Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by patrioten View Post
    ...γουστάρω ταπεράκι στην δουλειά...και φρέσκο ζεστό,ζεστό, καφέ στο θερμός:
    patrioten σε βρισκω τρελο κομαντο με αρτιο εξοπλισμο σε ταπερ!
    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    Comment


      #77
      Originally posted by gbarak View Post
      patrioten σε βρισκω τρελο κομαντο με αρτιο εξοπλισμο σε ταπερ!
      χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #78
        Originally posted by gbarak View Post
        βρε δεν ξερω τι κανουν οι δικοι σας γερμανοι...
        οι δικοι μου γερμανοι φερνουν και αυτοι τα ταπερακια τους!
        για να μην σας πω οτι στο γραφειο εχουμε κανονισει και ταπερομαχια την αλλη εβδομαδα!!!

        πως θα την βγαλουν στο 9ωρο εργασιας; ειδικα αν δεν υπαρχει εστιατοριο, καντινα, φαστφουντ κοντα;
        πολλοι προτιμουν βεβαια τα ετοιματζιδικα τυπου πεταω το σνιτσελ στον φουρνο μικροκυματων και ντερλικωνω στο 3λεπτο ή ψηνω μια κατεψυγμενη πιτσα ή σουπες σε πλαστικα που χρειαζονται μονο ζεστο νερο απο βραστηρα κλπ κλπ
        οι παντρεμενοι μπορει να φερουν κανα μαγειρευτο απο τα χτες

        απαραιτητη προυποθεση βεβαια ειναι να υπαρχει κουζινα με τα απαραιτητα σκευη, η οποια ομως πιστευω σε καθε απομακρυσμενο χωρο εργασιας υπαρχει

        ολα κι ολα, με το φαι (οι γερμανοι) δεν παιζουνε!!!

        Για τους περίεργους που έλεγα εγώ δεν εννοούσα Γερμανούς αλλά Έλληνες....ακόμη Ελλάδα είμαι, αλλά οσονούπω σας έρχομαι!!!!

        Comment


          #79
          xaxaxa ειπαμε ταπερακι, οχι 4 σε 1 παω εκδρομη!!! θα μου πεις χαμενα δεν πανε!

          Comment


            #80
            Originally posted by xainti View Post
            Επειδή μου αρέσουν αυτά που λέτε, ειλικρινά τώρα πείτε μου δεν κοροϊδεύουν οι Γερμανοί αν πας με ταπεράκι ε; Είναι τόσο πολύ ακομπλεξάριστοι;
            Γιατί εδώ μόνο σε μία δουλειά μπόρεσα και το έκανα...σε όλες τις άλλες όσες φορές επιχείρησα απέτυχα....με δούλευαν κανονικά, μου την έλεγαν και στο τέλος έπεφτε πείνα....
            Σαφώς και δεν το κοροιδεύουν. Και να σου πω και κάτι επιπρόσθετα: δεν χρειάζεται να είσαι ακομπλεξάριστος για να μην το πράξεις. Οπότε καταλαβαίνεις που θέλω να καταλήξω...

            Comment


              #81
              Originally posted by Nikos I. View Post
              Σαφώς και δεν το κοροιδεύουν. Και να σου πω και κάτι επιπρόσθετα: δεν χρειάζεται να είσαι ακομπλεξάριστος για να μην το πράξεις. Οπότε καταλαβαίνεις που θέλω να καταλήξω...
              Καταλαβαίνω πολύ καλά και χαίρομαι που πήρα την απόφαση να φύγω από τη χώρα μου....και πολύ περισσότερο για τα παιδιά μου που είναι μικρά και ευτυχώς δεν πρόλαβαν να πάρουν χαζές (για να μην πω τίποτα χειρότερο) ελληνικές νοοτροπίες ακόμη!

              Comment


                #82
                Originally posted by xainti View Post
                Επειδή μου αρέσουν αυτά που λέτε, ειλικρινά τώρα πείτε μου δεν κοροϊδεύουν οι Γερμανοί αν πας με ταπεράκι ε; Είναι τόσο πολύ ακομπλεξάριστοι;
                Γιατί εδώ μόνο σε μία δουλειά μπόρεσα και το έκανα...σε όλες τις άλλες όσες φορές επιχείρησα απέτυχα....με δούλευαν κανονικά, μου την έλεγαν και στο τέλος έπεφτε πείνα....
                πλακα κανεις? εγω κουβαλαω ταπερακι που χωραει δυο τοστ πατικωμενα και ειμαι σαν παρακατιανος.....
                αλλοι εχουν μεγαλυτερα που χωρανε διαφορα μεσα.......
                αλλοι κουβαλανε λες και πανε εκδρομη για πικ νικ....ταπερακια, φρουτα, ψωμια, σαλαμια, τυρια, αυγα βραστα, αλατοπιπερα.....

                Comment


                  #83
                  Αν δεν έχεις παιδια δεν αξιζει ουτε μια στο εκατομυριο να πας Γερμανια εκτως και ξερεις τη γλωσσα κι εχεις και κανα πτυχιο π.χ Μηχανικος Η/Υ, γιατι κανουν κολοτουμπες για να σε προσλαβουν σε τετια θεση με 2500 σιγουρα!
                  Εμενα με εχει πρηξει ο θειος μου να παω εκει και να με βοηθησει αυτος σε ολα μεχρι και δουλεια και σπιτι να μου βρει και παλι το σκεφτομαι αρνητικα γιατι δεν ξερω ουτε γλωσσα ουτε πτυχιο εχω , δε ζεις με 1000 ευρω στη Γερμανια εκτως και σε φιλοξενουν μονιμα φιλοι η συγγενεις.

                  Υμουν εκει απο το 92'-98' και δεν εχει καμια σχεση το τωρα με εκεινες τις εποχες.

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by timos76 View Post
                    Αν δεν έχεις παιδια δεν αξιζει ουτε μια στο εκατομυριο να πας Γερμανια εκτως και ξερεις τη γλωσσα κι εχεις και κανα πτυχιο π.χ Μηχανικος Η/Υ, γιατι κανουν κολοτουμπες για να σε προσλαβουν σε τετια θεση με 2500 σιγουρα!
                    Εμενα με εχει πρηξει ο θειος μου να παω εκει και να με βοηθησει αυτος σε ολα μεχρι και δουλεια και σπιτι να μου βρει και παλι το σκεφτομαι αρνητικα γιατι δεν ξερω ουτε γλωσσα ουτε πτυχιο εχω , δε ζεις με 1000 ευρω στη Γερμανια εκτως και σε φιλοξενουν μονιμα φιλοι η συγγενεις.

                    Υμουν εκει απο το 92'-98' και δεν εχει καμια σχεση το τωρα με εκεινες τις εποχες.
                    Εγω παντως με την αρραβωνιαστικια μου ζουμε προς το παρόν με 1000€, νοικιαζουμε σπιτι και εχουμε και αμαξι και ζουμε ανετα, τωρα αν εσυ πιστευεις 1 ατομο δεν μπορει να τα βγαλει περα με 1000€...Μενουμε στο Aachen.

                    Comment


                      #85
                      Ησουν 6 χρονια και δεν εμαθες την γλωσσα? πως εγινε αυτο?

                      Comment


                        #86
                        Γερμανια,Μοναχο,ΑΝΑΘΕΜΑ την ωρα κ την στιγμη που πηρα την αποφαση.Ειμαι εδω περιπου 1μιση χρονο μαζι με τον αντρα μου{ευτυχως} κ την κορη μου που γεννηθηκε εδω.Ο πρωτος μηνας ηταν τελειος....μετα οταν προσγειωθηκα κ συνειδητοποιησα που βρισκομαι απογοητευθηκα.Τωρα πλεον απλα κανω υπομονη κ μαθηματα αναισθησιας στον εαυτο μου.Ο καιρος χαλια.Λενε κ αυτοι πως εχουν καλοκαιρι.....ευτυχως φετος δεν εκανε χειμωνα.Οι ανθρωποι αφιλοξενοι κ κρυοι.Σου χαμογελανε με το ζορι.Φυσικα υπαρχουν παντα οι εξεραισεις αλλα για την πλοιοψηφια μιλαμε.Τα σπιτια πανακριβα κ παλια.Πολυ σημαντικο,δεν υπαρχουν σιφωνια στο μπανιο,δεν μπορεις να πλυνεις το μπαλκονι{αν εχεις}με το λαστιχο,ουτε το αυτοκινητο.Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σπιτι.Οι Ελληνες που ζουν χρονια εδω στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν βοηθανε αλλα εκμεταλευονται κ ολας.Το νερο ειναι χαλια αν κ λενε οτι το νερο στο Μοναχο ειναι το καλυτερο κ εγω πιστευω πως μας το λενε γιατι θελουν να μας εξοντωσουν.Το εμφιαλωμενο νερο ειναι πανακριβο.Αν δεν ξερεις γλωσσα δεν βρισκεις δουλεια της προκοπης.Αγγλικα μιλανε ελαχιστοι κ αυτοι με το ζορι.Απαραδεκτο σε υπηρεσιες που ασχολουνται με αλλοδαπους να μην μιλανε αγγλικα.Αλλα κ εγω οταν επιστρεψω κ συνανταω γερμανους θα τους μιλαω Ελληνικα κ θα τους λεω οτι πρεπει να πανε στο σχολειο να μαθουν.Τα σχολεια τα περισσοτερα ειναι για να παιρνουν τα φραγκα απο την ΕΕ κ μετα χαβαλες να γινεται.Τα τροφιμα......ΧΑΛΙΑ.ΧΩΡΙΣ ΓΕΥΣΗ.Με τους γιατρους δεν εχω παραπονο σε σχεση με αυτα που ισχυουν πλεον στην Ελλαδα.Μολις ακουνε Ελληνας τους πιανει ενα ριγος....Το ταχυδρομειο τους δουλευει καταπληκτικα αλλα πολυ χαρτουρα βρε παιδι μου.Χρειαζεται πολυ προσοχη για το που βαζεις την υπογραφη σου σε συμβολαια κτλ γιατι μετα τρεχεις κ δεν φτανεις.Το jobcenter k sozialamt ειναι χαλια απο εξυπηρετηση.Εχουν πολυ καλο συστημα μετακινησης αλλα πανακριβα εισητηρια.Οι οδηγοι δεν εχουν φαντασια.....κατι να συμβει θα κοκαλωσουν.Οι καμερες της τροχαιας υπαρχουν κ κινητες σε αυτοκινητα.Εχω κ αλλα που θα γραψω αργοτερα γιατι πρεπει να μαγειρεψω.Γεια σας.

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by Ελενα@ View Post
                          Γερμανια,Μοναχο,ΑΝΑΘΕΜΑ την ωρα κ την στιγμη που πηρα την αποφαση.Ειμαι εδω περιπου 1μιση χρονο μαζι με τον αντρα μου{ευτυχως} κ την κορη μου που γεννηθηκε εδω.Ο πρωτος μηνας ηταν τελειος....μετα οταν προσγειωθηκα κ συνειδητοποιησα που βρισκομαι απογοητευθηκα.Τωρα πλεον απλα κανω υπομονη κ μαθηματα αναισθησιας στον εαυτο μου.Ο καιρος χαλια.Λενε κ αυτοι πως εχουν καλοκαιρι.....ευτυχως φετος δεν εκανε χειμωνα.Οι ανθρωποι αφιλοξενοι κ κρυοι.Σου χαμογελανε με το ζορι.Φυσικα υπαρχουν παντα οι εξεραισεις αλλα για την πλοιοψηφια μιλαμε.Τα σπιτια πανακριβα κ παλια.Πολυ σημαντικο,δεν υπαρχουν σιφωνια στο μπανιο,δεν μπορεις να πλυνεις το μπαλκονι{αν εχεις}με το λαστιχο,ουτε το αυτοκινητο.Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σπιτι.Οι Ελληνες που ζουν χρονια εδω στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν βοηθανε αλλα εκμεταλευονται κ ολας.Το νερο ειναι χαλια αν κ λενε οτι το νερο στο Μοναχο ειναι το καλυτερο κ εγω πιστευω πως μας το λενε γιατι θελουν να μας εξοντωσουν.Το εμφιαλωμενο νερο ειναι πανακριβο.Αν δεν ξερεις γλωσσα δεν βρισκεις δουλεια της προκοπης.Αγγλικα μιλανε ελαχιστοι κ αυτοι με το ζορι.Απαραδεκτο σε υπηρεσιες που ασχολουνται με αλλοδαπους να μην μιλανε αγγλικα.Αλλα κ εγω οταν επιστρεψω κ συνανταω γερμανους θα τους μιλαω Ελληνικα κ θα τους λεω οτι πρεπει να πανε στο σχολειο να μαθουν.Τα σχολεια τα περισσοτερα ειναι για να παιρνουν τα φραγκα απο την ΕΕ κ μετα χαβαλες να γινεται.Τα τροφιμα......ΧΑΛΙΑ.ΧΩΡΙΣ ΓΕΥΣΗ.Με τους γιατρους δεν εχω παραπονο σε σχεση με αυτα που ισχυουν πλεον στην Ελλαδα.Μολις ακουνε Ελληνας τους πιανει ενα ριγος....Το ταχυδρομειο τους δουλευει καταπληκτικα αλλα πολυ χαρτουρα βρε παιδι μου.Χρειαζεται πολυ προσοχη για το που βαζεις την υπογραφη σου σε συμβολαια κτλ γιατι μετα τρεχεις κ δεν φτανεις.Το jobcenter k sozialamt ειναι χαλια απο εξυπηρετηση.Εχουν πολυ καλο συστημα μετακινησης αλλα πανακριβα εισητηρια.Οι οδηγοι δεν εχουν φαντασια.....κατι να συμβει θα κοκαλωσουν.Οι καμερες της τροχαιας υπαρχουν κ κινητες σε αυτοκινητα.Εχω κ αλλα που θα γραψω αργοτερα γιατι πρεπει να μαγειρεψω.Γεια σας.
                          Ελενα, λυπαμαι πολυ που αισθανεσαι ετσι. Εγω ειμαι πανω απο 20 χρονια στο Μοναχο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Βεβαια αυτα που γραφεις ειναι η δικη σου αληθεια και ειναι σεβαστη. Ομως θα ηθελα να παρω θεση σε καποια σημεια που αναφερεις. Και πιο συγκεκριμενα:

                          - Ο καιρος χαλια.Λενε κ αυτοι πως εχουν καλοκαιρι.....ευτυχως φετος δεν εκανε χειμωνα.
                          Δεν νομιζω οτι η Γερμανια ειναι γνωστη για τον ωραιο καιρο της. Δεν ειχες πληροφορηθει, τι κλιμα εχει η Γερμανια πριν ερθετε;

                          - Οι ανθρωποι αφιλοξενοι κ κρυοι.Σου χαμογελανε με το ζορι.Φυσικα υπαρχουν παντα οι εξεραισεις αλλα για την πλοιοψηφια μιλαμε.
                          Οι Γερμανοι ειναι ανθρωποι οπως και οι Ελληνες με τα καλα τους και τις αδυναμιες τους. Οπως και στους Ελληνες θα βρεις και καλους και κακους και υπεροπτες και καταδεκτικους και τσιγκουνηδες και κουτσομποληδες και αυτους που σε βοηθανε και, και, και…. ΑΚΡΙΒΩΣ οπως και οι Ελληνες. Εχω πολλους φιλους Γερμανους, οπως εχω και Ελληνες. Αλλα το ποσο γρηγορα θα σε δεχτουν οι Γερμανοι και το πως θα σε αντιμετωπισουνε ειναι πολλες φορες (οπως γινεται παντου) καθρεφτης της δικης σου συμπεριφορας. Ειναι τοσο αρνητικος ο τροπος που αντιμετωπιζεις τα παντα…

                          - Τα σπιτια πανακριβα κ παλια. Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σπιτι
                          Εδω εχεις δικιο. Τουλαχιστον για το Μοναχο.

                          - Πολυ σημαντικο,δεν υπαρχουν σιφωνια στο μπανιο,δεν μπορεις να πλυνεις το μπαλκονι{αν εχεις}με το λαστιχο,ουτε το αυτοκινητο.
                          Αυτα θεωρουνται σημαντικα προβληματα;

                          - Οι Ελληνες που ζουν χρονια εδω στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν βοηθανε αλλα εκμεταλευονται κ ολας.
                          Αυτο πραγματικα συμβαινει δυστυχως!

                          - Το νερο ειναι χαλια αν κ λενε οτι το νερο στο Μοναχο ειναι το καλυτερο κ εγω πιστευω πως μας το λενε γιατι θελουν να μας εξοντωσουν.
                          Εδω γελασα! Το νερο του Μοναχου ερχεται κατευθειαν απο τα βουνα και ειναι εξαιρετικης ποιοτητας. Καμια σχεση με το νερο της Αθηνας που βρωμαει χλωριο! Μοναδικο μειονεκτημα ειναι η υψηλη περιεκτικοτητα σε αλατα, τα οποια ομως δεν επηρεαζουν την γευση και δεν βλαπτουν την υγεια. Μας κανουν μονο την ζωη λιγο δυσκολη στο καθαρισμα.

                          - Αν δεν ξερεις γλωσσα δεν βρισκεις δουλεια της προκοπης.
                          Αυτο συμβαινει σε ολες χωρες και βεβαια και στην Ελλαδα. Αν και δεν ισχυει 100%. Αν π.χ. εχεις σπουδασει πληροφορικη βρισκεις δουλεια της "προκοπης" μονο με αγγλικα.

                          - Αγγλικα μιλανε ελαχιστοι κ αυτοι με το ζορι.Απαραδεκτο σε υπηρεσιες που ασχολουνται με αλλοδαπους να μην μιλανε αγγλικα.
                          Αυτο δυσκολευομαι να το πιστεψω, τουλαχιστον εμενα δεν μου ειχε συμβει.

                          - Αλλα κ εγω οταν επιστρεψω κ συνανταω γερμανους θα τους μιλαω Ελληνικα κ θα τους λεω οτι πρεπει να πανε στο σχολειο να μαθουν.
                          Η διαφορα ειναι οτι αυτοι δεν ερχονται στην Ελλαδα για να δουλεψουν αλλα για τουρισμο, γι αυτο και δεν χρειαζεται να μαθουν την γλωσσα.

                          - Τα σχολεια τα περισσοτερα ειναι για να παιρνουν τα φραγκα απο την ΕΕ κ μετα χαβαλες να γινεται.
                          Τον χαβαλε ποιος τον κανει; Οι δασκαλοι;

                          - Τα τροφιμα......ΧΑΛΙΑ.ΧΩΡΙΣ ΓΕΥΣΗ.
                          Υποθετω οτι αυτο το ξερουν ηδη οι Ελληνες μιας και το LIDL κανει ….χρυσες δουλειες. Παντως για τα λαχανικα εχεις δικιο. Στην Ελλαδα ειναι πιο γευστικα.

                          - Το ταχυδρομειο τους δουλευει καταπληκτικα αλλα πολυ χαρτουρα βρε παιδι μου.
                          Για ποιο λογο η χαρτουρα; Για να στειλεις γραμμα;

                          - Χρειαζεται πολυ προσοχη για το που βαζεις την υπογραφη σου σε συμβολαια κτλ γιατι μετα τρεχεις κ δεν φτανεις.
                          Μα και στην Ελλαδα, αλλα και σε ολο τον κοσμο, ετσι δεν ειναι;

                          - Το jobcenter k sozialamt ειναι χαλια απο εξυπηρετηση.
                          Δηλαδη υποθετω σε συγκριση με την Ελλαδα, πολυ χειροτερα!

                          - Οι οδηγοι δεν εχουν φαντασια.....κατι να συμβει θα κοκαλωσουν.Οι καμερες της τροχαιας υπαρχουν κ κινητες σε αυτοκινητα.
                          Εγω παντως ως Ελληνιδα και ξεροντας την κατασταση διαθετω την απαραιτητη φαντασια για να καταλαβω τι εννοεις….. και ειμαι πολυ ευχαριστημενη που οι οδηγοι εδω δεν την διαθετουν.

                          Ακουσα ολα αυτα τα αρνητικα και θελω να ρωτησω, θετικο δεν βρηκες τιποτα; Απο οτι καταλαβα το παιδι σου γεννηθηκε εδω. Θελεις να μας πεις ποσο σου κοστισε η εγκυμοσυνη και η γεννα; Απο οσα ειμαι σε θεση να γνωριζω, τιποτα. Και πως ηταν αληθεια το νοσοκομειο; Μηπως γεννησες σε ρσντζο στον διαδρομο;

                          Τι γινεται οταν το μωρο αρρωσταινει; Πληρωνεις τιποτα για γιατρους και για φαρμακα;

                          Τα μαθηματα γερμανικων (αυτα που γινεται χαβαλες) τα πληρωνεις εσυ;

                          Το σπιτι που μενεις, αυτο το παλιο το πανακριβο, χωρις σιφωνι στο μπανιο και χωρις λαστιχο στο μπαλκονι το βρηκες εσυ; Ή μηπως το Sozialamt (αυτη η υπηρεσια εκει που δεν σε εξυπηρετουν).

                          Θα μπορουσα να γραψω πολλα ακομη, αλλα απλα θα ρωτησω, γιατι πρεπει να εισαι τοσο δυστυχισμενη; Παρε τον αντρα σου και το παιδακι σου και επεστρεψε στη Ελλαδα.

                          Comment


                            #88
                            Γιατί να μην αξίζει κάποιος μόνος να πάει Γερμανία?? Κάποιοι απο μας δεν έχουμε συγγενείς αλλά ούτε γνωστούς για δείγμα Γερμανία και παρόλα αυτά θέλουν να το παλέψουν. Όντως χωρίς Γερμανικά δύσκολα πάς αλλά γιατί να μην αξίζει? Το διάβασα και φρίκαρα!!!

                            Comment


                              #89
                              Καλημερα,εχω απαντηση για σενα.Εγω ηρθα στην γερμανια πριν 1μιση χρονο μονη μου.Φυσικα ειχα μια φιλη που με φιλοξενησε 2 μηνες.Πριν ερθω ειχα κ εγω τα ιδια ερωτηματικα οπως εσυ για πολλα θεματα που ζωντας στην Ελλαδα μου φαινοταν παραλογα.Ο φιλος μου ειχε μεινει Ελλαδα διοτι ειχε ακομη δουλεια κ ο σκοπος ηταν να βρω δουλεια κ σπιτι κ μετα να ερθει γιατι η φιλη που με φιλοξενουσε ειχε οικογενεια κ μικρο σπιτι.Λοιπον....δουλεια βρηκα στις 2 εβδομαδες.Ειμαι κομμωτρια.Φυσικα να ξερεις πως στην αρχη ολοι θα σε εκμεταλευτουν.Γλωσσα δεν γνωριζω μονο κατι λιγο ισα να συννενοηθω τωρα πλεον.Γνωριζω ομως αγγλικα που εχω να πω πως με βοηθησαν αν κ οι ανθρωποι εδω ειναι συνηθως αντιθετοι με τα αγγλικα.Ο μισθος που μπορεις να παρεις σαν πρωτη φορα Γερμανια ειναι απο 1000 εως 1500.Εδω σου κρατανε φορο καθε μηνα κατευθειαν πριν ο μισθος σου μπει στην τραπεζα που σημαινει οτι καθαρα θα παιρνεις 800 με 1200 αναλογα τις κρατησεις που θα σου γινονται.Τα ενοικια στην πολη που ζω,Μοναχο,ειναι πανακριβα.Για μια γκαρσονιερα απο 500 εως 800.Βαλε κ τα εξοδα μετακινησης για να πας στην δουλεια για μηνιαια καρτα μετρο,λεφορειο κτλ χρειαζεσαι απο 60 εως 85 αναλογα την περιοχη που μενεις.Βαλε κ σουπερ μαρκετ γιατι πρεπει να τρως κ κατι,τηλ κ εξοδα για φωτοτυπιες κ ιντερνετ τον πρωτο καιρο τα χρειαζεσαι οπωσδηποτε για τις δουλειες με τις θπηρεσιες.Αν καπνιζεις εχω να σου πω τα τσιγαρα εδω εχουν 5 με 7 το πακετο.Δεν βγαινει με τιποτα μονο αν αποφασισεις να μην τρεφεσαι σωστα τον πρωτο καιρο.Να προσεξεις ατομα που θα σου υποσχεθουν δουλεια με στεγη διοτι το πιο πιθανο ειναι να μεινεις στον δρομο καποια στιγμη.Εδω ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σπιτι κ αν δεν εχεις χαρτια οτι ηδη εργαζεσαι κ με καλο μισθο δεν παιζει να σου νοικιασουν σπιτι.Φυσικα υπαρχει κ η ιδεα της συγκατοικησης ομως θελει πολυ προσοχη.Κ μην νομιζεις οτι αυτοι που εχουν καποιον για βοηθεια τον προτο καιρο οτι τα βρηκαν οπως τα περιμεναν.Απο προσωπικη εμπειρια κ απο ιστοριες που εχω ακουσει απο περισσοτερους σε κρατανε 1 με 2 μηνες κ μετα κουραζονται κ σε πετανε στον δρομο.Εγω αν δεν ειχα τον φιλο μου που πλεον ειναι αντρας μου δεν θα την παλευα εδω περα απ ολες τις αποψεις,ψθχολογικα οικονομικα ηθικα κτλ.Ειναι σημαντικο παντως να γνωριζεις την αληθεια πριν κανεις την επιλογη σου κ παρεις την αποφαση να φυγεις για να μην βρεθεις προ εκπληξεως κ να μην ξοδεψεις ανουσια χρηματα.Ειναι καλυτερα να ερθεις με παρεα εδω πανω.Αυτη φυσικα ειναι η δικη μου αποψη.Εχω κ ενα τηλ απο γραφειο ευρεσεως εργασιας αν θελεις μπορω να στο δωσω αφου πριν σου πω τα δεδομενα που παιζουν κ με τα γραφεια.Εμεις ευτυχως τα καταφεραμε μετα απο πολλα προβληματα δακρυα νευρα κ απογοητευσεις.

                              Comment


                                #90
                                Οκ θα σου πω την ιστορια μου για να καταλαβεις τι μου εχει συμβει κ τα βλεπω αρνητικα τουλαχιστον τα περισσοτερα.Φυσικα υπαρχουν κ θετικα οπως κ προανεφερα.Με το θεμα της γεννας κ του νοσοκομειου εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενη οπως εχω προαναφερει.Τα υπολοιπα ομως.....Για μενα η γερμανια ειναι μια χωρα που γινονται λαμογιες οπως κ στην Ελλαδα κ στον ιδιο βαθμο ειδικα οταν εισαι ξενος.Καταρχας να ξεκαθαρισω οτι το σπιτι που μενω στοιχιζει 500 ειναι 30τμ δεν ειχε κουζινα κ την φτιαξαμε εμεις για να μπορουμε να μαγειρευουμε στον χωρο μας κ το πληρωνουμε χωρις βοηθημα απο το sozialamt.Δεν εχουμε παρει βοηθημα μεχρι στιγμης ουτε προκειται διοτι δεν γουσταρω να εχω τετοια μπλεξιματα με το γερμανικο κρατος.Να πω κ κατι αλλο πριν ξεκινησω να σου λεω την ιστορια μου.Ο αντρας μου ειναι Αλβανος κ οπως ειναι γνωστο η Αλβανια δεν ειναι στην ΕΕ.Οταν πηγα στο σοτσιαλαμ τελος παντων μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου πληρωσουν το σχολειο λογω οτι ο αντρας μου ειναι αλβανος κ δεν το δικαιουμαι.Πληρωνα την μιση αξια που ηταν 120 τον μηνα αλλα απο οτι εμαθα κ απο αλλα ατομα που δεν υπηρχε η αλβανια στην μεση κ αυτοι το ιδιο πληρωναν.Για να μπορεσεις να μαθεις γερμανικα σ αυτα τα σχολεια πρεπει να μην δουλευεις κ να μην εχεις αλλες εννοιες για να μπορεις να συγκεντρωθεις.κιαν δεν δουλευεις πως θα ζησεις?Οι γερμανοι οταν ερχονται στν Ελλαδα διακοπες θυμουνται τα αγγλικα.Οταν ομως εισαι εδω κ δεν ξερεις που παν τα 4 κ χρειαζεσαι κατι να ρωτησεις εκει τα ξεχνανε.Ειπα φυσικα πως υπαρχουν κ οι εξαιρεσεις.Οταν πηγα στο σοτσιαλαμ για να ρωτησω τι γινεται με την γεννα το νοσοκομειο πως πρεπει να κινηθω γενικως η υπαλληλος μου απαντησε οτι δεν γνωριζει αγγλικα κ οταν της ζητησα να μιλησει στο τηλ με την υπευθυνη μου στην δουλεια η οποια ειναι γερμανιδα για να μου εξηγησει μου ειπε οτι αυτο απαγορευεται.Οταν ηρθα εδω με φιλοξενησε μια φιλη για εναμιση μηνα.Μετα αρχισαν τα προβληματα.Φυσικα κ μειναμε στον δρομο για 10 μερες.μετα βρηκαμε μια πανσιον.μετα η κυρια που ηταν υπευθυνη μας ηθελε εκει για δουλεια.Μετα δουλεψαμε κ μας εδωσε δωματιο δωρεαν.Να σημειωσω οτι η κυρια ηταν απο σλοβακια κ ο ιδιοκτητης γερμανος πολυ πλουσιος γερος κ χωρις επαφες με την οικογενεια του.Μετα απο 1 μηνα η κυρια δεν μας πληρωσε κ ηθελε να μας πεταξει εξω.Το ιδιο κ ενα ακομη ζευγαρι απο Ελλαδα κ αυτοι καινουριοι εδω.Ηξερα κ ενα μεγαλο μυστικο ομως...η κυρια ηθελε να ξεκανει τον παπου κ να παρει την περιουσια.τον ειχε να ζει σε αθλιες συνθηκες κ του εδινε αλκοολ με χαπια.Την μια πανσιον την χρησιμοποιουσε σαν οικο ανοχης κ εφερνε καθε μηνα ανυποψιαστα κοριτσακια απο την χωρα της για δουλεια κ καλα.Εμεις καναμε αρμπαιτσγκεριχτ κ το κερδισαμε κ απο εκει αρχισε ο πολεμος.Για ενα χρονο εκανε παρα πολλα για να προσπαθησει να μας διωξει πραγμα που δεν γινοταν κ ευτυχως το ξεραμε επειδη ηταν παρανομη.Καταφεραμε κ καναμε συμβολαιο μεσω δικηγορων με τον πραγματικο ιδιοκτητη κ πληρωνουμε απο την αρχη αυτον.Τωρα να σου περιγραψω ολες τις σκηνες ειναι δυσκολο θα σε κουρασω.Μας εχει φερει 11 το βραδυ 2 γερμανους με ενα πιτμπουλ για να μας βγαλουν απο το δωματιο με το ετσι θελω.Μας κλειδωνε την πορτα της κεντρικης εισοδου κ πολλες φορες επρεπε να ερθει η αστυνομια για να μας ανοιξει.Μας εχει σκασει 2 φορες τα λαστιχα του αυτοκινητου.κ αλλα πολλα.Ομως το πιο σημαντικο εγινε τον σεπτεμβριο του 2013.Εγινε μια μεγαλη φασαρια ξεκινησε με το να μην μας επιτρεπει να ανεβουμε τις σκαλες να παμε σπιτι μας οχι μονη της φυσικα αλλα με 2 φουσκωτους.Επεσε ξυλο εκεινο το βραδυ.Εγω εγκυος κ καταληξαμε να μπει μεσα στο διαμερισμα μου κ να με χτυπησει την ωρα που περιμεναμε να ερθει η αστυνομια.Πηγαμε ξανα σε δικηγορο εχουμε μιλησει πολλες φορες με την κριμιναλ για την υποθεση κ η καταληξη ηταν η υποθεση να παει στο αρχειο.Στο αστυνομικο τμημα της περιοχης με γνωριζουν πολυ καλα οπως κ την θποθεση.Να αναφερω μονο κατι,μια μερα που πηγα εκει κ ζητησα να μιλησω με καποιον ο δοιηκητης του τμηματος μου ειπε οτι ολοι οσοι ζουν σ αυτη την οδο ειναι τρελοι κ να μην τους ξαναπαρουμε τηλεφωνο.Κ ρωταω εγω τωρα.Αυτη ειναι η γερμανια με τους νομους που γινονται πραξη κατευθειαν?Αν ειναι ετσι αυτη η κυρια γιατι ειναι ακομη εξω ενω εχει φαει πολλες καταγγελιες κ μυνησεις για διακινηση ναρκωτικων για πορνεια για απατη για μαυρη εργασια κ δικαστηριο απο τον παπου με εξωση απο το κτιριο κ 300000 ε προστιμο.Το γερμανικο κρατος γιατι δεν εκανε κατι για μενα που πληρωσα δικηγορο που περασα ολη αυτη την ξεφτιλα κ την ψυχολογικη βια που ημουν εγκυος κ υπεστη ολη αυτη την διαδικασια ευτυχως χωρις το μωρο μου να εχει καποιο προβλημα τελικα.Εχω ενα τεραστιο ντοσιε με χαρτια απο μυνησεις που τις εχουμε κανει στην αστυνομια κ στην κριμιναλ με στικακια με βιντεακια τραβηγμενα απο τα κινητα μας κ πολλους μαρτυρες.Κ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ.Εμεις να προσπαθουμε να επιβιωσουμε κ να ειμαστε σωστοι σε ολα χωρις να χρψσταμε πουθενα κ χωρις να εχουμε παρει ουτε 10σεντς βοηθημα απο το γερμανικο κρατος.Φυσικα ειναι πολυ ευκολο να κρινεις χωρις να ξερεις αλλα σου ευχομαι αυτο που περασαμε εμεις να μην το ζησεις ποτε ειδικα οταν εισαι σε ξενη χωρα μη γνωριζοντας την γλωσσα κ χωρις βοηθεια.Κ μετα απο ολα αυτα πες μου αν ειναι ευκολο για μενα να προβαλω τα λιγα θετικα που προσφερει αυτη η δικαιη ομορφη φιλικη προς τους Ελληνες χωρα.Κ φυσικα τα σχεδια μας ειναι να μαζεψουμε καποια χρηματα κ σε 3 με 4 χρονια να γυρισουμε στην Ελλαδα γιατι εχω βαρεθει οπου γυρναω το βλεμμα μου εδω στην γερμανια να βριζω απο μεσα μου.Πατριωτικους χαιρετισμους.

                                Comment

                                Working...
                                X