Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Mέτα απο ένα χρονο κ κατι ψίλα πλεον στην Γερμανια μπορω να πω οτι τα αρνητικα που βρήκα ειναι, τα κλασσικα με το σπιτι που δεν μπορεις να βρεις ,εγω βρήκα μέτα απο 5 μήνες που εψαχνα στο 5οροφο κ χωρις ασανσερ με ενα δωματιο κ σαλονι αλλα το πηρα γιατι δεν ειχα αλλη επιλογη.
    Η δουλεια στο ελληνικο ρεστοραν που δεν ξες τι θα βρεις καθημερινα μπροστα σου ....μεγαλη ψυχολογικη πιεση αλλα δυστυχως αλλη επιλογη δεν ειχα κ επρεπε να δουλεψε σε αυτα...
    Υπαρχει κ μαλιστα αρκετος ρατσισμος στην περιοχη που ειμαι επειδη δεν μιλας τα γερμανικα ειδικα οτι αφορα σε γιατρους δεν πως ολοι οι γιατροι ειναι ετσι αλλα αρκετοι ειναι τουλαχιστον στην πολη που μενω εγω ανατολικη Γερμανια.

    Comment


      Μπορει και να στεκομαι σε λεπτομερειες, ρατσισμος ομως θεωρειται να προβαλεις ή να μειωνεις καποιον για την εθνικη του καταγωγη. Προσωπικα δε θεωρησα πως μου φερθηκε ρατσιστικα καποιος στον οποιο μιλησα αγγλικα ή ελληνικα και μου απαντησε πως γνωριζει μονο γερμανικα. Ο τροπος τους καποιες φορες ηταν ισως αγενης, αλλα καταλαβαινω ποσοι σαν κι εμενα περασαν πιο πριν και ποσοι αργοτερα θα περασουν και θα ταλαιπωρησουν τον ανθρωπο αυτον με την αμαθεια τους. Ειναι σκληρο, ετσι ομως εχουν τα πραγματα, το δικο μας προβλημα γιατι να γινει και δικο τους; Εμεις τους χρειαζομαστε κι οχι το αντιστροφο, ειτε ειναι γιατροι, ειτε υπαλληλοι στα burger king.

      Comment


        Καλησπερα ,αναφερομαι ομως σε περιπτωσεις απο γιατρους που επισκεφτηκα οι οποιοι δεν θελησαν να με εξυπηρετησουν επειδη δεν μιλουσα την γλωσσα τους κ ο τροπος συμπεριφορας τους ηταν απαραδεκτος ενω ηξεραν κ αλλη γλωσσα για να συννενοηθουν μαζι μου απλα επελεξαν να μην το κανουν .Η απαντηση τους ηταν εισαι ενα χρονο στην Γερμανια κ δεν μιλας την γλωσσα καλα μην γνωριζοντας ομως οτι δουλευοντας σε ελληνικο ρεστοραν με 12 ωρες κ πανω δεν εχεις κ μεγαλη πολυτελεια χρονου να μελετησεις γερμανικα!
        Μπορω να δεχτω τον υπαλληλο του Burger king αλλα οχι δε το δεχομαι απο γιατρο που εχει ορκιστει να προσφερει τις υπηρεσιες του κ ειδικα οταν προκειται για υγεια!
        Δυστυχως δεν ηταν μονο ενας δυο αλλα αρκετοι στην περιοχη που μενω κ ειδικα στο κλαδο της υγειας ... για τους απλους υπαλληλους σε υπηρεσιες δεν αναφερομαι καν που ενω εχεις ραντεβου κ εχεις συμπληρωσει ολα τα εντυπα κ θες απλα να το παραδωσεις κ εχεις κ ραντεβου για αυτο το λογο κ σε αφηνουν επιτηδες τελευταιο αφου περασουν ολοι να μπεις τελευταιος χωρις να συντρεχει κανενας απολυτως λογος, εκει ενταξει να κανω το κοροιδο κ να περιμενω γιατι οπως λες βρισκομαι στην χωρα τους κ οχι αυτοι στην δικη μου !
        Ναι να ανεχτω τη χαρτουρα που μου στελνουν μονο κ μονο επειδη ειμαι ξενη στην χωρα τους γιατι αυτο μου το ειπε Γερμανος δικηγορος που απευθυνθηκα για να λυσω το προβλημα μου ,οτι αν τυχον ημουν γερμανιδα δεν θα αντιμετωπιζα το προβλημα..
        Ναι ειναι επιλογη μου που ηρθα εδω κ προς το παρον δεν το μετανιωνω κ παλευω να κανω οτι καλυτερο μπορω κ κανω υπομονη .

        Comment


          Ειναι δυσκολα, αλλα μη το κοιτας μονοπλευρα.

          Comment


            Προσπαθω να μην το κοιταω μονοπλευρα γιατι θα ημουν ηδη πισω στην Ελλαδα ...Μετα απο τοσο αγχος στρες κ απογοητευση θες δεν θες κοιτας ολες τις πλευρες ειδικα οταν στη μεση υπαρχουν παιδια...Δυστυχως λιγοι ειναι οι μεταναστες που βολευονται αμεσα χωρις πολλα προβληματα οι υπολοιποι παλευουμε οπως μπορουμε!

            Comment


              Με εκπληξη διαπιστωσα πως στο Γερμανικο κρατος και ανα κρατιδιο, υπαρχουν 2 λιστες με απαγορευεμενες ρατσες σκυλων και η 2η με πολυ επικινδυνες τις οποιες, υπο προυποθεσεις ομως, μπορει καποιος να εχει. Listenhunde in Deutschland › www.tier.tv Ακομα εμαθα πως οι αρχες μπορουν πολυ απλα ακομα και με μια καταγγελια για επιθετικοτητα ή και επειδη δειχνει ο σκυλος καποιου αγριος, να τον κατασχουν. Μη μιλαμε καθολου για κυνοφιλια και παιδεια στην Ελλαδα. Εδω χανεις τον σκυλο σου με το ετσι θελω! Εδω ακομα και οι αρχες ειναι καθυστερημενοι και γκαου... Πραγματικα προληπτικοι και δεισιδαιμονες....

              Comment


                Δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τις πολλαπλές επιθέσεις που έγιναν τα τελευταία χρόνια στη Γερμανία από σκυλιά της συγκεκριμένης ράτσας που αναφέρεται στη λίστα, πολλές φορές και σε παιδιά, στο δρόμο ή στην παιδική χαρά, με θανατηφόρο αποτέλεσμα ή στην καλύτερη με σοβαρά τραύματα και παραμορφώσεις στο σώμα αλλά και στο πρόσωπο. Η γερμανική πολιτεία γνωρίζει πολύ καλά, ότι ναι μεν τα σκυλιά αυτά αν τύχει και σε αρπάξουν θα σου κάνουν μεγάλη ζημία ή θα σε σκοτώσουν, αλλά ουσιαστικά δεν φταίν αυτά, και ότι το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι αρκετές φορές είναι σε "χέρια ηλιθίων", είναι οφθαλμοφανές, το βλέπεις.
                Δεν νομίζεις δηλ. ότι η Πολιτεία (η όποια) θα πρέπει να προστατεύσει τους πολίτες της, όχι από αυτά τα σκυλιά, αλλά από τους κατά περίπτωση ηλίθιους και ανεύθυνους ιδιοκτήτες τους, που τα χρησιμοποιούν πολλές φορές για μαγκιά, για Status Symbol, αλλά και σε κάποιες περιπτώσεις για να επιτίθονται;

                Comment


                  Δε διαφωνω, την ιδια ομως ζημια μπορουν να κανουν και αλλα επισης μεγαλοσωμα ή μικροσωμα ζωα τα οποια εχουν λαθος ιδιοκτητες. Το αστειο της υποθεσης ειναι πως καθε κρατιδιο εχει διαφορετικες ρατσες στις λιστες.

                  Comment


                    Eπειδή γνωρίζω τον τρόπο σκέψης των γερμανών, οι οποίοι συνήθως δεν παν κουτουρού αλλά με σχολαστικότητα και με μεθοδικότητα, μάλλον και ως προς αυτό θα υπάρχει μια λογική. Ενδεχομένως να υπάρχουν στα διάφορα κρατίδια διαφορετικές προτιμήσεις ως προς τις ράτσες και σε ένα κρατίδιο να έχουν συμβεί περισσότερα περιστατικά με τη ράτσα Α, και στο άλλο με τη ράτσα Β, και ως εκ τούτου προσαρμόζονται ή αναπροσαρμόζονται αναλόγως.
                    Άσχετο αλλά έτσι για την κουβεντούλα: το γνωρίζεις ότι μπορεί εμείς οι δύο να έχουμε ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο, να έχουμε ακριβώς την ίδια κατηγορία χρέωσης στην ασφάλιση αστικής ευθύνης,γενικά να είναι όλα ακριβώς στο ίδιο επίπεδο, αλλά να πληρώνεις άλλο ασφάλιστρο εσύ και άλλο εγώ. Στην ίδια ασφαλιστική εταιρία εννοείται. Και ζούμε και στην ίδια πόλη. Ο λόγος; H συγκεκριμένη περιοχή, ο διαφορετικός ταχυδρομικός κωδικός. Βάσει στατιστικών αυτοί βλέπουν ότι οι ασφαλιζόμενοι που μένουν σε κάποιες "γειτονιές" εμπλέκονται (και πολλές φορές προκαλούν άθελα αλλά και εσκεμμένα) περισσότερα ασφαλιστικά συμβάντα από άλλες, ας πούμε "πιό νορμάλ γειτονιές".

                    Comment


                      Προσοχή, κυκλώματα διακίνησης "φθηνών" εργαζομένων στην Γερμανία.

                      Ο Μπάμπης είναι τριαντάρης, αλλά δείχνει νεότερος. Λόγω οικογενειακών προβλημάτων ποτέ δεν ολοκλήρωσε τις σπουδές του, όμως δεν έμεινε χωρίς δουλειά. Φιλότιμος και δουλευταράς, ακόμα και στην κρίση που τα πράγματα ζόρισαν, την έβρισκε την άκρη του. Πριν από τα Χριστούγεννα μου είπε ότι σκέφτεται να φύγει για Γερμανία. Είχε δει μια αγγελία που ζητούσαν οδηγό σε ταχυμεταφορική εταιρεία. Απόρησα, καθώς ο Μπάμπης δεν μιλάει γερμανικά, αλλά όπως μου είπε, του έκαναν συνέντευξη “συνεργάτες” στην Ελλάδα. Ενα μήνα αργότερα, μου είπε ότι τον πήραν, με μισθό 1.250 ευρώ καθαρά. Του έγραψα ότι συνήθως οι Γερμανοί μιλούν για μεικτά και ότι θα είχε καταλάβει λάθος. “Ζήτα να δεις το συμβόλαιο”, του συνέστησα. Ομως ο ενθουσιασμός του Μπάμπη ήταν τέτοιος, που έφυγε όπως όπως. Οταν έφτασε, του ανακοίνωσαν ότι δεν έχει προσληφθεί από την εταιρεία ταχυμεταφορών, αλλά από μια άλλη, που τον “νοίκιασε” σε αυτούς. Τον πέταξαν σε έναν ξενώνα μαζί με πολλούς άλλους, με ένα κοινό τηλέφωνο με κέρματα. Αρχισε να ξυπνάει στις 3.30 το πρωί για να πιάσει δουλειά στις 5. Για πέντε ώρες φόρτωνε κιβώτια στα αυτοκίνητα, μες στην παγωνιά, για να ξεκινήσει μετά να τα μοιράζει ώς τις 8 το βράδυ.
                      Ο Μπάμπης υπήρξε ακόμα ένα θύμα των λεγόμενων leihfirmen, των εταιρειών ενοικίασης εργαζομένων που, λόγω της έκρηξης στη ζήτηση εργασίας στη Γερμανία και με δεδομένη τη χαλαρή εργατική νομοθεσία της χώρας, τα τελευταία χρόνια κάνουν χρυσές δουλειές. Προσλαμβάνοντας με "περίεργους" όρους, διατηρώντας τη δυνατότητα απόλυσης δίχως εξηγήσεις μέσα στους πρώτους έξι μήνες και χωρίς εγγύηση για το πού θα επινοικιαστείς τον άλλο μήνα, οι συγκεκριμένες εταιρείες έχουν γίνει παγίδα για χιλιάδες εργαζομένους που άφησαν τις πατρίδες τους για μια ευκαιρία στη Γερμανία. Οι εταιρείες προσφέρουν κατά κανόνα, τουλάχιστον για ανειδίκευτο προσωπικό, χαμηλούς μισθούς, δεν υπάρχει ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα στη Γερμανία, κρατώντας ένα ποσοστό. Συνήθως η σύμβαση εργασίας διέπεται από τη λογική του μεροκάματου, κάποιος δεν πληρώνεται αν δεν δουλεύει. Στον Μπάμπη προτάθηκαν τα 800 ευρώ καθαρά, από τα οποία θα έπρεπε να πληρώνει και για διαμονή.
                      2 εκατ. νέοι μετανάστες έφτασαν στη Γερμανία τα τελευταία δύο χρόνια.
                      Με δεδομένο ότι τα τελευταία δύο χρόνια έφτασαν στη Γερμανία περί τα δύο εκατομμύρια νέοι μετανάστες, οι εταιρείες ενοικίασης προσωπικού βρέθηκαν ενώπιον μιας τεράστιας δεξαμενής ικανού, έμπειρου και φθηνού εργατικού δυναμικού. Οι leihfirmen ωστόσο συνεπικουρούνται από κυκλώματα στις χώρες προέλευσης των μεταναστών. Δυστυχώς και στην Ελλάδα δραστηριοποιούνται τέτοιες κλίκες, αναφέρει η κ. Ιωάννα Ζαχαράκη, σύμβουλος για θέματα Κοινωνικής Ενταξης και Διαπολιτισμικότητας στη Διακονία Ρηνανίας-Βεστφαλίας-Λίπε. Εχουμε πολλές καταγγελίες για Ελληνες οι οποίοι υπόσχονται ιδανικούς μισθούς και συνθήκες, που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Πολύ συχνά είναι οι ομογενείς εκείνοι που δείχνουν το χειρότερο πρόσωπο. Γνωρίζω ανθρώπους στους οποίους είχαν τάξει δουλειά σε ελληνικό εστιατόριο και καταλήγουν να δουλεύουν σαν σκλάβοι όλη μέρα σε μια κουζίνα για 400 ευρώ. Χωρίς τη δυνατότητα να μάθουν γερμανικά – το άλφα και το ωμέγα για να ορθοποδήσεις σε αυτή τη χώρα, οι άνθρωποι αυτοί είναι καταδικασμένοι.
                      Πάντως, το θέμα της διαχείρισης του νέου εργατικού δυναμικού από τη Γερμανία απασχολεί όλη την Ευρώπη. Πρόσφατα, δύο υπουργοί της βελγικής κυβέρνησης, με επιστολή τους προς τον Ευρωπαίο επίτροπο για την Απασχόληση Λάζλο Αντορ, κατήγγειλαν τη Γερμανία για αναξιοπρεπείς εργασιακές πρακτικές, αναφέροντας χαρακτηριστικά ότι Ρουμάνοι και Βούλγαροι εργάζονται για 10 ώρες ημερησίως στα σφαγεία της Γερμανίας έναντι 3 έως 7 ευρώ την ώρα. Σε έκθεση που έχει στη διάθεσή της η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, αναφέρεται ότι η μεγαλύτερη γερμανική εταιρεία σφαγής χοίρων, η B&C Tönnies, είναι άμεσος εργοδότης μόνο των 800 από τους 4.500 εργαζομένους της, με τους υπόλοιπους να προέρχονται από εταιρείες ενοικίασης προσωπικού. Αντίστοιχα, από τους 1.200 εργαζομένους στο σφαγείο του Westfleich στη Χαμ της Βεστφαλίας, το 90% είναι νοικιασμένοι.
                      Σύμφωνα με έκθεση του ινστιτούτου Bertelsmann Stiftung, οι πιθανότητες για απασχόληση μέσω ενοικίασης για ανέργους είναι κατά 20% μεγαλύτερες από άλλους τρόπους, όμως τελικά η συντριπτική πλειονότητα μένει μόνιμα στην ενοικίαση.
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        Νεαρός Έλληνας μετανάστης στη Γερμανία.

                        https://www.facebook.com/video.php?v...type=2&theater
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Originally posted by CRYSTAL View Post
                          Καλησπερα ,αναφερομαι ομως σε περιπτωσεις απο γιατρους που επισκεφτηκα οι οποιοι δεν θελησαν να με εξυπηρετησουν επειδη δεν μιλουσα την γλωσσα τους κ ο τροπος συμπεριφορας τους ηταν απαραδεκτος ενω ηξεραν κ αλλη γλωσσα για να συννενοηθουν μαζι μου απλα επελεξαν να μην το κανουν .Η απαντηση τους ηταν εισαι ενα χρονο στην Γερμανια κ δεν μιλας την γλωσσα καλα μην γνωριζοντας ομως οτι δουλευοντας σε ελληνικο ρεστοραν με 12 ωρες κ πανω δεν εχεις κ μεγαλη πολυτελεια χρονου να μελετησεις γερμανικα!
                          Μπορω να δεχτω τον υπαλληλο του Burger king αλλα οχι δε το δεχομαι απο γιατρο που εχει ορκιστει να προσφερει τις υπηρεσιες του κ ειδικα οταν προκειται για υγεια!
                          Δυστυχως δεν ηταν μονο ενας δυο αλλα αρκετοι στην περιοχη που μενω κ ειδικα στο κλαδο της υγειας ... για τους απλους υπαλληλους σε υπηρεσιες δεν αναφερομαι καν που ενω εχεις ραντεβου κ εχεις συμπληρωσει ολα τα εντυπα κ θες απλα να το παραδωσεις κ εχεις κ ραντεβου για αυτο το λογο κ σε αφηνουν επιτηδες τελευταιο αφου περασουν ολοι να μπεις τελευταιος χωρις να συντρεχει κανενας απολυτως λογος, εκει ενταξει να κανω το κοροιδο κ να περιμενω γιατι οπως λες βρισκομαι στην χωρα τους κ οχι αυτοι στην δικη μου !
                          Ναι να ανεχτω τη χαρτουρα που μου στελνουν μονο κ μονο επειδη ειμαι ξενη στην χωρα τους γιατι αυτο μου το ειπε Γερμανος δικηγορος που απευθυνθηκα για να λυσω το προβλημα μου ,οτι αν τυχον ημουν γερμανιδα δεν θα αντιμετωπιζα το προβλημα..
                          Ναι ειναι επιλογη μου που ηρθα εδω κ προς το παρον δεν το μετανιωνω κ παλευω να κανω οτι καλυτερο μπορω κ κανω υπομονη .
                          Ο ρατσισμός είναι από το πιο σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζει η Γερμανία αυτή τη στιγμή.Το παραδέχονται άτυπα και οι ίδιοι οι γερμανοί ενώ η Eurostaat έχει επίσημα στοίχεια , που την κατατάσουν υψηλά στα θέματα ρατσισμού.
                          Σύνδεσμος για περισσότερες λεπτομέρειες ( στα γερμανικά )
                          Fremdenfeindlichkeit: Europarat bescheinigt Deutschland ein Rassismus-Problem | ZEIT ONLINE

                          Επίσης οι μισθοί των αλλοδαπών είναι - μ επίσημα στοιχεία - κατώτεροι των Γερμανών σε ίδιες θέσεις.

                          Συμπερασματικά , συμφωνώ με τα παρατιθέμενα σχόλια του μέλους.
                          Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

                          Comment


                            Συμβαίνει τώρα

                            Παιδιά τι να πω, συμβαίνει τώρα, δεν είμαι Γερμανία εαν είναι οφ τόπικ το πόστ, ας το μεταφέρουν οι διαχειριστές.

                            Συζητάμε με Έλληνα γεννημένο στην Γερμανία, ζει στη Νυρεμβέργη μας μίλησε για "ρατσισμό" μεγάλο απο τους πολίτες Γερμανούς σε αυτόν και γενικά σε Έλληνες, ειδικά για Μόναχο και Βερολίνο....
                            Τι να πω τώρα εγω.
                            Για μάζες Ελλήνων που ανεβαίνουν και ρωτάνε για επιδόματα και τπτ άλλο, παιδιά απογοητεύτηκα, δεν θα παρατήσω την μελέτη και το ψάξιμο, αλλά άντε να απαντήσω τώρα εγω η έρμη που δεν ζω επάνω!!
                            Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                            Comment


                              Εγω παλι θα σου πω το εντελως αντιθετο σχετικα με ρατσισμο κτλ. Ειναι γεγονος που παρατηρω στο φορουμ ομως πως το 100% των μελων θα κανουν και τουλαχιστον μια ερωτηση σχετικα με επιδοματα τα οποια φανταζονται πως τα χαριζουν αδιακριτως. Και επιδοματα ψιχουλα πρακτικα που δεν σε συντηρουν και ουτε ζουν την οικογενεια σου ετσι; Οπως και να εχει Ζελντα επειδη δεν εχω διαβασει σε τι φαση εισαι, φτιαξε το πλανο σου και ασε τα κομπλεξικα που κανουμε στην Ελλαδα, να κραζουμε πακιστανους και αλβανους και οποιον αλλον που θεωρουμε πως μας φταιει, και βαλε πλωρη κατα δω. Φαινεσαι ατομο σοβαρο που δεν θα βρεις προβλημα ανυπερβλητο απο τα λιγα που εχω διαβασει απο εσενα.

                              Comment


                                Τι αρνητικό βρίσκω στην Γερμανία;

                                Μετά από 1,5 χρόνο παραμονής σε αυτή την χώρα, το μόνο που κατάλαβα είναι η χώρα του εργάτη, γι αυτό άλλωστε τα πτυχία του ΟΑΕΔ δηλ Ausbildung θεωρούνται από τα πιο δυναμικά. Το πτυχίο σου δεν έχει αντίκρυσμα είτε είσαι Γερμανός, είτε αλλοδαπός, είτε Ευρωπαίος. Αγγλία και Γερμανία αλλά δε κυρίως Γερμανία γέμισαν γραφεία εύρεσης εργασίας, τα οποία λέγονται Zeitfirma, Personaldientleistung, Personalmanagement, Zeitarbeitfirma, Leitungsfirma (και ένα άλλο σωρό ονόματα) με τα οποία σε προσκαλούν για δουλειά κυρίως άμεσα μέσα σε 2 - 3 μέρες και μόλις τους δεν μπορώ αμέσως, γιατί πχ μένω σε άλλη πόλη της Γερμανίας, τότε σου λένε θα σε ενημερώσουμε. Στο Jobbörse το 98% είναι μόνο γραφεία εύρεσης εργασίας, στο indeed.de 90% και μπαίνεις στο xing και άλλες σελίδες εύρεσης εργασίας και ζητάνε εξιδεικευμένο προσωπικό με τουλάχιστον 5 - 10 χρόνια προϋπηρεσία. Για να φύγει κάποιος από την μια πόλη της Γερμανίας για να πάει σε άλλη, είναι αρκετά δύσκολο. Πχ στο συμβόλαιο ενοικίασης που έχεις υπογράψει συμπεριλαμβάνει 3 μήνες παραίτηση από πριν εκτός και αν βρεις Nachmieter και μπορέσεις και το δώσεις πιο γρήγορα, το ότι κάνεις μήνες να βρεις οικία γιατί τα ενοίκια είναι πολύ υψηλά και οι μισθοί πενιχροί. Επομένως αν δεν βρεις ενοικιαστή χάνεις την εγγύηση. Νομίζω το βασικότερο πρόβλημα πραγματικά είναι εύρεση κατοικίας που δεν σου δίνει την δυνατότητα της ευελιξίας.

                                Εκτός των γραφείων εύρεσης εργασίας, υπάρχουν και τα μεσιτικά γραφεία που για να πάρεις σπίτι, πρέπει να ψάχνεις για μήνες. Η κατάσταση αυτή εμφανίζεται σχεδόν σε όλη την Βόρεια Ευρώπη. Άπαξ και έρθεις Γερμανία γίνεσαι σκλάβος σε μια πόλη. Δεν σου μένει φράγκο από μισθό σου στην άκρη ή αναγκάζεσαι να μην γίνεσαι σπάταλος και αρχίζεις και μπαίνεις στο γερμανικό ρυθμό επιβίωσης. Όσοι έχουν παιδιά και οικογένειες, άστο καλύτερα, δεν συζητιέται.

                                Comment

                                Working...
                                X