Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΜΙΑ ΙΔΙΑΖΟΥΣΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΧΡΗΖΕΙ ΤΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΜΙΑ ΙΔΙΑΖΟΥΣΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΧΡΗΖΕΙ ΤΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

    Διαβάζω πολύ καιρό τώρα τις σελίδες σας αν και δεν σας κρύβω πως μέσα μου ευχόμουν πως δεν θα έρθει η ώρα να ζητήσω την πολύτιμη βοήθειά σας. Η ανάγκη αποχώρησης απο την Ελλάδα δημιουργήθηκε απο τον γιό μου ηλικίας 16 ετών. Η ενασχόλησή του με το ποδόσφαιρο αλλά και οι άριστες επιδόσεις του στο σχολείο ανάγκασαν εμένα και την συζηγό μου να πάρουμε την απόφαση να προσπαθήσουμε να του δώσουμε την ευκαιρία της ζωής του στην Γερμανία και ταυτόχρονα να συνεχίσει με την ίδια επιτυχία το σχολείο του. Δυστυχώς στην χώρα μας ποδόσφαιρο και σχολείο δεν συνάδουν. Σήμερα πηγαίνει στην Β' Λυκείου. Περιγραμματικά θα ήθελα την βοήθειά σας στα παρακάτω :
    Ο προορισμός μας είναι το Dotmund. Δυστυχώς η γλώσσα των γερμανικών είναι ανύπαρκτη. Σκεπτόμαστε να νοικιάσουμε σπίτι χωρίς όμως να ασχοληθούμε με επάγγελμα στην Γερμανία τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο, μιας και τα οικονομικά μας μας επιτρέπουν κάτι τέτοιο. Διαβάζοντας τις εμπειρίες σας φοβάμαι πως θα είναι πολύ δύσκολο να βρώ κατοικία ακόμα και αν πληρώσω προκαταβολικά για ένα ολόκληρο έτος.!!!! Ποιά είναι η γνώμη σας ??
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι η συνέχιση του σχολείου του. Φίλοι με πληροφόρησαν πως μπορεί να εγγραφεί στην προηγούμενη τάξη γερμανικού σχολείου απο αυτή που πηγαίνει σήμερα . Αληθεύει αυτό ???
    Γενικα νομίζετε απο την εμπειρία σας πως θα ήταν εφικτή η εγκατάστασή μας στην Γερμανία χωρίς να μιλάμε την γλώσσα και χωρίς να μας ενδιαφέρει η επαγγελματική αποκατάσταση μιας και ο σκοπός είναι η επιτυχία του μικρού και μόνο??? Κάθε βοήθεια δεκτή.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    #2
    καλησπερα αττιλα χωρις να ζω εκει ακομα γιατι εμεις θα φυγουμε σε λιγο καιρο για λογους επιβιωσεις...το ενδεχομενο να μπει σε καποιο πανεπιστιμιο οταν τελειωσει το λυκειο το εχετε σκεφτει ?αλλα να παει μονος του..εαν δεν θελετε να δουλεψετε εκει εσεις...εχετε την οικονομικη ανεση να ζειτε εκει χωρις να δουλευετε?κ αν ναι για να εχεις σπιτι θα πρεπει να εργαζεσαι απο οσα ξερω εδω..

    Comment


      #3
      Καλώς ήρθες Attilas,
      όπως διαπίστωσα με την αναφορά ότι υπάρχουν επαρκείς πόροι και μάλλον όχι μόνο “διαβίωσης”, έτσι θέλω να πιστέψω πως και ο σπιτονοικοκύρης η ο μεσίτης με την ανάλογοι μετριότητα στην παρουσία σου όπως και μια προσκόμιση του εκκαθαριστικού, δεν θα υπάρχει καμιά υποψία του επισφαλές.
      Για το παιδί, θα απαντήσω το βράδυ μόλις βρω τον χρόνο, ένα μόνο η Γερμανία είναι χωρά οργανωμένων συλλογων ιδίως στο ποδοσφαιρο, σύντομα θα έχεις και άλλες απαντησεις και απο αλα μελη.

      Comment


        #4
        Σωστά πληροφόρησαν οι φίλοι και βάση ΕΕ: “Έχουν το δικαίωμα να εγγραφούν σε τάξη μαθητών της ίδιας ηλικιακής ομάδας και αντίστοιχου επιπέδου με την τάξη τους στη χώρα καταγωγής σας, ανεξάρτητα από το γλωσσικό τους επίπεδο.” και “να λάβουν δωρεάν μαθήματα γλώσσας στη νέα χώρα διαμονής σας, έτσι ώστε να προσαρμοστούν στο νέο σχολικό σύστημα.”
        Όλα ωραία στην θεωρία βάση νομοσχεδίου, στην πράξη όμως κατανοητό πως υπάρχει πολλή μεγάλη έλλειψη γνώσης γερμανικών ώστε να παρακολουθεί ουσιώδες αντίστοιχο επίπεδο.
        Τα σχόλια με τον λεγόμενο “Migrationsbeauftragten” περιλαμβάνουν κατατακτήριες εξετάσεις για την έγκαιρη ενσωμάτωση και την εκμάθηση της γλώσσας.
        Κατά την προσωπική μου άποψη, βάση της ηλικίας του παιδιού, θα ταλαιπωρείται μακρόχρονα και άσκοπα ώσπου να βγάλει γερμανικό απολυτήριο γιατί πλησιάζει την αποφοίτηση η οποία αναγνωρίζεται εδώ ως “τριτοβάθμια εκπαίδευση” δηλ. το δικαίωμα να εισαχθεί στα πανεπιστήμια.
        Στο Dortmund υπάρχει ακόμη ελληνικό λύκειο μέχρι το 2016 αν δεν κάνω λάθος:
        Griechisches Gymnasium
        Rüschebrinkstr. 73-75
        44143 Dortmund
        Tel.: 0231/8091780

        Ώσπου να δόση πανελλήνιες, θα μάθει και τα γερμανικά.

        Και άλλες πληροφορίες εδω εδω εδω και εδω

        Comment


          #5
          Σας ευχαριστώ όλους ιδιαιτέρως για τις απαντήσεις σας. Εκτιμώ βαθύτατα δε την ειλικρινή και άμεση ανταπόκρισή σας.

          Comment

          Working...
          X