Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γεια σας!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σας!

    Γεια σε όλους εύχομαι να έχετε βρει όλοι αυτό που ονειρεύεστε εκεί στην μακρινή Αυστραλία. Παρακολουθώ εδώ και καιρό και εκεί που είχα χάσει κάθε ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο άρχισα να ονειρεύομαι ξανά. Πριν 7 μήνες νιώθαμε πως όλα τέλειωσαν εδώ στην Ελλάδα, τότε να πάμε στην Αυστραλία άρχισα να λέω στον σύζυγο μου χωρίς να το πιστεύω, κάπως έτσι θα γίνει μου είπε. Εκείνη τη μέρα άρχισα να ψάχνω στο ιντερνέτ κι έπεσα πάνω στο πατριωτάκι και βρήκα όλους εσάς και τις αφηγήσεις σας και σιγά σίγα άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά. ο σύζυγος είναι Αυστραλός υπήκοος ,χωρίς να έχουμε αποφασίσει κάτι σκεφτήκαμε να πάρουν τα παιδιά την υπηκοότητα .Την πρώτη φορά στείλαμε λάθος χαρτιά ,εδώ να πω πως είχαμε πάρει Τηλ. Στο Σίδνεϊ για να ρωτήσουμε τι χρειάζονται μας ειδοποίησαν με email για το λάθος ,κι έτσι πέρασαν δυο μήνες μέχρι να πάρουμε το πιστοποιητικό .Μετά σειρά είχαν τα παιδιά .
    Έως τώρα περιμέναμε μήπως βρει ο σύζυγος κάποια δουλειά άλλα στο αντικείμενο του τίποτα είναι οδηγός με όλα τα διπλώματα και χειρίστης γερανών μονό το καλοκαίρι τρεις μήνες δούλεψε σε μια ψησταριά και από κει και πέρα κάνει ότι βρει. Όσο για μένα ούτε ως καθαρίστρια δεν υπάρχει.
    Όλον αυτόν τον καιρό σκεπτόμουν ξανά και ξανά την μετανάστευση και το πώς θα είναι μακριά από τους δικούς μου όμως δεν μπορώ να απογοητεύομαι από αυτά που συμβαίνουν καθημερινά θα κοιτάξω μπροστά όσο δύσκολο κι αν μου είναι. Σήμερα που γράφω ο μήνας έχει 8/10 και είμαι αποφασισμένη να φύγω .Έχουμε κάνα δυο γνωστούς στο Σίδνεϊ με τους οποίους επικοινωνήσαμε και κάποιους στην Μελβούρνη αν καταφέρουμε και βρεθεί καμία δουλειά καλώς ,αν κι εμένα η γνώμη μου είναι να έρθουμε πρώτα για να πάει ο σύζυγος να μάθει αγγλικά γιατί με αυτά που ξέρει θα δυσκολευτεί οπού πάει. Ελπίζω να τα καταφέρουμε με τα επιδόματα και δέκα χιλιάδες ευρώ για αρχή και χωρίς δουλειά έστω για τρεις τέσσερις μήνες. Ελπίζω έως τον Φεβρουάριο να έχουμε φύγει εάν δεν αλλάξει κάτι Οι υπόλοιποι έχουν βγάλει τα διαβατήρια μόνον εγώ έμεινα θα έρθω με τουριστική και θα κάνω αίτηση για παρτενέρ από κει. Θα ήθελα να ρωτήσω για τα δημόσια σχολεία αν τα παιδιά θα μπορέσουν να προσαρμοστούν, ξέρουν αγγλικά η μεγάλη έχει πάρει το proficiency και η μικρή του χρόνου θα έπαιρνε το lower. Ελληνικά σχολεία δεν θα υπάρχουν παντού ,έχει κάποιος παιδιά να μου πει πως έχουν τα πράγματα?
    Εδώ να σας ευχαριστήσω όλους γιατί από αυτά που έχω διαβάσει έχω βοηθηθεί και ψυχολογικά για την απόφαση που πήρα. Για ότι ακολουθήσει από εδώ και πάρε θα ξαναγράψω .Σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχετε υγεία και να πηγαίνουν όλα καλά στην ζωή σας ... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ…

    #2
    καλή δύναμη Σόφι

    Comment


      #3
      Originally posted by Σοφι View Post
      . Θα ήθελα να ρωτήσω για τα δημόσια σχολεία αν τα παιδιά θα μπορέσουν να προσαρμοστούν, ξέρουν αγγλικά η μεγάλη έχει πάρει το proficiency και η μικρή του χρόνου θα έπαιρνε το lower. Ελληνικά σχολεία δεν θα υπάρχουν παντού ,έχει κάποιος παιδιά να μου πει πως έχουν τα πράγματα?
      Nα μην ανησυχεις για τα παιδια ,ολα καλα θα πανε
      Γιατι να τα γραψεις σε Ελληνικο, που ειναι και ιδιωτικο; Καλυτερα σε δημόσιο.Ριξε μια ματια ,εδω ....

      Best of luck !
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #4
        Σοφη θα σου πω την αποψη μου χωρις ακομα να εχω κατεβει κατω....πιστευω οτι πηρατε τη σωστη αποφαση και πως τα παιδια σας καποια στιγμη θα σας ευγνωμονουν (αν οχι και τωρα γιατι απ οτι καταλαβα πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλα).Για τα σχολεια θα συμφωνησω με το βερτιγκο και απο οσο εχω διαβασει,μαθει ακουσει απο καθε πηγη το καλυτερο θα ειναι να τα στειλεις σε δημοσιο αυστραλιανο...εξαλλου τη γλωσσα την ξερουνε ηδη.Σου ευχομαι καθε τυχη να εχεις και καλη ευκολια στο δυσκολο διαβημα της μεταναστευσης και να εισαι σιγουρη οτι συγκαταλεγεσαι στους ανθρωπους που οχι μονο ειναι περηφανοι για τους προγονους τους αλλα θα κανουν υπερηφανους και τους απογονους τους.

        Comment


          #5
          Γεια σας παιδιά! Σας ευχαριστώ που απαντήσατε!
          Σήμερα είμαι χαρούμενη γιατί επικοινωνήσαμε με έναν γνωστό στην Μελβούρνη και είναι πρόθυμος να βοηθήσει όταν πάμε.
          Έχω μπερδευτεί εδώ, πού πρέπει να γράφω; Να συνεχίζω εδώ ή να ανεβάζω νέο θέμα; Τέλος πάντων δεν μπορώ να το πιστέψω! Αν όλα πάνε καλά φεύγουμε μετά τα Χριστούγεννα, όταν ηρεμήσω λίγο, θα γράψω και εγώ μια ανταπόκριση γιατί τώρα λόγω αγωνίας και άγχους δεν μπορώ να βάλω μια σειρά στο μυαλό μου. Για ότι νεότερο θα ξαναγράψω.

          Comment


            #6
            Originally posted by Σοφι View Post
            Γεια σας παιδιά! Σας ευχαριστώ που απαντήσατε! Σήμερα είμαι χαρούμενη γιατί επικοινωνήσαμε με έναν γνωστό στην Μελβούρνη και είναι πρόθυμος να βοηθήσει όταν πάμε.
            Eύχομαι να είναι έτσι...αλλά κρατείστε ΜΙΚΡΟ καλάθι....

            Comment


              #7
              Δεν φαντάζεσαι πόσο σε νοιώθω καθώς κάθε μέρα η σκέψη της φυγής γίνεται όλο και πιο έντονη και σε μένα! Ο άντρας μου έχει γεννηθεί Μελβούρνη και έχει ζήσει 18 χρόνια μόνιμα εκεί! Έχει τον αδερφό του και πολλούς συγγενείς που είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν....αλλά δεν την παίρνει την απόφαση...θα το παλέψουμε όσο πάει...λέει!!! Πιστεύω πως αν και στην αρχή θα υπάρχουν πολλές δυσκολίες, θα σας πάνε όλα καλα!!! Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε!!!

              Comment


                #8
                Χρόνια πολλά σε όλους! Τα τελευταία μας Χριστούγεννα στην Ελλάδα. 20 Ιανουαρίου θα είμαστε στην Αυστραλία!
                Εύχομαι σε όλους να έχετε καλές γιορτές, με ΥΓΕΙΑ.!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Σοφι View Post
                  Χρόνια πολλά σε όλους! Τα τελευταία μας Χριστούγεννα στην Ελλάδα. 20 Ιανουαρίου θα είμαστε στην Αυστραλία!
                  Εύχομαι σε όλους να έχετε καλές γιορτές, με ΥΓΕΙΑ.!
                  Xρονια πολλά και σε σενα ,Σοφι και όλα καλά να σας ερθουν. Θα πατε Συδνευ ή Μελβουρνη;
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #10
                    Μελβουρνη.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Σοφι View Post
                      Μελβουρνη.
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #12
                        Χρόνια πολλά Σόφι μου!! Αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση έτσι? Στις 20 Ιανουαρίου είναι του Αγίου Ευθυμίου...Σας εύχομαι να είστε πάντα χαρούμενοι και να έχετε καλή τύχη!!! Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!!!

                        Comment


                          #13
                          Εφτασε η σειρα μας να αναχωρησουμε,την Κυριακη 18:30 πεταμε για Μελβουρνη αυτη η εβδομαδα ειναι δυσκολη,επισκεψεις για να αποχαιρετησουμε συγγενεις και φιλους, οι μερες περνουν γρηγορα.Οταν με το καλο φτασουμε θα τα ξαναπουμε.ZIZI1611 Σε ευχαριστω ευχομαι να ερθει με το καλο και η δικη σου σειρα.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Σοφι View Post
                            Εφτασε η σειρα μας να αναχωρησουμε,την Κυριακη 18:30 πεταμε για Μελβουρνη αυτη η εβδομαδα ειναι δυσκολη,επισκεψεις για να αποχαιρετησουμε συγγενεις και φιλους, οι μερες περνουν γρηγορα.Οταν με το καλο φτασουμε θα τα ξαναπουμε.ZIZI1611 Σε ευχαριστω ευχομαι να ερθει με το καλο και η δικη σου σειρα.


                            Καλη αρχη στη νεα σας πατριδα!Σου ευχομαι να σας ερθουν ολα ευκολα και η αυστραλια να ανταποκριθει στα σχεδια και τα ονειρα σας!!!Να ειστε υγιεις και να προχωρατε με το θαρρος και την τολμη που σας εκαναν να παρετε αυτην την τοσο δυσκολη μα και συναμα ελπιδοφορα αποφαση!!!

                            Comment


                              #15


                              Kαι όλα καλά να σας ερθουν !
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment

                              Working...
                              X