Announcement

Collapse
No announcement yet.

Με αυτά και με αυτά βρέθηκα στη Γερμανία κι εγώ.....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    κουραγιο φιλε υγεια και ολα θα φτιαξουν!!
    Better Think twice instead once

    Comment


      #17
      Originally posted by DiD666 View Post
      Να`σαι καλα φιλε μου!!



      Πολυ επικινδυνο!!! Ασε που και ελευθερος να ημουν σιγα μη το χαραμιζα στη μπαζογερμανιδα!!!


      Παιδια τι να σας πω. Πριν λιγο μπηκα απο τη δουλεια και εκοψα μεσω skype μαζι με συγγενεις και φιλους στην Αθηνα, την 2η τουρτα της κορης μου. Δεν ξερω τι νιωθω. Χαρα, λυπη. Σκατα κι αποσκατα γαμωτη μου, ετσι που μας κανανε!!!
      Κουραγιο πατριωτακι..
      Ο Θεος να σου δωσει την δυναμη και την χαρα να ευδοκιμησουν οι θυσιες σου..
      Και εμενα 16.10 κλεινει 1 ετους η τριτη μου η κορη και 18.10 ερχομαι επανω... Μην ανησυχεις.. ειμαστε πολλοι σε αυτη την κατασταση..

      Comment


        #18
        Ευχαριστώ πολυ για τις ευχές! Καλη δύναμη σε όλους μας!!

        Comment


          #19
          Πριν λιγες μερες πηρα το πρώτο μου μηνιατικο στη Γερμανία. Τι ωραίο αίσθημα ρε γαμωτο οταν μπαινει το νερο στο αυλάκι.

          Comment


            #20
            Το ίδιο είχα νοιώσει και εγώ. Το έμβασμα στην μέρα του και στην ώρα του. Αυτονόητα πράγματα που στην Ελλάδα κοντέψαμε να τα ξεχάσουμε. Keep walking
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              #21
              ολοι νομιζω το νοιωσαμε πολυ περιεργα, τον πρωτο μισθο, εδω σαν ψεματα (και αν μας το επαιρνε κανενας??? χαχαχαχα) ο κοπος σου και η δουλεια σου αμειφθηκε... το αυτονοητο ρε γμτ DID666 και εισαι στην αρχη, μολις αρχισεις και ρολαρεις λιγο θα δεις μεγαααααααααααλες διαφορες !!!! εδω οι ανθρωποι ζουνε, αγαπουν την ζωη και την χαιρονται με πολυ απλα πραγματα... κατω απλα επιβιωνουν, και εκτος απο ενα κουτι που μολις ξυπνησουν το ανοιγουν και ακουν καθε μερα τις ιδιες καραμελες δεν κανουν τιποτε αλλο!!!

              Comment


                #22
                Αυτό το "στην ωρα του".... Εγω ειχα απορροφηθεί τοσο με τη δουλεια, που ξέχασα πως θα πληρωνομουν κιολας!!! Εχθές γυρνάει και
                μου λεει ο κουνιαδος μου "ρε εσυ πληρωθηκες;" Και τον κοιταζα σαν γιδι χαχαχα. Με τα πολλα ανοίγω το πισι, βαζω κωδικους, ήρθαν SMS (ουτε καν ειχα
                μπει άλλη μερα στο I-banking) και βλεπω να εχει πιστωθει ο πρώτος μου μισθός σαν μετανάστης..... Αδύνατον να εξηγήσω το συναίσθημα σε κάποιον που γεννήθηκε και μεγάλωσε εδω.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by DiD666 View Post
                  Αυτό το "στην ωρα του".... Εγω ειχα απορροφηθεί τοσο με τη δουλεια, που ξέχασα πως θα πληρωνομουν κιολας!!! Εχθές γυρνάει και
                  μου λεει ο κουνιαδος μου "ρε εσυ πληρωθηκες;" Και τον κοιταζα σαν γιδι χαχαχα. Με τα πολλα ανοίγω το πισι, βαζω κωδικους, ήρθαν SMS (ουτε καν ειχα
                  μπει άλλη μερα στο I-banking) και βλεπω να εχει πιστωθει ο πρώτος μου μισθός σαν μετανάστης..... Αδύνατον να εξηγήσω το συναίσθημα σε κάποιον που γεννήθηκε και μεγάλωσε εδω.
                  άρα δεν έκανα μονο εγώ σαν χαζό παιδί χαρά γεμάτο με τον πρώτο μου μισθό, ε?

                  που να σας πώ κιόλας δηλαδή οτί μπήκε και ο δεύτερος μισθός πριν μια βδομάδα! στην ώρα του κιόλας!

                  που μας κατάντησες ρε ελλάδα, φοβισμένους ακόμα και για τα αυτονόητα....

                  Comment


                    #24
                    το μονο ασχημο ειναι οτι οπως μπαινει ο μισθος ετσι φευγει κιολας...χαχαχα

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by turms View Post
                      το μονο ασχημο ειναι οτι οπως μπαινει ο μισθος ετσι φευγει κιολας...χαχαχα
                      ναι αλλα ξερεις ποιο ειναι το καλυτερο φιλε turms? φημες λενε οτι στην ωρα του θα ερθει και ο επομενος μισθος!

                      Comment


                        #26
                        με ολα αυτα ομως νοιωθεις οτι υπαρχεις οτι ζεις, ξανακανεις ονειρα σαν ανθρωπος, βαζεις ξανα προγραμμα στην ζωη σου, λες τον αλλο μηνα θα παρω αυτο και θα μπορεις να το παρεις, αυτονοητα πραγματα που τα ειχαν στερησει...πως να μην υπαρχει ηρεμια στα προσωπα των ανθρωπων ζουν καποιοι λες και ειναι απο αλλον πλανητη, δεν εχουν κατι να σκεφτουν να προβληματιστουν ολα λειτουργουν ρολοι....

                        Comment


                          #27
                          Ζω στη Νορβηγία και είναι μια χωρα με τις υψηλότερες φορολογίες (και υψηλούς μισθους αλλα και κόστος ζωης). Κι όμως οι άνθρωπο δε γκρινιάζουν. Εχτες στο μάθημα μας εξηγουσε η δασκαλα για ποιο λογο πρεπει να πληρωνουμε φορους (μη γελατε). και μας ειπε "Πρεπει να πληρωνουμε φορους γιατι είναι σαν να βαζουμε τα λεφτα μας στη τράπεζα και αργοτερα που θα τα εχουμε αναγκη θα τα παρουμε πισω σε μορφη σύνταξης ή ιατροφαρμακευτικής περιθαλψης. Αν δεν πληρωσουμε φόρο δε θα έχουμε σύνταξη οταν γεράσουμε. Αυτο ισχύει για όλες τις χώρες."

                          Η απάντηση μου;
                          "ΟΧΙ ΑΝ ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΠΛΗΡΩΝΕΙς ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΟΥ ΣΤΑ (ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ) ΤΑΜΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΡΙΜΑΔΑ Η ΩΡΑ, ΣΟΥ ΛΕΝΕ Α ΣΟΡΡΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΘΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΟΡΘΟΠΟΔΗΣΕΙ Η ΧΩΡΑ. ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ;;; Α ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙς ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΤΣΟΚΟΜΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΟΥ."

                          Δεν ήξερε τι να πει η γυναίκα....

                          Comment


                            #28
                            Συγγνώμη που επεμβαίνω, μια σκέψη μόνο ήθελα να πω πάνω σε αυτήν την ηρεμία και χαρά όσων ζουν σε χώρες που λειτουργούν ρολόι (για αυτούς που γεννήθηκαν εκεί ή που μετανάστευσαν διότι είχαν τα προσόντα που απαιτούνται για να καταφέρουν να βρουν δουλειά στο εξωτερικό). Όλοι αυτοί οι αξιοζήλευτοι που δεν ζουν στην Ελλάδα και δεν είναι οικείοι με τις ελληνικές καταστάσεις όπως : { διαφθορά, λαμογιά, νόμοι της ζούγκλας, ανοργανωσιά, εκμετάλλευση ανθρώπων από όποιον έχει εξουσία πολιτική ή άλλη, κλέψιμο, εύκολο χρήμα εις βάρος της πλειοψηφίας κλπ κλπ τα ξέρετε τα υπόλοιπα } ποτέ ΔΕΝ είχαν την ΑΝΑΓΚΗ να διεκδικήσουν το δημόσιο διότι ένιωθαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ως εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα. (ασχέτως του τι δουλειά κάνουν - από καθαριστές εργάτες έως διευθυντές επιχειρήσεων). Εμάς όμως τους Έλληνες μας κάνουν όλοι κριτική ότι είμαστε ΟΛΟΙ τεμπέληδες, θέλουμε το Δημόσιο, είμαστε φοροφυγάδες κλπ. Και αυτό με θυμώνει όχι γιατί δεν ισχύει αλλά γιατί ξεχνούν ότι εμείς οι Έλληνες δεν έχουμε ΚΙΝΗΤΡΟ να είμαστε εργατικοί, δεν έχουμε ΚΙΝΗΤΡΟ να θέλουμε τον ελληνικό ιδιωτικό τομέα, δεν έχουμε ΚΙΝΗΤΡΟ να είμαστε περήφανοι που πληρώνουμε φόρους. Και ο λόγος είναι ότι εδώ στην Ελλάδα αν βγεις στον ελληνικό ιδιωτικό τομέα, τα κοράκια είναι έτοιμα να σε ξεζουμίσουν, να σε εκμεταλλευτούν, να σου φερθούν σαν ΖΩΟ. Και Ναι, δεν πληρώνουμε ευχάριστα φόρους όταν ξέρουμε ότι οι επιχειρηματίες και πολιτικοί θα κλεψουν οι ίδιοι ό,τι εμείς πάμε να πληρώσουμε στο Δημόσιο. Και όσα λέω δεν τα λέω μόνο για την τώρα εποχή κρίσης αλλά και για παλιά που ο απλός κόσμος έψαχνε να ΒΟΛΕΥΤΕΙ όπως τον κατηγορούν. ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΑΝ. ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΙΝΗΤΡΟ. Στο εξωτερικό φυσικά και υπάρχει κίνητρο να μην είσαι τεμπέλης. Φυσικά και υπάρχει κίνητρο να δουλέψεις γιατί θα πληρωθείς στο τέλος του μήνα. Φυσικά υπάρχει κίνητρο να μπεις στον ιδιωτικό τομέα και να είσαι και παραγωγικός διότι τα αφεντικά σου θα σε σεβαστούν. Φυσικά και θα πληρώσεις φόρους στο κράτος που σε σέβεται χωρίς να το σιχτιρίζεις! Όλα αυτά τα λέω προς υπεράσπιση των Ελλήνων που κατηγορούνται ως τεμπέληδες. Έχουν αναρωτηθεί ποτέ όλοι όσοι μας κρίνουν τί θα έκαναν στη θέση μας αν τους είχαν κόψει τα φτερά? Και κάτι ακόμα: Δεν φταίμε εμείς που η προηγούμενη γεννιά μας επέβαλε σχεδόν την πανεπιστημιακή μόρφωση λέγοντάς μας ρατσιστικά ότι αν δεν μορφωθούμε θα είμαστε ένα τίποτα. Αυτός ο ρατσισμός στο εξωτερικό δεν υπήρχε. Κρίνουν όμως εμάς τη νεολαία για αυτό. Δεν φταίμε εμείς αν η ρατσιστική ελληνική κοινωνία το επέβαλε. Αυτοί δεν μεγάλωσαν στην ίδια ρατσιστική κοινωνία για να δουν πώς είναι και δεν έχουν κατά τη γνώμη μου δικαίωμα να μας κρίνουν. Ακόμα κι οι γονείς μας που έγιναν ρατσιστές ή όλα τα παραπάνω, βγήκαν από έναν πόλεμο. Δεν τους δικαιολογώ, Δεν του αντέχω, Προσπαθώ να φύγω από αυτή την κωλοχώρα αλλά ας μην ξεχνάμε καμιά φορά και τις αιτίες των γεγονότων. Το λέω γιατί ο ρατσισμός εναντίον των Ελλήνων με έχει φτάσει στο αμήν τις τελευταίες ημέρες. Άλλοι φταίνε άλλοι τ ακούνε! Χωρίς κανένας ξένος να μπορεί να μπει στη θέση μας διότι όπως είπατε κάθε μέρα ξυπνάει χαρούμενος και ασφαλής. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το κατεβατό....Είμαι πολύ πικραμένη με το ρατσισμό τόσο εναντίον μας ως Έλληνες όσο και εναντίον μας ως κατόχους άχρηστων πτυχίων που στην ουσία μας επέβαλαν να αποκτήσουμε.[/FONT][/COLOR]

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by annaoi View Post
                              Εμάς όμως τους Έλληνες μας κάνουν όλοι κριτική ότι είμαστε ΟΛΟΙ τεμπέληδες, θέλουμε το Δημόσιο, είμαστε φοροφυγάδες κλπ. Και αυτό με θυμώνει όχι γιατί δεν ισχύει αλλά γιατί ξεχνούν ότι εμείς οι Έλληνες δεν έχουμε ΚΙΝΗΤΡΟ να είμαστε εργατικοί, δεν έχουμε ΚΙΝΗΤΡΟ να θέλουμε τον ελληνικό ιδιωτικό τομέα, δεν έχουμε ΚΙΝΗΤΡΟ να είμαστε περήφανοι που πληρώνουμε φόρους.
                              Από την μικρή εμπειρία του ενός χρόνου που έχω στην Γερμανία, θα σου πω στο οτι οι Έλληνες δεν είναι τεμπέληδες. Απλά μας έχει βγει το όνομα. Και σε αυτό φυσικά φταίνε και οι αξιολάτρευτοι πολιτικοί μας, οι οποίοι είπαν οτι κυβερνουν μια χώρα διεφθαρμένων. Στην Ελλάδα χωρίς το κίνητρο εργαζομαστε πολύ περισσότερο και παράγουμε περισσότερο. Απλά στο εξωτερικό είναι ποιο οργανωμένοι και έτσι δουλεύουν λιγότερο. Θα σου πω για τις δημόσιες υπηρεσίες. Εδώ θα δηλώσεις σε μια υπηρεσία τα στοιχεία σου και τα έχουν και οι υπόλοιπες. Στην Ελλάδα θα πρέπει να γυρίσεις όλες τις υπηρεσίες για μια αλλαγή. Είναι η ίδια ταλαιπωρία και ο ίδιος κόπος δουλειάς;
                              Είναι σαν να πρέπει να καθαρίσεις ένα διαμέρισμα αχούρι και μια καθαρή βίλα. Ποιος θα δουλέυει ποιο ευχάριστα και ποιο γρήγορα;
                              Να σου πω για τα σχολεία; Όλοι βρίζουν τους καθηγητές στα σχολεία, καλοκαίρι(2 μήνες και όχι 3, τα παιδιά έχουν 3), Χριστουγεννα, Πάσχα και στις γιορτές κάθονται και πληρώνοντε. Στην Ελλάδα στις γιορτές θα πάνε στο σχολείο την προηγούμενη μέρα θα κάνουν την γιορτή και την επόμενη θα πάνε στην Εκκλησία και στην παρέλαση. Στην Γερμανία έχουν έχουν 1μιση μήνα διακοπές για το καλοκαιρι και σχεδόν ανα ενάμιση μήνα έχουν διακοπές 1 με δύο εβδομάδες. Τα σχολεία δίνουν στα παιδιά ημερολόγιο με τις γιορτές, αν της μετρήσει κάποιος θα δει οτι στην Γερμανία είναι περισσότερος καιρός. Στις εθνικές γιορτές της Γερμανίας κάθονται στο σπίτι σχεδόν δυο μέρες και δεν ετοιμάζουν γιορτές ή να τρέχουν σε παρελάσεις. Ο μισθός πιστεύετε οτι είναι ο ίδιος; Ή οτι ο Έλληνας εκπαιδευτικός είναι ποιο τεμπέλης από τον Γερμανό; Στην Γερμανία ο Γερμανός αν περάσει το ωράριο του και ο εργοδότης του χρειαστεί κάτι θα του δείξει το ρολόι και θα φύγει ή αν μείνει θα την πληρωθεί αυτην την ώρα. Εδώ πιστεύει κάποιος οτι ο Έλληνας που θα κάτσει και δεν θα μιλήσει γιατί ξέρει οτι θα τον διώξουν είναι ποιο τεμπέλης; Ένας μισθωτό και ένας συνταξιούχος δεν μπορεί να φοροδιαφύγει, πιστεύει κάποιος οτι όλοι οι Έλληνες είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και μπορούν να κλέψουν την εφορία;

                              Comment


                                #30
                                Παιδιά το τραγικό όταν ήρθαμε Γερμανία, είναι ότι ακούσαμε απο παλιούς εδώ Ελληνες το "ε τώρα ήρθατε Γερμανία θα μάθετε να δουλευεται" άνθρωποι που δουλευουν 5νθήμερο 8ωρο και εκμεταλέυονται τα πάντα, το λέγαν σε μας που στην Ελλάδα δουλευαμε 6-7 μέρες τη βδομάδα και 10-12ωρα. Απο Γερμανούς αυτό δεν το άκουσα και αυτό ήταν που με στεναχώρησε. Όντως υπάρχει μια ιδέα ότι μας χαρίζουν λευτά σε εμάς που είμαστε μόνο φραπέ αυτό είναι που προωωθήται απο τα κανάλια. αλλά απο Έλληνες μου ακουστηκε κάπως

                                Comment

                                Working...
                                X