Announcement

Collapse
No announcement yet.

DV 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    ^ δεν υπαρχει καποια ομοιοτητα στο μεταναστευτικο συστημα μεταξυ των 2 χωρων (ΗΠΑ & Καναδας)

    ουτε αν μπεις στην μια κερδιζεις κατι στην αλλη


    οι 2 χωρες ομως συνεργαζονται σε θεματα Συνοριακης Ασφαλειας

    Comment


      #17
      Στον Καναδά μπαίνεις ποιο εύκολα;
      Μπορείς να πας με τουριστική βίζα και μετά να την αλλάξεις;
      Θα ήταν εύκολο αν γνωρίζεις να πεις τι θέλει για τον Καναδά σε σχέση με της Ηνωμένες Πολιτείες;
      Αν έχει σχολιαστεί ξανά το θέμα δεν το πρόσεξα

      Comment


        #18
        και στις 2 το ιδιο μπαινεις.

        το θεμα ειναι πως βγαινεις....


        ....γιατι υπαρχει και το σηκωτος.... ;-)


        _________________


        για Καναδα δες εδω: Μετανάστευση στον Καναδά

        για ΗΠΑ δες εδω: Γενικές Κατηγορίες Μεταναστών | ΠΡΕΣΒΕΙΑ των Η.Π.Α. ΑΘΗΝΑ, ΕΛΛΑΔΑ

        Comment


          #19
          καλημερα παιδια ,που τσεκαρω την DV 2015 ? μονο για 2014 βλεπω

          Comment


            #20
            https://www.dvlottery.state.gov/ESC/...atusCheck.aspx μπες εδώ!
            Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

            Comment


              #21
              Καλημερα. Ειμαι επιλαχων για το λοταρι 2015 και μεσα στον Αυγουστο εχω συνεντευξη. Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος σιγουρα, επειδη δεν εχω τελιωσει γενικο λυκειο αλλα ΤΕΕ εχω πτυχιο δηλ. Α και Β κυκλου οχι απολυτηριο λυκειου αυτο θεωρειται ισοτιμο με την απαιτουμενη 12 φοιτηση με αμερικανικο λυκειο; Επισης εχω και πιστοποιηση ΙΕΚ ΟΑΕΔ.

              Ρωταω επειδη στους κανονισμους γραφουν οτι πτυχια απο τεχνικες σχολες δε γινονται δεκτα καπως ετσι.
              Ευχαριστω.
              instagram.com/anelixis_net/
              youtube.com/user/AlexGraphicd1

              Comment


                #22
                Originally posted by AlexGraphicD View Post
                Καλημερα. Ειμαι επιλαχων για το λοταρι 2015 και μεσα στον Αυγουστο εχω συνεντευξη. Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος σιγουρα, επειδη δεν εχω τελιωσει γενικο λυκειο αλλα ΤΕΕ εχω πτυχιο δηλ. Α και Β κυκλου οχι απολυτηριο λυκειου αυτο θεωρειται ισοτιμο με την απαιτουμενη 12 φοιτηση με αμερικανικο λυκειο; Επισης εχω και πιστοποιηση ΙΕΚ ΟΑΕΔ.

                Ρωταω επειδη στους κανονισμους γραφουν οτι πτυχια απο τεχνικες σχολες δε γινονται δεκτα καπως ετσι.
                Ευχαριστω.
                Καταρχήν συγχαρητήρια!!!!!!!
                Ναι μόλις ρώτησα φίλη μου καθηγήτρια σε ΤΕΕ, εαν έχεις και τον β κύκλο τελειωμένο, είναι ισάξιο.
                Γράψε μας, λεπτομέρειες, σου ήρθε φάκελος απο το Κεντάκι και σε ενημερώνει για τα χαρτιά και την συνέντευξη;;!!!
                Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                Comment


                  #23
                  Να σαι καλα. Δε φανταζεσαι ποσο μεγαλο αγχος ειχα τοσο καιρο....Γιατι αν δεν ηταν ισοτιμη η εκπαιδευση δεν θα μπορουσα να καταθεσω εργασιακη εμπειρια επειδη δεν εχω ενσημα ουτε προσληψεις απο εργοδοτη για να το αποδειξω ενω δουλευω χρονια σαν γραφιστας.

                  Δεν ερχεται φακελος πια. Μονο ειδοποιηση στη σελιδα αιτησης λοταρι της κυβερνησης.
                  Μολις ο αριθμος σου γινει τρεχων (2 μηνες περιπου πριν την συνεντευξη), πρεπει να μπεις στη σελιδα με τα στοιχεια σου και να δεις την ημερομηνια και την ωρα του ραντεβου.
                  Αυριο θα κανω και τις ιατρικες εξετασεις. α πρεπει επισης να παρω χαρτι απο την τραπεζα με τις κινησεις των ταιλευταιων 6 μηνων για να ουν οτι εχεις αρκετα λεφτα.

                  Οτι αλλο θελεις ρωτα με

                  *Σημ. Ελπιζω να μην πειραζει που εστειλα μειλ και στην πρεσβεια σημερα για να μαθω για το λυκειο ε;
                  Μηπως δηλ. νομιζουν οτι τους ρωταω εκ του πονηρου για να πω ψεμματα την ημερα της συνεντευξης ξερω γω ή κατι τετοιο. Ειναι καχυποπτοι οι αμερικανοι γιαυτο ρωταω. Αν και δεν εγραψα ονομα, στοιχεια ή οτι τον αυγουστο εχω ραντεβου.

                  Σ'ευχαριστω και παλι.
                  instagram.com/anelixis_net/
                  youtube.com/user/AlexGraphicd1

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by AlexGraphicD View Post
                    Να σαι καλα. Δε φανταζεσαι ποσο μεγαλο αγχος ειχα τοσο καιρο....Γιατι αν δεν ηταν ισοτιμη η εκπαιδευση δεν θα μπορουσα να καταθεσω εργασιακη εμπειρια επειδη δεν εχω ενσημα ουτε προσληψεις απο εργοδοτη για να το αποδειξω ενω δουλευω χρονια σαν γραφιστας.

                    Δεν ερχεται φακελος πια. Μονο ειδοποιηση στη σελιδα αιτησης λοταρι της κυβερνησης.
                    Μολις ο αριθμος σου γινει τρεχων (2 μηνες περιπου πριν την συνεντευξη), πρεπει να μπεις στη σελιδα με τα στοιχεια σου και να δεις την ημερομηνια και την ωρα του ραντεβου.
                    Αυριο θα κανω και τις ιατρικες εξετασεις. α πρεπει επισης να παρω χαρτι απο την τραπεζα με τις κινησεις των ταιλευταιων 6 μηνων για να ουν οτι εχεις αρκετα λεφτα.

                    Οτι αλλο θελεις ρωτα με

                    *Σημ. Ελπιζω να μην πειραζει που εστειλα μειλ και στην πρεσβεια σημερα για να μαθω για το λυκειο ε;
                    Μηπως δηλ. νομιζουν οτι τους ρωταω εκ του πονηρου για να πω ψεμματα την ημερα της συνεντευξης ξερω γω ή κατι τετοιο. Ειναι καχυποπτοι οι αμερικανοι γιαυτο ρωταω. Αν και δεν εγραψα ονομα, στοιχεια ή οτι τον αυγουστο εχω ραντεβου.

                    Σ'ευχαριστω και παλι.
                    Καλά έκανες και έστειλες μέιλ, νομίζω δεν είναι καχύποπτοι οι Αμερικάνοι, στη συνέντευξη ίσως είναι καχύποπτοι, πρέπει να ξέρεις όμως σίγουρα εαν ισχύει το απολυτήριο πρίν απο αυτήν.

                    Θα σε ρωτήσουν νομίζω εαν έχεις κάποιον να εγγυηθεί για εσένα εκεί και αν μπορείς να τα καταφέρεις για το πρώτο διάστημα οικονομικά εννοώ, δεν γνωρίζω ακόμη εαν ζητάνε και κάποιον τραπεζικό λογαριασμό, εσυ έχεις κάποιον εκεί να εγγυηθεί για σένα;
                    Πρώτη φορά μπήκες στη κλήρωση;
                    Οι ιατρικές εξετάσεις τί περιλαμβάνουν;

                    η δική μας προσπάθεια εδω:
                    http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B9%CE%B1-6294/
                    Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                    Comment


                      #25
                      Ναι νταξει στη συνεντευξη ειναι καχυποπτοι σιγουρα. Απλα ελπιζω να μου απαντησουν.
                      Εχω και εγγυητη αν μου ζητησουν, εχει συμπληρωσει τη φορμα i-34 και την εχει υπογραψει ο εγγυητης μου.
                      Για τον τραπεζικο λογαριασμο ειναι στην κριση του υπευθηνου. Αν κρινει οτι πρεπει να του δειξεις καποιο ποσο που εχεις στην τραπεζα για να πειστει οτι μπορεις να συντηρησεις τον εαυτο σου.
                      Αυτη ηταν η 3η που μπηκα, η πρωτη το 2005, 2007 και 2013.
                      Οι εξετασεις περιλαμβανουν αν εχεις κανει παιδικα εμβολια και εμβολια που απαιτουν οι ΗΠΑ και γενικως οτι εισαι υγειης και δεν πασχεις απο κατι, για να μη σε περιθαλψει το αμερικανικο κρατος.
                      instagram.com/anelixis_net/
                      youtube.com/user/AlexGraphicd1

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by AlexGraphicD View Post
                        Ναι νταξει στη συνεντευξη ειναι καχυποπτοι σιγουρα. Απλα ελπιζω να μου απαντησουν.
                        Εχω και εγγυητη αν μου ζητησουν, εχει συμπληρωσει τη φορμα i-34 και την εχει υπογραψει ο εγγυητης μου.
                        Για τον τραπεζικο λογαριασμο ειναι στην κριση του υπευθηνου. Αν κρινει οτι πρεπει να του δειξεις καποιο ποσο που εχεις στην τραπεζα για να πειστει οτι μπορεις να συντηρησεις τον εαυτο σου.
                        Αυτη ηταν η 3η που μπηκα, η πρωτη το 2005, 2007 και 2013.
                        Οι εξετασεις περιλαμβανουν αν εχεις κανει παιδικα εμβολια και εμβολια που απαιτουν οι ΗΠΑ και γενικως οτι εισαι υγειης και δεν πασχεις απο κατι, για να μη σε περιθαλψει το αμερικανικο κρατος.
                        Ok! τότε όλα είναι σε καλό δρόμο ενημέρωσέ μας αναλυτικά οταν με το καλό τελειώσεις την συνέντευξη!
                        Μέχρι πότε πρέπει να παρουσιαστείς;
                        Νομίζω δίνουν ενα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, σε ποιό μέρος σκέφτεσαι να πάς για να ενεργοποιηθεί η κάρτα;
                        Θα μείνεις ή θα γυρίσεις να τακτοποιηθείς, αλλά για αυτό, νομίζω οτι πρέπει να ενημερώσεις (δεν γνωρίζω το που ακόμη το δηλώνεις αυτό και για πόσο χρόνο μπορείς να λείψεις).
                        Δουλειά;;
                        Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                        Comment


                          #27
                          Να σαι καλα. Ναι θα ενημερωσω. Τελος αυγουστου ειναι η συνεντευξη.
                          Αν μου εγκρινουν τη βιζα, νομιζω πρεπει να φυγω απο ιανουαριο του '16 και μετα, οποτε υπαρχει αρκετος χρονος να ετοιμαστεις. Δεν ξερω αν μπορεις να γυρισεις.
                          Δουλεια θα ψαξω εκει. Εχω πολλους συγγενεις και γνωστους.
                          instagram.com/anelixis_net/
                          youtube.com/user/AlexGraphicd1

                          Comment


                            #28
                            Σημερα εκανα τις εξετασεις στο Ιασω. Συνολικα εγιναν ολα σε λιγοτερο απο 1 ωρα. Με εξετασε ο γιατρος, μου εγραψε μια θωρακος, ενα εμβολιο και αιμοληψια. Επισης μου ειπε να κανω μια αιματολογικη για ανεμοβλογια, αλλα σε οποιο εργαστηριο θελω για να μου βγει πιο φθηνα απο οτι χρεωνουν στο Ιασω.
                            instagram.com/anelixis_net/
                            youtube.com/user/AlexGraphicd1

                            Comment


                              #29
                              OK τελικα το πτυχιο ΤΕΕ Α' και Β΄κυκλου ειναι ισοτιμο με απολυτηριο λυκειου..

                              Ολα καλα πηγαν και με την εργασιακη εμπειρια (2 συστατικες επιστολες απο εναν πρωην εργοδοτη και τον τωρινο εργοδοτη με σφραγιδες της εταιριας), δε μου ζητησαν ενσημα ή κατι αλλο.

                              Το μονο προβλημα ειναι οτι πρεπει να τους παω μεχρι την παρασκευη ξανα το πιστοποιητικο γεννησης (εκτος Ελλαδας), επειδη αυτο που τους πηγα ειχε εκδοθει το μαιο του '14 και δεν ειναι εγκυρο (πρεπει να ισχυει για ενα χρονο)..

                              Πιστευω να το προλαβω, αλλιως μου ειπαν δεν θα εκδοθει η βιζα.

                              *Ακουσα και το κουφο απο την ελληνιδα υπαλληλο που κοιταξε πρωτα τα χαρτια μου οτι εκτος απο το πιστοποιητικο γεννησης πρεπει να φερω χαρτι οτι εχω τελιωσει δημοτικο απο τις 2 χωρες, επειδη την μπερδεψα γιατι ειχα κανει την πρωτη ταξη εξωτερικο και τις 5 ελλαδα και δεν θυμομουν ακριβως τις ημερομηνιες επεφτα ενα χρονο εξω. Μαλλον νομιζε οτι παω να πω καποιο ψεμμα, ξερω γω και ηταν πολυ τσιτωμενη. Ευτηχως η αμερικανιδα προξενος ηταν πιο λογικη και τους ειπα οτι αφου εχω πτυχιο γυμνασιου και λυκειου ειναι αυτονοητο οτι εχω κανει και δημοτικο...Ελπιζω να μη μου τα αλλαξουν παλι. :(
                              instagram.com/anelixis_net/
                              youtube.com/user/AlexGraphicd1

                              Comment


                                #30
                                Η αλλη βλακεια ειναι οτι τους παρεδωσα τα γνησια εγγραφα, πτυχια, συστατικες επιστολες κλπ. ενω ειχα μαζι μου και αντιγραφα αλλα απο το αγχος ξεχασα και το θυμηθηκα οταν βγηκα εξω, αλλα ουτε και αυτοι μου τα ζητησαν, και απο οτι διαβαζω σε καποια ξενα φορουμ, δεν επιστρεφονται πισω... :(
                                instagram.com/anelixis_net/
                                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                                Comment

                                Working...
                                X