Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by Nikos I. View Post
    Στην Ελλάδα από ανέκαθεν κυκλοφορούσαν και συνεχίζουν να κυκλοφορούν αμέτρητοι μύθοι, τόσο για εμάς τους ίδιους, όσο και για τους ξένους. Και επειδή η Ελλάδα ως μικρή χώρα είναι μια γειτονιά ουσιαστικά, οι μύθοι αυτοί αναπαράγονται συνεχώς και κυκλοφορούν με μεγάλη ταχύτητα με αποτέλεσμα, ... και ο κόσμος τελικά τα πιστεύει. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να αναφέρω, ότι μια νέα μετανάστρια δημιουργεί και θέτει νέο μύθο στην κυκλοφορία, ότι οι γερμανοί δεν μαγειρεύουν. Έλεος!!!!
    α ναι...δεν ξερουν να μαγειρευουν τιποτα...
    πινουν ολη μερα μπυρα και τρωνε ολο τον χρονο λουκανικα στο Oktoberfest....

    Βεβαια ειναι Oktoberfest...τον Οκτωβριο δηλαδη....τους αλλους 11 μηνες που βρισκουν Oktoberfest για να τρωνε μονο εκει και μονο λουκανικα , ειναι ενα μυστηριο

    Comment


      #62
      Επειδη καταλαβαινω την αγωνια οσων παρακολουθουν αυτο το φορουμ και ειδικοτερα εκεινων που προκειται να μεταναστευσουν στη Γερμανια θα ηθελα να καταθεσω κ εγω με τη σειρα μου την προσφατη εμπειρια μου.Η φιλη μου η Μαρια ζει και εργαζεται,ως αεροσυνοδος,στη Γερμανια 14 χρονια τωρα.Τη συναντησα εδω στην Αθηνα πριν 10 μερες περιπου και αφου συντρωγαμε σε ενα φιλικο σπιτι,η κουβεντα ηρθε γυρω απο τον τροπο ζωης και συμπεριφορας των Γερμανων,κατι που με ενδιαφερει αμεσα ως μελλοντικο μεταναστη.Η κατα τα αλλα εξαιρετικη κοπελα λοιπον και μη συμπαθουσα τους Γερμανους μου διηγηθηκε τα εξης τρομερα.Μετα απο μακροχρονια απουσια της απο τη γειτονια ,λογω ταξιδιων,επεστεψε στο σπιτι της βρισκοντας μια επιστολη απο το δημο η οποια ΑΚΟΥΣΩΝ ΑΚΟΥΣΩΝ της ζητουσε να κοψει τα αγριοχορτα απο τον κηπο και αν δεν μπορουσε να το κανει ας επετρεπε τουλαχιστον στην <<καταγγελουσα>> γειτονισσα της να τα καθαρισει.Αυτο εξοργισε τη φιλη μου η οποια αφοριζοντας Γερμανους κ γερμανοφωνους με προετρεψε να κατσω εδω που καθομαι γιατι αυτος δεν ειναι λαος α πα πα πα πα ,τσ τσ τσ!!!!!!ΜΠΟΥ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ Ρε παιδια πλακα κανουμε προτεινω να αλλαξουμε τον τιτλο με το τι αρνητικο βρισκουμε στην Ελλαδα που μας διωχνει.

      Comment


        #63
        εγω δεν ξερω αν μαγειρευουν σπιτια τους η οχι, εξαλου σαν ελληνιδα κραταω τις ελληνικες συνηθειες, ξερω να πω ομως οτι ναι στα σουπερ μαρκετ υπαρχουν απιστευτα ετοιματζιδικα κονσερβες κλπ, ομως δεν πιστευω οτι αυτο εχει να κανει με το αν εισαι ελληνιδα η γερμανιδα, εδω υπαρχουν ελληνιδες που δεν ξερουν να κανουν αυγο τηγανιτο, μην τρελαθουμε τωρα, τα μπολακια απο την μαμα και την πεθερα πανε και ερχονται, αρα δεν παιζει οτι η ελληνιδα ξερει και μαγειρευει και η γερμανιδα η οποιαδηποτε αλλη δεν ξερει, ειναι να το εχεις, ξερω να πω οτι ειναι λατρεις του λουκανικου, ως διαμαγειας ομως δεν εχουν κανενα ιχνος χοληστερινης διοτι αθλουνται, ακομα και γεροι τους βλεπεις να κανουν ποδηλατο, η πεζοπορια, θα τους δεις να τρωνε γυρω στις 6 το απογευμα για βραδυνο, και μετα τιποτα αλλο, και αυτα τα λεω επειδη εχω μαθει για αυτες τις συνηθειες, γουσταρω απιστευτα που στα σχολεια μοιραζουν δωρεαν στο διαλλειμα φρουτα και λαχανικα για να τα φανε τα παιδακια, γουσταρω απιστευτα που δεν τους πιανει αυτος ο παροξυσμος οταν βγουνε εξω να τα παραγγειλουν ολα και μετα οσα φανε τα υπολοιπα δεν τρεχει και τιποτα απλα εχουμε την καραμελα ελα μωρε ετσι ειμαστε εμεις (επρεπε να ερθει η κριση για να σεβαστουμε το ψωμακι η το φαγακι) ενω τους βλεπεις θα παραγηγειλουν αυτο που θα φανε και τερμα!
        οΟι διαφορες απιστευτες χαοτικες μπορω να πω, το μονο που εχουμε σαν λαος να προσφερουμε (και οχι εμεις...) ειναι η ιστορια μας ενας ηλιος και μια θαλασσα, κατα ταλλα ολα τα αρνητικα νομιζω εμεις τα εχουμε και οχι η γερμανια, συμφωνω με τον Σπυρο ο τιτλος θα επρεπε να λεγεται αρνητικα της ελλαδας, αγενεις ειμαστε μουρτζουφληδες ειμαστε και εχουμε αυτο τον απιστευτο εγωισμο οτι ολοι οι αλλοι μας χρωστανε,
        Η γερμανια ειναι ενα τελειο οργανωμενο κρατος οπου ολα δουλευουν αρμονικα οποιος δεν εχει μαθει η δεν μπορει να λειτουργησει ετσι θα εχει απιστευτο προβλημα, το χυμα εδω δεν υπαρχει θα το δεις εξαλου θα νοιωθεις οτι κατι τρεχει, και μην μου πειτε οτι ολοι που εχουν ερθει και μενουν εδω ολα τα βλεπουν μαυρα? και μονο αρνητικα ξερουν να λενε? αν ειναι ετσι γιατι δεν γυριζουν πισω αφου τιποτα καλο τιποτε θετικο δεν βρισκουν?

        Comment


          #64
          Originally posted by Blacktulip View Post
          εγω δεν ξερω αν μαγειρευουν σπιτια τους η οχι, εξαλου σαν ελληνιδα κραταω τις ελληνικες συνηθειες, ξερω να πω ομως οτι ναι στα σουπερ μαρκετ υπαρχουν απιστευτα ετοιματζιδικα κονσερβες κλπ, ομως δεν πιστευω οτι αυτο εχει να κανει με το αν εισαι ελληνιδα η γερμανιδα, εδω υπαρχουν ελληνιδες που δεν ξερουν να κανουν αυγο τηγανιτο, μην τρελαθουμε τωρα, τα μπολακια απο την μαμα και την πεθερα πανε και ερχονται, αρα δεν παιζει οτι η ελληνιδα ξερει και μαγειρευει και η γερμανιδα η οποιαδηποτε αλλη δεν ξερει, ειναι να το εχεις, ξερω να πω οτι ειναι λατρεις του λουκανικου, ως διαμαγειας ομως δεν εχουν κανενα ιχνος χοληστερινης διοτι αθλουνται, ακομα και γεροι τους βλεπεις να κανουν ποδηλατο, η πεζοπορια, θα τους δεις να τρωνε γυρω στις 6 το απογευμα για βραδυνο, και μετα τιποτα αλλο, και αυτα τα λεω επειδη εχω μαθει για αυτες τις συνηθειες, γουσταρω απιστευτα που στα σχολεια μοιραζουν δωρεαν στο διαλλειμα φρουτα και λαχανικα για να τα φανε τα παιδακια, γουσταρω απιστευτα που δεν τους πιανει αυτος ο παροξυσμος οταν βγουνε εξω να τα παραγγειλουν ολα και μετα οσα φανε τα υπολοιπα δεν τρεχει και τιποτα απλα εχουμε την καραμελα ελα μωρε ετσι ειμαστε εμεις (επρεπε να ερθει η κριση για να σεβαστουμε το ψωμακι η το φαγακι) ενω τους βλεπεις θα παραγηγειλουν αυτο που θα φανε και τερμα!
          οΟι διαφορες απιστευτες χαοτικες μπορω να πω, το μονο που εχουμε σαν λαος να προσφερουμε (και οχι εμεις...) ειναι η ιστορια μας ενας ηλιος και μια θαλασσα, κατα ταλλα ολα τα αρνητικα νομιζω εμεις τα εχουμε και οχι η γερμανια, συμφωνω με τον Σπυρο ο τιτλος θα επρεπε να λεγεται αρνητικα της ελλαδας, αγενεις ειμαστε μουρτζουφληδες ειμαστε και εχουμε αυτο τον απιστευτο εγωισμο οτι ολοι οι αλλοι μας χρωστανε,
          Η γερμανια ειναι ενα τελειο οργανωμενο κρατος οπου ολα δουλευουν αρμονικα οποιος δεν εχει μαθει η δεν μπορει να λειτουργησει ετσι θα εχει απιστευτο προβλημα, το χυμα εδω δεν υπαρχει θα το δεις εξαλου θα νοιωθεις οτι κατι τρεχει, και μην μου πειτε οτι ολοι που εχουν ερθει και μενουν εδω ολα τα βλεπουν μαυρα? και μονο αρνητικα ξερουν να λενε? αν ειναι ετσι γιατι δεν γυριζουν πισω αφου τιποτα καλο τιποτε θετικο δεν βρισκουν?
          ΣΥΜΦΩΝΩ, ΣΥΜΦΩΝΩ, ΣΥΜΦΩΝΩ!!!
          Εμείς σιχαθήκαμε αυτό το χύμα και μια ζωή επειδή θέλαμε να είμαστε τυπικοί, οργανωμένοι και σωστοί να είμαστε τα UFO σε αυτή τη χώρα...την Ελλάδα εννοώ....
          Αν είσαι σωστός και τυπικός θεωρήσε βλάκας και χαζός...έλεος πια....και δυστυχώς δεν βλέπω να αλλάζει αυτή η νοοτροπία...

          Comment


            #65
            Originally posted by Blacktulip View Post
            εγω δεν ξερω αν μαγειρευουν σπιτια τους η οχι, εξαλου σαν ελληνιδα κραταω τις ελληνικες συνηθειες, ξερω να πω ομως οτι ναι στα σουπερ μαρκετ υπαρχουν απιστευτα ετοιματζιδικα κονσερβες κλπ, ομως δεν πιστευω οτι αυτο εχει να κανει με το αν εισαι ελληνιδα η γερμανιδα, εδω υπαρχουν ελληνιδες που δεν ξερουν να κανουν αυγο τηγανιτο, μην τρελαθουμε τωρα, τα μπολακια απο την μαμα και την πεθερα πανε και ερχονται, αρα δεν παιζει οτι η ελληνιδα ξερει και μαγειρευει και η γερμανιδα η οποιαδηποτε αλλη δεν ξερει, ειναι να το εχεις, ξερω να πω οτι ειναι λατρεις του λουκανικου, ως διαμαγειας ομως δεν εχουν κανενα ιχνος χοληστερινης διοτι αθλουνται, ακομα και γεροι τους βλεπεις να κανουν ποδηλατο, η πεζοπορια, θα τους δεις να τρωνε γυρω στις 6 το απογευμα για βραδυνο, και μετα τιποτα αλλο, και αυτα τα λεω επειδη εχω μαθει για αυτες τις συνηθειες, γουσταρω απιστευτα που στα σχολεια μοιραζουν δωρεαν στο διαλλειμα φρουτα και λαχανικα για να τα φανε τα παιδακια, γουσταρω απιστευτα που δεν τους πιανει αυτος ο παροξυσμος οταν βγουνε εξω να τα παραγγειλουν ολα και μετα οσα φανε τα υπολοιπα δεν τρεχει και τιποτα απλα εχουμε την καραμελα ελα μωρε ετσι ειμαστε εμεις (επρεπε να ερθει η κριση για να σεβαστουμε το ψωμακι η το φαγακι) ενω τους βλεπεις θα παραγηγειλουν αυτο που θα φανε και τερμα!
            οΟι διαφορες απιστευτες χαοτικες μπορω να πω, το μονο που εχουμε σαν λαος να προσφερουμε (και οχι εμεις...) ειναι η ιστορια μας ενας ηλιος και μια θαλασσα, κατα ταλλα ολα τα αρνητικα νομιζω εμεις τα εχουμε και οχι η γερμανια, συμφωνω με τον Σπυρο ο τιτλος θα επρεπε να λεγεται αρνητικα της ελλαδας, αγενεις ειμαστε μουρτζουφληδες ειμαστε και εχουμε αυτο τον απιστευτο εγωισμο οτι ολοι οι αλλοι μας χρωστανε,
            Η γερμανια ειναι ενα τελειο οργανωμενο κρατος οπου ολα δουλευουν αρμονικα οποιος δεν εχει μαθει η δεν μπορει να λειτουργησει ετσι θα εχει απιστευτο προβλημα, το χυμα εδω δεν υπαρχει θα το δεις εξαλου θα νοιωθεις οτι κατι τρεχει, και μην μου πειτε οτι ολοι που εχουν ερθει και μενουν εδω ολα τα βλεπουν μαυρα? και μονο αρνητικα ξερουν να λενε? αν ειναι ετσι γιατι δεν γυριζουν πισω αφου τιποτα καλο τιποτε θετικο δεν βρισκουν?
            Το γεγονός, ότι στα σούπερ-μάρκετ έχει πολλά ετοιματζίδικα φαγητά οφείλεται κατα κύριο λόγο στο γεγονός, ότι πολλοί άνθρωποι στη Γερμανία κατοικούν ΄(είτε παροδικά, είτε μεσομακροπρόθεσμα) μόνοι τους, κυρίως λόγω των πολλών διαζυγίων θα έλεγα, και όπως καταλαβαίνεις δεν έχει κανείς τη διάθεση να μαγειρεύει κάθε μέρα μόνο για ένα άτομο.

            Comment


              #66
              η, οτι δεν υπαρχει ανεργεια, εδω δουλευουν ολοι, γυναικες και αντρες οποτε δεν χαλανε και πολυ χρονο στην μαγειρικη, (καποια στιγμη με ρωτησε η κομμωτρια αν μαγειρευω καθε μερα στο σπιτι μου, και της απαντησα και βεβαια τι θα φαμε, και οταν την ρωτησα αν κανει το ιδιο μου λεει φυσικοτατα, οχι ολη μερα δουλευω οποτε η μαγειρικη για εμενα ειναι μονο σαββατοκυριακο)
              Ειναι φυσικο να ειμαστε διαφορετικοι αλλες συνηθειες οι μεν, αλλες οι δεν, διαφορετικες κουλτουρες, εχουμε αναρωτηθει ομως μηπως εμεις φαινομαστε οι περιεργοι? μηπως εμεις φαινομαστε οι ασυμβιβαστοι, που τα θεωρουμαι ολα δεδομενα, και δεν προσπαθουμε στο ελαχιστο να γινουμε καλυτεροι? γιατι μπορουμε να γινουμε αλλα βαζαμε παντα πανω απο ολα το προσωπικο οφελος... (να μην αγορασω και εγω κατσικα, αλλα να ψοφησει η κατσικα του γειτονα...)tragik!!!

              Comment


                #67
                Το μόνο αρνητικό στην Γερμανία είναι ότι μιλάνε Γερμανικά !!!
                Αν μιλούσαν Ελληνικά θα ήταν τέλεια !!!

                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #68
                  Originally posted by patrioten View Post
                  Το μόνο αρνητικό στην Γερμανία είναι ότι μιλάνε Γερμανικά !!!
                  Αν μιλούσαν Ελληνικά θα ήταν τέλεια !!!

                  χαχαχαχαχαχαχαχαχ!
                  εγραψες patrioten!

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by Blacktulip View Post
                    η, οτι δεν υπαρχει ανεργεια, εδω δουλευουν ολοι, γυναικες και αντρες οποτε δεν χαλανε και πολυ χρονο στην μαγειρικη, (καποια στιγμη με ρωτησε η κομμωτρια αν μαγειρευω καθε μερα στο σπιτι μου, και της απαντησα και βεβαια τι θα φαμε, και οταν την ρωτησα αν κανει το ιδιο μου λεει φυσικοτατα, οχι ολη μερα δουλευω οποτε η μαγειρικη για εμενα ειναι μονο σαββατοκυριακο)
                    Ειναι φυσικο να ειμαστε διαφορετικοι αλλες συνηθειες οι μεν, αλλες οι δεν, διαφορετικες κουλτουρες, εχουμε αναρωτηθει ομως μηπως εμεις φαινομαστε οι περιεργοι? μηπως εμεις φαινομαστε οι ασυμβιβαστοι, που τα θεωρουμαι ολα δεδομενα, και δεν προσπαθουμε στο ελαχιστο να γινουμε καλυτεροι? γιατι μπορουμε να γινουμε αλλα βαζαμε παντα πανω απο ολα το προσωπικο οφελος... (να μην αγορασω και εγω κατσικα, αλλα να ψοφησει η κατσικα του γειτονα...)tragik!!!

                    ειναι φυσικο να υπαρχουν διαφορες στις συνηθειες των λαων, αν και λογω της γενικοτερης ευρωπαικης κουλτουρας δεν ειναι μεγαλες.
                    το θεμα εγκειται παντα στην νοοτροπια που κουβαλαει ο καθενας και οι τροποι που εχει μεγαλωσει. αναλογα και κατ' αντιστοιχια θα προσαρμοστει ευκολα η θα δυσκολευτει στην ζωη στην γερμανια η και σε οποια αλλη χωρα.

                    ο καγκουρας θα ειναι παντα καγκουρας ενω ενας σωστος και τυπικος θα μπορεσει να εναρμονιστει πιο ευκολα.

                    εγω παντως συνεχιζω να μαγειρευω σχεδον καθε μερα, εστω και για 1 ατομο, και σκαω με το ταπερακι στην δουλεια

                    Comment


                      #70

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by gbarak View Post
                        ταπερακι στην δουλεια
                        ...γουστάρω ταπεράκι στην δουλειά...και φρέσκο ζεστό,ζεστό, καφέ στο θερμός:
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          #72
                          Επειδή μου αρέσουν αυτά που λέτε, ειλικρινά τώρα πείτε μου δεν κοροϊδεύουν οι Γερμανοί αν πας με ταπεράκι ε; Είναι τόσο πολύ ακομπλεξάριστοι;
                          Γιατί εδώ μόνο σε μία δουλειά μπόρεσα και το έκανα...σε όλες τις άλλες όσες φορές επιχείρησα απέτυχα....με δούλευαν κανονικά, μου την έλεγαν και στο τέλος έπεφτε πείνα....

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by xainti View Post
                            Επειδή μου αρέσουν αυτά που λέτε, ειλικρινά τώρα πείτε μου δεν κοροϊδεύουν οι Γερμανοί αν πας με ταπεράκι ε; Είναι τόσο πολύ ακομπλεξάριστοι;
                            Γιατί εδώ μόνο σε μία δουλειά μπόρεσα και το έκανα...σε όλες τις άλλες όσες φορές επιχείρησα απέτυχα....με δούλευαν κανονικά, μου την έλεγαν και στο τέλος έπεφτε πείνα....
                            ...ταπεράκι έχουν μόνο οι προνομιούχοι...γιατί πίσω από ένα ταπεράκι υπάρχει και κάποιος που το ετοίμασε , αν όχι μόνος σου !
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by patrioten View Post
                              ...ταπεράκι έχουν μόνο οι προνομιούχοι...γιατί πίσω από ένα ταπεράκι υπάρχει και κάποιος που το ετοίμασε , αν όχι μόνος σου !
                              Ε τότε κι εγώ στους προνομιούχους!!!!!!!!! Το μαγείρεμα που ρίχνω εδώ δεν λέγεται...
                              Παιδιά αλλάξτε τον τίτλο, είναι παραπλανητικός πλέον.....οι Γερμανοί δεν παίζονται!!!!!!

                              Comment


                                #75
                                βρε δεν ξερω τι κανουν οι δικοι σας γερμανοι...
                                οι δικοι μου γερμανοι φερνουν και αυτοι τα ταπερακια τους!
                                για να μην σας πω οτι στο γραφειο εχουμε κανονισει και ταπερομαχια την αλλη εβδομαδα!!!

                                πως θα την βγαλουν στο 9ωρο εργασιας; ειδικα αν δεν υπαρχει εστιατοριο, καντινα, φαστφουντ κοντα;
                                πολλοι προτιμουν βεβαια τα ετοιματζιδικα τυπου πεταω το σνιτσελ στον φουρνο μικροκυματων και ντερλικωνω στο 3λεπτο ή ψηνω μια κατεψυγμενη πιτσα ή σουπες σε πλαστικα που χρειαζονται μονο ζεστο νερο απο βραστηρα κλπ κλπ
                                οι παντρεμενοι μπορει να φερουν κανα μαγειρευτο απο τα χτες

                                απαραιτητη προυποθεση βεβαια ειναι να υπαρχει κουζινα με τα απαραιτητα σκευη, η οποια ομως πιστευω σε καθε απομακρυσμενο χωρο εργασιας υπαρχει

                                ολα κι ολα, με το φαι (οι γερμανοι) δεν παιζουνε!!!

                                Comment

                                Working...
                                X