Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ρατσισμός παιδιά υπάρχει μόνο γλωσσικός, αν δεν ξέρεις καλά γερμανικά παιδιά, τότε οι Γερμανοί δεν σας γουστάρουν απλώς, (βασικά το βρίσκω λογικό ε πως θα κάνεις πλάκα με τον Γερμανό;), πρέπει να μάθετε την γλώσσα σωστά, οι περισσότεροι Έλληνες μετανάστες που μιλάνε γερμανικά εδώ, τα μιλάνε άθλια, με πολύ τονισμένο το «ρ» μέσα πχ προφέρουν την λέξη ΓΙΑΤΙ ως ΒΑΡΟΥΜ και όχι ως ΒΑΓΟΥΜ και άλλα πολλά οι περισσότεροι είναι τεμπέληδες και βαριούνται να διαβάσουν 1 - 2 ώρες την ημέρα.

    Comment


      Στο Μοναχο δεν αντιμετώπισα ρατσισμό σε καμία υπηρεσία στην οποία απευθύνθηκα. Δήλωση στο Δήμο, εφορία, ασφάλεια. Μάλιστα στην ασφάλεια η υπάλληλος με βοήθησε και συμπλήρωσα με μαζί τα έντυπα. Στις άλλες υπηρεσίες η αναμονή ήταν με νούμερα και οι υπάλληλοι ευγενικοί.
      Το σοβαρό πρόβλημα εδώ είναι τα σπίτια.

      Comment


        Originally posted by Apisteftos View Post
        Ρατσισμός παιδιά υπάρχει μόνο γλωσσικός, αν δεν ξέρεις καλά γερμανικά παιδιά, τότε οι Γερμανοί δεν σας γουστάρουν απλώς, (βασικά το βρίσκω λογικό ε πως θα κάνεις πλάκα με τον Γερμανό;), πρέπει να μάθετε την γλώσσα σωστά, οι περισσότεροι Έλληνες μετανάστες που μιλάνε γερμανικά εδώ, τα μιλάνε άθλια, με πολύ τονισμένο το «ρ» μέσα πχ προφέρουν την λέξη ΓΙΑΤΙ ως ΒΑΡΟΥΜ και όχι ως ΒΑΓΟΥΜ και άλλα πολλά οι περισσότεροι είναι τεμπέληδες και βαριούνται να διαβάσουν 1 - 2 ώρες την ημέρα.
        Καλα μην εισαι και εσυ απολυτος φιλε μου. Μη γινομαστε και ολοι γλωσσολογοι ξαφνικα. Αλλιως προφερεται στην Βαυαρια, αλλιως στη Σαξωνια κοκ. Αλλου θα ακουσεις το Ich ως Isch, και το Erlich ως Erlee. Η προφορα παλευεται, το συντακτικο και η αρθρωση μιας σωστης γραμματικα προτασης ειναι ποιο σημαντικα.

        Comment


          Originally posted by DiD666 View Post
          Καλα μην εισαι και εσυ απολυτος φιλε μου. Μη γινομαστε και ολοι γλωσσολογοι ξαφνικα. Αλλιως προφερεται στην Βαυαρια, αλλιως στη Σαξωνια κοκ. Αλλου θα ακουσεις το Ich ως Isch, και το Erlich ως Erlee. Η προφορα παλευεται, το συντακτικο και η αρθρωση μιας σωστης γραμματικα προτασης ειναι ποιο σημαντικα.

          Ναι το συντακτικό είναι το πιο σημαντικό, αλλά όχι μόνο, ζω Ανόβερο και μιλάνε όλοι Hochdeutsch όσοι μιλάνε με αλλοδαπή προφορά και χωρίς σωστό συντακτικό είναι χάλια. Καλά θα μου πεις και οι Βαυαροί αλλοδαποί είναι ούτε καν Γερμανικά δεν μιλάνε, αλλά αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο γενικότερα από την στιγμή που είσαι Γερμανία πρέπει να επικοινωνήσετε και οι δυο στα Hochdeutsch.

          Comment


            Originally posted by FYGH2014 View Post
            Στο Μοναχο δεν αντιμετώπισα ρατσισμό σε καμία υπηρεσία στην οποία απευθύνθηκα. Δήλωση στο Δήμο, εφορία, ασφάλεια. Μάλιστα στην ασφάλεια η υπάλληλος με βοήθησε και συμπλήρωσα με μαζί τα έντυπα. Στις άλλες υπηρεσίες η αναμονή ήταν με νούμερα και οι υπάλληλοι ευγενικοί.
            Το σοβαρό πρόβλημα εδώ είναι τα σπίτια.
            Και όχι μόνο στο Μόναχο παντού σε ολόκληρη την Γερμανία πλην της Ανατολικής. Πρόσφατα έχω προσφορά εργασίας από Μόναχο με 12€ την ώρα, 800€ το μήνα θα είναι πάγια έξοδα διαβίωσης ενοίκιο (600€) + φαγητό, 1500 Kaution, 1 Vormiete, πάμε στα 2100 και τώρα το σημαντικότερο πρόβλημα που θα βρει κάποιος να του ενοικιάσει σπίτι με καθαρά 1300€ καθαρά; Κανείς.

            Comment


              ..............................
              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

              Comment


                Πιθανόν φίλε να ήταν αποτυχία γιατί όσοι έχουν οικογένεια είναι δύσκολο να βγούνε για έναν καφέ, πολλοί δεν θέλουν κιόλας έχουν συνηθίσει δουλειά σπίτι και να τους συμπληρώνει το εισόδημα το JobCenter και εγώ μην νομίζεις πως κάνω με πολλούς Έλληνες παρέα πέραν από 3 - 4 άτομα που μιλώ συχνά. Λοιπόν πέρασα πάρα πολύ ωραία και περνώ ακόμη με άτομα που μιλάνε αγγλικά στην Γερμανία και μπορούμε και κάνουμε απίστευτα αστεία. Αυτό προϋποθέτει όμως να γνωρίζεις ήδη καλά την γλώσσα.

                Comment


                  Ελα ρε Κρις !!! Ολοκληρος Ηρακλης στο Νταρμσταντ δεν σου φτανει? Ηρθα εγω Στουτγκαρδη φυγατε εσεις τι να σας κανω??? Υπομονη μωρε και οι φιλιες ειναι χημεια ... εγω παντως με τους τουρκους κανω τρελες πλακες.Ισως ειναι τελικα η διαθεση.... ισως επειδη ειμουν και παλαιοτερα εδω και εχω περασει την παιδικη αρρωστεια μεταναστευσης πλεον μου φαινονται ολα απλα.... ισως και τελικα να ειναι.Σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει απομονωση... απλα εισαι γκαντεμης και δεν εχεις βρει ατομο να κολλησεις μαζι του.
                  Better Think twice instead once

                  Comment


                    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
                    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                    Comment


                      Παιδιά εμείς σκεφτόμαστε πιο International...χαχαχα...τωρα που πάω στο σχολείο γνώρισα άτομα και κάνουμε παρέα στα αγγλικά εννοείται! Επειδή τα μιλάμε όλοι πολύ καλά μας βολεύει απίστευτα.
                      Για τις οικογένειες θα έλεγα ότι μπορούν εύκολα να βρουν παρέες μέσω των παιδιών τους από τα σχολεία ή από τις διάφορες δραστηριότητες των παιδιών (μουσική, γυμναστική κτλ.). Οι Γερμανοί κυρίως άνετα αφήνουν το παιδί τους να έρθει στο σπίτι σας ακόμη και μόνο του, οπότε μπορεί να ξεκινήσει μία συναναστροφή καλή εφόσον μιλάνε και αγγλικά...
                      Οι ελεύθεροι θα έλεγα να πάνε σε κάποιο σύλλογο να γραφτούν με κάτι που ίσως τους ενδιαφέρει. Κάτι σε χόμπι δηλ. πιο ομαδικό όμως ή να μάθουν κάτι που τους αρέσει κτλ...υπάρχουν σύλλογοι χιλιάδες για οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε. Γράψτε στο google την περιοχή σας και το αντικείμενο που σας ενδιαφέρει και θα βρείτε κάποιο σύλλογο άνετα. Υπάρχει μέχρι και σύλλογος για συλλέκτες γραμματοσήμων! Απορώ βέβαια τι κάνουν όταν συγκεντρώνονται...δείχνουν ο ένας στον άλλον τη συλλογή τους; χαχαχα....
                      Εγώ πάντως δεν είδα καθόλου την κλεισούρα που άκουγα πριν έρθω....μια χαρά τους βρίσκω...όλο γιορτές, εκδηλώσεις και βόλτες είναι ο κόσμος! Μπορεί να είναι καλή η περιοχή μου τι να πω....Όσο για τους Έλληνες εδώ δεν θα ήθελα να σχολιάσω, απλά μένω στο International!

                      Είναι δύσκολα όλα στην αρχή αλλά πιστεύω ότι θέλει υπομονή, αισιοδοξία και καλή διάθεση! Όλα θα γίνουν μετά....

                      Comment


                        Μαλλον γιαυτο σε βρισκω τοσο "τα βλεπω ολα Μαυρα φιλε" .. Θα συμφωνησω με την Χαιντι οτι μια χαρα κοσμος ειναι ολοι.Και μια χαρα χαβαλε κανεις και με τους Γερμανους εδω και η γιαγια η αγνωστη σου λεει καλημερα στον δρομο.Αν δεν γουσταρεις τους Γερμανους καλα κανεις αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και ο κανονας.Ειδικα εδω πολλοι νεομεταναστες εχουμε αντιθετη γνωμη για αυτο.Εγω προσωπικα βρισκω ολους τους ανθρωπους ιδιους.Οσο για τους Ελληνες .. εκει να δεις Εγκεφαλικα καμενα κυτταρα.Ειδικα στην Ελλαδα.Πολλα! Καλυτερα με Γερμανους Τουρκους Ισπανους... Ιταλους... γιατι οχι.Εχω την εντυπωση οτι προσπαθεις να βρεις μονο να αρνητικα σε καποιους και εισαι πολυ προκατελημενος πραγμα που δεν θα σε αφησει να προχωρησεις σε μια κοινωνια "μουλτικουλκτι".Αυτη ειναι η γνωμη μου η εστω η εμπειρια μου σε αυτην την χωρα.
                        (Φιλικα παντα χωρις να απορριπτω οτι ισως και καποιοι οχι τυχεροι σαν εμενα λογω καταστασεων εχουν λογους να τα ειδαν λιγο στραβα και με την χωρα και με τους Γερμανους)
                        Better Think twice instead once

                        Comment


                          Γενικα εχουμε μια ταση σαν λαος να τσουβαλιαζουμε. Οι Γερμανοι ειναι πολυ διαφορετικοι ανα κρατιδιο, ηταν αλλωστε μεχρι τον περασμενο αιωνα ξενοι λαοι μεταξυ τους. Οι Βαυαροι γενικα ειναι πολυ χυμα και εξω καρδια. Οι Ανατολικογερμανοι παλι ειναι αναλογα την πολη. Δεν υπαρχει κανονας που να τους χαρακτηριζει σαν λαο.

                          Comment


                            Καλημέρα σε όλους!! Εγώ βρίσκομαι στην Γερμανία τα τελευταία 2 χρόνια..Απο την μέχρι τώρα εμπειρία μου το αρνητικό που έχω βρει στην Γερμανία είναι οτι πολλές φορές έρχομαι σε δύσκολη θέση γιατί μου φέρονται με τόσο καλοσύνη (Άνθρωποι μου μιλούν Γερμανικά ανεξαρτήτου εθνικότητας) σε διάφορα θέματα όπως καθημερινές δυσκολίες είτε με τα παιδιά στα σχολεία και πολλά άλλα...σε σημείο να με κάνουν να νιώθω θαρρείς και μου το χρωστούσαν, η ακόμα ότι ΕΓΏ ήμουν ένας πολύ κακός οικοδεσπότης ....στο θέμα της συμπεριφοράς μου και της αντίστοιχης βοήθειας που θα μπορούσα να είχα ΕΓΏ προσφέρει σε μετανάστες στην Ελλάδα..Ήθελα επίσης να προσθέσω στο θέμα της φιλίας που προαναφέρθηκαν αρκετοί συμπατριώτες, δώστε χώρο και χρόνο αδέρφια σε ανθρώπους ανεξαρτήτου καταγωγής και σας διαβεβαιώ πως σίγουρα θα κάνετε παρέες με γέλια και χαρές..Εν κατακλείδι το αρνητικό στην Γερμανία και μιλάω πάντα προσωπικά είναι η Μεγάλη μου αγάπη για την Πατρίδα τον αέρα το χώμα το χρώμα του ουρανού η Άνθρωποι συγγενείς και φίλοι...Βικιφθέγματα...(Η αγάπη προς την πατρίδα είναι ισχυρότερη και από τη λογική Οβίδιος..Δεν ζει χωρίς πατρίδες η ανθρώπινη ψυχή Κωστής Παλαμάς...Δεν υπάρχει τίποτα γλυκύτερο από τη γη των πατέρων σου Ευριπίδης!!

                            Comment


                              .............................
                              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                              Comment


                                Το δυο αρνητικα που βρηκα στην Γερμανια ειναι τα ελαχιστα ενοικιαζομενα σπιτια και η σχετικα ακριβη ζωη. Την τελευταια φορα που μετακομισα μου πηρε εναν ολοκληρο μηνα να βρω ενα διαμερισμα. Ειναι ακριβα τα ενοικια οπως και η καθημερινοτητα σε επιπεδο παροχης υπηρεσιων, η λιανικη και το εμποριο ειναι πολλες φορες φθηνοτερα απο την Ελλαδα αλλα δεν αρκει να ισοσκελισει τη διαφορα.

                                Στα προαναφερθεντα θα σχολιαζα οτι εγω προσωπικα εχω κανει φιλους στην Γερμανια οι οποιοι ειτε φρεσκιοι σαν εμενα ειναι ειτε εχουνε γεννηθει εδω. Χρειαζεται χρονο βεβαια να κανεις μονιμες παρεες και ειναι δυσκολοτερο αν μετακομιζεις συχνα λογω εργασιας. Θετικη σκεψη χρειαζεται.
                                Απο την αλλη επισης, σε οποιον δεν αρεσει η χωρα δεν ειναι υποχρεωμενος να μεινει.

                                Comment

                                Working...
                                X