Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η Miss Espresso μετανάστρια (στην Αγγλία)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    frape[φραπες].ελληνικη προσφορα στη ανθρωποτητα που πηρε διαστασεις θρησκειας με καθημερινη προσελευση εκατομυριων ελληνων στους χωρους λατρειας
    προηποθετει αυταρπανιση για την καθημερινοτιτα και τις καθημερινες αναγκες του ανθρωπου προσβλεποντας στην επεμβαση του ''θειου''για ολοκληροτικη λυτρωση μεσο διορισμου

    Comment


      #32
      Originally posted by chococaramel View Post

      Εγω θα σε συμβουλευα να αποφευγεις την πολιτικες συζητησεις στην δουλεια. Δεν εχει κανενα νοημα απολυτως, μονο κακο μπορει να σου κανει. Και γενικα λιγα λογια και μετρημενα με τους συναδελφους, μην ανοιγεσαι.
      Καμία σχέση, πρώτον στη δουλειά ποτέ δεν συζητάω για προσωπικές απόψεις και δεύτερον στη συγκεκριμένη δουλειά δεν το λές αγγλικά αυτό που μιλάνε, μάλλον κάτι ανάμεσα σε παντομίμα και esperando. Αυτά που λέω τα έχω δει στο χόστελ που μένω.

      Originally posted by chococaramel View Post
      Οι Ισπανοι εχουν διασημη κουζινα, ειναι τουριστικη χωρα, οποτε δεν βλεπω τον λογο να μην εργαζονται κιολας σε αυτον τον τομεα
      Ναι σύμφωνοι, αλλά κι οι Ιταλοί φημίζονται για την κουζίνα τους, όπως και οι Γάλλοι. Έχω την εντύπωση ότι έχει αυξηθεί κατά πολύ ο αριθμός των Ισπανών στο Λονδίνο σε σχέση με πριν από μία δεκατία.

      Comment


        #33
        Originally posted by moufaola View Post
        frape[φραπες].ελληνικη προσφορα στη ανθρωποτητα που πηρε διαστασεις θρησκειας με καθημερινη προσελευση εκατομυριων ελληνων στους χωρους λατρειας
        προηποθετει αυταρπανιση για την καθημερινοτιτα και τις καθημερινες αναγκες του ανθρωπου προσβλεποντας στην επεμβαση του ''θειου''για ολοκληροτικη λυτρωση μεσο διορισμου
        Αν μπορώ να μιλήσω για τον φραπέ ως καφε πάντως, θα έλεγα ότι με χαλάει πάρα πολύ που βασίζεται στον νες που δεν έχει ούτε άρωμα ούτε γεύση. Θα είχα προτιμήσει να είχαμε τον εσπρέσσο σαν βάση (προφανώς μου αρέσει καλύτερα!!!! )

        Comment


          #34
          Να σας πω κάτι, στους Moderators αναφέρομαι δηλαδή: θέλω να γράψω κάτι σχετικά με το agency που με ανέλαβε αλλά είναι κάτι το αρνητικό και θέλω να είμαι προσεκτική. Μπορούμε να αναφέρουμε ονόματα ή να παραθέσω κάποια πράγματα με ψευδώνυμα και όποιος ενδιαφέρεται να μου στέλνει pm;

          Comment


            #35
            Originally posted by miss espresso View Post
            ........ όποιος ενδιαφέρεται να μου στέλνει pm;
            Για να μην κινδυνεύσει το forum από πιθανές μηνύσεις κ.λ.π. μην αναφέρεις ονόματα.

            Comment


              #36
              Ναι κι εγώ αυτό φαντάστηκα. Ωστόσο με το να απαντώ στο pm πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα; Αφού πρόκειται για την εντελώς προσωπική μου άποψη σε προσωπικό μήνυμα. Πάντως στο φόρουμ δεν θα αναφέρω όνομα

              Originally posted by australian View Post
              Για να μην κινδυνεύσει το forum από πιθανές μηνύσεις κ.λ.π. μην αναφέρεις ονόματα.

              Comment


                #37
                Originally posted by miss espresso View Post
                Ναι κι εγώ αυτό φαντάστηκα. Ωστόσο με το να απαντώ στο pm πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα; Αφού πρόκειται για την εντελώς προσωπική μου άποψη σε προσωπικό μήνυμα. Πάντως στο φόρουμ δεν θα αναφέρω όνομα

                Comment


                  #38
                  Λοιπόν έχω να πώ ότι αναθεωρώ αρκετές απόψεις που είχα. Σε κάποια πράγματα θα διαφωνήσετε ίσως, σε κάποια πράγματα θα συμφωνήσουμε. Ο λόγος που τα γράφω εδώ δεν είναι για να βγάλω προσωπικό όφελος, ούτε να προσβάλλω, ούτε να τσακωθούμε. Πιστεύω ότι οφείλουμε να είμαστε ενωμένοι σαν γροθιά και να είμαστε όλοι μαζί, και δεν πρόκειται να αλλάξω αυτή την πεποίθηση ακόμα κι αν αρκετοί συμπατριώτες μας σκέφτονται αλλιώς.

                  Λοιπόν, το πρώτο μπορεί να τσαντίσει κάποιους, ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη, αλλά επιτρέψτε μου να έχω την γνώμη μου. Μείνετε όσο πιο μακριά γίνεται από Κύπριους επιχειρηματίες ή μαγαζάτορες. Προσοχή, θα υπογραμμίσω αυτές τις δύο λέξεις και θα τις βάλω σε bold: επιχειρηματίες ή μαγαζάτορες. Οι Κύπριοι είναι Ελληνάρες και αδέρφια μας, όμως οι ντόποιοι πιθανοί εργοδότες είναι πολύ μεγάλες λέρες, και πάω στοίχημα ότι πουλούν ακόμα και τους συντοπίτες τους προκειμένου να βγάλουν κέρδος. Εντάξει; Ακόμα μια φορά να το κάνω σαφές. Αγαπώ τους Κυπρίους αλλά οι περισσότεροι υποψήφιοι εργοδτες κρίνω ότι είναι εκμεταλλευτές.

                  Μείνετε μακριά από εστιατόρια και ταβέρνες του Λονδίνου που τα χειρίζονται Κύπριοι εκτός αν θέλετε να δουλεύετε 7 μέρες την εβδομάδα (κυριολεκτώ), για τον βασικό μισθό, και πέρα του κανονικού ωραρίου. Αν πάτε να βρείτε δουλειά σε τέτοιο εστιατόριο ρωτήστε να μάθετε το προσωπικό του από ποιές χώρες είναι. Αν ακούσετε Ρουμανία, Βουλγαρία και τα τέτοια τρέξτε μακριά. Αυτοί οι άνθρωποι έχω την εντύπωση ότι δεν γνωρίζουν ότι έχουν εργασιακά δικαιώματα και τους εκμεταλλεύονται χωρίς ντροπή. Το ίδιο όμως θα κάνουν και με σας κι ας είστε Έλληνες. Δεν θα πώ ονόματα αλλά αν μπείτε στον πειρασμό να πάτε στο Bayswater για παράδειγμα που μέχρι πρόσφατα είχε Έλληνες παντού, θα δείτε ότι υπάρχουν μερικά εστιατόρια όχι και τόσο πετυχημένα. Δεν λέω παραπάνω, αν περπατήσετε και συγκρίνετε θα καταλάβετε ποιός έχει πελατεία και ποιός όχι. Δεν είναι τυχαίο αν δεν έχουν πελατεία. Προσοχή, προσοχή, προσοχή, γιατί πάνω στο άγχος σας μπορεί να πιαστείτε κοροϊδο.

                  Δεύτερη προειδοποίηση. Υπάρχει μία εταιρεία ευρέσεως προσωπικού που έχει πάρα πολλές αγγελίες σε όλα τα sites ευρέσεως εργασίας. Εγώ την είδα για παράδειγμα στο reed.co.uk. Αυτά που υπόσχεται στην αγγελία φαίνονται ελκυστικά και legit, και το περιβάλλον εργασίας εκλεκτό (πρόκειται για προσωπικό σε ξενοδοχεία και σερβιτόρους σε κυριλέ φίρμες). Δεν είναι όλα όπως τα λένε κι ούτε είναι όλα όπως φαίνονται. Δεν μπορώ να αναφέρω όνομα αλλά θα σας πώ αυτό: μπορεί στο agency να σας λένε ότι θα πληρώνεστε με τον μήνα κι όταν πηγαίνετε στο ξενοδοχείο να ανακαλύπτετε ότι θα αμοίβεστε με βάση την απόδοση αλλά με στόχους τόσο υψηλούς ώστε να μην μπορείτε να τους πιάνετε. Ή αν τους πιάνετε να χρειάζεται να δουλεύετε πέραν του κανονικού ωραρίου. Όσοι έχετε δουλέψει εμποροϋπάλληλοι στην Ελλάδα σε μεγάλες αλυσίδες καταλαβαίνετε τί θέλω να πώ. Αυτό συνέβη σε μένα. Ακόμη κι αν το δεχτούμε αυτό (εγώ είπα να δοκιμάσω), να λάβετε υπ' όψη ότι έτσι ο βασικός μισθός κατεβαίνει σημαντικά. Βεβαιωθείτε στο ξενοδοχείο ή το εστιατόριο ότι σας λένε ακριβώς αυτά που σας είπαν στο agency. Δώστε μεγάλη προσοχή στο αν σας στέλνουν σε ένα μέρος που έχουν αναλάβει αποκλειστικά ή όχι. Στο ξενοδοχείο που πήγα ανακάλυψα ότι υπάρχουν 4 αν δεν κάνω λάθος agencies που στέλνουν προσωπικό.Ο λόγος είναι ότι ο καθένας φέρνει από άλλες χώρες. Και πάλι ερχόμαστε σε όσους έρχονται από Ρουμανία, Πολωνία, Βουλγαρία και τα σχετικά. Τους εκμεταλλεύονται στυγνά και σίγουρα πρέπει να παίρνουν λιγότερα απ' όσα πρέπει. Γι' αυτό και τους προωθούν σε πολύ μεγάλο βαθμό. Προσέξτε λοιπόν να μην θεωρήσουν ότι κι εσείς θα δεχτείτε να αμοίβεστε λιγότερο από το νόμο ή ότι θα δουλεύετε περισσότερο από το νόμο.

                  Τρίτη προειδοποίηση: Αν δείτε ότι κάτι δεν πάει καλά ΤΡΕΞΤΕ ΑΜΕΣΩΣ ΜΑΚΡΙΑ και ψάξτε βασική δουλειά αλλού. Δούλεψα μια βδομάδα και τα λεφτά δεν μου έχουν περαστεί ακόμα εδώ και τρεις μέρες. Αυτά δεν τα κάνουν οι Άγγλοι αλλά οι κάθε λογείς agents και managers που διαχειρίζονται ξενοδοχεία και εστιατόρια. Οι Άγγλοι είναι πολύ εντάξει.

                  Και κυρίως, αν συναντήσετε Κύπριο σε συγκεκριμένο agency (του οποίου το όνομα δεν σας λέω ούτε σε pm), και σας πει ότι θα δουλεύετε με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο, βεβαιωθείτε ότι λέει την αλήθεια. Μην ακούσετε ούτε πονόψυχες ιστορίες, ούτε καλά λόγια. Εξετάστε τον σαν επαγγελματία. Και προτιμήστε Άγγλους εκτός κι αν γνωρίζετε προσωπικά ότι είναι έντιμος ο Έλληνας ή ο Κύπριος.

                  Και θέλετε να σας πώ και κάτι άλλο; Τώρα καταλαβαίνω πολύ καλά γιατί δεν δουλεύουν περισσότεροι Έλληνες στα ξενοδοχεία, και ζητώ ειλικρινά συγγνώμη από τους υποψιασμένους που θα κουνούσαν το κεφάλι τους όταν διάβαζαν κάποια πράγματα που έγραψα νωρίτερα. Μπορεί να έχουμε του κόσμου τα ελαττώματα αλλά έχουμε κι ένα-δύο καλά. Κι ένα από αυτά είναι ότι όταν μας πιάνουν για μαλάκες δεν καθόμαστε σαν μαζοχιστές αλλά πάμε παρακάτω. Κάποιοι σαν και μένα ίσως και να μουτζώνουν τον εαυτό τους για τον χρόνο που έχασαν αλλά τέλος πάντων από τις εμπειρίες μαθαίνουμε.

                  Ελπίζω πραγματικά να σας είναι χρήσιμες οι πληροφορίες κι ότι απορία έχετε ρωτήστε κι όχι μόνο σε pm. Όσο περισσότερο γράφουμε στο φόρουμ τόσο επωφελούμαστε όλοι.

                  Comment


                    #39
                    Και για να γράψω και κάτι θετικό, κι επειδή η φτώχεια θέλει καλοπέραση, το Σάββατο που μας πέρασε ήπια τον πρώτο ελληνικό καφέ από τον Ιούλιο που έφυγα από την Ελλάδα. Χαλάλι τα τρια λιρόνια, δεν πειράζει, ήταν κι ωραίος μερακλίδικος, πόσο μου είχε λείψει δεν λέγεται!!!!!!!!!! (στην Ελλάδα είχα συνήθεια να πίνω εσπρεσσάκι το πρωΐ κι ελληνικό το μεσημέρι κάθε μέρα, και νομίζω ότι έχω πάθει κάτι σε στερητικό με τους καφέδες εδώ πέρα!)

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by miss espresso View Post
                      Ναι σύμφωνοι, αλλά κι οι Ιταλοί φημίζονται για την κουζίνα τους, όπως και οι Γάλλοι. Έχω την εντύπωση ότι έχει αυξηθεί κατά πολύ ο αριθμός των Ισπανών στο Λονδίνο σε σχέση με πριν από μία δεκατία.
                      Μηπως γιατι Ελλαδα και Ισπανια εχουν την υψηλοτερη ανεργια στην Ευρωπη? Χμμμμμμμμ

                      υγ. Ο ελληνικος καφες τα σπαει, μακραν ο καλυτερος!

                      Comment


                        #41
                        Ξενοδοχεία: τί είδα, τί δεν μου άρεσε, τί να αποφύγετε

                        Ετοιμαστείτε για κείμενα - υπέρδιπλα σεντόνια

                        Όπως σας είχα πει λοιπόν βρήκα δουλειά σε ξενοδοχείο ως καμαριέρα, ή για να το λέμε πιο σικάτα "housekeeping". Και ήμουν πραγματικά ενθουσιασμένη με τη σκέψη ότι μπήκα σε κάποιο δρόμο. Δυστυχώς για μένα ο ενθουσιασμός έγινε απορία, απογοήτευση και μεγάλος θυμός στην πορεία. Όπως πάντα θέλω να υπογραμμίσω σε σχέση με τα όσα γράφω εδώ, ότι παραδέχομαι ότι σε πολλά μπορεί να φταίει και το αγύριστο κεφάλι μου και ότι αν κάποια εμπειρία ήταν αρνητική για μένα δεν σημαίνει ότι θα ισχύσει το ίδιο για κάποιον άλλον.

                        Λοιπόν, θα σας γράψω αναλυτικά το πώς πήγε μία εβδομάδα εργασίας (ύστερα από δύο μέρες εκπαίδευσης) στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο (που δεν θα ονοματίσω), ώστε κάποιος που ψάχνει δουλειά σε αυτό τον τομέα να πάρει μια ιδέα. Σε γενικές γραμμές η μέρα κυλάει ως εξής: συγκεντρώνεται το προσωπικό καθαρισμού σε ένα μέρος (στην καφετέρια στην προκειμένη περίπτωση), και περιμένουν να έρθει μία από τις μάνατζερς με τις λίστες τις ημέρας. Κάθε κοπέλλα βρίσκει μία σελίδα με τα δωμάτια που της αντιστοιχούν και το τί χρειάζεται να κάνει: γενικό καθάρισμα, μερικό κοκ. βέβαια λαμβάνουμε υπ' όψη ότι είναι μια γενική ιδέα στην αρχή της ημέρας αφού μπορεί ανά πάσα στιγμή να προστεθούν ή να αφαιρεθούν tasks. Μετά γίνεται ένας αγώνας δρόμου για να προλάβει η κάθε μια να πάρει όσο πιο γρήγορα γίνεται το σετ με τα καθαριστικά της. Αφού τα πάρει τρέχουν όλες σαν δαιμονισμένες στην κλιναποθήκη του ορόφου για να πάρουν το καρότσι τους στο οποίο θα φορτώσουν πετσέτες και σεντόνια, φροντίζοντας να αρπάξουν ότι υπάρχει στην αποθήκη. Αυτό ειδικά το σημείο είναι τόσο κακά οργανωμένο που δεν το καταλαβαίνω, γιατί αντί να έχεις ότι χρειάζεσαι στο καρότσι σου ή να υπάρχει ένα κεντρικό σημείο να τα προμηθεύεσαι, χάνεις χρόνο κλέβοντας σεντόνια και πετσέτες από καρότσια διάσπαρτα στον παρόντα όροφο αλλά και σε άλλους αν χρειαστεί. Και κάτι άλλο κουφό που δεν έχω ξαναδεί σε ξενοδοχείο, μάλλον θα είναι πατέντα πολλών αστέρων. Μπαίνουν οι καμαριέρες και καθαρίζουν το δωμάτιο αν το θέλεις. Στο τέλος της βάρδιας γύρω στις 4 η υπεύθυνη ορόφου χτυπάει στα δωμάτια ένα-ένα και ξαναρωτάει τους ενοίκους αν θέλουν καθάρισμα. Προσωπικά λυπόμουν τους ενοίκους γι'αυτό το πεντάστερο πρήξιμο.

                        Λοιπόν, η πρώτη μέρα κύλησε όπως πάνω-κάτω το φανταζόμουν, με λίγο ψάρωμα, λίγο τρέξιμο, και με προσαρμογή. Όλα πήγαν σχετικά καλά, αν και το πρώτο καμπανάκι για μένα ήταν ότι όλοι μα όλοι έβριζαν το agency που με έστειλε, κι ο καθένας είχε διαφορετικούς λόγους. Κάποιοι έλεγαν ότι δεν φροντίζει το agency να εξηγεί από πριν στους υποψήφιους το πώς γίνεται η πληρωμή, κι έτσι τους φεύγει κόσμος συνέχεια από την πρώτη μέρα. Κατανοητό αυτό γιατί αλλιώς είναι να σου λένε πήγαινε και θα πληρώνεσαι το βασικό μισθό στο τέλος του μήνα με 37,5 ώρες εργασίας την εβδομάδα, κι αλλιώς να σου λένε στο ξενοδοχείο μείνε αλλά θα πληρώνεσαι ποσοστό του βασικού μισθού ανάλογα με την απόδοσή σου κι αν θέλεις να τον φτάνεις το βασικό μισθό θα χρειάζεται να δουλεύεις παραπάνω. Από πλευρά υγείας το κρύωμά μου ακόμα εκεί.

                        Η δεύτερη μέρα για μένα ήταν ημέρα παρατηρητικότητας. Εφ' όσον είχα πάρει μια ιδέα των καθηκόντων μου είχα τα αυτιά και τα μάτια μου ανοιχτά για να καταλάβω σε τί περιβάλλον δουλεύω. Το πρώτο άσχημο ήταν ότι είδα ότι δεν θα δούλευα σε σταθερό τομέα κάθε μέρα αλλά θα μάθαινα στην τύχη κάθε μέρα σε ποιό όροφο. Γιατί είναι αυτό άσχημο; Γιατί απ' ότι είδα ο κάθε όροφος έχει τη δική του υπεύθυνη, και δεν υπάρχει ένας κοινός τρόπος εργασίας σε όλους τους ορόφους. Και γιατί είναι κακό αυτό; Γιατί εκεί που χθες μου έλεγαν φερ' ειπείν, θα φτιάχνεις με τον Χ τρόπο το δωμάτιο, σήμερα ερχόταν η υπεύθυνη και μου έλεγε με φωνές "όχι δεν θέλω να φτιάχνεις με Χ τρόπο το δωμάτιο αλλά με Ψ τρόπο, ξέστρωσε το κρεβάτι και φτιάχτο από την αρχή". Τέλος πάντων κι αυτό πες δεν είναι τόσο τραγικό στο τέλος κάποιος θα μάθει τα χούγια της κάθε υπεύθυνης. Αυτό όμως που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν που ξανά άρχισαν να βρίζουν το agency που με έστειλε, επειδή στέλνει λέει τα κορίτσια απ' ευθείας για δουλειά χωρίς εκπαίδευση και τα κάνουν όλα χάλια. Γιατί είναι τόσο τραγικό να ακούω τον καημό της κάθε υπεύθυνης θα με ρωτήσετε; Διότι για κάθε ξέσπασμα που έπρεπε να ακούω έχανα ένα εικοσάλεπτο τη φορά που θα μπορούσα να αφιερώνω στην εργασία μου. Στο τέλος της ημέρα ήμουν τρία δωμάτια πίσω στη λίστα μόνο και μόνο γιατί έχασα χρόνο με την υπεύθυνη να μου γκρινιάζει. Στο τέλος της ημέρας αυτό σημαίνει ότι πληρώθηκα τρία δωμάτια ΛΙΓΟΤΕΡΟ, παρόλο που τα καθάρισα, κι ο λόγος που δεν τα πληρώθηκα ήταν επειδή δεν τα καθάρισα μέσα στο ωράριο αλλά χρειάστηκε να κάτσω μετά το σχόλασμα στις 4. Δηλαδή για να το πώ απλά: κάθησα δύο ώρες παραπάνω επειδή η υπεύθυνη είχε όρεξη για γκρίνιες και την άκουγα, δούλεψα αλλά πληρώθηκα λιγότερο. Το κρύωμα κάπως καλύτερα, και σαν μπόνους κέρδισα ένα ωραιότατο διάστρεμα ένας Θεός ξέρει πώς.

                        Η τρίτη μέρα ήταν καλύτερη διότι η υπεύθυνη της ημέρας ήταν ένας εξαιρετικά πράος άνθρωπος. Σημειώστε το αυτό γιατί θα την ξανα-αναφέρω παρακάτω. Είχα περισσότερα δωμάτια, τα καθάρισα όλα, καθυστέρησα μόνο είκοσι λεπτά, κανένας δεν μου φώναξε, ειλικρινά αυτή η γυναίκα ήταν τόσο ήρεμη που απόρησα πώς τα καταφέρνει αφού γυρνούσε σαν σβούρα γύρω-γύρω. Τα άσχημα της ημέρας; Ξανά άκουσα να βρίζουν το agency. Αυτή τη φορά τα σχόλια ήταν από όλο το ανατολικό μπλοκ που έρχονται από ξεχωριστό agency και ω ναι! οι κλίκες ζουν και βασιλεύουν κυρίες και κύριοι. Προφανώς υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός ανάλογα με το από πού κατάγεσαι. Λοιπόν χωρίς να έχω ίχνος ρατσισμού, κανένας δεν μπορεί να με πει ρατσίστρια, έχω να πώ ότι Βούλγαροι, Ρουμάνοι και Πολωνοί μισούν τους Έλληνες. Δεν ξέρω αν μας βλέπουν με μισό μάτι επειδή φοβούνται ότι δεν υπάρχουν αρκετές δουλειές, δεν ξέρω αν μπαίνουν τα Βαλκανικά θέματα στη μέση, και δεν με νοιάζει ποιός θα διαφωνίσει, λυπάμαι, προσωπικά μου είναι αδιάφοροι αλλά αυτοί μας μισούν και μάλιστα πολύ. Είναι απίστευτη η ξινύλα που βγάζουν όταν ακούν ότι είσαι από την Ελλάδα. Σαφώς και δεν μιλάω για όλους, εντάξει; Το πόδι χειρότερα, με επιδέσμους και εντριβές αλλά τί να πώ όταν δούλευα αγνοούσα κάθε ίχνος πόνου.

                        Η τέταρτη μέρα ήταν κόλαση. Τελεία. Η υπεύθυνη της ημέρας ήταν κάποια που μισεί τη ζωή της. Την απορία μου τί στο διάολο είναι το πρόβλημα της μου την έλυσε μία κοπελίτσα από την Πολωνία που ήρθε την ίδια μέρα με μένα, και που χωρίς να της πώ τίποτα γύρισε και μου είπε με τα σπαστά αγγλικά της: "είναι σκύλα αυτή γιατί είναι από τη χώρα μου δυστυχώς οι περισσότερες Πολωνές είναι σκύλες". Δικά της τα λόγια. Τέλος πάντων την τέταρτη μέρα πήρα μια εικόνα του πώς πρέπει να είναι να είσαι στο στρατό, καινούργιος και να σε βάζουν να κάνεις αγγαρίες γιατί έτσι. Με πέθανε! Κι από πάνω με έβαλε να κάνω εργασία άλλης κοπέλας γιατί έτσι! Θα την αναφέρω πιο κάτω και θα καταλάβετε ότι δεν είμαι υπερβολική. Όταν σχόλασα η ώρα ειχε πάει 7.30 !!!!! Είναι και κάποιοι μαλάκες πελάτες όμως... Χτυπάω την πόρτα, βγαίνει μια Ρωσίδα. Την ρωτάω "χρειάζεσαι τίποτα, θέλεις να καθαρίσω το δωμάτιο;" 'Οχι μου λέει. Την ξαναρωτάω "είσαι σίγουρη, πετσέτες χρειάζεσαι;" Όχι μου λέει. Στις 4 πάει η υπεύθυνη η Πολωνή της χτυπάει την πόρτα, "χρειάζεσαι κάτι;", ε λοιπόν η Ρωσίδα ήθελε 2 φρέσκιες πετσέτες. Μόνο που στις 4 το απόγευμα φρέσκια καθαρή πετσέτα δεν υπάρχε ούτε για δείγμα, και μου πήρε 40, ΣΑΡΑΝΤΑ λεπτά! να ψάχνω σε 3 ΤΡΕΙΣ ορόφους για 2 ΔΥΟ φρέσκες πετσέτες, που γαμώ τα λουξ πεντάστερα κωλοξενοδοχεία τους δηλαδή που δεν είναι σε θέση να διαθέτουν καθαρές πετσέτες μετά τις 4. Το δωμάτιο αυτό η Πολωνή το έβγαλε από τη λίστα μου και στο τέλος δεν το πληρώθηκα. Τέλος πάντων ώρα για σχόλασμα. Τη θυμάστε την καλή ήρεμη κυριούλα που ήταν υπεύθυνη ορόφου τη χθεσινή μέρα; την πέτυχα στις τουαλέτες να κλαίει με λυγμούς και να μου λέει ότι δεν αντέχει άλλο το πόσο κακά οργανωμένο είναι αυτό το ξενοδοχείο και ότι είναι άνθρωπος και δεν μπορεί να ζει άλλο έτσι κάθε μέρα. Μ' αυτά και μ' αυτά κι όσπου να φτάσω στο χόστελ η ώρα είχε πάει 9.30 κι εγώ είχα φύγει στις 6.30. Ξαφνικά συνειδητοποίησα ότι όλη τη βδομάδα δεν είχα προλάβει να κοιτάξω για σπίτια και τις αγγελίες για άλλες δουλειές. Βασικά δεν είχα προλάβει να κάνω τίποτα.

                        Πέμπτη μέρα παραιτούμαι. Το πόδι; με κουτσό περπατούσα. Το κρύωμα; καλύτερα ευτυχώς. Το σώμα μου γεμάτο μικρομελανιές σαν να ήμουν στο "Fight Club". Αλλά το χειρότερο ήταν η ψυχολογία μου στην σκέψη ότι θα ξαναδώ αυτές τις αντιπαθέστατες ανατολικές καρακάξες. Θέλετε να με πείτε ρατσίστρια; Ε δε με νοιάζει πείτε με. Είναι βλαμμένες τελείωσε. Την προηγούμενη μέρα έβαλα χαρτί και μολύβι να υπολογίσω πόσο θα έβγαινε η εργασία της εβδομάδας και ήταν ούτε το μισό του βασικού. Και γι' αυτό υπάρχει πρόβλημα όταν πληρώνεσαι με βάση την απόδοση και οι στόχοι είναι υπερβολικοί. Κερδοφόρο για τους εργοδότες αλλά όχι για τον εργαζόμενο. Επίσης η πληρωμή μου δεν είχε περαστεί. Άρα: καταπονημένο σώμα, εργασία πάνω του συμφωνημένου με αμοιβή χαμηλότερη και εργασιακό περιβάλλον αρρωστημένο. Απλά δεν άξιζε τον κόπο να συνεχίσω. Όταν πέρασα αργότερα από το ξενοδοχείο να τους πω κι από κοντά ότι δεν θα ξαναπατήσω η υπεύθυνη έλειπε Σάββατο γαρ.

                        Τη Δευτέρα ξαναπήγα. Της εξήγησα τί συνέβη, της είπα συγκεκριμένα ότι η Πολωνή είναι μαλακισμένη (πιο ευγενικά το είπα). Η απάντηση: έχουν φύγει πολλές κοπέλλες ως τώρα εξ' αιτείας της Πολωνής κι αν φύγει ακόμα μία θα απολυθεί γιατί όχι μόνο είναι κακή στη δουλειά της αλλά είναι με κατεβασμένα μούτρα συνέχεια. Έτσι για να μην νομίζετε ότι τα βγάζω από το μυαλό μου. Επίσης η υπεύθυνη μου λέει "θέλεις να σε στείλω σε άλλο ξενοδοχείο 4άστερο αύριο; έχεις δίκιο για το ξενοδοχείο εδώ είναι μπουρδέλο αλλά αυτό στο οποίο σε στέλνω είναι πολύ καλό και οργανωμένο". Θέλω της λέω, γιατί όχι; οκ, λοιπόν, τηλεφωνεί επιτόπου στη συνάδελφό της από το ίδιο agency πάντα, και παίρνω νέο ραντεβού για νέο ξενοδοχέιο για την επόμενη μέρα στις 8.

                        Την επόμενη πάω στο ξενοδοχείο στις 8 παρά είκοσι. Λέω στη ρεσεψιόν "είμαι η μιςς εσπρέσσο, με στέλνει η κυρία Χ συστημένη για να συναντήσω την κυρία Ψ από το agency για δουλειά καμαριέρας". Η απάντηση της ρεσεψιόν επική: "Δεν ξέρουμε ποιό είναι αυτό το agency, ποιά είναι η κυρία Χ, ούτε η κυρία Ψ, αλλά θα σε οδηγήσουμε στο γραφείο καθαρισμού μήπως και βγάλεις κάποια άκρη από μόνη σου". Στο γραφείο λοιπόν η ίδια αντίδραση: "δεν σε έχουμε στα σημερινά ραντεβού και δεν ξέρουμε ποιά είσαι. Ούτε την κυρία Χ γνωρίζουμε. Η κυρία Ψ από το agency συνεργάζεται μαζί μας αλλά συνήθως έρχεται μετά τις 9.30". Επίσης να πώ ότι είχα πάλι από όλους την αντίδραση "είσαι Ελληνίδα; είσαι η πρώτη Ελληνίδα που βλέπουμε εδώ" η οποία έχει αρχίζει να με κουράζει. Και για κορώνα, η συμπαθέστατη Ουκρανή μάνατζερ άρχισε να βρίζει την κυρία Ψ που ξέχασε να τηλεφωνήσει για μένα, το agency που της δημιουργεί προβλήματα, το ξενοδοχείο που είναι μπουρδέλο κι από το οποίο μόλις είχε παραιτηθεί κι αυτές ήταν οι τελευταίες μέρες εργασίας της.

                        Πείτε μου κάτι έχω τον μαλακομαγνήτη μήπως;

                        Έρχεται στο άσχετο ένας και μου λέει "έλα για την εκπαίδευση". Μα χρυσέ μου του λέω δεν ήρθα για εκπαίδευση, μου κάνει "Α!" και φεύγει. Έρχεται ένας άλλος μου λέει "έλα να σου δείιξω που είναι οι στολές να πας να καθαρίσεις". Μα του λέω δεν πρέπει πρώτα μα μιλήσω με την κυρία Ψ να συνεννοηθούμε πρώτα ποιά είμαι; Κάνει κι αυτός ένα "Α ΟΚ!" και φεύγει. Με δυο λόγια θα μπορούσα να είχα πάει εκεί και να καθαρίζω χωρίς να έχει ιδέα κανένας ποιά είμαι. Κι η κυρία Ψ άφαντη με σκοπό να έρθει κάποια στιγμή κάπου μετά τις 9.30.

                        Ε κάπου εκεί ήταν που λέω ας το παίξω Ελληνίδα για μια φορά, είπα άντε και στο διάολο και δεν ξαναμπλέκω με agencies να πάει να γαμηθεί κι η κυρία Ψ κι έφυγα. Πήγα και ήπια ένα καφεδάκι που ήταν ότι χρειαζόμουν εκείνη την ώρα. Τα λεφτά μου περάστηκαν ύστερα από 10 μέρες κι ήταν τόσο λίγα που παραλίγο να είχα και χασούρα. Σας είπα ότι από λάθος οδηγίες του agency αγόρασα ρούχα σε συγκεκριμένο χρώμα και στυλ; Δυστυχώς ρούχα που δεν θα μου φανούν χρήσιμα γιατί δεν θα τα διάλεγα κανονικά. Τελικά δεν χρειαζόταν να αγοράσω τίποτα γιατί το ξενοδοχείο έδινε στολή.

                        Τα λόγια του Κυπρίου που με έστειλε στο ξενοδοχείο: "Είναι πολύ σκληρή δουλειά αλλά τουλάχιστον σταθερή. Θα παίρνεις το βασικό μισθό στο τέλος του μήνα με 37,5 ώρες εργασίας την εβδομάδα.Οι περισσότεροι φεύγουν γιατί είναι σκληρή η εργασία". Ε όχι αγαπητέ μου, κάνεις λάθος πολλάν, εν είναι τούτος ο λόγος αν θέλεις να μάθκεις. Ο λόγος είναι ότι αν είναι να κάτσω να δουλεύω σαν είλωτας ας γυρίσω πίσω καλύτερα. Κυπραίοι...

                        Επόμενη στάση το φαγάδικο κι ο μαλάκας Έλληνας που ζει και θριαμβεύει στο Λονδίνο

                        Comment


                          #42
                          Αυτη η κατασταση επικρατει και στα ομορφα ελληνικα νησακια μας. Ειναι απλα κωλο-δουλειες και δυστηχως δεν θελει μαλακομαγνητη ή κατι αλλο. Ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα βιωσεις κατι τετοιες ηρωικες καταστασεις.
                          Ελπιζω τουλαχιστον ο καφες να ηταν φραπες για να δικαιωθει και ενα μελος εδω!

                          Ξεκουρασε το ποδι σου και συνεχιζεις ψαχνωντας με την πρωτη ευκαιρεια.

                          Κατι τελευταιο. Το HR πρεπει να ειναι καθ'ολα εκπαιδευμενο προσωπικο. Αυτο που ειδα Ελλαδα και Αγγλια ειναι οτι παρα μα παρα πολλα agencies ειχαν ασχετους ή κακοεκπαιδευμενους ή χωρις σπουδες recruiters. Kαι καπου εκει ξεκιναει το μπαχαλο και βασανιζεται ο κοσμος!

                          Καλη σου μερα.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by chococaramel View Post
                            Ελπιζω τουλαχιστον ο καφες να ηταν φραπες για να δικαιωθει και ενα μελος εδω!
                            Η μέρα απαιτούσε Ελληνικό καφέ. Ο πρώτος που ήπια από τον Ιούλιο!

                            Comment


                              #44
                              Θέλουμε τη συνέχεια, άμεσα...ΤΩΡΑ!!!

                              Απαγορεύεται να κοιμηθείς απόψε αν δεν την ποστάρεις

                              Comment


                                #45
                                Η συνέχεια έρχεται μόλις φάω. Σήμερα αυτοκτόνησε η wi-fi κάρτα μου κι έχασα χρόνο ψάχνοντας καινούργια!

                                Comment

                                Working...
                                X