Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Maik1988 View Post
    εγώ είχα βάλει στόχο την αγγλία αλλά το Brexit μας κατάστρεψε μετά τα 2 χρόνια θα θέλεις βίζα για πάνω και γερμανία καλά είναι αλλά δεν μπορώ την γλώσσα τους θα κάνω αιώνα να την μάθω και ο καναδάς με την αυστραλία μαρέσουν αλλά δύσκολα περνεις βίζα για εκεί και έχει πολλή ταλεπορία

    Δυστυχώς έτσι είναι φίλε και εγώ είχα μια εναλλακτική την Αγγλία, τώρα βρίσκω υψηλό το ρίσκο. Οι μόνες εναλλακτικές που απομένουν, είναι Καναδάς, Αυστραλία και Αμερική.



    Originally posted by vaso31 View Post
    Ολα αυτά αυτά τα αρνητικά υπάρχουν και στην Ελλάδα με τη διαφορά οτι η λίστα στην Ελλάδα περιλαμβάνει ακόμα περισσότερα ;)
    Τώρα περιλαμβάνει περισσότερα, σε σύγκριση με το παρελθόν, φυσικά είναι πιο καλύτερα η Ελλάδα, παίζει ρόλο και η περιοχή βέβαια και με το τι είδους άτομα συναναστρέφεσαι. Υπάρχουν καλές και κακές περιοχές στην Ελλάδα. Τόσο τρελά άτομα, αποκλεισμένα από την κοινωνία, μοναχικούς που να μην έχουν φίλους, δεν το ξανάχω δει στην Ελλάδα.

    Comment


      Originally posted by nikcrf View Post
      Το βασικότερο αρνητικό είναι η γλώσσα ,άντε και η εύρεση σπιτιού (ανάλογος και σε ποια πόλη είσαι) αυτά μπροστά στα αλλα όπως αλκοολισμός , καιρός , θεσμός οικογενειας είναι λεπτομέρειες . Η γλώσσα θέλει προσπάθεια για να την μάθεις , μετά από κάποιο καιρό θα την μιλάς αλλα απο ένα σημείο και μετα όοοοοοσο και να προσπαθήσεις απλα θα την βελτιώνεις , λάθη πάντα θα κανεις , δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να μιλήσεις όπως μιλάει ο γερμανός.

      Η γλώσσα παλεύεται, είναι δύσκολη, αλλά παλεύεται. Αλλά τα υπόλοιπα που ανέφερα δεν είναι λεπτομέρειες, μπορεί να φαίνονται λεπτομέρειες αλλά δεν είναι. Σκέψου να έχεις Γερμανίδα κοπέλα να κάνετε οικογένεια και χωρίς λόγο επειδή βαρέθηκε να σε αφήσει στα κρύα του λουτρού και να βρει έναν άλλον ή άλλους και εσύ να μείνεις μπουκάλα. Ε όχι.

      Comment


        Τώρα πραγματικά πόσοι από εσάς έχετε πτυχία και δεν βρήκατε απολύτως τίποτα πάνω στο επάγγελμά σας; Σύμφωνα πάντα με αυτό που κάνατε Ελλάδα κιόλας.

        Comment


          Παιδια πουθενά δεν είναι παραδεισένια και ιδανικά.Το ιδανικό δεν υπάρχει πουθενα. Πας καπου αλλου για να βρείς το καλύτερο ή να το πω καλύτερα για να βρείς ενα μελλον.Σε όλες τις χωρες υπάρχουν αρνητικά και αν κάποιος θέλει μπορεί να βρεί μια ατελειωτη λίστα να επικεντρωθεί και να το πάρει σαν αφορμή για να μη φύγει απο την Ελλάδα ποτέ.Είναι φυσικό να μας έλκει η πατρίδα.Εδώ ζήσαμε εδώ έχουμε μάθει.Εδώ είναι το οικείο.Οτιδήποτε άλλο είναι ξένο προς εμάς.Το θέμα είναι τι ζητάς απο τη ζωή σου και που επικεντρώνεσαι.
          Εχουμε την τάση όταν είμαστε έξω να ξεχνάμε τα στραβά της Ελλάδας και να θυμόμαστε μόνα τα θετικά.Δεν έχεις μέλλον εδώ.Είναι τόσο απλό.Με ένα μισθό πείνας, υπέρογκους φόρους, μηδενικές παροχές δεν έχεις μέλλον.Δεν μπορείς να δημιουργήσεις πράγματα.Ο καθένας μας έχει την προσωπική του ιστορία,τις απόψεις του και είναι όλες σεβαστές.Αλλά οι δυσκολίες εδω στην Ελλάδα είναι αντικειμενικές.Αλλιως δεν θα εφευγε τοσος κόσμος.

          Comment


            Ιδανικές καταστάσεις δεν υπάρχουν πουθενά όντως , και αυτό το λέμε ολοι οι μετανάστες που αναγκαστήκαμε να φυγουμε από την Πατρίδα ,στραβά στην Πατρίδα υπάρχουν πολλά όμως δεν λέγαμε τίποτα , η οσοι τα έλεγαν δεν εισακούγονταν ,ας μην όμως εξυψώνουμε τις πατρίδες των αλλων και ρίχνουμε την Πατρίδα μας , είμαστε ολοι υπεύθυνοι για αυτή την κατάσταση , τα προβλήματα των λαών πρέπει να λύνονται στις πατρίδες τους και όχι στις πατρίδες των άλλων , μέλλον στην Ελλάδα υπάρχει αρκεί να προσαρμοστούμε στα τωρινά δεδομένα και να προσπαθήσουμε να το κάνουμε καλύτερο μαθαίνοντας από τα λάθη μας , οσο για το εξωτερικο θα πρεπει να είμαστε προσεκτικοί σε αυτά που λέμε γιατι μπορεί να μην ισχύουν και επειδή διαβάζουν πολλοί μπορεί να παρασυρθούν , δεν είναι παίξε γέλασε η μετανάστευση .Εργαζόμουν κάποιο διάστημα σε κεντρικότατο αεροδρόμιο εδώ , και εκει να βλέπατε πόσοι γύριζαν , αλλιώς τους τα είπαν και αλλιώς τα βρήκαν. Οσο για τους μισθούς σου λένε τι θα παρεις αλλά δεν σου λένε τι θα πληρώσεις, σημαντικότατο. Εν ολίγοις η Γερμανια είναι η χωρα που με φιλοξενεί και βεβαίως τη σέβομαι και τηρώ τους νόμους κατά γράμμα , και οποίος θέλει ας ερθει να προσπαθησει .

            ΥΓ.συνεχίζω να συμφωνώ σε όλα με το φιλο Apisteftos , και εγώ φιλε Apisteftos για Καλιφορνια ψαχνομουν αλλά.......αλλά ......αστα.

            Comment


              Originally posted by vaso31 View Post
              Παιδια πουθενά δεν είναι παραδεισένια και ιδανικά.Το ιδανικό δεν υπάρχει πουθενα. Πας καπου αλλου για να βρείς το καλύτερο ή να το πω καλύτερα για να βρείς ενα μελλον.Σε όλες τις χωρες υπάρχουν αρνητικά και αν κάποιος θέλει μπορεί να βρεί μια ατελειωτη λίστα να επικεντρωθεί και να το πάρει σαν αφορμή για να μη φύγει απο την Ελλάδα ποτέ.Είναι φυσικό να μας έλκει η πατρίδα.Εδώ ζήσαμε εδώ έχουμε μάθει.Εδώ είναι το οικείο.Οτιδήποτε άλλο είναι ξένο προς εμάς.Το θέμα είναι τι ζητάς απο τη ζωή σου και που επικεντρώνεσαι.
              Εχουμε την τάση όταν είμαστε έξω να ξεχνάμε τα στραβά της Ελλάδας και να θυμόμαστε μόνα τα θετικά.Δεν έχεις μέλλον εδώ.Είναι τόσο απλό.Με ένα μισθό πείνας, υπέρογκους φόρους, μηδενικές παροχές δεν έχεις μέλλον.Δεν μπορείς να δημιουργήσεις πράγματα.Ο καθένας μας έχει την προσωπική του ιστορία,τις απόψεις του και είναι όλες σεβαστές.Αλλά οι δυσκολίες εδω στην Ελλάδα είναι αντικειμενικές.Αλλιως δεν θα εφευγε τοσος κόσμος.
              Ο φόρος στην Ελλάδα είναι όσο και στην Γερμανία, μια ματιά να ρίξει κάποιος στα στατιστικά. Απλά στην Ελλάδα υπάρχει υψηλή ανεργία, πολλοί απλήρωτοι. Το καταλαβαίνω 2,5 χρόνια Ελλάδα δεν μπορούσα να βρω δουλειά. Τόση τραγικίλα όμως όπως στην Γερμανία δεν θα δεις. Μπαίνεις να ενοικιάσεις σπίτι στην Γερμανία και δεν έχει ούτε εντοιχισμένη κουζίνα, γιατί όποιος μετακομίζει την παίρνει μαζί του, ακόμη και τις λάμπες, εντοιχισμένα ντουλάπια, μέχρι και πατώματα. Αυτό δεν το βλέπεις πουθενά, μα πουθενά σε όλο τον πλανήτη.

              Comment


                Originally posted by John.S View Post
                ΥΓ.συνεχίζω να συμφωνώ σε όλα με το φιλο Apisteftos , και εγώ φιλε Apisteftos για Καλιφορνια ψαχνομουν αλλά.......αλλά ......αστα.
                Τουλάχιστον με διαβάζεις και αυτό είναι καλό.

                Με την πρώτη ευκαιρία που βρω για Αμερική, εκτός από τριτοκοσμικές περιοχές όπως Νέα Υόρκη κλπ, έφυγα.

                Comment


                  Αυτα τα γνωρίζω πολύ καλά που γράφεις,αλλα πραγματικά είναι επιχείρημα τωρα το γεγονός οτι δεν έχουν κουζίνα τα σπίτια?Αν θελετε επιχειρήματα να μιλήσουμε για την έλειψη βασικών υλικών στα νοσοκομεία όπως γάζες,γάντια και ενα σωρο άλλα?Ειμαι νοσηλεύτρια και γνωρίζω απο πρωτο χέρι τις τριτοκοσμικές συνθηκες των κλινικών και νοσοκομείων στην Ελλάδα.Εύχεσαι να μη σου συμβεί τίποτα και χρειαστείς νοσοκομείο.Οσο για τους φόρους στη γερμανία που είναι υψηλοι,υπάρχει η ανάλογη ανταποδοτικότητα απο το κράτος,υπάρχουν υποδομές.Για δοκίμασε στην Ελλάδα να έρθεις αντιμέτωπος με το συστημα σε οποιοδήποτε τομέα.Τα πάντα είναι διαλυμένα και αυτό συνέβαινε πριν την κρίση όχι μονο τώρα. Να μιλησουμε για νοσοκομεία?Για σχολεία κ πανεπιστήμια?Για υπηρεσιες,διακαστήρια?Για το οτι ο καθενας κάνει σε αυτη τη χωρα οτι θέλει και δεν υπάρχει η δικαιοσύνη πουθενά?Απο εμας ξεκινάει το θέμα φυσικά που δεν σεβόμαστε τίποτα και κανέναν.Ουτε το συνάνθρωπο ούτε το περιβάλλον ουτε τα ζώα..τιποτα.Για δοκίμασε να βρεις τα δίκια σου σε κάτι εδώ στην Ελλάδα και θα έρθεις αντιμέτωπος με την τρέλα.Ο καθενας κανει οτι του καπνίσει λες και του ανήκει το συμπαν.Παραδείγματα απειρα.Παρκάρουν οπου γουστάρουν και αν πεις και κάτι κινδυνεύει η σωματική σου ακεραιότητα.Η μουσική στη διαπασών οποιαδήποτε ώρα και δεν βρίσκεις το δικιο σου πουθενα,απλά πρεπει να οπλιστείς με υπομονη και αναισθησια.Μουτρα και αγένια στις υπηρεσίες,τηλεφωνα δεν σηκωνει κανεις πουθενα.Απο τον μαναβη μεχρι στην παροχη υπηρεσιων ολοι προσπαθουν να στη φερουν,να βγαλουν κατι εκ του πονηρου.Αν αρχισω να γραφω παραδειγματα δεν θα τελειωσω ουτε το πρωι.Δεν είναι τραγικά αυτα?Να μιλαμε ρεαλιστικα.Η μεταναστευση ειναι τρομερα δυσκολη αλλα μου αρεσει να βλεπω δυσκολιες εκει που πραγματικα υπαρχουν και να ειναι ρεαλιστικες. Εγω προσωπικα ψαχνω ένα κράτος δικαίου και πολίτες που σεβονται ο ένας τον άλλο τουλάχιστον στην πλειοψηφία τους.Δεν με ενδιαφέρει ουτε να κολυμπησω στο χρήμα ούτε να γίνω πλούσια.Με νοιάζει μια ηρεμη ποιοτική καθημερινότητα και ένα μέλλον.Και αυτά στην Ελλάδα δεν υπάρχουν.Απλα.

                  Comment


                    Originally posted by vaso31 View Post
                    Αυτα τα γνωρίζω πολύ καλά που γράφεις,αλλα πραγματικά είναι επιχείρημα τωρα το γεγονός οτι δεν έχουν κουζίνα τα σπίτια?Αν θελετε επιχειρήματα να μιλήσουμε για την έλειψη βασικών υλικών στα νοσοκομεία όπως γάζες,γάντια και ενα σωρο άλλα?Ειμαι νοσηλεύτρια και γνωρίζω απο πρωτο χέρι τις τριτοκοσμικές συνθηκες των κλινικών και νοσοκομείων στην Ελλάδα.Εύχεσαι να μη σου συμβεί τίποτα και χρειαστείς νοσοκομείο.Οσο για τους φόρους στη γερμανία που είναι υψηλοι,υπάρχει η ανάλογη ανταποδοτικότητα απο το κράτος,υπάρχουν υποδομές.Για δοκίμασε στην Ελλάδα να έρθεις αντιμέτωπος με το συστημα σε οποιοδήποτε τομέα.Τα πάντα είναι διαλυμένα και αυτό συνέβαινε πριν την κρίση όχι μονο τώρα. Να μιλησουμε για νοσοκομεία?Για σχολεία κ πανεπιστήμια?Για υπηρεσιες,διακαστήρια?Για το οτι ο καθενας κάνει σε αυτη τη χωρα οτι θέλει και δεν υπάρχει η δικαιοσύνη πουθενά?Απο εμας ξεκινάει το θέμα φυσικά που δεν σεβόμαστε τίποτα και κανέναν.Ουτε το συνάνθρωπο ούτε το περιβάλλον ουτε τα ζώα..τιποτα.Για δοκίμασε να βρεις τα δίκια σου σε κάτι εδώ στην Ελλάδα και θα έρθεις αντιμέτωπος με την τρέλα.Ο καθενας κανει οτι του καπνίσει λες και του ανήκει το συμπαν.Παραδείγματα απειρα.Παρκάρουν οπου γουστάρουν και αν πεις και κάτι κινδυνεύει η σωματική σου ακεραιότητα.Η μουσική στη διαπασών οποιαδήποτε ώρα και δεν βρίσκεις το δικιο σου πουθενα,απλά πρεπει να οπλιστείς με υπομονη και αναισθησια.Μουτρα και αγένια στις υπηρεσίες,τηλεφωνα δεν σηκωνει κανεις πουθενα.Απο τον μαναβη μεχρι στην παροχη υπηρεσιων ολοι προσπαθουν να στη φερουν,να βγαλουν κατι εκ του πονηρου.Αν αρχισω να γραφω παραδειγματα δεν θα τελειωσω ουτε το πρωι.Δεν είναι τραγικά αυτα?Να μιλαμε ρεαλιστικα.Η μεταναστευση ειναι τρομερα δυσκολη αλλα μου αρεσει να βλεπω δυσκολιες εκει που πραγματικα υπαρχουν και να ειναι ρεαλιστικες. Εγω προσωπικα ψαχνω ένα κράτος δικαίου και πολίτες που σεβονται ο ένας τον άλλο τουλάχιστον στην πλειοψηφία τους.Δεν με ενδιαφέρει ουτε να κολυμπησω στο χρήμα ούτε να γίνω πλούσια.Με νοιάζει μια ηρεμη ποιοτική καθημερινότητα και ένα μέλλον.Και αυτά στην Ελλάδα δεν υπάρχουν.Απλα.
                    H Γερμανία είναι κράτος δικαίου. Παίρνεις ότι λέει το χαρτί, τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Τα ίδια τα νοσοκομεία υποβαθμίζονται από τις διοικήσεις τους, πρώτον και κυριότερον από την μπίχλα του τσιγάρου μέσα στα νοσοκομεία, ανοργανωσιά, απατεωνιές κλπ. Και όλα αυτά ξεκίνησαν από το ότι κανείς δεν πληρώνει τους φόρους του, στην Ελλάδα. Οκ το καταλαβαίνω ξεκινήσαμε να έχουμε σύστημα Αμερικής, ελεύθερα όλα. Τότε καρτούλα, όπως έχουν στην Γερμανία, πληρώνεις φόρο, παίρνεις νοσηλεία, δεν έχεις ή πληρώνεις ή δεν σε περιποιούνται. Εδώ όλοι πληρώνουν, όποιος δεν πληρώσει, έχει πλέξει άσχημα. Ρε παιδιά, αυτά είναι βασικά στις αναπτυγμένες χώρες, μα τι συζητάμε τώρα. Εμείς λέμε ότι πρέπει να σε βοηθάει το κράτος να βρεις καλή δουλειά, να υπάρχει μια ελευθερία τουλάχιστον στην καθημερινότητά σου. Τα υπόλοιπα είναι εδώ και δεκαετίες τα ίδια στην Γερμανία.

                    Από τις εμπειρίες μου με το νοσοκομείο, εξαρτάται και εδώ σε ποιο θα πας ελλείψεις δεν υπάρχουν, αλλά όλα τα νοσοκομεία δεν είναι και τις προκοπής. Η καθημερινότητά σου βέβαια θα είναι πολύ πιο καλύτερη στην Γερμανία, ίσως και πολύ πιο καλύτερη σε άλλες που είναι τοπ. Αν θες ψάξου, δοκίμασε αν σου αρέσει κάθεσε δεν σου αρέσει φεύγεις, αν και οι νοσηλευτές είναι πολύ πιο εύκολο να μεταναστεύσετε. Μετα συγχωρήσεως ούτε τα παραπάνω είναι σοβαρά επιχειρήματα που είπες. Δεν μπορείς να καταλάβεις αυτό που σου λέω, αν δεν το ζήσεις πρώτα.

                    Comment


                      Εχω ζήσει ένα διάστημα στη Γερμανια δοκιμαστικά για να δω τη δουλειά και τόν τρόπο ζωής καί τωρα ετοιμαζομαι για μόνιμα.
                      Τελοσπαντων ας αφήσουμε τοτε τα επιχειρήματα αφου ο καθένας το βλέπει διαφορετικά
                      Μακάρι να βρούμε όλοι αυτό που ψάχνουμε και να μας πανε καλα τα πράγματα γιατί σίγουρα σε αυτό που συμφωνούμε όλοι είναι ποσο δύσκολο είναι αυτό το βήμα.

                      Comment


                        Παρεμπιπτόντως την Ελλάδα δεν την θεωρώ ιδανική (προς το παρόν) όλα αυτά τα χρόνια, απλά θέλω σε μια χώρα να αισθάνομαι σαν την χώρα μου. Πχ ναι έχω σπουδάσει πχ και πρέπει να έχω καλή δουλειά και όχι με το που πατήσω σε ξένη χώρα, να με κάνουν σκλάβο και να έχω μπλέξει με την γραφειοκρατία.

                        Comment


                          Κράτος δικαίου στο πλανήτη αυτό δεν υπάρχει πουθενά , αυταπάτες μην υπάρχουν, απλα όντως σε κάποια κρατη τουλάχιστον ο πολίτης, ακόμα, μπορεί να βρει το δικιο του και αυτό υπο προϋποθέσεις. Όντως η κατάσταση στην Πατρίδα δεν είναι αυτή που πρέπει , αν είστε λοιπόν έτοιμοι κάντε το βήμα ,αλλά να είστε σίγουροι ότι πολλά από αυτά που βλέπετε στη Πατρίδα θα τα βρείτε και αλλού , χωρα πρόκειται να αλλάξετε όχι πλανήτη.

                          ο ΜΑΚΗΣ και οι 200 βουλευτές

                          απλα δειτε το

                          Auf YouTube findest du die angesagtesten Videos und Tracks. Außerdem kannst du eigene Inhalte hochladen und mit Freunden oder gleich der ganzen Welt teilen.

                          το χρήμα για αυτούς και εμείς διαβατήρια .

                          τα προβλήματα των λαών πρέπει να λύνονται στις πατρίδες τους και όχι στις πατρίδες των άλλων


                          ΥΓ.φιλε Apisteftos χτες πηγαμε σε κατι γνωστους και ελεγαν ότι παλι κανα εξαρι Ελληνες που τους ηξεραν νεομεταναστες την εκαναν για Αυστραλια, τραβουν διαβατηρια στα ισια φιλε δεν μασανε και μπραβο τους

                          Comment


                            Παράνομα πάνε, αν είχαν διαβατήριο, θα πήγαιναν εξ αρχής. Στην αρχή εκεί ήθελα να πάω και εγώ.

                            Comment


                              Όχι κανονικα με τουριστικη για τρεις μηνες ,ξερεις , και ψαχνουν εργοδοτη να τους δηλωσει εκει , την κανουν πολλοι ετσι από Γερμανια , ξερεις ερχονται και δεν ............ και τραβανε τα διαβατηρια τους παλι

                              Comment


                                Δεν τους δηλώνει κανείς, απλά μπλέκουν με απατεώνες Έλληνες. Τα ίδια μου έλεγαν όλοι. Δουλεύουν για κάποιο χρονικό διάστημα και μετά ξανά πίσω. Τα λεφτά βέβαια δεν είναι και λίγα, ακόμη αργότερα αν τα μετατρέψεις σε ευρώ. Βερολίνο που ήμουν άκουγα κάτι γερμανούς που δεν την πάλευαν άλλο να φύγουν όλοι για Αυστραλία.

                                Comment

                                Working...
                                X