Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Niko. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

    Comment


      #47
      Νίκο ως "παλια" Ελληνίδα στην Γερμανία μπορώ να σου πω ότι μίλησες και για μένα. Συμφωνώ στα περισσότερα σημεία μαζί σου.

      Και κάτι ακόμη για όλους όσους σκέφτονται να μεταναστευσουν ή έχουν ήδη μεταναστευσει: Μεγάλη σημασία παίζει η διάθεση. Αν τα βλέπετε όλα αρνητικά τότε θα είναι όλα στραβά κουτσά και πανάθλια. Αν μπορέσετε να ανοίξετε το μυαλό σας και να δειτε τα πράγματα θετκά... τότε συγχαρητήρια! Μόλις κάνατε το πρώτο βήμα για να γίνετε ευτυχισμένοι και εκτός Ελλάδος!

      Comment


        #48
        Τα ιδια ισχυουν και σε άλλες χώρες οπως πχ Νορβηγια. Με τη διαφορά οτι εδω οταν η νεολαία βγαίνει να διασκεδάσει πινει μεχρι σκασμου και υπάρχουν διαφορα τρελά. Οι Νορβηγοι εχουν το κατι τις τους με το ποτο. Οταν πιουν δε σταματάνε.
        Εγω προσωπικά δεν έχω δει καμια περιεργη συμπεριφορα μιας και δεν πολυ βγαίνω τα βράδια. Μονο ένα Σαββατο που ετυχε να ειμαι στο μετρο βραδυ ειδα κατι κοριτσακια (να ταν 16-18 χρονων) ντιρλα και να χαριεντίζονται. Οτι να 'ναι... Και μετα σου λεει φταίει ο φονιάς.

        Comment


          #49
          Originally posted by afrodite View Post
          Τα ιδια ισχυουν και σε άλλες χώρες οπως πχ Νορβηγια. Με τη διαφορά οτι εδω οταν η νεολαία βγαίνει να διασκεδάσει πινει μεχρι σκασμου και υπάρχουν διαφορα τρελά. Οι Νορβηγοι εχουν το κατι τις τους με το ποτο. Οταν πιουν δε σταματάνε.
          Εγω προσωπικά δεν έχω δει καμια περιεργη συμπεριφορα μιας και δεν πολυ βγαίνω τα βράδια. Μονο ένα Σαββατο που ετυχε να ειμαι στο μετρο βραδυ ειδα κατι κοριτσακια (να ταν 16-18 χρονων) ντιρλα και να χαριεντίζονται. Οτι να 'ναι... Και μετα σου λεει φταίει ο φονιάς.
          οκ, εφηβοι είναι. Σε αυτήν την ηλικία όλοι χαζομάρες κάνουνε, άλλοι λίγο άλλοι πολύ, δεν λέω ότι
          πολλά πράγματα είναι νορμάλ αλλά μου θυμήζεις λίγο το "ανέκδοτο" ότι δεν μπορεί να υπάρξει βιασμός γιατί
          μια γυναίκα με σηκωμένη την φούστα τρέχει πιο γρήγορα απο έναν άντρα με κατεβασμένα παντελόνια.

          Comment


            #50
            Αν εβλεπες τι ακριβως κανανε δε θα έλεγες ενταξει μωρε εφηβια περνανε. Αν ηταν κόρη μου (που παιδιά δεν εχω) δε ξέρω τι θα έκανα. Κι εμεις περάσαμε την εφηβια αλλα τετοια δεν κάναμε. Τι να πω η εφηβεια μεταλασεται απο γενια σε γενια.

            Comment


              #51
              Ξεφευγουμε λιγο απο το θεμα αλλα δε πειράζει....

              Το πιο κουφο το ακουσα απο μια φιλη μου. Ηταν με μια φιλη της στη Γλυφαδα και μπροστα τους περπατουσαν 3 κοριτσια που μιλαγανε για τα αγοράκια. Ακουσε το ενα απο αυτα να λεει
              "Μα καλα τι περίμενε και αυτος; 11 χρονων (!) και να ειμαι και παρθένα;"

              ΣΟΚ και ΔΕΟΣ.
              Δε ξερω ρε παιδια αλλα εγω 11 χρονων με αλλα ασχολιομουν τοτε....

              Comment


                #52
                Originally posted by afrodite View Post
                Ξεφευγουμε λιγο απο το θεμα αλλα δε πειράζει....

                Το πιο κουφο το ακουσα απο μια φιλη μου. Ηταν με μια φιλη της στη Γλυφαδα και μπροστα τους περπατουσαν 3 κοριτσια που μιλαγανε για τα αγοράκια. Ακουσε το ενα απο αυτα να λεει
                "Μα καλα τι περίμενε και αυτος; 11 χρονων (!) και να ειμαι και παρθένα;"

                ΣΟΚ και ΔΕΟΣ.
                Δε ξερω ρε παιδια αλλα εγω 11 χρονων με αλλα ασχολιομουν τοτε....
                αυτό είναι πολύ extreme κατάσταση που λες. Αλλά και έτσι να είναι που είναι οι γονείς οεο?
                Όντως ξεφεύγουμε απο το "τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία"

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Nikos I. View Post
                  Θα ήθελα να καταθέσω τις δικές μου απόψεις ως παλαιός κάτοικος Γερμανίας.
                  Γλώσσα: Το Α και το Ω. Μην περιμένετε να συνεννοηθείτε με αγγλικά, πολλοί Γερμανοί δεν τα μιλάν και τόσο καλά, εν αντιθέσει π.χ. με τους Σκανδιναυούς. Άλλωστε στη Γερμανία μεταναστεύετε και οφείλετε να γνωρίζετε τη γλώσσα. Και οι Γερμανοί που μεταναστεύουν (και δεν είναι και τόσο λίγοι) είναι της άποψης, ότι αυτοί πρέπει να προσαρμοσθούν στα δεδομένα της χώρας που επιλέγουν, και όχι αντίστροφα.
                  Στήριξη από Έλληνες της Γερμανίας
                  Μεγάλο θέμα. Θα προσπαθήσω να μην πλατιάσω. Διαβάζωντας στο φόρουμ διαπιστώνω ότι πολλοί έχουν παράπονα από τους δικούς τους στη Γερμανία.............................. Ειδικά αυτοί που είναι εργατικοί, άξιοι, τολμηροί και αξιόπιστοι, μπορούν να πετύχουν αρκετά πράγματα στη Γερμανία εάν μετά από 3-4 χρόνια ανοιχτούν..............................
                  Συμφωνώ και επαυξάνω Νίκο !
                  Επίσης να αναφερθεί ότι δεν κάνουν όλοι για μετανάστες για τον απλό λόγο ότι δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι ξεκινάνε ξανά την ζωή τους από το απόλυτο ΜΗΔΕΝ και ότι πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να "τσαλακωθείς", κάπου διάβασα, άτομα που είναι ακόμη στην Ελλάδα ψάχνουν άμεσα για δουλειά γραφείου στην Γερμανία, με κάτι κουτσογερμανικά που λένε ότι ξέρουν !!!
                  Χωρίς καμία Γερμανική εκπαίδευση, η οποία ανάλογα "με το άτομο", διαρκεί κάποιο χρονικό διάστημα (1-2 χρόνια+) !!!
                  ΔΕΝ είναι αποθάρρυνση είναι προσγείωση στην πραγματικότητα για να προστατευτούν από τραγικές περιπέτειες που εμείς εδώ στο εξωτερικό τα ζούμε καθημερινά.
                  Επίσης να μην στηρίζονται σε ξένες πλάτες παρά μόνο στον εαυτό τους ,πρέπει να καταλάβουν όλοι οι υποψήφιοι μετανάστες, ότι, σε καμία περίπτωση ΔΕΝ είσαι ότι δηλώσεις,πρέπει να είναι διατεθειμένοι να ενταχθούν σε μια καινούργια πραγματικότητα με ότι αυτό συνεπάγεται .

                  Νίκο καλώς ρισες !
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #54
                    Καλά που το ανάφερες, το αλκοόλ είναι ένα σημαντικό θέμα. Δυστυχώς η γερμανική πολιτεία επέτρεψε στις βιομηχανίες αλκοολούχων ποτών (υποθέτω ότι έχουν ισχυρό λόμπυ) να πουλάν μεταξύ άλλων τα λεγόμενα Alcopops. Εδώ το θέμα αφορά άμεσα τους γονείς παιδιών σε προεφηβική και σε εφηβική ηλικία. Αυτά τα ποτά όπως επίσης και τα μπουκαλάκια μοιάζουν με λεμοναδίτσα, αλλά περιέχουν αλκοόλ. Δηλαδή τα πιτσιρίκια τα πίνουν ευχάριστα μη καταλαβαίνοντας όμως ότι από μικρά συνηθίζουν το αλκοόλ, έστω και σε μικρή δοσολογία αρχικά, με αποτέλεσμα 15-16 ετών πολλά από αυτά να είναι σχεδόν αλκοολικά (αλκοολικός για μένα δεν είναι μόνο αυτός που πίνει τον Βόσπορο, αλλά και αυτός που θέλει να καταναλώνει σε τακτά χρονικά διαστήματα αλκοόλ). Κατ΄αυτό τον τρόπο η βιομηχανία αλκοολούχων ποτών "εξασφαλίζει" νέους πελάτες από νεαρή ήδη ηλικία. Παρατηρώ και εγώ τα τελευταία έτη μια νέα κουλτούρα σε παιδιά 16-20 ετών, τα οποία την Παρασκευή και το Σάββατο προμηθεύονται στα σούπερ μάρκετ κανονικά αλκοολούχα ποτά και πιάνουν τους δρόμους και τις γωνίες. Δεν ξέρω αν την βγάζουν όλο το βράδυ έτσι, έχω ακούσει και απόψεις ότι πρώτα πίνουν στους δρόμους για να φτιαχτούν με πιό φθηνό τρόπο, και μετά πάνε φτιαγμένα τα Clubs, όπου τα ποτά είναι πιο ακριβά.

                    Comment


                      #55
                      έτσι ακριβώς είναι αφροδίτη. Και το πρόβλημα δεν σταματάει εκεί όπως βλέπεις...


                      αλλά συνεχίζεται και προωθείται από αυτους που είναι το ίδιο πια...

                      Comment


                        #56
                        το αστειο της υποθεσης ειναι οτι στην Ελλαδα ακους παντα (το ελεγα και εγω πολυ παλια) οτι οι Γερμανοι-Αγγλοι-Νορβηγοι κλπ κλπ ειναι
                        ξενερωτοι , αγ---τοι και διαφορα αλλα

                        εζησα δυο χρονια Αγγλια και τωρα σχεδον δυο χρονια Γερμανια
                        το φαινομενο να εισια ορθιος σε ενα κλαμπ με ενα ποτηρι στο χερι και να μην κουνιεσαι (κατι που σε μεγαλο βαθμο γινετια στην Ελλαδα) δεν το συναντησα σε καμια απο τις δυο χωρες ουτε σε αλλες οπως Ολλανδια, Αυστρια κλπ που επισκεφθηκα (διακοπες κλπ)
                        Ασε που αν θες να βρεις καποιον ή καποια να περασεις το βραδυ σου, ειδικα στην Αγγλια ειναι θεμα επιλογης οταν μιλαμε για Σαββατοβραδο.
                        Τελος παντων...οχι οτι τα επικροτω ολα αυτα...απλα μια διαπιστωση
                        Συν οτι αυτο το "πινουμε στο παγκακι και μετα παμε στο κλαμπ" ηταν πολυ διαδεδομενο και στα ελληνικα νησια οται πηγαιναμε την δεκαετια 80-90

                        Παντως οσοι εχουν ορεξη ας δουνε αυτο...χαχα

                        taff - Video - Halbnackte Engländerinnen im Schnee - ProSieben

                        εινια στα γερμανικα αλλα θα πιασετε το νοημα

                        Comment


                          #57
                          Παιδιά ειναι θεμα κουλτουρας και νοοτροπίας. Ναι, δε θα βγουν να ξενυχτίσουν μεσοβδόμαδα γιατι την επόμενη δουλεύουν. Αυτο δε σημαίνει ομως οτι οι καφετεριες καιτα εστιατορεια ειναι αδεια μεσοβδόμαδα... θα το πιουν το καφεδακι τους μετα τη δουλεια.
                          Και φυσικά οταν βγουνε θα ακουσεις το συγγνωμη εγω δεν πινω γιατί οδηγάω!

                          Comment


                            #58
                            αντε μωρε οι ξενερωτοι....δεν ξερουν να διασκεδαζουν. Βγαινουν εξω πινουν και χορευουν......ειναι δυνατον?

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by turms View Post
                              το αστειο της υποθεσης ειναι οτι στην Ελλαδα ακους παντα (το ελεγα και εγω πολυ παλια) οτι οι Γερμανοι-Αγγλοι-Νορβηγοι κλπ κλπ ειναι
                              ξενερωτοι , αγ---τοι και διαφορα αλλα

                              εζησα δυο χρονια Αγγλια και τωρα σχεδον δυο χρονια Γερμανια
                              το φαινομενο να εισια ορθιος σε ενα κλαμπ με ενα ποτηρι στο χερι και να μην κουνιεσαι (κατι που σε μεγαλο βαθμο γινετια στην Ελλαδα) δεν το συναντησα σε καμια απο τις δυο χωρες ουτε σε αλλες οπως Ολλανδια, Αυστρια κλπ που επισκεφθηκα (διακοπες κλπ)
                              Ασε που αν θες να βρεις καποιον ή καποια να περασεις το βραδυ σου, ειδικα στην Αγγλια ειναι θεμα επιλογης οταν μιλαμε για Σαββατοβραδο.
                              Τελος παντων...οχι οτι τα επικροτω ολα αυτα...απλα μια διαπιστωση
                              Συν οτι αυτο το "πινουμε στο παγκακι και μετα παμε στο κλαμπ" ηταν πολυ διαδεδομενο και στα ελληνικα νησια οται πηγαιναμε την δεκαετια 80-90

                              Παντως οσοι εχουν ορεξη ας δουνε αυτο...χαχα

                              taff - Video - Halbnackte Engländerinnen im Schnee - ProSieben

                              εινια στα γερμανικα αλλα θα πιασετε το νοημα


                              Στην Ελλάδα από ανέκαθεν κυκλοφορούσαν και συνεχίζουν να κυκλοφορούν αμέτρητοι μύθοι, τόσο για εμάς τους ίδιους, όσο και για τους ξένους. Και επειδή η Ελλάδα ως μικρή χώρα είναι μια γειτονιά ουσιαστικά, οι μύθοι αυτοί αναπαράγονται συνεχώς και κυκλοφορούν με μεγάλη ταχύτητα με αποτέλεσμα, ... και ο κόσμος τελικά τα πιστεύει. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να αναφέρω, ότι μια νέα μετανάστρια δημιουργεί και θέτει νέο μύθο στην κυκλοφορία, ότι οι γερμανοί δεν μαγειρεύουν. Έλεος!!!!

                              Comment


                                #60
                                Patrioten, ευχαριστώ για το καλώς όρισες και ελπίζω να τα περνάς καλά στη Σουηδία. Από τις λίγες εμπειρίες μου με τους Σουηδούς θα έλεγα ότι είναι γενικώτερα συμπαθητικός λαός.

                                Comment

                                Working...
                                X