Announcement

Collapse
No announcement yet.

Vancouver VS. Toronto. Τι να επιλέξω;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by v.polina View Post
    ακριβως ετσι,κι εμεις για τους ιδιους λογους σκεφτομαστε την αλμπερτα,συν το οτι δεν αντεχω την σκεψη των αποστασεων στο τοροντο,που ειναι τοοοσο μεγαλη πολη...βεβαια ο λογος που με τραβηξε κυριως για το calgary ηταν η χαμηλη εγκληματικοτητα και τοι συμπεριλαμβανεται σταθερα σε ολες τις μελετες στις πρωτες θεσεις απο τις καλυτερες πολεις του καναδα to raise a family....
    αν τελικα αλλαξουμε γνωμη θα ειναι επειδη θα μας περιμενει αλλου σιγουρη δουλεια!
    ομως προς το παρον το πλανο μας λεει για τους πρωτους μηνες του '14...
    Ξεκάθαρη άποψη. Σε ευχαριστώ πολύ. Έχω και εγώ μπει σε σκέψεις.
    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
    https://pablitogreco.com

    Comment


      #17
      Saskatchewan

      Γειά σας φίλες & φίλοι.Ξέρει κανείς τίποτε για την συγκεκριμένη πολιτεία και τις προϋποθέσεις της μετανάστευσης εκεί;
      Έχω την εντύπωση πως μπορεί κάποιος να αποκτήσει permanent resident status ευκολότερα εκεί.

      Comment


        #18
        ^ τα κριτηρια για PR ειναι ιδια στον καναδα και εχουν σχεση με την κεντρικη κυβερνηση και οχι με την επαρχια.


        απ'οτι βλεπω εδω: Saskatchewan Immigration - How to Immigrate

        πρεπει να εισαι ηδη εκει και να δουλευεις εκει ηδη για να σε κανουν δεκτο σε καποιο απο τα προγραμματα τους.

        ριξε και εσυ μια ματια

        Comment


          #19
          επισης δινουν πολλους ποντους αν η οικογενεια σου ειναι ηδη εκει,

          παλια
          καποιος μπορουσε να φερει μεχρι και 20 ατομα απο την οικογενεια του !!!


          ________________


          δες αυτο:

          For 2014, a total of 250 applications will be accepted from applicants who do not have a job offer in Saskatchewan. Applicants’ occupations must be included on a designated list of occupations. This list, as well as more detailed guidelines on the points system and application procedures, will be made available in December 2013.

          Canada Immigration News - Saskatchewan Immigrant Nominee Program Announces Sweeping Changes for 2014

          Comment


            #20
            αν εισαι οδηγος ισχυει και αυτο:

            Saskatchewan PNP - Long Haul Truck Drivers
            To qualify as a Long Haul Truck Driver, an applicant must:
            • Have a temporary job offer from a Saskatchewan trucking firm;
            • Obtain a Canadian work permit;
            • Have a valid trucking license on par with a Saskatchewan Class 1A drivers license;
            • Have at least two years of trucking experience;
            • Be able to travel to the United States, if required by the employer; and
            • Have a reasonable command of English.




            Saskatchewan Immigrant Nominee Program (SINP) - A Canada Immigration Category

            Comment


              #21
              Originally posted by claus View Post
              ^ τα κριτηρια για PR ειναι ιδια στον καναδα και εχουν σχεση με την κεντρικη κυβερνηση και οχι με την επαρχια.


              απ'οτι βλεπω εδω: Saskatchewan Immigration - How to Immigrate

              πρεπει να εισαι ηδη εκει και να δουλευεις εκει ηδη για να σε κανουν δεκτο σε καποιο απο τα προγραμματα τους.

              ριξε και εσυ μια ματια
              Ναί αυτό το γνωρίζω που λές.Υπάρχει όμως μιά λεπτομέρεια που δέν διευκρινίζεται επαρκώς.Εκεί που λέει για τους skilled workers,γράφει για εργασία 6 μηνών με μιά temporary work permit.
              Τώρα ρωτάω εγώ:Άν όντως κάποιος βρίσκεται ήδη εκεί και δουλεύει με άδεια IEC,δικαιούται να ενταχθεί στο SINP κάτι που θα εντείνει και θα απλουστεύσει τις διαδικασίες για PR status;

              Comment


                #22
                ^ Νομιζω πως ναι, αλλα στειλε ενα email για να στο επιβεβαιωσουν και πες μας !!
                πεστους οτι εχεις IEC και θελεις να μπεις στο προγραμμα SINP Skilled Workers Category, τι χρειαζεται να κανω ?

                __________________


                Eligibility


                You may qualify to apply under the SINP Skilled Workers Category if:
                • You live outside of Canada or you have proof of legal status in Canada, you are not a refugee claimant and you have the following:

                For job opportunities currently available in Saskatchewan, please go toSaskJobs.ca.
                You may qualify to apply under the SINP Existing Work Permit Category if:
                • You have proof of legal status in Canada, you are not a refugee claimant and you have the following:
                  • Have worked in Saskatchewan for at least six months on a temporary work permit either in an occupation or trade that is in the NOC Matrix level "A" or "B", or in a designated trade in Saskatchewan excluding trades included in the Hospitality Sector Pilot Project (Existing Work Permit Sub-Category).

                Saskatchewan Immigration - Skilled Workers

                Comment


                  #23
                  Έστειλα,τους εξήγησα για το IEC,τους είπα για το επάγγελμά μου(drywall finisher NOC 7284),και αυτοί απλά με παρέμπεψαν στις παραπάνω πληροφορίες τις οποίες ήδη γνωρίζω κι όπως είπα,δέν διευκρινίζεται αυτή η λεπτομέρεια.
                  Μετά από ψάξιμο που έκανα όμως στο διαδίκτυο,έπεσα πάνω σε κάτι μάλλον βρεττανικά φόρουμ όπου κάποιος ρωτούσε κάτι παρόμοιο.
                  Η διευκρίνηση για την temporary work permit,αναφερόταν στην ήδη γνωστή άδεια στην οποία θα πρέπει να έχει εκδοθεί απο το κράτος(Καναδά) σε συνεργασία με τον εργοδότη.
                  Άρα...μάλλον δέν ισχύει η άδεια του ΙEC στην προκειμένη περίπτωση.
                  Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ

                  Comment


                    #24
                    jack83 τι λες ?

                    το work permit σου απο το IEC ειναι temporary για 1 χρονο ?

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by claus View Post
                      jack83 τι λες ?

                      το work permit σου απο το IEC ειναι temporary για 1 χρονο ?
                      Ναι, είναι για ένα χρόνο.
                      Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                      https://pablitogreco.com

                      Comment


                        #26
                        Βλέποντας τα περασμένα μου μηνύματα και την τωρινή μου κατάσταση, χαίρομαι που επέλεξα το Τορόντο. Όχι μόνο ο Θεός βοήθησε για να βρω ένα δυνατό συμβόλαιο, αλλά είχα περισσότερες ευκαιρίες να ψάξω για το αντικείμενό μου.

                        Τορόντο και ξερό ψωμί.
                        Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                        https://pablitogreco.com

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by NickD View Post
                          Βλέποντας τα περασμένα μου μηνύματα και την τωρινή μου κατάσταση, χαίρομαι που επέλεξα το Τορόντο. Όχι μόνο ο Θεός βοήθησε για να βρω ένα δυνατό συμβόλαιο, αλλά είχα περισσότερες ευκαιρίες να ψάξω για το αντικείμενό μου.

                          Τορόντο και ξερό ψωμί.
                          Περιέγραψε μας λίγο τα θετικά και αρνητικά του Τορόντο,εάν έχεις ευχέρεια ....
                          Thanks
                          < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                          Comment

                          Working...
                          X