Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προσφορά Εργασίας ως Νταντά στην Silicon Valley

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Προσφορά Εργασίας ως Νταντά στην Silicon Valley

    Καλημέρα-καλησπέρα σε όλα τα πατριωτάκια του forum!
    Είμαι η Δέσποινα από τη θεσσαλονίκη, Φιλόλογος ( ειδίκευση Παιδαγωγική και Ειδική Αγωγή ) και φυσικά με μηδενική προυπηρεσία σε δημόσια σχολεία. Υπάρχει εμπειρία σε ιδιαίτερα μαθήματα ( φιλολογικά μαθήματα, αγγλικά, ειδική αγωγή ) και εθελοντική επίσης εργασία σε κέντρο λογοθεραπείας.
    Είμαι μέλος στο πατριωτάκι εδώ και πολύ καιρό και διαβάζω συνεχώς ό,τι αφορά σε Αυστραλία-Αμερική. Δεν έχω κάποια υπηκοότητα ή συγγενείς ή φίλους σε κανένα μέρος, απλά είμαι άνεργη για 3 χρόνια και ψάχνω τρόπο να ξεφύγω.... Κατέληξα πως με εξαίρεση την τέλεση γάμου ( άντε να φύγεις εξωτερικό μόνη σου και να βρεις και άντρα!!!) ο μόνος δρόμος θα ήταν η έκδοση φοιτητικής βίζας και οι σπουδές ( που με ενδιαφέρει πάρα πολύ να κάνω μεταπτυχιακό στο αντικείμενό μου) αλλά η δυσπραγία στα οικονομικά μου δεν μου το επιτρέπει, δυστυχώς.
    Ας έρθουμε στο σήμερα : Μέσω αγγελίας από ζευγάρι Έλληνα-Αμερικάνας στο Σαν Φραντζίσκο που ζητούσανε νταντά για τα 2 τους παιδάκια ( 14 ώρες την ημέρα και δουλειές σπιτιού, 2000ευρώ το μήνα) και μετά από συζητήσεις 3 εβδομάδων- και συνάντηση με τη μητέρα του στη Θεσσαλονίκη το ζευγάρι κατέληξε σε εμένα και θέλουν να πάω το γρηγορότερο δυνατό. Στην αρχή για 12 μήνες και βλέπουμε.

    1ο Πρόβλημα: Θα παω με τουριστική βίζα ( άρα μετά το τρίμηνο θα ενταχθώ στους παράνομους μετανάστες )-αυτό για μένα είναι πάρα πολύ σοβαρό, δεδομένου πως αν ήταν να φύγω με τουριστική ήδη θα ήμουν Αυστραλία εδώ και 2 χρόνια, όμως δεν ήθελα να το ρισκάρω

    2ο Πρόβλημα: Απαγορεύεται να έρθω Ελλάδα ακόμα και αν συμβεί κάτι εδώ στους δικούς μου, αφού θα έχει εκπνεύσει η τουριστική και θα μου απαγορεύσουν την είσοδο ξανά στη χώρα

    3ο Πρόβλημα: Μου είναι δύσκολο να εμπιστευτώ μετά από τόσα που έχω πάθει αυτά τα 3 χρόνια που ψάχνω εργασία.
    Θα ήθελα να σας παρακαλέσω, όποιος μπορεί-ξέρει και θέλει να με βοηθήσει...
    Πως σας φαίνεται αυτή η προσφορά; Πόσο κινδυνεύω να απελαθώ;( το ζευγάρι λέει πως είναι σχεδόν απίθανο)Υπάρχει κάποιος τρόπος να "νομιμοποιηθώ" εκεί ως εργαζόμενη; ( το ζευγάρι λέει πως είναι αδύνατον, εκτός αν παντρευτώ ή σπουδάσω-εδώ έρχεται η έλλειψη χρημάτων)
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και την διάθεση να βοηθήσετε!
    Τους περισσότερους εδώ μέσα σας αισθάνομαι φίλους μου και ας είναι η 2η φορά που μιλάω
    Δεσποινούλα4

    #2
    Γεια σου Δεσποινα.

    Με τουριστικη βιζα (6 μηνες παραμονη σου δινουν με βιζα B1/B2 και 3 μηνες παραμονη χωρις βιζα μιας που η Ελλαδα ανηκει στις visa waiver χωρες) ειναι παρανομο να δουλεψεις στις ΗΠΑ. Εαν σε πιασουν να δουλευεις χωρις ειδικη βιζα μπορει να φυλακιστεις.Οταν περασει ο επιτρεπομενος χρονος παραμονης θα εισαι out of status και αν σε πιασουν μπορει και παλι να φυλακιστεις, να περασεις απο δικαστηριο και μετα να απελαθεις απο 3 εως 10 χρονια, η και για παντα.
    Εγω δεν θα το διακινδυνευα αυτο γιατι εκει δεν παιζουνε.

    Υπαρχει ενα προγραμμα για ντανταδες με την διαμεσολαβηση οργανωσεων (Au Pair | Programs | J-1 Visa) για το οποιο και η νταντα και η οικογενεια πρεπει να τηρουν καποιες προυποθεσεις.Δεν ξερω πολλα για αυτο οποτε μελετησε το για να δεις τι χρειαζεται για κατι τετοιο και συζητησε το και με την οικογενεια στην Αμερικη.Μπορεις να ρωτησεις και στην Πρεσβεια στην Αθηνα ισως τι χρειαζεται για να εργαστεις εκει ως νταντα.

    Υπαρχει παντα ενα ρισκο οταν πηγαινεις για δουλεια στο εξωτερικο με αγνωστους η μη,οποτε εαν το αποφασισεις πρεπει να κανεις και μια ερευνα για το πως μπορεις να βρεις βοηθεια εκει αν το χρειαστεις. Αλλα ολα αυτα μονο εαν μενεις εκει και δουλευεις νομιμα με τη σωστη βιζα κλπ. Ειδαλλως θα εισαι μια παρανομη μεταναστρια χωρις δικαιωματα που μπορει να υποβληθει -αν την πιασουν- σε δυσκολες καταστασεις. Μελετησε το καλα και καλη τυχη σε οτι και αν αποφασισεις.

    Comment


      #3
      Σε ευχαριστώ πολύ Xenias για την απάντησή σου! Γνωρίζω φυσικά ότι θα είμαι παράνομη και αυτό είναι που με κολλάει... Το πρόγραμμα αυτό που μου αναφέρεις δυστυχώς έχει περιορισμό ηλικίας - έως 26χρονών ( και εγώ είμαι πάνω από 30) και μου το έχει αναφέρει η οικογένεια ότι δεν θέλουν τόσο μικρή κοπέλα αλλά κάποια μεγαλύτερη, πιο υπεύθυνη, έμπειρη κτλ.
      Σύμφωνα με τα δικά τους λεγόμενα η προηγούμενη ελληνίδα νταντά τους δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα παρόλο που μία φορά είχε τρακάρει κιόλας..( τους άφησε γιατί βρήκε άντρα και ετοιμάζεται να παντρευτεί ). Σήμερα το απόγευμα θα μιλήσω μαζί της και μέσω Skype, οπότε θα έχω και μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
      Xenias σε καμία περίπτωση δεν θα ήταν επιλογή μου να πάω να δουλέψω με τουριστική βίζα, μιας και από τη φύση μου είμαι απόλυτα νομοταγής... Όμως έχω φτάσει σε δεινή οικονομική κατάσταση και προέκυψε αυτή η προσφορά εργασίας ενώ εδώ με τα προσόντα και την προυπηρεσία μου δεν με επιλέγει κανείς....
      Σε ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και τις ευχές σου. Να είσαι καλά!
      Δεσποινούλα4

      Comment


        #4
        Originally posted by Despinoula4 View Post
        Σε ευχαριστώ πολύ Xenias για την απάντησή σου! Γνωρίζω φυσικά ότι θα είμαι παράνομη και αυτό είναι που με κολλάει... Το πρόγραμμα αυτό που μου αναφέρεις δυστυχώς έχει περιορισμό ηλικίας - έως 26χρονών ( και εγώ είμαι πάνω από 30) και μου το έχει αναφέρει η οικογένεια ότι δεν θέλουν τόσο μικρή κοπέλα αλλά κάποια μεγαλύτερη, πιο υπεύθυνη, έμπειρη κτλ.
        Σύμφωνα με τα δικά τους λεγόμενα η προηγούμενη ελληνίδα νταντά τους δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα παρόλο που μία φορά είχε τρακάρει κιόλας..( τους άφησε γιατί βρήκε άντρα και ετοιμάζεται να παντρευτεί ). Σήμερα το απόγευμα θα μιλήσω μαζί της και μέσω Skype, οπότε θα έχω και μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
        Xenias σε καμία περίπτωση δεν θα ήταν επιλογή μου να πάω να δουλέψω με τουριστική βίζα, μιας και από τη φύση μου είμαι απόλυτα νομοταγής... Όμως έχω φτάσει σε δεινή οικονομική κατάσταση και προέκυψε αυτή η προσφορά εργασίας ενώ εδώ με τα προσόντα και την προυπηρεσία μου δεν με επιλέγει κανείς....
        Σε ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και τις ευχές σου. Να είσαι καλά!
        Η νταντα ,ειχε ατυχημα με αυτοκινητο ,ηρθε η αστυνομια και δεν ανακαλυψε ,οτι ειχαν ληξει οι μερες ,που μπορουσε να μεινει ,συμφωνα με το VWP; (Visa Waiver Program)
        Ενεπλακησαν ασφαλιστικες και πάλι ,κανεις δεν πηρε χαμπαρι; Και ετοιμαζεται να παντρευτει ,τωρα;Το ιδιο εκανε κι αυτη -Deported After Overstaying VWP, Despite Marriage to a Citizen -..παντρευτηκε ,αλλά την διωξαν απ την χώρα...και μετά...''Prohibited from entering US for a period of 10 years from date of departure. My husband and I have since relocated to another non US country''.

        Και αν σου συμβει καποιο ατυχημα/αρρωστησεις ,- οταν πιά θα εχουν περασει οι 90 μερες ,που σου επιτρεπει το VWP και θα εχει ληξει η ιδιωτικη ασφαλεια που εκανες, πώς ακριβώς θα πληρωσεις τα τεραστια ποσά ,που μπορει να στοιχισει αυτο;('H ουτε καν ,εχεις κατα νου ,να αγορασεις international travel insurance ,για τις 90 νομιμες μερες ,που μπορεις να μεινεις;Εκτος κι αν εχεις καποια σουπερ ασφαλεια ,που σε καλυπτει και στις Η.Π.Α ...αλλά και πάλι ,οι ασφαλιστικες ,σε τετοιες περιπτωσεις , συνηθως επιστεφουν στον ασφαλισμενο , τα χρηματα ,που ηδη πληρωσε -μπορει και οχι ολο το ποσό- ο ασφαλισμενος στο εξωτερικο...)

        Μαλλον ,δεν εχεις αντιληφθει ,ποιάς χωρας την νομοθεσια ,προτιθεσαι να παραβιασεις...αν τελικα ,δεν κολλησεις,στο οτι ειναι παράνομο ... (5 απ τους τρομοκρατες της 11ης Σεπτεμβριου ,ηταν overstayers κι αυτοι....και τα πραγματα ,εχουν ζορισει πολυ ,μετά ειδικα απ τα τραγικα συμβαντα ,εκεινης της μερας...)Και θα εισαι Visa Waiver Program Overstayer και θα δουλευεις και παράνομα...κι αν αρρωστησεις/παθεις ατυχημα...δεν θες να ξερεις τα τεραστια ποσά ,που μπορει να σου στοιχισει αυτό...Και πού ακριβως θα μενεις; οχι στην αρχικη διευθυνση ,που θα δηλωσεις οταν μπεις στην χώρα;ή δεν θα δωσεις αληθινη διευθυνση;.....

        Ελπιζω ,να κολλησεις ,οντως ,σ αυτο που εγραψες οτι σε κολλαει...Οποιαδηποτε άλλη αποφαση ,θα ειναι '' επιεικώς απερισκεπτη''...οσο σε δεινη οικονομικη θεση και να εισαι τωρα...

        ''Γνωρίζω φυσικά ότι θα είμαι παράνομη και αυτό είναι που με κολλάει...''

        υ.γ επειδη λογω δουλειας ,εχω παει ΗΠΑ ,γυρω στις 300 φορες ..ενα θα σου πω....Δεν αστειευονται οι του immigration και το καταλαβαινει κανείς ,απ την ωρα που φτανει στο JFK...
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #5
          Vertigo, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αφελής δεν είμαι για αυτό και αποφάσισα να ζητήσω τη γνώμη σας, άλλωστε έχω λύσει άπειρες απορίες μέσα από το πατριωτάκι και σας ευχαριστώ όλους. Στο θέμα μας τώρα : Μίλησα με την προηγούμενη ελληνίδα παράνομη νταντά και τα παρουσίασε όλα με ροδοπέταλα ( αν εξαιρέσουμε τις 16ώρες εργασία ), εδώ λέει στην "silicon valley" η περιοχή είναι πάμπλουτη, αστυνομεύεται συνεχώς και κανένας δεν σου ζητάει χαρτιά, όλες οι νταντάδες έτσι είναι άλλωστε, εσύ γιατί διστάζεις;( με ρώ τησε ).
          Επειδή όμως εδώ και 2,5 χρόνια διαβάζω στο πατριωτάκι για την αυστραλία ψάχνοντας ΝΟΜΙΜΟ τρόπο μετανάστευσης και έχω διαβάσει τι έχει συμβεί σε πολλούς που έχουν τολμήσει την "τουριστική" οδό, δεν θα το έκανα επ'ουδενί. Πάνω κάτω οι συνθήκες μοιάζουν και στην αμερική και νομίζω ότι είναι και πιο δύσκολα ακόμη να εκδοθεί βίζα εργασίας εκεί ( πχ δεν έχουν λίστα αντίστοιχη της SOL για εισροή εξειδικευμένων στελεχών ).
          Vetigo κατά 80% είμαι αποφασισμένη να μην πάω και με βοήθησες αρκετά με τις συμβουλές σου. Το 20% μένει λόγω πιέσεων από τους γονείς μου ( το παίρνουν αρκετά ελαφριά το θέμα--έλα βρε κορίτσι μου θα πάς και αν δεν σου αρέσει γυρνάς πίσω! Και αν γνωρίσεις εκεί κάποιον και παντρευτείς όπως και η προηγούμενη κοπέλα; Κ μήπως τί έχεις εδώ να σε κρατάει; Μπορεί εκεί να είναι η τύχη σου!!! ) και λόγω των χρημάτων που δίνονται ( αν και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής το μεγαλύτερο δέλεαρ για εμένα είναι η ενασχόληση με τα παιδάκια που τα λατρεύω, γιατί τις υπόλοιπες ώρες που είναι και ατελείωτες θα παριστάνω την "Τασία" την υπηρέτρια...).
          Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου, να είσαι καλά.
          Δεσποινούλα4

          Comment


            #6
            Originally posted by Despinoula4 View Post
            Επειδή όμως εδώ και 2,5 χρόνια διαβάζω στο πατριωτάκι για την αυστραλία ψάχνοντας ΝΟΜΙΜΟ τρόπο μετανάστευσης και έχω διαβάσει τι έχει συμβεί σε πολλούς που έχουν τολμήσει την "τουριστική" οδό, δεν θα το έκανα επ'ουδενί. Πάνω κάτω οι συνθήκες μοιάζουν και στην αμερική και νομίζω ότι είναι και πιο δύσκολα ακόμη να εκδοθεί βίζα εργασίας εκεί ( πχ δεν έχουν λίστα αντίστοιχη της SOL για εισροή εξειδικευμένων στελεχών ).
            Vetigo κατά 80% είμαι αποφασισμένη να μην πάω και με βοήθησες αρκετά με τις συμβουλές σου. Το 20% μένει λόγω πιέσεων από τους γονείς μου ( το παίρνουν αρκετά ελαφριά το θέμα--έλα βρε κορίτσι μου θα πάς και αν δεν σου αρέσει γυρνάς πίσω! Και αν γνωρίσεις εκεί κάποιον και παντρευτείς όπως και η προηγούμενη κοπέλα; Κ μήπως τί έχεις εδώ να σε κρατάει; Μπορεί εκεί να είναι η τύχη σου!!! ) και λόγω των χρημάτων που δίνονται ( αν και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής το μεγαλύτερο δέλεαρ για εμένα είναι η ενασχόληση με τα παιδάκια που τα λατρεύω, γιατί τις υπόλοιπες ώρες που είναι και ατελείωτες θα παριστάνω την "Τασία" την υπηρέτρια...).
            Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου, να είσαι καλά.
            Παρακαλω ,Despinoula 4 ,δεν εκανα κατι σημαντικο ,αλλά ειλικρινα ,χαρηκα πολυ ,που εχω την ευκαιρια να επικοινωνησω ,εστω και διαδικτυακα , με ενα ατομο ,που πραγματικα δειχνει να εχει ποιοτητα .Και δεν το λεω αυτο ,λογω των τυπικων σου προσοντων ,αλλά το συμπεραινω κι απ τον τροπο που απαντάς ...Επισης ,δεν ξερεις ,πόσοι ,ενώ μπαινουν και ρωτανε και μαλιστα ,επειγονται για απαντησεις ,μετα ,ενω καποιος εχει αφιερωσει χρόνο-καποιες φορές πολύ χρονο...- και εχει κοπιασει ...καποιες φορες ,ψαχνοντας και παραθετοντας διάφορα links..,μετά ,ενω εχω δει οτι μπηκαν και διαβασαν την απαντηση...ουτε καν μπαινουν στον κόπο ,να γραψουν εστω ,ενα ευχαριστώ...Οσοι απαντανε εδω ,ειναι εθελοντες και οχι υπαλληλοι αυτού που ρωταει ,αλλά δυστυχώς ,συμβαινει συχνά...Σε ξενα fora ,δεν το εχω δει να συμβαινει ,παντως....(κλεινει η παρενθεση!)

            Για την νταντα ,που θα παντρευτει και στην φερνουν σαν παραδειγμα οι γονεις σου ,διαβαζοντας το λινκ που σου εδωσα στην πρωτη μου απαντηση ,δεν ξερω αν ειναι και τοσο σιγουρο ,οτι μετά τον γαμο ,θα μπορεσει να μεινει στην χώρα..


            Εχεις πολυ δικιο ,γι αυτο που λες για την τουριστικη,δυστυχως ομως ,πολλοί θεωρουν οτι ειναι μηχανισμος ,για να ''βαλεις'' το πόδι στην χώρα...Εκανες αναφορά και στις φοιτητικες βιζες...άλλη πονεμενη ιστορια ,αυτη...Εχουν φτασει στο σημειο ,να αποκαλουνται και ..βιζες μεταναστευσης.Το γιατι ,διαβασε το εδώ.

            Ειναι πολλά τα λεφτα ,που βγαζουν διαφοροι μεσαζοντες και συμβουλατορες,που εχουν φτασει στο σημειο ,να λενε ,χωρις να ντρεπονται ,οτι και επαγγελμα στην λιστα των επαγγελματων που ζηταει η Αυστραλια ,να εχει καποιος ,πρεπει με φοιτητικη βιζα να κατεβει ,για να γινει απο Αυστραλια η αναγνωριση του επαγελματος .Δες κι εδω ,τί γραφει καποιο μέλος ,σχετικά . Ειναι πολλά τα λεφτα ,που βγαζουν απ την προμηθεια που τους δινουν καποιες σχολες. Γι αυτο ,σχεδον ολοι οσοι κατεβαινουν με student visa ,οταν εχουν μεσολαβησει διαφοροι μεσαζοντες ,στρεφονται προς συγκεκριμμενες σχολες και συγκεκριμμενες σπουδες ...αφου αυτες προσφερουν αυτες οι σχολές..Οσο ,για το αν το χαρτί που θα παρουν ,τους επιτρεψει να ζητησουν την graduate visa ,ειναι μια άλλη πονεμενη ιστορια.Το αν θα τα καταφερουν -αν τελικα μπορεσουν να ζητησουν την graduate visa- να μπορεσουν να ζητησουν άλλη βιζα ,μέσα το χρονικο διαστημα που δινεται για να μπορεσουν να βρουν εργασια και να μαζεψουν εμπειρια,ειναι άλλο θεμα.Οσο για την προσωρινη βιζα με σπονσορα,αυτη ειναι μια άλλη πονεμενη ιστορια.Ειδικα ,για τους πανω απο 50 ετών ,γιατι ειναι και η μονη βιζα που μπορουν να ζητησουν. Βλεπεις ,καποιοι μεσαζοντες ,στρεφουν τον κοσμο ,σε συγκεκριμμενες σχολές και σε συγκεκριμμενες σπουδες.Ολοι σχεδον ,σπουδαζουν το ιδιο πραγμα.Και τους λενε ,οτι θα δηλωσουν μετα ,ενα συγκεκριμμενο επαγγελμα ,που ομως ,δεν τους λενε ,οτι ειναι και το μόνο- μαζι μ ενα άλλο- ,για το οποιο χρειαζεται skills assessment for migration purposes ,oταν προκειται για την προσωρινη βιζα με σπονσορα.Το ποιος Αυστραλος εργοδοτης ,θα σπονσοραρει για θεση administrator ή manager ,εναν Ελληνα πανω απο 50 και χωρις εμπειρια στην Αυστραλιανη αγορά- και μαλιστα βαρβατη,(και χωρις εμπειρια και σε αναλογη θεση ,στην Ελλαδα ) ,ειναι μια άλλη ιστορια.

            εγραψες
            Originally posted by Despinoula4 View Post
            .. Κατέληξα πως με εξαίρεση την τέλεση γάμου ( άντε να φύγεις εξωτερικό μόνη σου και να βρεις και άντρα!!!) ο μόνος δρόμος θα ήταν η έκδοση φοιτητικής βίζας και οι σπουδές ( που με ενδιαφέρει πάρα πολύ να κάνω μεταπτυχιακό στο αντικείμενό μου) αλλά η δυσπραγία στα οικονομικά μου δεν μου το επιτρέπει, δυστυχώς.
            Το πρωτο ,ειναι μια λυση ,αρκει να βρεθει γαμπρος!Μην ανησυχεις ! Καποιοι βρισκουν νυφη ή γαμπρο και χωρις να εχουν παει Αυστραλια!Στην εποχη του διαδικτυου ,συμβαινει κι αυτο!Τωρα ,για να μιλησω και πιο σοβαρα ,εχεις ψαξει μηπως θα μπορουσες να παρεις υποτροφια για μεταπτυχιακο; Αυτο το κομματι ,δεν το ξερω εγω ,το εχει ψαξει καλυτερα ,ενα άλλο μέλος ,που αν διαβασει ,πιστευω οτι θα σου πει την γνωμη της.Αλλά μπορεις να το ψαξεις και μόνη σου.

            Βλεπω οτι εχεις πτυχιο σαν Φιλόλογος ( ειδίκευση Παιδαγωγική και Ειδική Αγωγή) και για να αναφερεις για SOL ,σιγουρα εχεις τσεκαρει οτι το επαγγελμα σου ,ειναι στην λιστα. Και μαλιστα και σαν Special Education Teacher και σαν Special Needs Teacher .Γιατί δεν το ψαχνεις και μέσα απ την οδό του skill select; Εριξα μια ματια ,σε καποιες πολιτειες και ειδα οτι καποιες ,ζητανε αυτο το επαγγελμα .

            Ηλικιακα, αν εισαι στην κατηγορια ,που δινει και τους περισσοτερους ποντους ,δλδ 25-32 (γραφεις οτι εισαι πανω απο 30 ,αλλά δεν ξερω αν εισαι μεχρι 32), ειναι πολυ καλό .Αλλά και μεχρι 39 να εισαι ,παλι δινει καλούς ποντους.(οσο ανεβαινει μετα η ηλικια ,λιγοστευουν κι οι ποντοι ).

            Παραδιδεις ,εγραψες και μαθηματα Αγλικων.Αρα ,δεν θα δυσκολευτεις ,να πιασεις στο ΙΕLTS- Academic version-τους βαθμους ,που εψαξα και βρηκα ,οτι θελεις για αναγνωριση σαν Special Education Teacher και σαν Special Needs Teacher .Και παντως και με την πρωτη να μην το καταφερεις ,θα τους πετυχεις σιγουρα ,σε επομενες εξετασεις.Και με τους βαθμους αυτους ,παιρνεις 10 ποντους,αφου το total score ,θα ειναι 7.Αν ομως παρεις 3 8χταρια ,τοτε το 7.75 ,θα γινει 8 ,οποτε εχεις 20 ποντους και χρειαζεσαι τους ποντους ,αν δεν μπορεις να τους παρεις κι απο προϋπηρεσια .

            a score of at least 7.0 for Reading and Writing; and
            a score of at least 8.0 for Speaking and Listening.


            Kαι μετα , πρεπει να παρεις και εγκριση για να διδαξεις , που το πώς κι αυτο εξαρταται απ την καθε πολιτεια,νομιζω , αλλά δεν τα γνωριζω καθολου αυτα και αρα αν σ ενδιαφερει ,ψαξτο μονη σου.
            Βεβαια ,αυτη η επιλογη ,θα στοιχισει και χρηματα και δεν ξερω αν υπαρχουν.
            Οχι οτι δεν αξιζει να δοθουν ,οταν μιλαμε για το μέλλον ενος ανθρωπου ,ομως θα πρεπει και να υπαρχουν...Αλλά παντως ,στοιχιζει παρα πολυ λιγοτερα απ τις φοιτητικες βιζες , για μεταπυχιακο.(αλλά σιγουρα και πολυ φτηνοτερα ,απ τις φοιτητικες βιζες ,που δεν αφορουν πανεπιστημιακες σπουδες.)

            Μακαρι να μπορουσα να σου πω περισσοτερα ,αλλά δεν ειμαι ειδικος και επιφανειακα σου ειπα καποια πραγματα και ειδικα οσον αφορα την διδασκαλια ,δεν το γνωριζω καθολου αυτο το κομματι ,περι αδειας διδασκαλιας κλπ. Και ουτε για οσα σου ειπα ,διατεινομαι οτι ειμαι και ειδικος και άρα τα γνωριζω καλά και σωστα ,οπότε τα ζυγιζεις και τα αξιολογεις ,ψαχνοντας μονη σου, τις επισημες Αυστραλιανες κυβερνητικες σελιδες .Αν ψαξεις και δεν βρεις ακρη ,επειδη ,υπαρχει και η αδεια διδασκαλιας ,αλλά και η αναγνωριση ,που πρεπει να βγει ,αν θελεις μια αξιολογηση των δυνατοτητων σου και τα σχετικα ,γνωριζω αριστη και εντιμη MARA agent ,που θα μπορουσε ,βλεποντας το πληρες βιογραφικο σου ,να σου απαντησει σε email ,αν και ποιες δυνατοτητες εχεις ,για visa. Αν σ ενδιαφερει ,στειλε μου π.μ .To ''εντιμη'' ,το λεω ,γιατι ειναι βασικο...Δεν στρεφει τον κοσμο ,στις ''φοιτητικες΄΄ ,οπως ειναι της μοδας...Λεφτα ,δεν θα σου παρει για να σου πει τις δυνατοτητες σου κι ουτε σε δεσμευει το οτι θα ασχοληθει να σου απαντησει ,αλλά δεν θα σου απαντησει και την επομενη ,οχι μονο λογω φορτου εργασιας ,αλλά γιατι πριν σου απαντησει ,θα μελετησει καλά την περιπτωση σου .

            Σου ευχομαι ,να βρεις τον δρομο σου και να πραγματοποιηθουν ,ολα σου τα ονειρα!
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #7
              Καλησπέρα Vertigo σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, ειλικρινά με έχεις συγκινήσει-είναι πολύ σπουδαίο ένας άνθρωπος που δεν σε γνωρίζει να καταλαβαίνει με τί έχει να κάνει. Μπράβο σου, αυτό σημαίνει ότι και εσύ έχεις τραβήξει διάφορες "όμορφες" καταστάσεις και ξέρεις να ξεχωρίζεις γρήγορα την ήρα από το σιτάρι. Τώρα σε ό,τι αφορά στην αναγνώριση της προσφοράς των άλλων προς εμάς και αντίστροφα δεν έχω λόγια, είμαι τρομερά απογοητευμένη από τους ανθρώπους. Κανένας δεν αναγνωρίζει τίποτα, όλα είναι δεδομένα, αλλά δόξα τω θεώ έχουμε μείνει κάποιοι λίγοι σωματοφύλακες της πραγματικής ευγένειας και προσφοράς στον συνάνθρωπο. Επίσης εδώ μέσα το έχω δει άπειρες φορές να μπαίνουν κάποιοι να απαιτούνε σχεδόν πληροφορίες και να εξαφανίζονται μετά, αλλά τί να πεις; Αυτό δείχνει και την ποιότητα του καθενός μας τελικά.

              Πριν από λίγο απάντησα τελικά αρνητικά στην αγγελία-υπερίσχυσε η ανάγκη μου να είμαι καθόλα νόμιμη και απόλυτα ελεύθερη. Γιατί μπορεί να μην έχω να φάω εδώ, αλλά και εκεί αν θα πήγαινα, θα ήθελα να ήμουν ελεύθερη να κυνηγήσω τα όνειρα μου-->να μπω σε σχολείο να διδάξω--. Με την τουριστική βίζα δεν θα μπορούσα να το κάνω, αυτό είναι το μόνο σίγουρο . Άρα η επιφανειακή σιγουριά που θα μου έδιναν τα χρήματα δεν θα ικανοποιούσαν την βαθύτερη εσωτερική μου ανάγκη και τελικά θα ήμουν χειρότερα και από φυλακισμένη...

              Για την Αυστραλία: Εδώ και 2 και κάτι χρόνια έχω διαβάσει τα πάντα, όχι μόνο φυσικά από το πατριωτάκι αλλά και από το immy. Για τις φοιτητικές ξέρω ακριβώς τί κάνουν και μάλιστα έχω πάει και σε μια συνάντηση στη Θεσσαλονίκη για να τα δω και ιδίοις όμμασι. Και τα είδα φυσικά όπως και το πολύ καλό μέλος εδώ Constantin--> Εξαίρετη η πορεία του και ιδανική για μένα αν υπήρχαν οι οικονομικές προυποθέσεις. Και εγώ σκεφτόμουνα να κάνω Master by Research στο Special Education, ώστε να έχω το δικαίωμα να εργάζομαι κανονικά 40 ώρες την εβδομάδα.

              Το Skillselect το έχω δει και φυσικά όπως επισημαίνεις το κόστος είναι σαφώς μικρότερο ενός μεταπτυχιακού, αλλά και πάλι είναι κόστος... Όπως κατάλαβες όντως η κατάστασή μου η οικονομική είναι δεινή ( ένα τόσο μικρό κομπόδεμα από τα προηγούμενα χρόνια που εργαζόμουνα και 2-3 ιδιαίτερα μαθήματα την εβδομάδα- και 6 παιδάκια ακόμα που τους κάνω θεραπείες ειδικής αγωγής αλλά εθελοντικά-οι οικογένειες τους είναι πολύ φτωχές και αυτές ). Η ειδικότητα μου όπως έγραψες όντως ανήκει στην SOL και στις 2 κατηγορίες που ανέφερες και σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να το τσεκάρεις. Ηλικιακά είμαι γριούλα, 39χρονών και μόνη μου. Το IELTS φαντάζομαι ότι θα τα κατάφερνα να το πάρω με καλό βαθμό.

              Αυτό που μου αναφέρεις για την MARA agent, εφόσον είναι έμπιστη όπως λες ( και έχω όλους τους λόγους να εμπιστεύομαι τα λεγόμενα σου μιας και διαβάζω τί γράφεις στο forum και βλέπω ότι είσαι ένα πολύ αξιόπιστο άτομο ) με ενδιαφέρει πολύ. Επειδή είμαι λίγο άσχετη με τα πμ, σου το ζητάω από εδώ να μου στείλεις εσύ μήνυμα και ας ελπίσουμε ότι η ξανθιά θα το δει Αρκεί να μην χρειάζεται χρηματικό ποσό για την αξιολόγηση...

              Αλήθεια σε ευχαριστώ από ψυχής για την βοήθεια σου
              Δεσποινούλα4

              Comment


                #8
                Originally posted by Despinoula4 View Post
                Πριν από λίγο απάντησα τελικά αρνητικά στην αγγελία-υπερίσχυσε η ανάγκη μου να είμαι καθόλα νόμιμη και απόλυτα ελεύθερη. Γιατί μπορεί να μην έχω να φάω εδώ, αλλά και εκεί αν θα πήγαινα, θα ήθελα να ήμουν ελεύθερη να κυνηγήσω τα όνειρα μου-->να μπω σε σχολείο να διδάξω--. Με την τουριστική βίζα δεν θα μπορούσα να το κάνω, αυτό είναι το μόνο σίγουρο . Άρα η επιφανειακή σιγουριά που θα μου έδιναν τα χρήματα δεν θα ικανοποιούσαν την βαθύτερη εσωτερική μου ανάγκη και τελικά θα ήμουν χειρότερα και από φυλακισμένη...



                :
                Και πηρες την πιο σωστη αποφαση.Τί θα ησουν; πώς θα ζουσες; Σαν να μην υπηρχες; Να φοβασαι καθε στιγμη και χωρις ασφάλιση; Και οπως ειδες στο λινκ που σου εδωσα στην αρχη , η κοπελα , που εμεινε για 156 μερες ,αφου εληξαν οι 90 μερες ,αν και παντρευτηκε USA citizen ,εκδιωχθηκε απ την χώρα και για 10 χρονια ,δεν μπορει να ξαναπαει...επειδη ηταν VWP overstayer...Αυτά ,το 2008...και ειχε βαλει και δικηγορο...Δεν ξερω η νταντα που σου μιλησε ,πώς θα τα καταφερει να μεινει.

                Σου στελνω π.μ .Χωρις χρηματικη αμοιβη και χωρις δεσμευση ,οι πληροφοριες που θα σου δωσει για την περιπτωση σου ,μεσω e-mail.

                Να εισαι καλά ,Despinoula 4 !
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #9
                  Vertigo, η ξανθιά το είδε το πμ!!!! Και σου απάντησε κιόλας! Θα ήμουν στο πουθενά με βάρκα την ελπίδα... Και μάλιστα όταν τους απάντησα, εκνευρίστηκαν κιόλας και μου είπαν ότι τέτοια καλή ευκαιρία και τόσο καλή οικογένεια δεν θα ξαναβρώ. Με μεγάλη ειρωνεία η τελική απάντηση ήταν " καλή τύχη σε αυτό που ψάχνεις και άμα το βρεις γράψε μας "
                  Να σου πω την αλήθεια και μόνο από αυτήν την αντίδραση επιβεβαιώθηκε περίτρανα η επιλογή μου!
                  Vertigo η βοήθεια σου ήταν πραγματικά πολύτιμη
                  Δεσποινούλα4

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Despinoula4 View Post
                    Θα ήμουν στο πουθενά με βάρκα την ελπίδα... Και μάλιστα όταν τους απάντησα, εκνευρίστηκαν κιόλας και μου είπαν ότι τέτοια καλή ευκαιρία και τόσο καλή οικογένεια δεν θα ξαναβρώ. Με μεγάλη ειρωνεία η τελική απάντηση ήταν " καλή τύχη σε αυτό που ψάχνεις και άμα το βρεις γράψε μας "
                    Να σου πω την αλήθεια και μόνο από αυτήν την αντίδραση επιβεβαιώθηκε περίτρανα η επιλογή μου!
                    Μαλιστα...Φανταζομαι ,πόσο ''ωραια'' ,θα περνουσες ,δουλευοντας γι αυτους τους ανθρωπους..Κι αφου θα ησουν παρανομη , φανταζομαι κι άλλα χειροτερα, σε συμπεριφορές...δεν νομιζω το θεμα που θα ειχες ,να ηταν μόνο οι 16 ωρες εργασιας την μέρα....(αυτοι βεβαια ,δεν θα ειχαν προβλημα με το κράτος...δεν ειχαν καποια επιχειρηση ,που θα ειχαν επιπτωσεις ,αν εβρισκε το κρατος ,παρανομους εργαζομενους...Στο σπιτι τους ,θα εμενες ,αρα ,θα μπορουσες να εισαι φιλη που την φιλοξενουν...). Το οτι η νταντα ,στο τηλεφωνο ,στα περιεγραψε ροδινα ,δεν λεει κατι..Αφου ,το ζευγος ,της ειπε να σου μιλησει...

                    Πηρες την σωστοτερη αποφαση ,απ όλες τις πλευρες!
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #11
                      δεσποινα
                      νομιζω πως πολυ καλα εκανες !
                      Και μονο το να εισαι στο ελεος καποιων ξενων ανθρωπων
                      στην αλλη ακρη του κοσμου ...παρανομα , φτανει !
                      θα ησουν κυριολεκτικα στο ελεος τους, μια δουλα κ ολας
                      μην αμφιβαλεις γι αυτο ...
                      αφου οι ανθρωποι εχουν τοσα λεφτα, γιατι δεν παιρνουν καποια νομιμα? κ με κανονικες ωρες εργασιες κλπ
                      μη μου πεις πως θελουν να βοηθησουν δινοντας δουλεια σε μια αγνωστη ανεργη πατριωτισσα?!!!
                      να πας εκει κ να μην εχεις ουτε ρεπο ουτε προσωπικη ζωη
                      κ να θεωρεις δεδομενο (αφου δεν ξερεις) πως θα εχουν καλη συμπεριφορα......
                      νομιζω σε τετοιες περιπτωσεις βλεπουμε το τυρι κ οχι την φακα!
                      μη με μετανοιωνεις για την αποφαση σου.
                      υπαρχει κ η βορεια ευρωπη αντε ξεκινα γερμανικα σουηδικα τι θες τελος παντωνκ βουρ !

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by dimvagg View Post
                        υπαρχει κ η βορεια ευρωπη αντε ξεκινα γερμανικα σουηδικα τι θες τελος παντωνκ βουρ !
                        Το ''και βουρ'' ,που εγραψες ,δεν ειναι τοσο απλο...Ουτε τοσο ευκολη η μεταναστευση ,ευρεση σπιτιου ή εργασιας...Αν θυμηθω κι απ την δικη σου περιπτωση ,οταν εγραψες εδω ,τότε που μπηκες να ζητησεις βοηθεια ,επειδη ησασταν στον δρομο .Το λεω ,γιατι ειχα σχολιασει κι εγω τότε ,οπως επισης,εχω διαβασει σχετικα κι απο αναρτησεις μέλους ,που σας ειχε δεχτει στο σπιτι του , οταν του το ζητησες -χωρις να σας γνωριζε κι απο Ελλαδα και το αναφερω ,γιατι δεν το κανει ο καθενας ,αυτο -οπως κι άλλο μέλος ,πριν απ αυτον , που προσφερθηκε να σας φιλοξενησει για ενα Σ/Κ-,για τις δυσκολιες που ειχατε και γι αυτο ,σας φιλοξενησε κι αυτος ,-oπως εγραψε ,στο θρεντ που ανοιξε σχετικά με την φιλοξενια που σας παρέσχε.Βεβαια ,εσεις πεσατε και στην περιπτωση ,που δεν θυμαμαι αν καποια εκθεση ή κατι άλλο ,γινοταν τοτε στο Μοναχο ,παντως για καποιο λογο, δεν βρισκατε δωματιο να νοικιασετε και περασατε αυτες τις δυσκολιες αλλά οπως και να χει ,δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα ,οταν καποιος θελει να μεταναστευσει . Ουτε επειδη εκατσε και εμαθε την γλωσσα ,οταν θελει να εξασκησει συγκεκριμμενο επαγγελμα κι οχι να δουλεψει γενικα ,σε ο,τι δουλεια να 'ναι .(εννοειται ,οτι δεν το λεω υποτιμητικά ,το ''σε ο,τι δουλεια να ειναι'' ,αλλά αναφερομαι στο οτι στην περιπτωση αυτη ,δεν θελει ψαξιμο πώς και αν ,μπορει καποιος να εξασκησει την ιδιοτητα του ,που απορρεει απ το πτυχιο του).

                        Το αν, το οτι θα μαθει Γερμανικα ή Σουηδικα ,θα μπορεσει και να απασχοληθει πανω στο επαγγελμα της ... δεν ξερω αν ειναι τοσο απλο... Θα πρεπει να ενημερωθει απο ατομα απ το subforum της Γερμανιας ή της Σουηδιας , περι πτυχίων απο Ελλαδα και διδασκαλιας εκεί και πώς και αν...

                        Γνωριζω ,οτι αν τελικα ,δεχοταν την παρανομη δουλειά ,δεν θα εξασκουσε το επαγγελμα της..Ομως ,επισης ,εγραψε ,οτι το ονειρο της ,ειναι να μπει σε σχολειο και να διδαξει...Οπότε ,θα πρεπει να ψαξει το πώς μπορει να το κανει κι ας παει μετά ,αφου το εχει ψαξει ,να κανει οποιαδηποτε δουλεια ,προκειμενου να πάρει κι οτιδηποτε χαρτί χρειαστει ,αν χρειαζεται ,εκτος απ την αριστη γνωση της γλωσσας ,που πιστευω ,οτι σιγουρα ,θα χρειαζεται,αλλά δεν ξερω αν αρκει....

                        Originally posted by Despinoula4 View Post

                        Πριν από λίγο απάντησα τελικά αρνητικά στην αγγελία-υπερίσχυσε η ανάγκη μου να είμαι καθόλα νόμιμη και απόλυτα ελεύθερη. Γιατί μπορεί να μην έχω να φάω εδώ, αλλά και εκεί αν θα πήγαινα, θα ήθελα να ήμουν ελεύθερη να κυνηγήσω τα όνειρα μου-->να μπω σε σχολείο να διδάξω--. Με την τουριστική βίζα δεν θα μπορούσα να το κάνω, αυτό είναι το μόνο σίγουρο . Άρα η επιφανειακή σιγουριά που θα μου έδιναν τα χρήματα δεν θα ικανοποιούσαν την βαθύτερη εσωτερική μου ανάγκη και τελικά θα ήμουν χειρότερα και από φυλακισμένη...
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          #13
                          Καλησπέρα dimvagg και Vertigo, όπως και σε όλα τα πατριωτάκια φυσικά! Ευχαριστώ για το σχόλιο σου dimvagg, και ναι ξέρω για την βόρεια ευρώπη αλλά το πρόβλημα είναι η γλώσσα! Η Vertigo ως η καλύτερη μου δικηγόρος έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό που σχολιάζει.

                          Όντως θέλω να ασχοληθώ με το επάγγελμα μου, το οποίο για μένα είναι λειτούργημα πρωταρχικά - σκέψου ότι μιλάμε για ψυχούλες που χρειάζονται καθοδήγηση, αγάπη, κατανόηση, σεβασμό και βοήθεια ώστε να ανταπεξέλθουν στις ιδιαιτερότητες τους ( να θυμίσω ότι είμαι Παιδαγωγός και Ειδική Παιδαγωγός ). Όμως για να εργαστώ ως δασκάλα πχ. στη Φινλανδία δεν αρκεί μόνο να μάθω την γλώσσα -> το επίπεδο που ζητάνε όλες οι χώρες για να διδάξεις είναι το C2, δηλαδή σχεδόν σαν μητρική σου γλώσσα πρέπει να την κατέχεις! Και το βρίσκω απόλυτα λογικό και φυσιολογικό να έχουν τέτοιες απαιτήσεις ( σκέψου εμείς εδώ στην Ελλάδα θα βάζαμε να διδάξει στο σχολείο κάποιος αλλοδαπός με χίλια πτυχία, εάν δεν κατέχει άπταιστα την Ελληνική Γλώσσα; )!

                          Επομένως μιλάμε για χρόνο εκμάθησης γλώσσας και αρκετά χρήματα... Τα οποία αν υπήρχαν θα είχα ήδη φύγει ακόμα και στην Φινλανδία που αναφέρω ( είχε ένα καταπληκτικό μεταπτυχιακό στην αγγλική γλώσσα πάνω στο αντικείμενό μου, όμως τα έξοδα διαβίωσης του πρώτου καιρού δεν υπάρχουν... ). Την Φινλανδία την αναφέρω γιατί είναι η ιδανική χώρα σε ότι αφορά την διδασκαλία-οι άνθρωποι είναι έτη φωτός μακρυά από όλους, ακόμα και από αμερική και αυστραλία.

                          Μόνο επιπόλαια δεν την παίρνω την μετανάστευση είναι η αλήθεια! Έχω διαβάσει αρκετά για να είμαι σε θέση να ξέρω πια πως μόλις με κάποιον τρόπο βρεθούν τα οικονομικά, τότε θα κινηθώ αναλόγως!

                          Σας ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνετε και τα καλοπροαίρετα σχόλια σας
                          Δεσποινούλα4

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Despinoula4 View Post
                            Επομένως μιλάμε για χρόνο εκμάθησης γλώσσας και αρκετά χρήματα... Τα οποία αν υπήρχαν θα είχα ήδη φύγει ακόμα και στην Φινλανδία που αναφέρω ( είχε ένα καταπληκτικό μεταπτυχιακό στην αγγλική γλώσσα πάνω στο αντικείμενό μου, όμως τα έξοδα διαβίωσης του πρώτου καιρού δεν υπάρχουν... ). Την Φινλανδία την αναφέρω γιατί είναι η ιδανική χώρα σε ότι αφορά την διδασκαλία-οι άνθρωποι είναι έτη φωτός μακρυά από όλους, ακόμα και από αμερική και αυστραλία.

                            Μόνο επιπόλαια δεν την παίρνω την μετανάστευση είναι η αλήθεια! Έχω διαβάσει αρκετά για να είμαι σε θέση να ξέρω πια πως μόλις με κάποιον τρόπο βρεθούν τα οικονομικά, τότε θα κινηθώ αναλόγως!
                            Despinoula4 ,αν μπορουσες να παρεις μια υποτροφία ,θα ηταν πολυ καλό... Ειναι πολύ δυσκολο για Φινλανδία;

                            Σπουδές στο εξωτερικό

                            ''Χρηματοδοτήσεις - υποτροφίες
                            Η οικονομική βοήθεια από το φιλανδικό κράτος προσφέρεται σε μεταπτυχιακούς - ερευνητές φοιτητές
                            από κάθε χώρα προέλευσής τους. Υπάρχουν αρκετά προγράμματα χρηματοδοτήσεων που
                            διακρίνονται σε επιχορηγήσεις - υποτροφίες των φοιτητών, στεγαστικά επιδόματα και εγγυήσεις
                            φοιτητικών δανείων. Κάθε ένα από αυτά έχει τα δικά του κριτήρια επιλογής και τη δική του διαδικασία
                            υποβολής της αίτησης. Το ποσό της οικονομικής βοήθειας διαφέρει ανάλογα το πρόγραμμα
                            χρηματοδότησης και τα ακαδημαϊκά προσόντα του αιτούντα. Οι υποτροφίες και τα στεγαστικά
                            επιδόματα καταβάλλονται στους φοιτητές ως οικονομική ενίσχυση των δαπανών διαβίωσης και δεν
                            απαιτείται η επιστροφή τους. Τα φοιτητικά δάνεια χορηγούνται από τράπεζες με την εγγύηση του
                            κράτους τα οποία πρέπει να εξοφληθούν μετά την ολοκλήρωση των σπουδών των φοιτητών.''
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              #15
                              Ομολογώ πως αυτό το φυλλάδιο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου δεν το έχω ανταμώσει ξανά! Θα περάσω ένα όμορφο σαββατοκύριακο διαβάζοντας! Μπράβο Vertigo, καταπληκτικό!

                              Είχα ψάξει κάποια στιγμή για υποτροφίες αλλά ολίγον δύσκολο φαίνεται... Η ηλικία μου (...) δεν πολυβοηθάει και επίσης τα περισσότερα ήταν αναρτημένα στην εκάστοτε εθνική γλώσσα και όχι στα αγγλικά, οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι

                              Που θα μου πάει όμως θα την βγάλω την άκρη!
                              Δεσποινούλα4

                              Comment

                              Working...
                              X