Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Eτσι ακριβως ,σωστος , μιλαω με αδελφικο μου φιλο στην Αυστραλια που σπουδάσαμε και μαζι , τα ιδια λεει , αυτος εχει αυστραλεζικο διαβατηριο ,και πολλες φορες για να μην τους δωσουν τα χρηματα τους ,λέει ότι τους καρφωνουν στο αλλοδαπών και........πισω ,αστα.Ελεγε και για ιστορίες Ελλήνων το τι τράβηξαν στη Γερμανια , και τον ρώτησα που τα ηξερε και ειπε ότι πανε πολλοι Ελληνες από Γερμανια στην Αυστραλια και τους τα λενε και ρωταγε αν οντως ηταν ετσι........αστα σου λεω.

    Στη Γερμανια τωρα υπαρχει και μια εκπομπή στο ZDF που λεγεται Gooday deutschland και δειχνει γερμανους που την κανουν για άλλες χωρες οπου ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΗΛΙΟ και κανουν επιχειρήσεις εκει η βρισκουν δουλεια και μενουν εκει, φιλε μεχρι και στην Ελλαδα της κρισης εχει δειξει ότι ηρθαν γερμανοι για μονιμα ,αστα .Φιλε μου παντως δεν παρεξηγώ κανενα που θελει να μεταναστευσει , οι ανθρωποι είναι πραγματικά απελπισμένοι, τους τα λεω όμως όπως είναι τα πράγματα και ο καθενας πράττει αναλογα, αν τηρούνται καποιες προϋποθέσεις η μεταναστευση σημερα είναι πραγματικα καποια διεξοδος ,αλλωστε το ιδιο ολοι καναμε

    Comment


      Originally posted by John.S View Post
      Eτσι ακριβως ,σωστος , μιλαω με αδελφικο μου φιλο στην Αυστραλια που σπουδάσαμε και μαζι , τα ιδια λεει , αυτος εχει αυστραλεζικο διαβατηριο ,και πολλες φορες για να μην τους δωσουν τα χρηματα τους ,λέει ότι τους καρφωνουν στο αλλοδαπών και........πισω ,αστα----
      Προφανώς ,του διαφευγει του φιλου σου ,οτι ο εργοδοτης θα εχει μεγαλο θεμα αν πιαστει να χρησιμοποιει ατομα που δεν εχουν βιζα εργασιας,οπως πχ με τουριστκη βιζα
      και θα πληρωσει πολυ μεγαλα προστιμα και κινδυνευει με ποινη φυλακισης...
      Αρα μαλλον απιθανο ,ο εργοδοτης που παρανομει να καταγγειλει καποιον που δουλευει παρανομα ,παραβιαζοντας τους ορους της βιζας του ,για να μην τον πληρωσει...
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Ετσι ειπε , αλλωστε τα'' κολπα'' είναι γνωστα σε ολους τους ''παλιους'' εκει , όπως και αλλου .Και δεν είναι ο μονος που το ανεφερε

        Comment


          Originally posted by John.S View Post
          Ετσι ειπε , αλλωστε τα'' κολπα'' είναι γνωστα σε ολους τους ''παλιους'' εκει , όπως και αλλου .Και δεν είναι ο μονος που το ανεφερε
          Με τουριστικη βιζα ,δεν υπαρχει κανενα κολπο να καλυφθει ο εργοδοτης ,ωστε να φτασει στο σημειο να καταγγειλει αυτον με την τουριστικη βιζα ,που προσελαβε ,για να μην τον πληρωσει ...Και δεδομενου οτι αυτα τα μαυρα ,πληρωνονται με την μερα ή την βδομαδα ,στο χέρι ,σιγα και το ποσό που θα γλυτωνε ο εργοδοτης ,αν υποθεσουμε οτι ειναι τοσο χαζος που να καταγγειλει καποιον με τουριστικη ,που ο ιδιος πρωτα-πρωτα παρανομησε ,προσλαμβανοντας τον...

          Άλλη η περιπτωση που καποιος τριτος ,καρφώσει...

          Τα κολπα που λες ,εχουν να κανουν με το να ειναι καλυμμενος ο εργοδοτης ,οταν απασχολει καποιον με φοιτητικη βιζα με περιορισμους ωρών εργασιας.Αλλά και παλι στην περιπτωση αυτη ,νομιμος θα φαινεται κι ο εργοδοτης κι ο φοιτητης.


          Επιτρεψε μου ,να το γνωριζω καλά αυτο το θεμα...
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            για να το λες ετσι κατι παραπανω θα ξερεις , ειπα τι ακουσα από καποιους ,τωρα αν ισχυει οσοι είναι εκει ξερουν

            Comment


              Originally posted by John.S View Post

              τα προβλήματα των λαών πρέπει να λύνονται στις πατρίδες τους και όχι στις πατρίδες των άλλων
              Μα το πρόβλημα είναι ο ίδιος ο λαός. Ο δικαστής που δεν αποδίδει δίκαιο , ο εισαγγελέας, ο γιατρός, ο μαλάκας που βάζει την μουσική στην διαπασών, αυτός που λερώνει και όλοι που αδιαφορούν για το κοινωνικό σύνολο και κοιτάζουν μόνο την πάρτη τους είναι Έλληνες. Οπότε δεν βλέπω τι μπορεί κάνεις να διορθώσει, αν η συντριπτική πλειοψηφία επιθυμεί μία τέτοια κατάσταση γιατί την βολεύει εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να την αλλάξω και δεν βλέπω και τον λόγο, 10 άτομα θα αλλάξουν 1000? Όταν ήμουν Ελλάδα έκανα κάποιες προσπάθειες να διορθώσω κάποια στραβά που έβλεπα και να αλλάξω την νοοτροπία στους δικούς μου ανθρώπους, συγγενής και φίλους, τζίφος. Το 2006 όταν η αγελάδες ήταν ακόμα παχιές σε συζήτηση που είχαμε με φίλους όταν προσπάθησα να εξηγήσω κάποια πράγματα η απάντηση που πήρα ήταν άμα δεν σου αρέσει στην Ελλάδα να φύγεις ... ε μάντεψε.

              Comment


                οντως η αλλαγη πρεπει να είναι συλλογικη και όχι ατομικη αλλιως δεν πρόκειται να γινει τιποτα ,συμφωνω σε αυτά που λες ,ολοι ''κονομαγαν'' και όλα ενταξει , δεν ετρεχε τιποτα.

                Comment


                  Η αλλαγή στην Ελλάδα έρχεται μόνο με καταπίεση. Θυμάμαι που μου με είχαν με ένα βιβλίο να διαβάζω και μου είπαν να το πετάξω, να πάμε έξω και να βγούμε για καφέ και μπύρες. Ή το άλλο ότι θεωρούν το ποδήλατο ώς κακό πράγμα, γι αυτό είναι άλλωστε και η Ελλάδα κακοχτισμένη. Δεν λέω έχουμε και τα θετικά μας καθώς ο καφές είναι ένα είδος συναναστροφής και κοινωνισμού, ενώ στην Γερμανία απλώς ένα πράγμα που πίνεται, για να μην νυστάξεις. Απλά το είχαμε παρακάνει με τους καφέδες στην Ελλάδα.

                  Comment


                    με την καταπίεση μόνο δεν γίνετε δουλειά, θα καταφέρεις μεν να αλλάξεις αυτό που φαίνεται προς τα έξω όχι ομως την νοοτροπία. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα, στην Ελλάδα όλοι κατεβάζουν ταινίες από το ιντερνετ , στην γερμανία όχι. Ο λόγος: στην Γερμανία έχει πολλές πιθανότητες να σου ρίξουν πρόστιμο. Και οι Γερμανοί όμως αν τους δωθή η ευκαιριά χωρίς κινδύνους θα κατεβάσουν ταινίες , τραγουδια κλπ. Αρα η καταπίεση δουλεύει και ο φόβος του προστίμου τους αποτρέπει από την παρανομία. Ομως αν συζητήσεις με Γερμανούς και με Ελληνες θα δείς ότι οι πρώτοι καταλαβαίνουν ότι αυτο είναι παράνομο, οτι ειναι λογικό να υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα κλπ, αντίθετα οι έλληνες θεωρούν δικαίωμα τους να κατεβάζουν ταινίες από το ιντερνετ. Πίστεψε με μόνο με την καταπίεση δουλεία δεν θα γίνει, αν αστυνομέυσης το downloading και βάζεις πρόστιμα απλά θα βρούνε όλοι τρόπους να κρύβουν την IP τους.
                    Και το ξαναλέω άν 1000 θέλουν το λάθος και μόνο 10 το σωστό , δεν βλέπω το πώς και το γιατί θα γίνει το σωστό.

                    Comment


                      Αυτό που λες δεν ισχύει, πρώτον γιατί βλέπουν ταινίες από τον ίντερνετ, γιατί οι ταχύτητες είναι απίστευτα υψηλότερες από την Ελλάδα που σέρνονται και δεύτερον επιτρέπεται το κατέβασμα από rapidshare και όχι τα τόρρεντ που είναι διαμοιρασμός αρχείων και πάλι αυτό λόγο υψηλών ταχυτήτων. Τώρα όταν λέμε καταπίεση εννοούμε να εφαρμόζονται οι νόμοι, αλλά και οι νόμοι πρέπει να είναι ανθρώπινοι νόμοι και όχι νόμοι προς όφελος και κέρδος. Νομίζω στην Βόρεια Ευρώπη το πρόβλημα αυτό έχει λυθεί πχ με τις κάμερες κλειστούς κυκλώματος στα φανάρια. Στην Ελλάδα χρησιμοποιούμαι Ραντάρ που χρησιμοποιούνταν στην Αγγλία το 1995, τι να λέμε τώρα και εκτός αυτού, πάνε και τις σπάνε. Κανονικά 500 χιλ στην Ελλάδα έπρεπε να ήταν γεμάτοι από πρόστιμα. Τα μηχανάκια, η μουσική στην διαπασών και όλα αυτά τα ωραία λύνονται σε μια μέρα αρκεί οι αστυνομία να κάνει την δουλειά της, που δεν την κάνει. Ε και πως να την κάνει αφού κυκλοφορούν τόσα όπλα, που η Γερμανία φαντάζει παράδεισος.

                      Comment


                        To rapid share επίσης απαγορεύετε αλλά δεν διώκεται, μην μπερδεύεις το ένα με το άλλο. Στην ουσία κυνηγάνε το uploading και όχι το downloading γιατί είναι πίο ευκολο να στοιχειοθετήσουν καταγγελία στο δικαστήριο και γιατί είναι πίο ευκολο να σε πιάσουν έτσι (με peer to peer συνδεσης πχ torrents κάνεις και Upload). Σε κάθε περίπτωση απαγορεύονται και τα δύο. Εγώ δεν είπα ότι οι Γερμανοί δεν παρανομούν, είπα ότι έχουν την λογική και την νοοτροπία όταν το κάνουν να το καταλαβαίνουν και όχι να θεωρούν ότι έχουν το δικαίωμα να το κάνουν λες και ο κόσμος όλος τους χρωστάει. Σε κάθε περίπτωση έχουμε διαφορετική άποψη για την αποτελεσματικότητα της καταπίεσης όπως λές, την αποτελεσματικότητα της οποίας στην Ελλάδα δεν νομίζω να την μάθουμε ποτέ.

                        Comment


                          Originally posted by georgek View Post
                          To rapid share επίσης απαγορεύετε αλλά δεν διώκεται, μην μπερδεύεις το ένα με το άλλο. Στην ουσία κυνηγάνε το uploading και όχι το downloading γιατί είναι πίο ευκολο να στοιχειοθετήσουν καταγγελία στο δικαστήριο και γιατί είναι πίο ευκολο να σε πιάσουν έτσι (με peer to peer συνδεσης πχ torrents κάνεις και Upload). Σε κάθε περίπτωση απαγορεύονται και τα δύο. Εγώ δεν είπα ότι οι Γερμανοί δεν παρανομούν, είπα ότι έχουν την λογική και την νοοτροπία όταν το κάνουν να το καταλαβαίνουν και όχι να θεωρούν ότι έχουν το δικαίωμα να το κάνουν λες και ο κόσμος όλος τους χρωστάει. Σε κάθε περίπτωση έχουμε διαφορετική άποψη για την αποτελεσματικότητα της καταπίεσης όπως λές, την αποτελεσματικότητα της οποίας στην Ελλάδα δεν νομίζω να την μάθουμε ποτέ.
                          Συμφωνω απόλυτα μαζι σου για τη νοοτροπία μας..αυτό δεν αλλάζει ουτε σε χίλια χρόνια.Στη Γερμανία οι άνθρωποι πιστεύουν στους νόμους τους τηρούν (παντα υπάρχουν εξαιρέσεις φυσικά) αν δουν κάποιον να παρανομεί θα τον καταγγείλουν γιατί γνωρίζουν πως για το κοινό καλό πρεπει να λειτουργούν οι νόμοι.Εδω αν καρφώσεις κάποιον είσαι ρουφιάνος.Φταις εσύ και όχι αυτος που παρανομεί.Αν εδω στην Ελλάδα παραπονεθεις για τη μουσική φταίς.Φταις εσύ και εισαι στριμμένος και όχι αυτός που δεν σέβεται τίποτα και κανέναν.Αν κάνεις παρατηρηση σε κάποιον που σε εκλεισε με το αυτοκίνητο ή που παρανόμησε στο δρόμο μπορεί να φάς και βρίσιμο..Αυτό ειναι καθημερινοτητα εδώ έτσι έχουν μάθει όλοι,αυτοί είμαστε.Θεωρούμε το νόμο και τον κανόνα καταπίεση.Οτι γουστάρουμε κάνουμε,δεν σεβόμαστε τίποτα και κανέναν.Οι εξαιρέσεις υπάρχουν αλλα είναι ελάχιστες..δυστυχώς

                          Comment


                            Originally posted by georgek View Post
                            To rapid share επίσης απαγορεύετε αλλά δεν διώκεται, μην μπερδεύεις το ένα με το άλλο. Στην ουσία κυνηγάνε το uploading και όχι το downloading γιατί είναι πίο ευκολο να στοιχειοθετήσουν καταγγελία στο δικαστήριο και γιατί είναι πίο ευκολο να σε πιάσουν έτσι (με peer to peer συνδεσης πχ torrents κάνεις και Upload). Σε κάθε περίπτωση απαγορεύονται και τα δύο. Εγώ δεν είπα ότι οι Γερμανοί δεν παρανομούν, είπα ότι έχουν την λογική και την νοοτροπία όταν το κάνουν να το καταλαβαίνουν και όχι να θεωρούν ότι έχουν το δικαίωμα να το κάνουν λες και ο κόσμος όλος τους χρωστάει. Σε κάθε περίπτωση έχουμε διαφορετική άποψη για την αποτελεσματικότητα της καταπίεσης όπως λές, την αποτελεσματικότητα της οποίας στην Ελλάδα δεν νομίζω να την μάθουμε ποτέ.
                            Για το κατέβασμα μίλησα, αλλά γιατί να κατεβάσει ο Γερμανός κάτι ενώ μπορεί να το βρει σε τιμές απίστευτα χαμηλότερα από Ελλάδα; Δεν θα είχε νόημα.

                            Comment


                              Originally posted by vaso31 View Post
                              Συμφωνω απόλυτα μαζι σου για τη νοοτροπία μας..αυτό δεν αλλάζει ουτε σε χίλια χρόνια.Στη Γερμανία οι άνθρωποι πιστεύουν στους νόμους τους τηρούν (παντα υπάρχουν εξαιρέσεις φυσικά) αν δουν κάποιον να παρανομεί θα τον καταγγείλουν γιατί γνωρίζουν πως για το κοινό καλό πρεπει να λειτουργούν οι νόμοι.Εδω αν καρφώσεις κάποιον είσαι ρουφιάνος.Φταις εσύ και όχι αυτος που παρανομεί.Αν εδω στην Ελλάδα παραπονεθεις για τη μουσική φταίς.Φταις εσύ και εισαι στριμμένος και όχι αυτός που δεν σέβεται τίποτα και κανέναν.Αν κάνεις παρατηρηση σε κάποιον που σε εκλεισε με το αυτοκίνητο ή που παρανόμησε στο δρόμο μπορεί να φάς και βρίσιμο..Αυτό ειναι καθημερινοτητα εδώ έτσι έχουν μάθει όλοι,αυτοί είμαστε.Θεωρούμε το νόμο και τον κανόνα καταπίεση.Οτι γουστάρουμε κάνουμε,δεν σεβόμαστε τίποτα και κανέναν.Οι εξαιρέσεις υπάρχουν αλλα είναι ελάχιστες..δυστυχώς
                              Αααα αυτό με το Ρουφιάνος πραγματικά στην Γερμανία δεν ξέρουν τι θα πει, δεν το βλέπουν όπως το βλέπουμε εμείς, φυσικά όμως δεν τα λένε όλα, οι Γερμανοί πάντως καταγγέλλουν ότι βλέπουν άδικο, όχι όλα. Και κάτι ακόμη σχετικά με το να περιμένει κανείς στο φανάρι ισχύει μόνο για άτομα που δεν βιάζονται, όποιος βιάζεται περνάει κανονικά με κόκκινο, για την γόπα το τσιγάρο ούτε αυτό ισχύει την πετάνε κάτω κανονικά. Παλιότερα μου είχαν πει πραγματικά ότι ήταν πεντακάθαρα, φαίνεται τα τελευταία χρόνια ή δεκαετία κάνουν περικοπές.

                              Comment


                                Originally posted by Apisteftos View Post
                                Η γλώσσα παλεύεται, είναι δύσκολη, αλλά παλεύεται. Αλλά τα υπόλοιπα που ανέφερα δεν είναι λεπτομέρειες, μπορεί να φαίνονται λεπτομέρειες αλλά δεν είναι. Σκέψου να έχεις Γερμανίδα κοπέλα να κάνετε οικογένεια και χωρίς λόγο επειδή βαρέθηκε να σε αφήσει στα κρύα του λουτρού και να βρει έναν άλλον ή άλλους και εσύ να μείνεις μπουκάλα. Ε όχι.
                                Όλοι οι αλλοδαποί σπασμένα Γερμανικά μιλάνε και ας έχουν εδώ δεκαετίες και με τελειωμένο B2. Τους είδα πως μιλάνε , και να πεις απλά δεν ενδιαφέρθηκαν ; Aν δεν τους ενδιέφερε δεν θα πηγαίνανε να τελειώνανε το B2.


                                Τι θα μια κάνει η Γερμανίδα αυτό είναι μια άλλη συζήτηση , δεν έχει σχέση με την δυσκολία τις γλώσσας.

                                Comment

                                Working...
                                X