Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η Miss Espresso μετανάστρια (στην Αγγλία)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    @miss espresso αλλά και οποιονδηποτε άλλο θέλει να πει την αποψη του:

    το ποδηλατο βολεύει/συμφέρει στο Λονδινο?

    Comment


      #92
      Πρώτα, να δηλώσω κι εγώ θαυμαστής της Miss Espresso. Τα @@ της είναι μεγάλα σαν καρπούζια (συγχωρήστε μου τα "γαλλικά").

      Να πω κι εγώ δυο πράγματα για το Λονδίνο μήπως και βοηθήσουν κανέναν επίδοξο μετανάστη. Στο Λονδίνο ήμουν 2003-08 δούλευα και σπούδαζα παράλληλα. Από τότε πηγαίνω 1-2 φορές το χρόνο και μιλάω και με διάφορους Άγγλους, Γάλλους, Πορτογάλους φίλους που έχουν μείνει οπότε όπου μπορώ θα σας κάνω και το update.
      Όταν ήμουν ζούσα στο (φοιτητικό) όριο της φτώχειας. Την περνούσα δηλαδή με 850 λίρες/μήνα. Το δωμάτιο που έμενα έκανε 265 λίρες/μήνα. Αυτό το ενοίκιο δεν υπάρχει πια οπότε υπολογίστε +100 λίρες. Επίσης δεν πλήρωνα council tax οπότε υπολογίστε άλλες 50-70 λίρες επιπλέον. Τα υπόλοιπα έξοδα δεν έχουν μεταβληθεί ουσιαστικά.
      Η επιλογή του youth hostel για "μόνιμη" κατοικία μου φαίνεται δύσκολη. Υπάρχουν περιοχές στο βόρειο-ανατολικό και στο νότιο Λονδίνο όπου τα ενοίκια είναι αντιμετωπίσιμα (γύρω στις 350 λίρες/μήνα το ατομικό δωμάτιο). Αν είστε δύο ή αν δεν σε πειράζει να μοιραστείς το δωμάτιο με άλλον το ενοίκιο θα πέσει ακόμα πιο χαμηλά (γύρω στις 250 λίρες το άτομο). Φυσικά αυτές οι περιοχές έχουν μειονέκτηματα, όπως μεγαλύτερη εγκληματικότητα (στο Λονδίνο έτσι κι αλλιώς δεν την αποφεύγεις όπου και να μένεις), ίσως να μην υπάρχει σταθμός μετρό κοντά, κ.α. Όμως σε σχέση με το youth hostel έχεις το πλεονέκτημα του ότι μένεις σε ένα σπίτι, με ότι αυτό συνεπάγεται (κουζίνα, μπάνιο, κτλ).

      Δουλειές. Οι περισσότερες θέσεις εργασίας διακινούνται μέσω του λεγόμενου "word of mouth". Φυσικά και θα στείλετε τα βιογραφικά σας και θα κάνετε τις αιτήσεις σας, αλλά επίσης σημαντικό είναι να προσπαθήσετε να δικτυωθείτε. Όσο περισσότεροι ξέρουν ότι ψάχνετε δουλειά τόσο πιο εύκολα θα τη βρείτε. Τις 2 από τις 3 δουλειές που έκανα στο Λονδίνο τις βρήκα μέσω γνωστών, κι εγώ φεύγοντας πρότεινα γνωστούς μου, τους οποίους και προσέλαβαν.

      Συνεχίζεται...

      Comment


        #93
        Τα πράγματα στο Λονδίνο, και στην Αγγλία γενικά, έχουν ζορίσει σε σχέση με 5 χρόνια πριν. ΟΜΩΣ δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την κατάσταση στην Ελλάδα. Μπορεί να χρησιμοποιούμε τις ίδιες λέξεις και φράσεις, όπως "αύξηση της ανεργίας", "εργασιακή ανασφάλεια", κτλ αλλά εννοούμε πολύ διαφορετικά πράγματα. Στην Αγγλία υπάρχουν ακόμα προοπτικές, στην Ελλάδα όχι. Οπότε όποιος σκέφτεται να κάνει το βήμα, να το κάνει.

        Προϋποθέσεις
        Πολύ πολύ καλά αγγλικά. Ακόμα και τα παλιά, τα καλά τα χρόνια ακούγανε διάφοροι ότι στο Λονδίνο έχει δουλειές. Ερχόντουσαν λοιπόν με το πτυχίο από το Πα.Πει. ή την Ασοεε στο χέρι και νόμιζαν ότι θα τους αρπάξουν στο αεροδρόμιο και θα τους κάνουν μεγαλοστελεχάρες στο city. Αμ δε... Το Pa.Pei και το Asoee δεν λένε τίποτα στον Άγγλο εργοδότη. Πήγαιναν σε καμιά συνέντευξη, μιλάγαν τα greenglish τους και έξι μήνες μετά γύρναγαν άπραγοι στη μαμά πατρίδα. Φανταστείτε λοιπόν τώρα που τα πράγματα επαγγελματικά είναι πιο δύσκολα τι γίνεται.
        Το επίπεδο της γλώσσας παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όπως και η δυνατότητά σας να "μεταφράσετε" τις σπουδές και την επαγγελματική σας εμπειρία για τον εκάστοτε επίδοξο εργοδότη.

        Survival jobs υπάρχουν. Ξέρω πραγματικά δεκάδες Ιταλούς και Ισπανούς που έφτασαν Λονδίνο με μέτρια (στην καλύτερη) αγγλικά και μέσα σε μερικές εβδομάδες, το πολύ 2-3 μήνες βρήκαν κάτι στα nero, starbucks, macdonald's ή στην τοπική παμπ. Οι συνθήκες δεν είναι καλές σε αυτές τις δουλειές, πάλι όμως είναι πολύ πιο αξιοπρεπείς από τις αντίστοιχες στην Ελλάδα. Ακόμα και για μια τέτοια δουλειά όμως θα χρειαστεί να περάσει ένα μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να βρεθεί, οπότε κάποια χρήματα για την αρχή είναι απαραίτητα.

        Το ποδήλατο παίζει αρκετά στο Λονδίνο. Δεν είναι ιδαίτερα εύκολο. Πρέπει να συνηθίσεις την κίνηση στην άλλη μεριά του δρόμου, να εφοδιαστείς με τα κατάλληλα ρούχα λόγω καιρού και να μάθεις να κινείσαι λίγο στο χάος του Λονδίνου αλλά αν τα κατακτήσεις αυτά το ποδηλατάκι είναι μια χαρά. Τα κλεβουν πολύ, οπότε πάρτε κάτι φτηνό.

        Αυτά τα λίγα από μένα, έτσι πολύ πρόχειρα. Αν κάποιος έχει ερωτήσεις και μπορώ να βοηθήσω, θα το κάνω με χαρά.

        Comment


          #94
          Θα ξεκινήσω από το ποδήλατο. Όπως στα περισσότερα πράγματα τελικά υπάρχει μεγάλη απόσταση από το τί ονομάζουμε εμείς εύκολο ή δύσκολο. Για έναν Έλληνα που έχει συνηθίσει ιδίως το χάος της Αθήνας, θα του φανεί παράδεισος η ποδηλασία στο Λονδίνο, είτε για χόμπυ είτε για να πηγαίνει στη δουλειά του. Αυτά που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα και σε μας: καλοί δρόμοι, σωστή σηματοδότηση, τήρηση του ΚΟΚ, πολλοί ποδηλατόδρομοι. Επίσης αντίθετα με την Ελλάδα δεν θεωρείται ντροπή αλλά μάλλον αυτονόητο το να φοράει ο ποδηλάτης το κράνος του, το φωσφορίζον μπουφάν και γενικότερα να είναι σωστά εξοπλισμένος. Τώρα, το καλοκαίρι είχα τη τύχη να μείνω ένα μήνα στο Cambridge που θεωρείται η προτεύουσα του ποδηλάτου στην Αγγλία. Ε καμία σύγκριση, απλά εκεί το ποδήλο είναι τρόπος ζωής και όλα είναι σχεδιασμένα γύρω από αυτό. Επομένως: πολλοί Λονδρέζοι γκρινιάζουν για τις υποδομές ποδηλασίας στο Λονδίνο (συγκρίνοντας το με άλλες πόλεις και την Ολλανδία φαντάζομαι). Tsiakantaris εσύ θα μείνεις ενθουσιασμένος, πίστεψέ με.

          Επίσης υπάρχει μία κυβερνητική πρωτοβουλία, το "Cycle to work scheme", και δίνει κίνητρα και επιχορηγήσεις σε εταιρίες και υπαλλήλους ώστε να χρησιμοποιούν το ποδήλατο αντί για το αυτοκίνητο ή τη συγκοινωνία.



          Tax free bikes for work through the Government's Green Transport Initiative - Cyclescheme, provider of Cycle to Work schemes for UK employers - Cyclescheme

          Και ακόμα, ο δήμος έχει οργανώσει το Barclays Cycle Hire

          Barclays Cycle Hire | Cycling | Transport for London

          Πρόκειται για ένα τεράστιο δίκτυο με παρκαρισμένα ποδήλατα σε μεγάλο μέρος της πόλης, τα οποία νοικιάζεις για όσο τα χρειάζεσαι. Τα παίρνεις από το σημείο Χ και μπορείς να τα αφήσεις σε οποιοδήποτε άλλο σημείο Ψ, Ζ, και μάλιστα η πρώτη μισή ώρα είναι δωρεάν.

          Ο alexandros89 έχει δίκιο σε όσα έγραψε, το μόνο στο οποίο θα τον διορθώσω είναι ότι σαν καρπούζι είναι αυτή τη στιγμή ο αστράγαλός μου επειδή πάω φιρί-φιρί να σπάσω το πόδι μου τον τελευταίο μήνα

          Το μόνο στο οποίο ίσως να διαφωνήσω είναι το θέμα του χόστελ, που είναι φθηνότερη επιλογή από ένα δωμάτιο, κι έχει το επιπλέον προσόν ότι δεν μπλέκεις με συμβόλαια. Από την άλλη όμως δεν σου δίνει πιστοποίηση διεύθυνσης. Εν πάση περιπτώσει, και τα δύο είναι προσωρινά μέτρα μέχρι να τακτοποιηθεί κάποιος, άρα ότι ταιριάζει περισσότερο στον καθένα και την κατάλληλη στιγμή.

          Comment


            #95
            Στο hostel αποτι διάβασα έχεις τη βαλίτσα σου σε ένα δωματιάκι;Δεν υπάρχει ο φόβος απλά κάποιος να την πάρει φεύγοντας...;

            Comment


              #96
              Στα χόστελ για κάθε κρεβάτι αντιστοιχεί ένα ερμάριο, είτε κάτω από το κρεβάτι, είτε καπου δίπλα, τα οποία κλειδώνεις με λουκέτο. Κι αν θέλεις έξτρα ασφάλεια υπάρχουν ερμάρια με λουκέτα στη ρεσεψιόν. Η βαλίτσα μου μένει κλειστή και κλειδωμένη όταν λείπω, αλλά ειλικρινά, ποιός θα μπει στον κόμπο να κλέψει ρούχα; Πράγματα όπως καθαριστικά προσώπου, φορτιστή κινητού δεν μπαίνω καν στον κόπο να τα κλειδώσω. Γενικά αν κάποιος θα κλέψει θα είναι κάτι αξίας που θα μείνει μόνο του, απλά δεν αφήνω τον υπολογιστή μου χύμα αν δεν έχει ΠΟΛΥ κόσμο που να με γνωρίζει δίπλα. Αν και στη δική μου περίπτωση ο υπολογιστής μου είναι σαράβαλο και πολύ αμφιβάλλω αν κάποιος θα ήθελε να τον πάρει

              Comment


                #97
                Originally posted by miss espresso View Post
                Θα ξεκινήσω από το ποδήλατο. Όπως στα περισσότερα πράγματα τελικά υπάρχει μεγάλη απόσταση από το τί ονομάζουμε εμείς εύκολο ή δύσκολο. Για έναν Έλληνα που έχει συνηθίσει ιδίως το χάος της Αθήνας, θα του φανεί παράδεισος η ποδηλασία στο Λονδίνο, είτε για χόμπυ είτε για να πηγαίνει στη δουλειά του. Αυτά που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα και σε μας: καλοί δρόμοι, σωστή σηματοδότηση, τήρηση του ΚΟΚ, πολλοί ποδηλατόδρομοι. Επίσης αντίθετα με την Ελλάδα δεν θεωρείται ντροπή αλλά μάλλον αυτονόητο το να φοράει ο ποδηλάτης το κράνος του, το φωσφορίζον μπουφάν και γενικότερα να είναι σωστά εξοπλισμένος. Τώρα, το καλοκαίρι είχα τη τύχη να μείνω ένα μήνα στο Cambridge που θεωρείται η προτεύουσα του ποδηλάτου στην Αγγλία. Ε καμία σύγκριση, απλά εκεί το ποδήλο είναι τρόπος ζωής και όλα είναι σχεδιασμένα γύρω από αυτό. Επομένως: πολλοί Λονδρέζοι γκρινιάζουν για τις υποδομές ποδηλασίας στο Λονδίνο (συγκρίνοντας το με άλλες πόλεις και την Ολλανδία φαντάζομαι). Tsiakantaris εσύ θα μείνεις ενθουσιασμένος, πίστεψέ με.

                Επίσης υπάρχει μία κυβερνητική πρωτοβουλία, το "Cycle to work scheme", και δίνει κίνητρα και επιχορηγήσεις σε εταιρίες και υπαλλήλους ώστε να χρησιμοποιούν το ποδήλατο αντί για το αυτοκίνητο ή τη συγκοινωνία.



                Tax free bikes for work through the Government's Green Transport Initiative - Cyclescheme, provider of Cycle to Work schemes for UK employers - Cyclescheme

                Και ακόμα, ο δήμος έχει οργανώσει το Barclays Cycle Hire

                Barclays Cycle Hire | Cycling | Transport for London

                Πρόκειται για ένα τεράστιο δίκτυο με παρκαρισμένα ποδήλατα σε μεγάλο μέρος της πόλης, τα οποία νοικιάζεις για όσο τα χρειάζεσαι. Τα παίρνεις από το σημείο Χ και μπορείς να τα αφήσεις σε οποιοδήποτε άλλο σημείο Ψ, Ζ, και μάλιστα η πρώτη μισή ώρα είναι δωρεάν.
                Ευχαριστω πολύ, miss espresso, για τις κατατοπιστικότατες πληροφορίες σου!
                Με κάποιους άλλους κατοίκους Λονδίνου που το συζήταγα μου είπαν να αποφύγω το ποδήλατο πάσει θυσία! :O
                Σκοτώνονται λέει πολλοί... Εγω προσωπικά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό :(
                Μήπως φταίει η απειρία των ποδηλατών?
                Μήπως φταίει ότι δεν ξέρουν τι θα πει αμυντική οδήγηση? Ίσως οι ρυθμοί της ζωής στην μητρόπολη του Λονδίνου επιβάλλουν να τρέχεις συνέχεια ώστε να εξοικονομήσεις μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο θέτοντας σε κίνδυνο την ίδια σου την ζωή?! Τι να πω... Θέμα προτεραιοτήτων είναι βέβαια όλα!

                Στην Ελλάδα οδηγώ αυτοκίνητο, μηχανή και ποδήλατο για πάνω απο μια δεκαετία! Τα πράγματα (στην Ελληνική οδική κόλαση) είναι απλά: συγκεκριμένες διαδρομές για κάθε μεταφορικό μέσο και κατόπιν εκμάθηση της κάθε λακουβίτσας και του κάθε τυφλού σημείου που υπάρχει! Με τη μηχανή μου που χρησιμοποιώ περισσότερο από όλα - λόγω ηλιοφάνειας- έχω μάθει το δρόμο καλύτερα και απο το σαλόνι μου!! Ξέρω που να ανοίξω και που να προσέξω, και όλα αυτά υπό το πνεύμα της αμυντικής οδήγησης: προβλέπουμε τι είναι πιθανό να κάνει ο άλλος πριν να το κάνει!

                Πάντως, κοιτώντας λίγο και κάποια Αγγλικά on-line καταστήματα πώλησης ποδηλάτων, παρατήρησα το εξής (πέρα απο την ακρίβεια): ελάχιστα ποδήλατα εξοπλίζονται με προφυλακτήρες και φώτα εμπρός-πίσω!! Τα περισσότερα μοιάζουν με "αγωνιστικά"... ΠΟΥ πας όμως έτσι, βρε φίλε μου?! Με "γυμνό" ποδήλατο? Που πας? Να φτάσεις πρωτος? Αμ,δε θα φτάσεις φίλε μου... Η σταθερή ταχύτατα και η αμυντική οδήγηση θα σε πάει στα σίγουρα και - κατά μέσο όρο- στον ίδιο χρόνο, ή ελάχιστα λεπτά αργότερα, τα οποία σε καμμία περίπτωση δεν αντισταθμίζουν τον κίνδυνο του να σκοτωθείς.

                Βέβαια, όταν έρθω εκεί ίσως και να αλλάξουν οι απόψεις μου εντελώς... Ίδωμεν...

                Comment


                  #98
                  Πουλάνε "γυμνά" τα ποδήλατα αλλά τα χτίζεις όπως θέλεις εσύ. Κάτι σαν BTO σε υπολογιστές

                  Υπάρχει το γνωστό ζήτημα με τους ποδηλάτες που νομίζουν ότι έχουν προτεραιότητα παντού και παραβιάζουν τον ΚΟΚ. Κάποιοι γενναίοι κάνουν επικίνδυνες σφήνες στα μποτιλιαρίσματα, εκεί θα πάρω το μέρος των οδηγών. Δεν μπορεί να συγκριθεί με την αθλιότητα της Αθήνας. Στην Αθήνα αν σκοτωθεί ποδηλάτης 99,9% θα φταίει ο οδηγός που κατά πάσα πιθανότητα θα παρασύρει και πεζό, κακά τα ψέματα. Στην Αγγλία θεωρω 50-50 να φταίει ΚΑΙ ο ποδηλάτης, κι ίσως και να ευθύνεται περισσότερο.

                  Το θέμα είναι ότι έχεις πολλές επιλογές στους δρόμους που θα χρησιμοποιήσεις, μπορείς να κόψεις δρόμο μέσα από πάρκα, ωστόσο είναι γεγονός ότι πολλοί ποδηλάτες την έχουν δει δρομείς και θέλουν να ανταγωνίζονται τις ταχύτητες των αυτοκινήτων.

                  Ρίξε μια ματιά στα bicycle superhighways για να καταλάβεις!

                  What the 12 cycle superhighways mean for London Cyclists

                  Προσωπικά ξέρω Έλληνες που όταν σπούδαζαν εδώ χρησιμοποιούσαν το ποδήλατο για μετακίνηση καθημερινά και το παράτησαν στην Αθήνα γιατί δεν έβρισκαν άκρη.

                  Comment


                    #99
                    Lloyds

                    Σε συνέχεια του θέματος για τις τράπεζες που το έφαγε η ευπρέπεια, οι καλοί τρόποι, ένας Αρτέμης Μάτσας κι η μαρμάγκα:

                    Επιβεβαιώνω για τη Lloyds, ότι ανοίγεις άμεσα λογαριασμό με διαβατήριο και ταυτότητα ή δίπλωμα οδήγησης. Σε μισή ώρα είχα 1 λογαριασμό ταμιευτηρίου, 1 όψεως, web banking κι η debit έρχεται με το ταχυδρομείο μέσα στη βδομάδα. Τους είπα ότι μένω στο χόστελ της γειτονιάς και δεν υπήρχε πρόβλημα. Δεν έβαλα ούτε πένα στο λογαριασμό. Σε μια φάση ήρθε κι ο διευθυντής στο γραφείο να με καλοσωρίσει στην τράπεζα και να μου σφίξει το χέρι. Όπως στην Ελλάδα!

                    Comment


                      Ρε συ, τι δεν καταλαβαινεις οταν λεμε να μην προσβαλεις τους αλλους? Γιατι το συνεχιζεις παλι? Δεν νοιωθεις?

                      Comment

                      Working...
                      X