιθανόν να κάνει συμπληρωματική δήλωση για να τακτοποιήσει την κατάσταση.
    - Μπορείς να κάνεις εσύ δήλωση προς το HMRC με τις ημερομηνίες και τα συνολικά ποσά για κάθε χρονιά (μέχρι 5 Απρ.) δίνοντας και όλα τα στοιχεία του εργοδότη (της εταιρείας)
    - Αν φύγεις π.χ. 1η Αυγ. τότε από το Φλεβάρη που ήρθες μέχρι 5 Απρ. δεν περνάς το αφορολόγητο για την 1η χρονιά. Το ίδιο ισχύει και από 5 Απρ. μέχρι 31 Ιουλ. για τη 2η χρονιά. Πάλι δεν περνάς το αφορολόγητο. Μόνο μην κάνει κανένα λάθος και σου βάλει όλα τα ποσά σε μια χρονιά, οπότε σίγουρα θα το περάσεις
    - Αν σου έκανε κρατήσεις από την αρχή, τότε σε 2 περίπου μήνες από σήμερα το Σεπτέμβρη, θα σου ρθει (στη διεύθυνση που έχεις δηλώσει στο HMRC) η 1η επιταγή για την επιστροφή του φόρου (αν είσαι κάτω από το αφορολόγητο). Του χρόνου το Σεπτέμβρη θα σού ρθει η 2η επιταγή για την επιστροφή του φόρου που θα αφορά το διάστημα από την 5 Απρ. μέχρι την 31 Ιουλ. Αν λείπεις και δεν παραλάβει κανείς τις επιταγές, τα ποσά θα χαθούν γιατί υπάρχει διορία.
    - Αν είχες εισφορές ασφάλισης από την αρχή, αυτές πιστώνονται στη μερίδα σου (ΝΙΝΟ) και πιθανόν του χρόνου αν ξανάρθεις να πάρεις ένα μικρό επίδομα, προσωρινά μέχρι να βρεις δουλειά. Εξαρτάται από την περίπτωση.
    - Αν τελικά χρωστάς φόρο, το HMRC θα το τσεκάρει με τον εργοδότη σου για να επαληθεύσει τα ποσά και θα σου στείλει γράμμα όπου θα σου λέει πόσο φόρο χρωστάς και τι διορία έχεις. Αν δεν έχεις το ποσό ολόκληρο, πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους, για να κάνεις διακανονισμό (δόσεις). Ολη αυτή η διαδικασία θα πάρει κάποιους μήνες, αλλά κανείς δεν ξέρει πόσο.
    - Να ξέρεις ότι το HMRC έχει Hot-line για άμεση επικοινωνία (θα περιμένεις πολύ στη γραμμή σου) και μπορείς να τηλεφωνήσεις από ελλάδα. Διεύθυνση όμως πρέπει να έχεις UK. Στην ίδια γραμμή μπορείς να ζητήσεις πληροφορίες και οδηγίες για την περίπτωσή σου. Εαν ήσουν αυτοαπασχολούμενος θα ρωτούσες το λογιστή σου.
    - Σε κάθε περίπτωση, το φταίξιμο δεν είναι δικό σου και δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας

    Comment


      αδελφια καλησπερα ειμαι χειριστης χωματουργικων μηχανηματων και ψαχνω για δουλεια στην αγγλια αν υπαρχει καποιος σε καμια εταιρια που να ζηταει χειριστες να βοηθησει θα ημουν πολυ υποχρεως δυστυχως εδω στην ελλαδα αυτη η δουλεια τελειωσε.

      Comment


        angelgreece καλημέρα και καλωσήρθες.
        Δεν εχω κάτι υπ όψιν μου αυτήν τη στιγμή, αλλά μπορείς να αναφέρεις και τα χρόνια της εμπειρίας σου συνολικά, καθώς και πόσο καλά μιλάς και γράφεις τα αγγλικά. Τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα προς το παρόν.

        Comment


          σε ευχαριστω πολυ kuli !!!! πολυ χρησιμεσ συμβουλες!!1

          Comment


            καλησπερα και παλι!!! μηπωσ ξερει κποιοσ να μου πει τι ακριβωσ ειναι H OP LICENCE?

            Comment


              Καλημέρα. O LICENCE (operator' s licence) είναι η άδεια λειτουργίας του μεταφορέα (της μεταφορικής εταιρίας). Αυτό που μας ενδιαφέρει ως οδηγούς είναι ότι η άδεια αυτή υπόκειται σε ποινές (χρηματικές, διοικητικές) όπως και το δίπλωμα του οδηγού. Παραβάσεις που θα γίνουν από τον οδηγό ή από την εταιρία, μπορεί να φέρουν ποινή στην άδεια της εταιρείας μέχρι και αφαίρεση της αδείας προσωρινή ή μόνιμη (όπως στους οδηγούς). Π.χ. ένας λόγος αφαίρεσης αδείας είναι ο κακός σχεδιασμός δρομολογίων εκ μέρους της εταιρίας που καθημερινώς ωθούσε τους οδηγούς της σε παραβάσεις του ωραρίου.
              Επίσης, O LICENCE DISC είναι ένα από τα χάρτινα δισκάκια (αναγράφει όνομα εταιρίας και αριθ. πινακίδος) που υποχρεωτικά πρέπει να βρίσκεται κολημένο στο παρμπρίζ του φορτηγού που οδηγούμε χωρίς έχει περάσει η ημερομηνία λήξης του.
              Χρήσιμες πληροφορίες θα βρεις στο site των σχετικών υπηρεσιών DVLA, DSA κ.λπ

              Comment


                Καλημέρα σας, αυτή την αγγελία την γράφω εκ μέρους της ετερίας που εργαζουμε και για αυτό το λόγω θα την γράψω στα αγγλικά ώστε να μπορέσουν να την διαβάζουν και η υπέφτηνη της ετερίας. Η αγγελία απευθύνεται για την ώρα στους έλληνες οδηγούς που βρίσκουντε εδώ στην αγγλία και είνε στην αναζήτηση εργασία σαν οδηγός δαλικας.

                Good morning, I write this announcement on behalf of my company in which I am working and I will write in English so the responsible persons from there, they can read it. The announcement addressed on this time for the Greek drivers which are here in England and Scotland and they are looking for work as C+E truck drivers.


                We are looking for truck drivers who can work for us full time. The drivers who work for us can start with Greek lincese immediately if there is code 95 from CPC (ΠΕΙ ) in the back of the license and the Greek digital tachograph, of course under the condition that later they will revert, change this ones to English. The job is in Scotland. We do not need letters of recommendation, we like to evaluate the person by ourselves. We going to make a cheek if you have any points on your license and how many so if you heave just tell as and for what. We have no problem with age, all are welcome to start with as, but they must to be healthy, because our job is tiresome and with several hours of working and you need to endure, also the work is to start all 24 hours of a day, all the days of the week. Most important and to not to forget, you need to know English, because you must provide various reports for the road traveling for the load for various difficulties can happen in places that you will load or unload. Please connect with the EMAIL photos of passport, back and front of your license clear so we can see you expire dates of license and CPC ( ΠΕΙ ) and tachograph.From the start, we offer work and nothing else, is your thing in the future if you are going to work with us how to get to work and on time of all 24 hour of the day, but also we can try to help you . Also, soon in the future we going to look for two drivers how can work and to stay in one of this two citys Doncaster or Middlesbourgh. Send your email to driverswantedsc@yahoo.co.uk with your email, your phone number and your skype ID. Gia sas.

                Comment


                  Χαιρετίσματα σε όλους τους συναδέλφους
                  - tigeogr δεν είναι αθέμιτος ο τρόπος που προσπαθείς να αυξήσεις το εισόδημά σου και ούτως ή άλλως πρέπει να αμοιφθείς για τις υπηρεσίες που θα προσφέρεις στου εργοδότες σου ψαρεύοντας οδηγούς μέσω internet. Εαν όμως η διαφήμισή σου είναι παραπλανητική σε καλώ να την αποσύρεις, εαν είναι πραγματική, απόδειξέ το.
                  - Σε παρακαλώ πες μας αν η εταιρία που δουλεύεις είναι μεταφορική εταιρεία ή εταιρεία ενοικιάσεως οδηγών
                  - Ολες οι μεταφορικές εταιρείες στο UK έχουν δική τους ιστοσελίδα όπου δίνονται όλες οι πληροφορίες για την εταιρεία καθώς και οι κενές θέσεις εργασίας που προσφέρει. Αντ αυτού δημοσίευσες ένα e-mail που μόνο εταιρικό δεν μοιάζει
                  - Η αγγελία αναφέρει για εργασία που πρόκειται να αρχίσει ανά πάσα στιγμή 24 ώρες την ημέρα, όλη την εβδομάδα. Αυτό σημαίνει 24ωρη υπηρεσία σε καιρό επιφυλακής (σπίτι σου, χωρίς να πληρώνεσαι) και διαθεσιμότητα ανά πάσα στιγμή όλη την εβδομάδα. Αυτός ο όρος είναι απαράδεκτος για οδηγούς και μπορεί να αποβεί μοιραίος. Πράγμα που ως οδηγός θα πρεπε να το ξέρεις.
                  - Αφού είσαι μόνιμος σ αυτή την εταιρεία, πες μας πόσες εγγυημένες ώρες έχεις τη βδομάδα ή το μήνα (post No143) και πόσες εγγυημένες ώρες θα έχουν οι συνάδελφοι βάσει του συμβολαίου
                  - Αυτά και μόνο μαρτυρούν συνθήκες γαλέρας που όχι εταιρείες, αλλά ούτε τα χειρότερα πρακτορεία δεν εφαρμόζουν
                  - Οι συνάδελφοι που θέλουν να στείλουν τα προσωπικά τους στοιχεία και έγγραφα στο παραπάνω e-mail, ας ψάξουν πρώτα στο google >>> τι σημαίνει phishing, και μετά ας κάνουν ό,τι επιθυμούν
                  Υ.Γ. Πως λειτουργούν τα πρακτορεία στην αγγλία (post No 124)

                  Comment


                    Βρε μεγαλε ΚΟΥΛΗ, εγώ δεν θα κάτσω να ασχοληθώ μαζί σου γιατί δεν λέω δίνης και καλές πληροφορίεςάλα και ώρες, ώρες τη να σου πω... με αφυνης άφωνο !! Τέλος πάντως, γιa να σου φυγή το καημό, εγώ ΕΙΜΕ ΕΡΓΆΤΗΣ σε αυτή την ετερία και αυτή η ετερία έχει αναγη από εργάτες έτσι εγώ μεγάλη θέλω μόνο να βοηθήσω τους συναντροπους που είνε εκη έξω και όχι να τους βάλαμουθιασω όπως κάνης εσει, και αυτά περί ώρες είνε δουλια τον συναδέλφων να συνενούντε μαζί με τους υπέφτηνους και όχι μαζί μου εγώ προσωπικά δουλευω μια εβδομάδα 5 και την άλλη 6 για την δικιά σου πληροφορία έτσι, για το εμαιλ εγώ το έκανα για αυτήν την περίπτωση η πιστεβις ότι θα έδινα το δικό μου με την σημερινή κατάσταση στην Ελλάδα ; Δεν παρακαλανε κανένα έτσι, άμα θέλουν τα παιδιά και οπιος θα έρθη μετά θέλω να πει άμα εγώ πείρα τίποτα !! Άκου ΚΟΥΛΆΚΗ γιατί όλο μου χωνεσε είδα και πιο πάνω στα τα άλλα παιδιά ειθελες να έχεις το τελευτειώ λόγω οπωσδήποτε βρε μεγάλε τελικά είχανε δίκιο η έλληνες που σας είχανε στην μπούκα τους βόριο ηπηριώτες, μη μας το παΐζης τόσο έξυπνος ρε φίλε ! Παιδιά είνε απλό το πράμα , η ετερία μου τα πέρασε όλα με τα δικά μου τα χαρτιά για αυτό είνε ενημερωμένη έτσι το θέμα είνε ότι δυστυχώς είνε πόλη που θέλουν δουλια αλά δεν έχουν τα χαρτιά και για να αποφύγω προσωπικά πράγματα με την ετερία για αυτό το έκανα αυτό γιατί εγώ θα τα ακούς άμα δεν πάτε καλά άρα πόλη απλά το έκανα έτσι . Συγνώμη για τα λάθη αλά ο ξύπνιος από εδώ μου ανέβαζε το αίμα στο κεφάλι, πάω να βοηθήσω μερικού συμπατριώτες και βρίσκω και το μπελάμου με τα Κουμουνιστικά του Κουλάκη !!! Χαλάρωσε φίλε , χαλάρωσε.

                    Comment


                      δεν απαντας σε κανενα ερωτημα .
                      τοσο το mail οσο και αυτα που γραφεις (που με δυσκολια προσπαθω να καταλαβω) , ειναι καχυποπτα.
                      δωσε απευθειας το link της εταιρειας.

                      Comment


                        Originally posted by tigeogr View Post
                        Βρε μεγαλε ΚΟΥΛΗ, εγώ δεν θα κάτσω να ασχοληθώ μαζί σου γιατί δεν λέω δίνης και καλές πληροφορίεςάλα και ώρες, ώρες τη να σου πω... με αφυνης άφωνο !! Τέλος πάντως, γιa να σου φυγή το καημό, εγώ ΕΙΜΕ ΕΡΓΆΤΗΣ σε αυτή την ετερία και αυτή η ετερία έχει αναγη από εργάτες έτσι εγώ μεγάλη θέλω μόνο να βοηθήσω τους συναντροπους που είνε εκη έξω και όχι να τους βάλαμουθιασω όπως κάνης εσει, και αυτά περί ώρες είνε δουλια τον συναδέλφων να συνενούντε μαζί με τους υπέφτηνους και όχι μαζί μου εγώ προσωπικά δουλευω μια εβδομάδα 5 και την άλλη 6 για την δικιά σου πληροφορία έτσι, για το εμαιλ εγώ το έκανα για αυτήν την περίπτωση η πιστεβις ότι θα έδινα το δικό μου με την σημερινή κατάσταση στην Ελλάδα ; Δεν παρακαλανε κανένα έτσι, άμα θέλουν τα παιδιά και οπιος θα έρθη μετά θέλω να πει άμα εγώ πείρα τίποτα !! Άκου ΚΟΥΛΆΚΗ γιατί όλο μου χωνεσε είδα και πιο πάνω στα τα άλλα παιδιά ειθελες να έχεις το τελευτειώ λόγω οπωσδήποτε βρε μεγάλε τελικά είχανε δίκιο η έλληνες που σας είχανε στην μπούκα τους βόριο ηπηριώτες, μη μας το παΐζης τόσο έξυπνος ρε φίλε ! Παιδιά είνε απλό το πράμα , η ετερία μου τα πέρασε όλα με τα δικά μου τα χαρτιά για αυτό είνε ενημερωμένη έτσι το θέμα είνε ότι δυστυχώς είνε πόλη που θέλουν δουλια αλά δεν έχουν τα χαρτιά και για να αποφύγω προσωπικά πράγματα με την ετερία για αυτό το έκανα αυτό γιατί εγώ θα τα ακούς άμα δεν πάτε καλά άρα πόλη απλά το έκανα έτσι . Συγνώμη για τα λάθη αλά ο ξύπνιος από εδώ μου ανέβαζε το αίμα στο κεφάλι, πάω να βοηθήσω μερικού συμπατριώτες και βρίσκω και το μπελάμου με τα Κουμουνιστικά του Κουλάκη !!! Χαλάρωσε φίλε , χαλάρωσε.
                        ......
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          Λυπάμαι που δεν γεννήθηκα στη δοξασμένη γη της Βορείου Ηπείρου

                          [QUOTE=tigeogr;88788] τελικά είχανε δίκιο η έλληνες που σας είχανε στην μπούκα τους βόριο ηπηριώτες

                          Υπάρχει έλληνας που να μπορεί το χέρι του να γράψει αυτές τις λέξεις?
                          Δεν ξέρω αν υπάρχει νομικό πρόβλημα με την παράγραφο στην παράθεση, αλλά αλλά το θέμα προφανώς ενδειαφέρει τις βορειοηπειρωτικές οργανώσεις ανά την ελλάδα

                          Comment


                            Originally posted by tigeogr View Post
                            ------Άκου ΚΟΥΛΆΚΗ γιατί όλο μου χωνεσε είδα και πιο πάνω στα τα άλλα παιδιά ειθελες να έχεις το τελευτειώ λόγω οπωσδήποτε βρε μεγάλε τελικά είχανε δίκιο η έλληνες που σας είχανε στην μπούκα τους βόριο ηπηριώτες, μη μας το παΐζης τόσο έξυπνος ρε φίλε ! -----Συγνώμη για τα λάθη αλά ο ξύπνιος από εδώ μου ανέβαζε το αίμα στο κεφάλι, πάω να βοηθήσω μερικού συμπατριώτες και βρίσκω και το μπελάμου με τα Κουμουνιστικά του Κουλάκη !!! Χαλάρωσε φίλε , χαλάρωσε.

                            Κανόνες λειτουργίας του patriotaki

                            1. Υβριστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα
                            Απαγορεύονται ρητά τα υβριστικά, χλευαστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα προς άλλα άτομα (φυσικής ή νομικής μορφής, μέλη ή μη του patriotaki.net). Οι όποιες προσωπικές αντιπαραθέσεις θα πρέπει να γίνονται σε κόσμιο επίπεδο, και σε ήπιο τόνο, ώστε να μην προσβάλλεται ο συνομιλητής. Παράλληλα απαγορεύεται η υβριστική αντιπαράθεση, ακόμα και αν ένα μέλος δεχθεί προσβολές. Το ίδιο ισχύει και για τα προσωπικά μηνύματα και τα μέλη που λαμβάνουν τέτοια μηνύματα παρακαλούνται να ενημερώνουν τους συντονιστές. Επίσης απαγορεύονται οι ρατσιστικές αναρτήσεις όπως υβριστικά ή υποτιμητικά κείμενα προς εθνικές, φυλετικές, κοινωνικές και θρησκευτικές ομάδες.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Originally posted by tigeogr View Post
                              Καλημέρα σας, αυτή την αγγελία την γράφω εκ μέρους της ετερίας που εργαζουμε και για αυτό το λόγω θα την γράψω στα αγγλικά ώστε να μπορέσουν να την διαβάζουν και η υπέφτηνη της ετερίας. Η αγγελία απευθύνεται για την ώρα στους έλληνες οδηγούς που βρίσκουντε εδώ στην αγγλία και είνε στην αναζήτηση εργασία σαν οδηγός δαλικας.

                              Good morning, I write this announcement on behalf of my company in which I am working and I will write in English so the responsible persons from there, they can read it. The announcement addressed on this time for the Greek drivers which are here in England and Scotland and they are looking for work as C+E truck drivers.


                              We are looking for truck drivers who can work for us full time. The drivers who work for us can start with Greek lincese immediately if there is code 95 from CPC (ΠΕΙ ) in the back of the license and the Greek digital tachograph, of course under the condition that later they will revert, change this ones to English. The job is in Scotland. We do not need letters of recommendation, we like to evaluate the person by ourselves. We going to make a cheek if you have any points on your license and how many so if you heave just tell as and for what. We have no problem with age, all are welcome to start with as, but they must to be healthy, because our job is tiresome and with several hours of working and you need to endure, also the work is to start all 24 hours of a day, all the days of the week. Most important and to not to forget, you need to know English, because you must provide various reports for the road traveling for the load for various difficulties can happen in places that you will load or unload. Please connect with the EMAIL photos of passport, back and front of your license clear so we can see you expire dates of license and CPC ( ΠΕΙ ) and tachograph.From the start, we offer work and nothing else, is your thing in the future if you are going to work with us how to get to work and on time of all 24 hour of the day, but also we can try to help you . Also, soon in the future we going to look for two drivers how can work and to stay in one of this two citys Doncaster or Middlesbourgh. Send your email to driverswantedsc@yahoo.co.uk with your email, your phone number and your skype ID. Gia sas.
                              Originally posted by tigeogr View Post
                              ....για το εμαιλ εγώ το έκανα για αυτήν την περίπτωση η πιστεβις ότι θα έδινα το δικό μου με την σημερινή κατάσταση στην Ελλάδα
                              Ο,τι τώρα δηλαδή...γράφτηκε το παραπάνω κείμενο-αγγελία ....με το επίπεδο των Αγγλικων στα οποία γράφτηκε και το επαγγελματικό ύφος της σύνταξης ...από το άτομο που ισχυρίζεται οτι το συνέταξε στα Αγγλικά

                              "ώστε να μπορέσουν να την διαβάζουν και η υπέφτηνη της ετερίας. "

                              ✨To ...." Gia sas" ....✨στο τέλος της....αγγελίας ,προφανως γραφτηκε σαν απόδειξη..οτι γράφτηκε η ....αγγελία....από αυτόν που δηλωνει οτι την εγραψε...

                              Το οτι δεν διέγραψα την ....αγγελία...ειναι μονο και μονο ,για να έχουν τον νου τους ,οι τυχόν ενδιαφερόμενοι ,τί "αγγελίες",κυκλοφορούν στο διαδίκτυο...

                              Οπως είπε κι ο Kuli

                              Originally posted by kuli View Post
                              - Οι συνάδελφοι που θέλουν να στείλουν τα προσωπικά τους στοιχεία και έγγραφα στο παραπάνω e-mail, ας ψάξουν πρώτα στο google >>> τι σημαίνει phishing, και μετά ας κάνουν ό,τι επιθυμούν
                              Υ.Γ. Πως λειτουργούν τα πρακτορεία στην αγγλία (post No 124)
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                Originally posted by kuli View Post
                                - tigeogr δεν είναι αθέμιτος ο τρόπος που προσπαθείς να αυξήσεις το εισόδημά σου και ούτως ή άλλως πρέπει να αμοιφθείς για τις υπηρεσίες που θα προσφέρεις στου εργοδότες σου ψαρεύοντας οδηγούς μέσω internet. Εαν όμως η διαφήμισή σου είναι παραπλανητική σε καλώ να την αποσύρεις, εαν είναι πραγματική, απόδειξέ το.
                                - Σε παρακαλώ πες μας αν η εταιρία που δουλεύεις είναι μεταφορική εταιρεία ή εταιρεία ενοικιάσεως οδηγών
                                - Ολες οι μεταφορικές εταιρείες στο UK έχουν δική τους ιστοσελίδα όπου δίνονται όλες οι πληροφορίες για την εταιρεία καθώς και οι κενές θέσεις εργασίας που προσφέρει. Αντ αυτού δημοσίευσες ένα e-mail που μόνο εταιρικό δεν μοιάζει
                                - --------------
                                Θα μου επιτρέψεις ,να διαφωνήσω ,με το αν ειναι θεμιτός ,ο τρόπος του ,σχετικά με όσα ανέφερες .

                                Και βέβαια ,δεν επιτρέπεται στο Patriotaki .net , να "ψαρεύει " κάποιος ,οδηγούς (ή οποιονδήποτε άλλον ) ,προκειμένου να αυξήσει το εισόδημα του.

                                Παραπλανητικες ,ή όχι ,οι διαφημίσεις ,δεν επιτρέπονται κι ο κύριος λόγος ειναι ,οτι εδώ, δεν ειναι ο χώρος ,για να αυξήσει κάποιος ,τα εισοδήματα του...

                                Ένας ,έξ ίσου σημαντικός λόγος ,ειναι οτι το Patriotaki.net, κάνει ο,τι μπορεί ,για να προφυλάξει μέλη και επισκέπτες ,από "επιτήδειους"....,που ειδικά ,στα χρονια της κρίσης ...αλωνίζουν στο διαδίκτυο ,ψαρευοντας θύματα...
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X