Announcement

Collapse
No announcement yet.

DV 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by AlexGraphicD View Post
    OK τελικα το πτυχιο ΤΕΕ Α' και Β΄κυκλου ειναι ισοτιμο με απολυτηριο λυκειου..

    Ολα καλα πηγαν και με την εργασιακη εμπειρια (2 συστατικες επιστολες απο εναν πρωην εργοδοτη και τον τωρινο εργοδοτη με σφραγιδες της εταιριας), δε μου ζητησαν ενσημα ή κατι αλλο.

    Το μονο προβλημα ειναι οτι πρεπει να τους παω μεχρι την παρασκευη ξανα το πιστοποιητικο γεννησης (εκτος Ελλαδας), επειδη αυτο που τους πηγα ειχε εκδοθει το μαιο του '14 και δεν ειναι εγκυρο (πρεπει να ισχυει για ενα χρονο)..

    Πιστευω να το προλαβω, αλλιως μου ειπαν δεν θα εκδοθει η βιζα.

    *Ακουσα και το κουφο απο την ελληνιδα υπαλληλο που κοιταξε πρωτα τα χαρτια μου οτι εκτος απο το πιστοποιητικο γεννησης πρεπει να φερω χαρτι οτι εχω τελιωσει δημοτικο απο τις 2 χωρες, επειδη την μπερδεψα γιατι ειχα κανει την πρωτη ταξη εξωτερικο και τις 5 ελλαδα και δεν θυμομουν ακριβως τις ημερομηνιες επεφτα ενα χρονο εξω. Μαλλον νομιζε οτι παω να πω καποιο ψεμμα, ξερω γω και ηταν πολυ τσιτωμενη. Ευτηχως η αμερικανιδα προξενος ηταν πιο λογικη και τους ειπα οτι αφου εχω πτυχιο γυμνασιου και λυκειου ειναι αυτονοητο οτι εχω κανει και δημοτικο...Ελπιζω να μη μου τα αλλαξουν παλι. :(
    Originally posted by AlexGraphicD View Post
    Η αλλη βλακεια ειναι οτι τους παρεδωσα τα γνησια εγγραφα, πτυχια, συστατικες επιστολες κλπ. ενω ειχα μαζι μου και αντιγραφα αλλα απο το αγχος ξεχασα και το θυμηθηκα οταν βγηκα εξω, αλλα ουτε και αυτοι μου τα ζητησαν, και απο οτι διαβαζω σε καποια ξενα φορουμ, δεν επιστρεφονται πισω... :(
    Ωραία!!
    Η άλλη η δικιά μας πάλι διέπρεψε...... τι να πω.....
    Βλακεία με τα έγγραφα όντως, τώρα;; και εγω διάβασα οτι δεν επιστρέφονται, πές μου Άλεξ με τον τραπεζικό λογαριασμό τί κάνανε Ζητήσανε;
    Με τον εγγυητή-τρια σε ρωτήσανε;
    Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

    Comment


      #32
      Οχι δεν ηθελαν τα χαρτια απο την τραπεζα που τους εδειξα, ουτε το χαρτι σπονσορα ζητησανε.

      ΟΚ τους πηγα ξανα σημερα το πιστοποιητικο γεννησης και η υπαλληλος μου ειπε σε περιπου 2 εβδομαδες θα μου στειλουν με κουριερ το διαβατηριο και τη βιζα μαζι με τα εγγραφα που τους παρεδωσα.
      instagram.com/anelixis_net/
      youtube.com/user/AlexGraphicd1

      Comment


        #33
        Originally posted by AlexGraphicD View Post
        Οχι δεν ηθελαν τα χαρτια απο την τραπεζα που τους εδειξα, ουτε το χαρτι σπονσορα ζητησανε.

        ΟΚ τους πηγα ξανα σημερα το πιστοποιητικο γεννησης και η υπαλληλος μου ειπε σε περιπου 2 εβδομαδες θα μου στειλουν με κουριερ το διαβατηριο και τη βιζα μαζι με τα εγγραφα που τους παρεδωσα.
        Συγχαρητήρια Άλεξ, επιτέλους ο πρώτος στο πατριωτάκι που θα πάρει την πράσινη κάρτα!!!
        Γράφεις ιστορία!!!!
        Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

        Comment


          #34
          Να σαι καλα βρε..
          χαχααχαα γραφω ιστορια. Υπερβολες, υπερβολες
          instagram.com/anelixis_net/
          youtube.com/user/AlexGraphicd1

          Comment


            #35
            Μολις παρελαβα το διαβατηριο με τη βιζα και τα υπολοιπα εγγραφα μου απο τα γραφεια της DHL κουριερ.
            Μακαρι αυτη η δικαιωση και το τελος ενος απιστευτου αγχους δυο ετων να μην συνοδευοταν απο την πικρη γευση του χωρισμου. Απο τοτε που εδωσα συνεντευξη μεχρι σημερα που παρελαβα τη βιζα δεν μπορω να κοιμηθω τα βραδια στη σκεψη οτι δεν θα ξαναδω τον ανθρωπο μου κ ισως να μην τον ξαναβρω ποτε...
            instagram.com/anelixis_net/
            youtube.com/user/AlexGraphicd1

            Comment


              #36
              Originally posted by AlexGraphicD View Post
              Μολις παρελαβα το διαβατηριο με τη βιζα και τα υπολοιπα εγγραφα μου απο τα γραφεια της DHL κουριερ.
              Μακαρι αυτη η δικαιωση και το τελος ενος απιστευτου αγχους δυο ετων να μην συνοδευοταν απο την πικρη γευση του χωρισμου. Απο τοτε που εδωσα συνεντευξη μεχρι σημερα που παρελαβα τη βιζα δεν μπορω να κοιμηθω τα βραδια στη σκεψη οτι δεν θα ξαναδω τον ανθρωπο μου κ ισως να μην τον ξαναβρω ποτε...
              Τέλεια Alex, , για την παραλαβή της βίζας εννοώ!! Ετοίμασες βαλίτσες;;
              Μέχρι πότε έχεις διορία για να πάς;
              Τελικά αποφάσισες σε ποιά πολιτεία;;
              Είναι πολύ δύσκολο το προσωπικό σου θέμα!!
              Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

              Comment


                #37
                Η διορια ειναι 6 μηνες απο την ημερα των ιατρικων εξετασεων...Τις ειχα κανει 17 ιουλιου, οποτε η διορια ειναι εως 17 δεκεμβρη.
                Δεν εχω ετοιμασει τιποτα ακομα. Θελω να παω οσο πιο αργα γινεται γυρω στις 10 δεκεμβρη και θα ξαναγυρισω Ελλαδα Μαρτιο για 6 μηνες και ισως βρω τροπους να παρατεινω την διαμονη μου παραπανω για να περασω οσες περισσοτερες μερες γινεται με τη συντροφο μου. (Αν με περιμενει ακομα)
                Αστορια, Νεα Υορκη θα παω.
                instagram.com/anelixis_net/
                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                Comment


                  #38
                  Aleeeeeeex είσαι εκεί;; Έφτασες;; Καλέ, μας έσκασες!
                  Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                  Comment


                    #39
                    Γεια σου Ζελντα. Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.
                    Ναι ηρθα 13 νοεμβριου κ σε καμια εβδομαδα θα παραλαβω την πρασινη καρτα και τον αριθμο κοινωνικης ασφαλισης, μεσα σε 3 εβδομαδες δηλ. περιπου απο την αφιξη μου στη Νεα Υορκη.
                    Την πεμτη 3 δεκεμβριου εχω μια συνεντευξη στο Μανχαταν για θεση Γραφιστα.

                    Η Αστορια ειναι μια μικρη Ελλαδα με πολλους ελληνες κ ελληνικα μαγαζια αλλα δυστηχως χωρις την ομορφια της Ελλαδας. Δεν βοηθαει κ το γεγονος οτι αφησα πισω μια πολυ δυνατη σχεση κ δεν εχω συνελθει ακομα ψυχολογικα ολους αυτους τους μηνες. Το πρωην αφεντικο μου μεσα στην Ελλαδα της κρισης ανοιξε κι αλλο καταστημα κ με "παρακαλαει" να γυρισω πισω.

                    Δεν ξερω αν θα ειμαι ο πρωτος νικητης λοταρι που θα δωσει πισω την πρασινη καρτα μολις την παραλαβω, αλλα σιγουρα ειμαι ο πρωτος που το σκεφτεται πολυ σοβαρα...
                    instagram.com/anelixis_net/
                    youtube.com/user/AlexGraphicd1

                    Comment


                      #40
                      Λοιπόν εκατό φορές έγραψα την απάντηση αλλά δεν εμφανίζεται, μισό να δω εάν εμφανιστεί αυτή και συνεχίζω!
                      Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by AlexGraphicD View Post
                        Γεια σου Ζελντα. Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.
                        Ναι ηρθα 13 νοεμβριου κ σε καμια εβδομαδα θα παραλαβω την πρασινη καρτα και τον αριθμο κοινωνικης ασφαλισης, μεσα σε 3 εβδομαδες δηλ. περιπου απο την αφιξη μου στη Νεα Υορκη.
                        Την πεμτη 3 δεκεμβριου εχω μια συνεντευξη στο Μανχαταν για θεση Γραφιστα.

                        Η Αστορια ειναι μια μικρη Ελλαδα με πολλους ελληνες κ ελληνικα μαγαζια αλλα δυστηχως χωρις την ομορφια της Ελλαδας. Δεν βοηθαει κ το γεγονος οτι αφησα πισω μια πολυ δυνατη σχεση κ δεν εχω συνελθει ακομα ψυχολογικα ολους αυτους τους μηνες. Το πρωην αφεντικο μου μεσα στην Ελλαδα της κρισης ανοιξε κι αλλο καταστημα κ με "παρακαλαει" να γυρισω πισω.

                        Δεν ξερω αν θα ειμαι ο πρωτος νικητης λοταρι που θα δωσει πισω την πρασινη καρτα μολις την παραλαβω, αλλα σιγουρα ειμαι ο πρωτος που το σκεφτεται πολυ σοβαρα...
                        ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ Η ΣΧΕΣΗ ΣΟΥ ΑΦΟΥ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΗ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΟΥ ΞΕΚΙΝΗΜΑ?

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by marianoscar View Post
                          ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ Η ΣΧΕΣΗ ΣΟΥ ΑΦΟΥ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΗ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΟΥ ΞΕΚΙΝΗΜΑ?
                          Γιατι οπως μου ειχε ξεκαθαρισει οταν γνωριστηκαμε σε μια χαλαρη κουβεντα που καναμε, δεν θελει να ζησει εκτος Ελλαδας και λογω καποιων σοβαρων οικογενειακων υποχρεωσεων ειναι αδυνατο να με ακολουθησει.
                          Το προβλημα ειναι οτι τη λοταρια την ειχα κανει πριν γνωριστουμε και δεν περιμενα καθολου οτι θα με επελεγαν.

                          Προς ενημερωση, τελικα χθες παρελαβα την πρασινη καρτα με μια εβδομαδα καθυστερηση. Πιστευα πως στο φακελο θα ηταν και ο αριθμος ασφαλισης αλλα μαλλον θα ερθει αργοτερα.
                          instagram.com/anelixis_net/
                          youtube.com/user/AlexGraphicd1

                          Comment


                            #43
                            Και τι θα αφησεισ τετοια ευκαιρια; η Ελλαδα δεν προκηται να ανακαμψη χωρισ να με παρεξηγισεισ μηπωσ με μια καλυτερη συζητιση λαξη γνωμη η κοπελα σου εχει καλη δουλεια εδώ Ελλαδα;και εσυ αν γυρισησ θα εχεισ καλο μεροκαματο;υπολογησετα ολα

                            Comment


                              #44
                              Σιγουρα ειναι μια ευκαιρια τα αμερικανικα χαρτια.
                              Ο εργοδοτης μου προτεινε 800 ευρω για 8 ωρες. Αλλα σιγουρα ετσι οπως ειναι τα πραγματα στην Ελλαδα δεν ξερεις ποτε τι μπορει να γινει αυριο-μεθαυριο και μπορει να βρεθω προ εκπληξεων και να χασω και την πρασινη καρτα. (Αν και απο οσο εχω ακουσει γενικα πολλοι αμερικανοι που ελειπαν χρονια δεν εχασαν την πρασινη καρτα αλλα σιγουρα ειναι ρισκο.)
                              Γενικα ειναι το μεγαλυτερο διλλημα που εχω συναντησει ποτε στη ζωη μου.
                              instagram.com/anelixis_net/
                              youtube.com/user/AlexGraphicd1

                              Comment


                                #45
                                Σκεψου το καλα λοιπον πριν μετανοιωσεισ μετα χωρισ παρεξηγιση σου το λεω ωμα πολύ θα ηθελαν να είναι στην θεση σου και να εχουν στα χερια τους την πρασινη καρτα αλλα και εκει τα μεροκάματα σε σχεση με τα νοικια[ που από ότι εχω ακουση είναι πανω ]είναι ικανοποιητικα ;

                                Comment

                                Working...
                                X