Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γεια σας κι από μένα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σας κι από μένα

    Καλημέρα, καλησπέρα σε όλους σας όπου και αν βρίσκεστε. Με λένε Τζένη και ενώ και διαβάζω πολύ καιρο όλα όσα γράφετε δίσταζα να γράψω... το γιατί ένας Θεός το ξέρει Είμαι 40 (παρά κάτι μερούλες) μαμά 3 παιδιών (17, 15 και 19 μηνών το στερνοπούλι μας) με ήδη ιστορικό μετανάστευσης στην πλάτη μου ... ζούσα 10 χρόνια Αμερική. Επέστρεψα στην Ελλάδα πριν 5 χρόνια για λόγους προσωπικούς και μην έχοντας άλλη επιλογή και προσπάθησα κι εγώ και ο άντρας μου να το παλέψουμε όπως μπορούσαμε. Δούλευα σαν καθηγήτρια Αγγλικών εγώ, οικοδόμος ο σύζυγος αλλά από το τέλος της πρώτης κιολας χρονιάς εκείνος έμεινε άνεργος και είναι μέχρι τώρα, με εξάιρεση κάποιες ψιλοδουλειές απο δω κι απο κει. Τα δικά μου τα έσοδα έχουν μειωθει στο μισο αυτα τα χρόνια και όπως καταλαβαίνετε....δεν βγαινει. Η μητέρα μου καθως και τα αδερφια της και οι γονεις της ειναι Γερμανία εδώ και πολλά χρόνια (Η μαμα ήρθε Ελλάδα όταν παντρευτηκε τον πατέρα μου και ξαναφυγε οταν χωρισαν) οπότε πήραμε τη μεγάλη απόφαση να μαζέψουμε τα παιδάκια μας και τις βαλιτσούλες μας και να φύγουμε. Εγώ γνωρίζω Γερμανικά ίσα ίσα να συννενοούμαι.. ο σύζυγος καθόλου. Τα παιδιά τα μεγάλα ήδη πηγανε στη γιαγια απο τον Αύγουστο.. τα έργραψα σε σχολεία και ξεκίνησαν ήδη..την Τρίτη (17/9) φεύγω κι εγώ με το μωρό..και ο σύζυγος θα ακολουθήσει μόλις διευθετήσει τα πάντα εδώ και βρω και σπίτι εκεί μιας και της μητέρας μου είναι πολύ μικρο και δε χωράμε όλοι. Έχω ήδη στα χεράκια μου τα βιογραφικά μου, εκείνος το δίπλωμα Γ κατηγορίας και το πτυχιο ηλεκτρονικου... και ξεκινάμε. Πρωτο μέλημα να βρω εγώ δουλειά και να τακτοποιηθει το μωρο.. αν ο παιδικος δεν εχει θεση θα βοηθησει η μητερα μου...μετα πρεπει να βρω σπίτι και να ερθει και ο άντρας μου...και να ψαξει και αυτός για δουλειά.. ήδη κάναμε τις διαδικασίες εγγραφης, επιδοματων παιδιων κλπ.. οποτε δεν εχουμε γραφειοκρατικα πηγαινοντας.... όλα είναι έτοιμα για την καινούρια μας και ελπίζω τελευταία περιπέτεια.

    Καλή δύναμη σε όλους.. μη το βάζετε κάτω.. όταν θέλουμε όλα τα μπορούμε.. και πρέπει αν μπορέσουμε γιατι δυστυχως στην πανέμορφη χώρα μας που τόσο λατρεύω δεν έχει μέλλον ουτε για μας ουτε για τα παιδια μας...μας την ρημάξανε...

    Να είστε όλοι καλά και μη μασάτε.. θα το περάσουμε ΚΑΙ αυτό!!!
    “A simple way to take measure of a country is to look at how many want in.. And how many want out.”

    #2
    Originally posted by Manoula View Post
    Καλημέρα, καλησπέρα σε όλους σας όπου και αν βρίσκεστε. Με λένε Τζένη και ενώ και διαβάζω πολύ καιρο όλα όσα γράφετε δίσταζα να γράψω... το γιατί ένας Θεός το ξέρει...

    Καλή δύναμη σε όλους.. μη το βάζετε κάτω.. όταν θέλουμε όλα τα μπορούμε.. και πρέπει αν μπορέσουμε γιατι δυστυχως στην πανέμορφη χώρα μας που τόσο λατρεύω δεν έχει μέλλον ουτε για μας ουτε για τα παιδια μας...μας την ρημάξανε...

    Να είστε όλοι καλά και μη μασάτε.. θα το περάσουμε ΚΑΙ αυτό!!!
    Καλησπέρα Τζένη

    Καλώς ήρθες στην παρέα μας

    Σου εύχομαι πάνω από όλα υγεία σε σένα κ την οικογένειά σου

    Κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment

    Working...
    X