Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γεια σας απο θεσσαλονικη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ρε παιδιά ,πριν να ρωτήσετε κάτι καλό είναι να το ψάξετε οι ίδιοι.Πολλοί εδώ μέσα έχουν την διάθεση για τους δικούς τους λόγους ο κάθε ένας να βοηθήσουν.Στην τελική όμως εσείς θα πρέπει να είστε ενημερωμένοι γιατί είτε η πληροφορία μπορεί να είναι ελλιπείς είτε να είναι παλαιότερη και να μην είναι ενημερωμένη.Στο κάτω κάτω η δική σου τύχη παίζεται....Η 485 είναι post graduate visa και έχει διάρκεια συνήθως 18 μήνες.Είναι για να συγκεντρώσεις εργασιακή εμπειρία και να αιτηθείς κάτι ποιο μόνιμο μέσα από το σύστημα εξειδικευμένης μετανάστευσης που έχουν.Αν κάνεις τον κόπο να ανοίξεις τα λινκς που έδωσα θα δεις με κάθε λεπτομέρεια το τι ισχύει σήμερα.

    Comment


      #17
      Originally posted by spyros38 View Post
      Ρε παιδιά ,πριν να ρωτήσετε κάτι καλό είναι να το ψάξετε οι ίδιοι.Πολλοί εδώ μέσα έχουν την διάθεση για τους δικούς τους λόγους ο κάθε ένας να βοηθήσουν.Στην τελική όμως εσείς θα πρέπει να είστε ενημερωμένοι γιατί είτε η πληροφορία μπορεί να είναι ελλιπείς είτε να είναι παλαιότερη και να μην είναι ενημερωμένη.Στο κάτω κάτω η δική σου τύχη παίζεται....Η 485 είναι post graduate visa και έχει διάρκεια συνήθως 18 μήνες.Είναι για να συγκεντρώσεις εργασιακή εμπειρία και να αιτηθείς κάτι ποιο μόνιμο μέσα από το σύστημα εξειδικευμένης μετανάστευσης που έχουν.Αν κάνεις τον κόπο να ανοίξεις τα λινκς που έδωσα θα δεις με κάθε λεπτομέρεια το τι ισχύει σήμερα.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #18
        thanks a lot!

        Comment


          #19
          Originally posted by spyros38 View Post
          Πρίν αρκετό καιρό ήρθα σε επαφή με πράκτορα μετανάστευσης με σκοπό θετικό assessment απο τον TRA.Το επάγγελμά μου είναι στην λίστα (υδραυλικός ) και έχω αποδεδειγμένα και την προϋπηρεσία που απαιτείται.Τα Αγγλικά μου είναι σε πολύ καλό επίπεδο (IELTS 7 ) .Ζήτησα απο την πράκτορα να μου πεί πόσο θα κόστιζε να μου ετοιμάσει το φάκελο για το assessment του TRA. Η ίδια ζητούσε 2500 $ ΜΟΝΟ για να ετοιμάσει τα έγγραφα που απαιτούνται ,δηλαδή κάποιες συστατικές επιστολές ,μία δήλωση με το αντικείμενό μου ,σε τί συχνότητα κάνω τι ,τί εξοπλισμό και εργαλεία έχω και χρησιμοποιώ κλπ.Τα έγγραφα θα τα μάζευα όλα εγώ.Της απάντησα ευθέως ότι τα χρήματα για αυτή την δουλειά ήταν υπερβολικά πολλά.Για την ακρίβεια ,όταν δυσανασχέτησε την ρώτησα πόσα $ χρεώνει την κάθε λέξη.Σημειωτέον οτι σε επικοινωνία μας για το αν έχω πραγματικά τα προσόντα για μια θετική αξιολόγηση προσπάθησε να με παραπληροφορήσει με λανθασμένες και άστοχες πληροφορίες. Το ποιό ωραίο όμως ήταν όταν κατάλαβε οτι δεν ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω ένα τέτοιο ποσό για μια αντίστοιχη υπηρεσία .Με προέτρεψε , λέγοντάς μου ότι το καλλίτερο για μένα είναι να σπουδάσω ξυλουργός για να έχω την δυνατότητα να βγάλω student graduate visa ,σε συγκεκριμένη σχολή.Το δυστύχημα είναι οτι σε περίπτωση που ακολουθούσα την πρότασή της δεν θα μπορούσα τελικά να κάνω τίποτα μετά το τέλος της 485 γιατί δεν θα μου έφταναν οι πόντοι.Τελικά έκανα την διαδικασία επιτυχώς μόνος μου.Αυτό δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να κάνει και όποιος το διαβάζει το ιδιο. Απλά να προσέχει και να αναζητήσει τις πληροφορίες ΚΑΙ μόνος του .ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ website των οργανισμών.Προσοχή στα κοράκια.
          Αν η τιμή αυτή ,ήταν μόνο για την προετοιμασία του φακέλου για το assessment,ηταν όντως τσιμπημένη , σε σύγκριση με τις τιμές που ζητούνται συνήθως.Βέβαια ,ο καθένας RMA ,ζητάει ο,τι αυτός θελει, -μεσα σε λογικα πλαισια ,οπως λεει και το MARA...που ομως ,αυτο αφορα χρεωσεις για βιζα κι οχι skills assessment,που δεν ειναι μεταναστευτικο θέμα-και γι αυτό ,σου ζήτησε ,τόσα.Και για βιζα ,οσα ηθελε,μπορει να σου ζητουσε.Δεν καθοριζει το MARA ,τις τιμές. Εχω διαβασει εδω ,οτι ζητηθηκαν 2200$ για προετοιμασια αλλά όμως και καταθεση φακελου.Εννοειται ,οτι εσυ θα μαζευες τα χαρτια για την αξιολογηση,πώς αλλιώς;

          Οι τιμες που παιζουν συνηθως, για skills assessment -μιλάμε για λογικες τιμές - και το γνωριζω καλά ,απο RMA -registered migration agent-,που την ειχα ρωτησει ,γιατί ηθελα να το γνωρίζω ,ειναι $500-$1000 για προετοιμασία φακέλου ανάλογα με την περίπτωση και τις απαιτήσεις του φακέλου.
          Εάν αναλάβει και την κατάθεση και παρακολούθηση της αξιολόγησης μπορεί να φτάσει τα $1500 και πάλι ανάλογα με την κάθε περίπτωση και τις απαιτήσεις της συγκεκριμμένης αξιολόγησης. Υπ 'όψιν, ,ότι κάποιοι από τους οργανισμούς αξιολόγησης ,προσφέρουν fast track για αιτήσεις που κατατίθενται από RMA.(βεβαια ,αν καποιος θελει να χρεωσει πολυ περισσοτερα ,μπορει να το κανει.Εγω μιλαω ,για λογικες τιμές ,που παίζουν στην αγορά κι αυτα που χρεωνει η RMA ,που είχα ρωτησει).

          Υπάρχουν και εταιρείες ,που ασχολούνται μόνο με την αξιολόγηση ,που δεν ειναι μεταναστευτικό θέμα - και άρα δεν διέπεται απ τον μεταναστευτικό νόμο- και χρεωνουν γύρω στα 3000$ για την προετοιμασία ,κατάθεση και παρακολούθηση του φακέλου.

          Οσον αφορα την χρέωση για βιζα -που ειναι ξεχωριστο κομμάτι απ το skills assessment και άρα ξεχωριστά χρεώνεται, αν εχει ζητηθεί και η προετοιμασια ή η προετοιμασια/καταθεση/παρακολουθηση του skills assessment-κι αυτο εξαρταται ,απ την κάθε περιπτωση.Οποτε ,δεν μπορουμε να πούμε ,οτι όσο πληρωσε καποιος ,ακόμα και στον ιδιο RMA ,αυτα θα πληρωσει και κάποιος άλλος κι ας αφορά την ιδια βιζα.

          Για τα όσα εγραψες ,περι ...ξυλουργου... και παραπληροφόρησης...ουδέν σχόλιο...που πήγε να σε στρεψει σε άλλο επαγγελμα...Γι αυτό ,εχει σημασια ,να ειναι εκτός απο γνώστης και έντιμος ,ενας RMA...

          υ.γ γενικα μιλώντας ,όταν μιλάμε για χρεώσεις στην Αυστραλία -και δεν μιλάω ειδικα για skills assessment ή την χρεωση για την προετοιμασια/καταθεση/παρακολουθηση/εκδοση βιζας- δεν πρέπει να τα συγκρίνουμε με τα κόστη στην Ελλάδα. Το κατωτερο ωρομίσθιο στην Αυστραλία , είναι γυρω στα 17$ και στην Ελλάδα ειναι -586,08 ,τον μηνα -,αρα καπου στα 3 ,5 ευρω την ωρα-για μεικτα μιλαμε ,πάντα.Αρα ,βλεπουμε πόσες ωρες χρειαζεται να δουλεψει καποιος στην Ελλαδα ,για να αγορασει κατι και πόσες ,στην Αυστραλια ,για το αντιστοιχο αντικειμενο ή υπηρεσια.

          Καλή επιτυχια ,σε ο,τι κανεις !
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment

          Working...
          X