Announcement

Collapse
No announcement yet.

Με αυτά και με αυτά βρέθηκα στη Γερμανία κι εγώ.....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Οπως τα λεει ο Ακος ειναι. Το μεσοδιαστημα δεν ειναι τραγικο. Θελει θεληση και ενασχοληση για να μαθει καποιος.

    Comment


      #77
      εγω με την γλωσσα εχω απογοητευτει παντως. Κλεινω τρια χρονια, εχω φτασει μεχρι C1 και TestDaf με πολυ καλους βαθμους αλλα οκ...στο να καταλαβω πχ να διαβασω ενα βιβλιο, ή να δω ενα εργο οκ...κανενα προβλημα
      αλλα στην επικοινωνια με αλλους εχω προβλημα.. Δεν μιλαω βεβαια για να παω να ρωτησω κατι στην τραπεζα κλπ ή για την καθημερινοτητα. Εκει δεν εχω προβλημα...σπανια....Μιλαω για θεση σε δουλεια γραφειου. Να ψαξω μια τετοια δουλεια..βεβαια εκει παιζει και το θεμα να γραφεις κιολας οχι μονο να μιλας...τελος παντων
      Δεν ξερω ...ισως εινια θεμα εξασκησης...στην δουλεια δεν μιλαω και πολυ λογω της δουλειας, με την συζυγο ολο λεμε λεμε αλλα ολο στο τελος ελληνικα μιλαμε...δεν ξερω...

      Comment


        #78
        Μου κανει εντυπωση αυτο που λες γιατι βλεπω πραγματικα μοσχαριαμε 5 χρονια στη χωρα και να συνεννοουντε με Βαυαρους, η οποιοι μιλανε σχεδον αλλη γλωσσα στο απαιδευτο αυτι. Δεν ξερω τα Schwäbisch ποσο δυσκολα ειναι, αλλα πραγματικα με εκπλησει αυτο που λες. Βεβαια ειναι και η καθημερινη τριβη που παιζει καθοριστικο ρολο, αλλα ισως να νιωθεις κι ανασφαλεια και να φρεναρεις υποσυνειδητα.

        Comment


          #79
          Originally posted by turms View Post
          εγω με την γλωσσα εχω απογοητευτει παντως. Κλεινω τρια χρονια, εχω φτασει μεχρι C1 και TestDaf με πολυ καλους βαθμους αλλα οκ...στο να καταλαβω πχ να διαβασω ενα βιβλιο, ή να δω ενα εργο οκ...κανενα προβλημα
          αλλα στην επικοινωνια με αλλους εχω προβλημα.. Δεν μιλαω βεβαια για να παω να ρωτησω κατι στην τραπεζα κλπ ή για την καθημερινοτητα. Εκει δεν εχω προβλημα...σπανια....Μιλαω για θεση σε δουλεια γραφειου. Να ψαξω μια τετοια δουλεια..βεβαια εκει παιζει και το θεμα να γραφεις κιολας οχι μονο να μιλας...τελος παντων
          Δεν ξερω ...ισως εινια θεμα εξασκησης...στην δουλεια δεν μιλαω και πολυ λογω της δουλειας, με την συζυγο ολο λεμε λεμε αλλα ολο στο τελος ελληνικα μιλαμε...δεν ξερω...
          Αμα θελεις μια συμβουλη ειναι να κανεις ουσιαστικη παρεα με γερμανους....δεν ξερω κατα ποσο ετυχε να συμπαθησεις καποιον...η επισης με καποιον αλλης εθνικοτητας που να πρεπει να συνεννοειστε στα γερμανικα...εγω ετσι αρχισα να ξεκλειδωνω.Βεβαια θα μου πεις αλλο αγγλικα και αλλο γερμανικα (τυχαινει να μιλαω και τα δυο και ξερω ποσο απιστευτα πανδυσκολα ειναι τα γερμανικα κυριως απο προφορα σε σχεση με τα αγγλικα που εχουμε και την καθημερινη ενασχοληση ακομα και απο ελλαδα λογω ιντερνετ και τηλεορασης)αλλα πιστεψε με θα σε βοηθησει να μαθεις κυριως τις εκφρασεις τους...εγω εδω αγγλια η καλυτερη μου φιλη ειναι αγγλιδα και με εχει βοηθησει παρα πολυ αυτο.Εχω γνωρισει κι ελληνιδες και μαλιστα καποιες απο αυτες πολυ καλα παιδια (αλλες παλι ο,τι να ναι ) αλλα περισσοτερο συναναστρεφομαι με αγγλιδες και λογω των παιδιων επειδη στο σχολειο κανουν παρεα με αγγλακια.Αρχιζω σιγα σιγα να μαθαινω την αργκω τους και ακομα και η φιλη μου που ειναι απο λονδινο μου λεει οτι κι αυτη δυσκολευεται να καταλαβει μερικες φορες τη βαρια μπριστολεζικη προφορα και τις εκφρασεις τους.Ειναι δυσκολο πολυ αλλα αμα επιμεινεις μια μερα θα ξεκλειδωσεις χωρις να το καταλαβεις!!!Να εισαι καλα και καλη συνεχεια!!!

          Comment


            #80
            το προβλημα μου (πιστευω) εινια οτι δεν εχω και τοσο καθημερινη επαφη

            τα Schwäbisch ειναι σαν αλλη γλωσσα... οταν μιλας με γερμανους (ντοπιους) οι οποιοι εχουν λιγο Schwäbisch προφορα με δυσκολευει παρα πολυ

            με την συζυγο μου , παρολο που ξερει απταιστα γερμανικα (εδω γεννηθηκε κλπ) προσπαθουμε να μιλαμε αλλα απο ενα σημειο και μετα το γυρνας στα ελληνικα...

            στην δουλεια δεν εχω και τοσο επικοινωνια. Λεμε καποιες κουβεντες αλλα δεν ειναι μια δουλεια γραφειου να εχεις συνεχη τριβη
            και το χειροτερο ειναι οτι εχει αρκετους ελληνες εκει που ειμαι. Οπου και να παω για διαλειμμα πετυχαινω ελληνες...προσπαθω να παω να κανω λιγο κουβεντα με γερμανοφωνους αλλα στο καπακι ερχεται καποιος ελληνας και αρχιζει την παρλα στα ελληνικα....πλεον προσπαθω να κανω μονος μου διαλειμα και διαβαζω καμια εφημεριδα (γερμανικη) στο ιντερνετ απο το κινητο.

            παλιοτερα που ειχα τα μαθηματα γερμανικων αισθανομουνα καλυτερα τα πραγματα...πλεον αισθανομαι οτι ξεχναω τα γερμανικα. Αναγκαζομαι και διαβαζω μυθιστορηματα (οτι τυχει) για να μην χανω επαφη. Και απο την αλλη να παω σε μαθημα γερμανικων παλι δεν λεει... τι να παω αλλο να κανω? ξανα απο την αρχη?

            Γενικα με εχει χαλασει το γεγονος παρα πολυ

            Comment


              #81
              φιλε μου, προσπαθησε να μιλας με τη γυναικα σου. Υστερα παρε εκει βιβλιαρακια και διαβαζε κι ακου και κανα γερμανικο ραδιοφωνακι. Ακομα, βαλε και δες ταινιες στα γερμανικα....χωρις υποτιτλους. Και Ειδησεις...βλεπε κι απο αυτο

              Πιστεψε με, μετα απο ενα σημειο -κι οχι τοσο μακρυα στο χρονο- θα σου ειναι πιο δυσκολο να μιλησεις ελληνικα, παρα γερμανικα.
              Σκασιλα σου τωρα αν ολη την ωρα πεφτεις πανω σε ελληνες και μιλατε ελληνικα τριγυρω. Αντε να τους βλεπεις 8 ωρες καθημερινα.

              Υστερα με τα Schwäbisch δεν καταλαβαινω τη δυσκολια. Ολα ειναι στο μυαλο του καθενος. Τα Schwäbisch ειναι σαν τα κανονικα γερμανικα (μα γερμανικα ειναι), απλα κοβουν λεξεις καμια φορα ή τις ψιλοαλλαζουν τις καταληξεις, ειτε τις λενε με βαρια προφορα (αλλα μαθαινεις πως λειτουργει αυτη η προφορα) και καπου σε κανα δυο σημεια μπορει να εχουν καμια αλλη λεξη αντι της "κανονικης".

              Με αλλα λογια αν μιλας τα κανονικα γερμανικα μια χαρα, δε θα σου ειναι τιποτα να καταλαβεις και Schwäbisch.

              Μην τρελαινεσαι ξερω γω, αφου τα πας μια χαρα

              Comment

              Working...
              X