Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μηχανικοί στο νησί!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μηχανικοί στο νησί!



    Καλησπέρα σε όλους.

    Ενδιαφέρομαι για πληροφορίες σχετικά με το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού στην Μεγάλη Βρετανία.
    Απο σπουδές έχω τελειώσει το Μετσόβιο ( 5 ετές ) + μάστερ δευτέρου επιπέδου σε structural engineering απο το πολυτεχνείο του Μιλάνου ( International master degree στην αγγλική γλώσσα ).

    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη μετακινησή μου στο νησί τον ερχόμενο Απρίλή. Οποιαδήποτε πληροφορία, όπως καλυτερό μέρος εγκατάστασης, ευκαιρίες εργασίας, μισθοί, κλπ... καλοδεχούμενες.
    Να αναφέρω επίσης ότι κατέχω ήδη το ΙΕLTS με average mark 7.0

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    Clauricaune13

    #2
    Προϋπηρεσία έχεις; Αν όχι, πρέπει να δεις graduate θεσεις.

    Μεγαλύτερες πιθανότητες να βρεις δουλειά στο συγκεκριμενο αντικείμενο είναι στο Λονδίνο (Αγγλία) και στο Aberdeen (Βόρεια Σκωτία). Οι απολαβές είναι καλές όπως και οι προοπτικές εξέλιξης. IELTS δεν θα σου ζητήσει κανείς εκτός και αν πας σε Πανεπιστήμιο. Θα δουν ότι μπορείς να συνεννοηθείς.

    Comment


      #3
      Originally posted by jpaokx View Post
      Προϋπηρεσία έχεις; Αν όχι, πρέπει να δεις graduate θεσεις.

      Μεγαλύτερες πιθανότητες να βρεις δουλειά στο συγκεκριμενο αντικείμενο είναι στο Λονδίνο (Αγγλία) και στο Aberdeen (Βόρεια Σκωτία). Οι απολαβές είναι καλές όπως και οι προοπτικές εξέλιξης. IELTS δεν θα σου ζητήσει κανείς εκτός και αν πας σε Πανεπιστήμιο. Θα δουν ότι μπορείς να συνεννοηθείς.
      Καλησπέρα jpaokx,
      αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.
      Προυπηρεσία στην Ελλάδα, 2 έτη, με το Ελληνικό πτυχιό, αλλά δίχως συμβόλαια εργασίας. Συνεργασίες, εκπόνηση στατικών, πολεοδομίες κλπ...
      Με τί συνθήκες ''ξεφεύγεις'' απο το τίτλο graduate?

      Comment


        #4
        Πρώτα απ'ολα, πρέπει να μετακομίσεις στο UK για να πάρουν στα σοβαρά το βιογραφικό σου ή την αίτηση σου.

        Δεύτερον, αν έχεις συστατικές επιστολές απο εργοδότες για το διάστημα αυτό, τότε είσαι οκ. Δεν θα σου ζητήσουν ένσημα ή κάποιο επίσημο δημόσιο έγγραφο. Απλά, θα επικοινωνήσουν με τους εργοδότες όταν έρθει η στιγμή ώστε να δουν πόσο καιρό δούλευες, σε τί πόστο, αν έλειπες καιρό από την δουλειά και αν ήσουν εργατικός-επιμελής. Με αυτά θεωρητικά βγαίνεις από τον τίτλο του graduate αλλά θα πρέπει να πας graduate ή έστω θέση low-level μιας και δεν έχεις UK experience (πάρα πολύ σημαντικό). Απλά η μικρή προυπηρεσία στην Ελλάδα, σου δίνει credits για να σε καλέσουν για συνέντευξη.

        Τα μόνα έγγραφα που θα σου ζητήσουν θα είναι τα πτυχία, ίσως συστατική επιστολή από σένα, portfolio (αν υπάρχει σε συγκεκριμένες θέσεις) κατά την συνέντευξη, κανένα λογαριασμό κατοικίας που να δείχνει που μένεις, διαβατήριο και....National Insurance Number. Δεν είναι όλα απαραίτητα. Από προσωπική εμπειρία, μου ζήτησαν μόνο Διαβατήριο και National Insurance Number.

        Comment


          #5
          Originally posted by jpaokx View Post

          Τα μόνα έγγραφα που θα σου ζητήσουν θα είναι τα πτυχία, ίσως συστατική επιστολή από σένα, portfolio (αν υπάρχει σε συγκεκριμένες θέσεις) κατά την συνέντευξη, κανένα λογαριασμό κατοικίας που να δείχνει που μένεις, διαβατήριο και....National Insurance Number. Δεν είναι όλα απαραίτητα. Από προσωπική εμπειρία, μου ζήτησαν μόνο Διαβατήριο και National Insurance Number.

          Για τα πτυχία αρκεί η μετάφραση ή πρέπει να γίνει κάποια αλλη διαδικασία?
          Ειμαι Τεχνολόγος Μηχανικος και προσπαθώ να βρω σε τι αντιστοιχεί το πτυχίο μου. Υπάρχει κάποιο site για να βγάλω κάποια ακρη?

          Comment


            #6
            Καλησπέρα παιδιά ,
            θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις πάνω σε αυτό το θέμα μιας και είναι αρκετά παλιό το post και ίσως να έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε.
            Είμαι πτυχιούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός Τ.Ε. και υπάρχει η περίπτωση να πάω Αγγλία του χρόνου για δουλειά οπότε :
            1.Η αγορά εργασίας στον τομέα των μηχανικών είναι κορεσμένος ή υπάρχει ελπίδα;
            2.Τι αναγνώριση έχει το πτυχίο μου και με τι μπορώ να ασχοληθώ ;;
            3.Επειδή δεν έχω ορκιστεί ακόμη, το αντίγραφο πτυχίου και η αναλυτική φτάνουν ώστε να αναγνωριστεί το πτυχίο μου;
            4.Μετάφραση πέρα από το πτυχίο πρέπει να κάνω και τις άδειες από το υπουργείο ανάπτυξης ;
            5.Η μετάφραση των παραπάνω από δικηγόρο φτάνει ; ή πρέπει να γίνει από την πρεσβεία ;
            Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

            Comment


              #7
              Γεια σου Madness,
              όχι ο τομέας των μηχανικών και ιδιαιτέρως των ηλεκτρο-μηχανολογων δεν είναι καθόλου κορεσμένος.
              Αρχικά μπορείς να μάθεις πολύ καλά κάποιο σχεδιαστικό προγραμμα και να στοχεύσεις σε CAD θέσεις.
              Ρίξε μια μάτια στις αγγελίεςκαι μην περιοριστείς στο Λονδίνο .Υπαρχουν πολλές μικρές πόλεις που έχουν τριγύρω βίομηχανιες.
              Αυτό που τους ενδιαφέρει περισσότερο απ το πτυχίο ,είναι οι συστατικές και οι γνώσεις σου. Γι' αυτό να είσαι έτοιμος για πρακτικά τεστ και να έχεις βρει δύο άτομα-προφανως καθηγητές σου αφού δεν εχεις εργασιακή εμπειρια- που θα είναι διατεθιμενα να απαντήσουν σε κάποια ε-μαιλ όταν τους ζητηθεί

              Comment


                #8
                Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ferbee :D

                Comment

                Working...
                X