Announcement

Collapse
No announcement yet.

μια καλησπέρα απο ενα καινουριο (γερμανια)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    μια καλησπέρα απο ενα καινουριο (γερμανια)

    Γεια σας παιδιά, και συγχαρητήρια στους διαχειριστές και σε όσους βοηθούν στην προσπάθεια αυτή!!!θα προσπαθήσω να βάλω και εγώ ένα λιθαράκι στη προσπάθεια που κάνει το πατριωτάκι!!! Είμαι εδώ και 2 μήνες στη γερμάνια και τα πράγματα γενικά μου πάνε καλά, αργά αλλά καλά έχω μάθη αρκετά πράγματα και έχω ψαχτεί αρκετά έως τώρα!!!

    #2
    Καλημερα Λαζαρε,

    ολοι οι καλοι χωρανε, μην δισταζεις καθολου ημαστε ολοι ενα αυτι... "τιποτα δεν γινετε τυχαια, ουτε τα ασχημα ουτε τα ωραια"

    Comment


      #3
      καλησπερα κ εγω νεο μελος παιδια καλη δυναμη σε ολους!!πολυτιμη η βοηθεια σας!!!λαζαρε εγω θα φυγω μεα της γιορτες σε πια περιοχη εισαι πως ειναι τα πραγματα απο δουλεια βρηκες ευκολα?

      Comment


        #4
        εγω ειμαι στο Ηessen στην πολη Wetzlar. Τα πραματα ειναι καλα εδω!!!αυτο εξαρταται παντα απο το τις γνωσεις και τι χαρτια εχεις!εγω ειμαι τεχνολογος μηχανολογος και δεν δυσκολευτικα να βρω δουλεια!!!απλα τωρα μαθαινω γερμανικα στο vhs και παραλληλα θα ξεκινησω πρακτικη ασκηση μεχρι να μαθω τη γλωσσα.εσυ που θα πας?

        Comment


          #5
          καλως ηρθες λαζαρε

          Comment


            #6
            καταρχην ειμαι η γυναικα του geopaz λεω μοναχο για αρχη εστιατοριο δεν εχω καπου να μεινω αν κ εχω γνωστους εκει..ο αντρας μου ειναι ηλεκτρολογος αυτοκινητων κ θα ανεβει μετα απο 3 με 4 μηνες στην ειδηκοτητα του λες να βρει ευκολα?εγω ειμαι κομμωτρια εχω μελλον γιατι θελει καλα γερμανικα..οταν λες πρακτικη ασκηση πανω στην δουλεια σου?υπαρχει τετοια δινατοτητα?καλη αρχη ευχομαι να πανε ολα καλα!!!

            Comment


              #7
              Κοιτα αφου θα πατε που θα πατε στο εξωτερικο καλο ειναι να βρειτε δουλειες καλες και να μην συμβιβαστιστε ευκολα!ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ!!!για των αντρα σου θα εχει καλες επιλογες αρκη να εχει της γνωση του και σε χαρτια(μπορει να κανει και μια μετεκπεδευση τα λεγομενα ausbildung)εχει κανει ενα φιλοs μου που τελειωσε οαεδ μηχανικος και τωρα ειναι πολυ ευχαριστιμενως. Ο αντρα σου θα βγει να κανει εδω κατι καλο (χρηματικα και επιμορφοτικα) τωρα μια γνωστει μου που τελειωσε κομοτικι δουλευε σε ετερια με περουκες χωρις καλα γερμανικα και το απογευμα πηγαινει και στο σχολειο για να μαθει γερμανικα(δεν εχω αλλες πληροφοριες για το θεμα)τωρα για μοναχο το μονο που ξερω οτι ειναι ακρηβη η ζωη εκει! ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΥ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

              Comment


                #8
                σε ευχαριστω πολυ πολυ λαζαρε..κοιτα επειδη υπαρχει αναγκη για αρχη οπου βρουμε κ μετα θα κοιταξουμε στο επαγγελμα μας..για την μετεκπαιδευση ξερεις που μπορουμε να απευθηνθουμε?πρεπει να ξερει καλα την γλωσσα γαυτο?το ξερω για το μοναχο κ κοιταμε για στουτγκαρδη τωρα...εσυ που κοντα βρησκεσε?

                Comment


                  #9
                  εχει σχολεια στησ γερμανια vhs τα λεγομενα λαικα σχολεια οταν θα δηλωθητε στην πολυ που θα πατε θα σας ερθει ενημερωτικο γραμμα απο το δημο, αμεσως θα το βρειτε αυτο δεν θα εχειτε προβλημα!!!εχει 3 τμηματα ((100 ωρες 200 και 300))ειναι διαφορετικες η τιμες αναλογα με τις ωρες!επισης εχει 6 επιπεδα Α1 Α2 Β1 Β2 C1 C2 , εγω ειμαι στης 300 ωρες που στηγιζουν 600 ευρω αλλα επιδη ειμαστε απο την ευρωπαικη ενωση ειναι τα μισα 300 ευρω!δλδ 1,20 ευρω η ωρα!εχει πρωινα και απευγευματινα τμηματα!εγω ειμαι στο hessen sto Wetzlar!

                  Comment


                    #10
                    καλησπέρα κι από εμένα Λάζαρε!!μία ερώτηση θα ήθελα να σου κάνω.στο vhs η καθηγήτρια μιλάει Ελληνικά η μόνο γερμανικά?? γιατί για έναν αρχάριο στην γλώσσα θα είναι πολύ δύσκολο να ακούει μόνο γερμανικά.

                    Comment


                      #11
                      σε ευχαριστω κ παλι λαζαρε..αυτο το σχολειο το γνωριζω...ελεγα μηπως υπαρχει κατι για την ειδηκοτητα του?ουκ 164 ναι μονο γερμανικα γιατι ειναι πολυ μεταναστες απο διαφορες χωρες οποτε αναγκαστηκα δεν υπαρχει επιλογη..απο οσο μου εχουν πει εχουν το τροπο κ στα μαθενουν ...ολαζαρος θα μας πει πιο σωστα

                      Comment


                        #12
                        δεν μιλαει κανενας γερμανικα!!!η εμπειρια μου ομως μου λεει οτι ειναι πολυ καλητερα ετσι!!!εγω δλδ μονο με το λεξικο και ακουγοντας γερμανικα μαθνω και ειναι πολυ καλα ετσι!εχω και τα βιβλεια του σχολειου!!!

                        Comment


                          #13
                          παιδια.. χαθηκα λιγο!!!για ποιο σχολειο με ρωτατε???

                          Comment


                            #14
                            σε μπερδεψαμε ....σε ρωταω για ηλεκτρολογο που ανεφερες την μετεκπεδευση για τον φιλο σου

                            Comment


                              #15
                              autos bouleuei se mia eteria pou kanoun elenxous se kinitiris gia an exoun tuxon ragismata!!!twra htna se sxoleio ts bmw an den kanw lathos!!!auta mporeis na ta breis sto sait ston eterion!alla theloun na xereis germanika sto epipedo b1(an den kanw lathos)alla to sxoleio plironotane kanonika kapou sta 1000 euro!!!

                              Comment

                              Working...
                              X