Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kαλησπέρα από ένα επίδοξο μετανάστη!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Kαλησπέρα από ένα επίδοξο μετανάστη!!!

    Καλησπέρα και από μένα,συγχαρητήρια καταρχήν στα παιδιά που δημιούργησαν αυτό το Forum αλλά και σε όλους εσάς που καταθέτε τις εμπειρίες σας,τις απόψεις και τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες που μπορεί να διαβάσει κανείς εδώ μέσα!!!

    Γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Γερμανία,αλλά όπως και πολλοί άλλοι συμπατριώτες μας τη δεκαετία του 90 πήραμε το δρόμο της επιστροφής οικογενειακώς για την πατρίδα γεμάτοι προσδοκίες για ένα καλύτερο αύριο μιας και είμαστε πλεόν μελος της ΕΕ των Λαών για Ειρήνη,ευημερία,ασφάλεια...

    ...με προοπτικές και ποιότητα ζωής για όλη την Ευρώπη...!!!!
    Η ζωή τα έφερε έτσι ώστε μετά από 22 χρόνια διαμονής στην Ελλάδα,να θέλω διακαώς πλέον να μεταναστεύσω γιατί εδώ δεν βλέπω να υπάρχει καμία προοπτική,όχι τόσο για μένα όσο για τα παιδιά μου!!!!
    Οσο περισσότερο διαβάζω το φόρουμ,όσο περισσότερο μιλάω με ανθρώπους που έχουν κάνει ήδη το μεγάλο βήμα,τόσο πιο πολύ η επιθυμία μου να φύγω το συντομότερο δυνατόν για άλλες πολιτείες,οπου πρωτίστως το "Κράτος" θα σέβεται τους πολίτες του και θα τους αντιμετωπίζει σαν τέτοιους κια όχι σαν Νταβατζής,μεγαλώνει!!!
    Το δίλλημα μου είναι το εξής-και οι απόψεις διίστανται σε διάφορες συζητήσεις που έχω κάνει κατά καιρούς-να ψάξω για δουλειά ενώ είμαι ακόμα Ελλάδα? ή να ανέβω πάνω και να ξεκινήσω την αναζήτηση???
    Δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω,ασε που υπάρχει ακόμα ένα θέμα ακόμα,να ξεκινήσω από την ευρύτερη περιοχή της NRW(γεννηθήκα στο Duesseldorf και μεγάλωσα στο Dortmund) ή στη Στουττγάρδη όπου γεννήθηκε και μεγάλωσε η γυναίκα μου????
    Σορρυ για το μεγάλο κείμενο,αυτά σαν εισαγωγή...
    Καλή συνέχεια και καλή δύναμη σε όλους σας.

    Με εκτίμηση Χρήστος.
    ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΛΑΡΙΝΟ,ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ...

    #2
    Καλημερα !!! Κατ'αρχην ευχομαι να σου πανε τα πραγματα οπως τα επιθυμεις,!!! χωρις να εχω εμπειρια κι εχοντας διαβασει τις ιστοριες των φιλων εδω στο φορουμ υποθετω οτι εχεις περισσοτερες ευκαιριες να βρεις δουλεια αν βρισκεσαι εκαι παρα απο εδω. Βεβαια πιο σωστα θα σε συμβουλεψουν τα ατομα που εχουν ηδη κανει την αποπειρα γιατι οπως ειπα εγω θεωρητικα μιλαω!!

    Comment


      #3
      Καλησπερα Vas,ευχαριστώ για την ευχή και ανταποδίδω...
      Αυτό μου είπαν και 2 γνωστοί μου που βρίσκονται Γερμανία,"αν ερθεις πάνω,σε 1 βδομάδα το πολύ θα έχεις βρεί δουλεία,από Ελλάδα μην περιμένεις να σε καλέσει κανέις για Bewerbung..."
      "Το σημαντικότερο είναι να μπεις στην αγορά εργασίας,αν γίνει αυτό το πρώτο βήμα μετά όλα τ'άλλα θα πάρουν σιγά σιγά το δρόμο τους..."
      Είδωμεν...
      ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΛΑΡΙΝΟ,ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ...

      Comment


        #4
        Καλως ορισες ,Χρήστο!

        Δεν μπορω να σου πω την γνωμη μου ,για τα διλημματα σου , γιατι δεν το κατεχω το θεμα !Απλα ,θελω να σου πω ,''welcome''!
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #5
          Ευχαριστώ vertigo,καλώς σας βρήκα...
          ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΛΑΡΙΝΟ,ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ...

          Comment


            #6
            Originally posted by Pathfinder View Post
            Καλησπερα Vas,ευχαριστώ για την ευχή και ανταποδίδω...
            Αυτό μου είπαν και 2 γνωστοί μου που βρίσκονται Γερμανία,"αν ερθεις πάνω,σε 1 βδομάδα το πολύ θα έχεις βρεί δουλεία,από Ελλάδα μην περιμένεις να σε καλέσει κανέις για Bewerbung..."
            "Το σημαντικότερο είναι να μπεις στην αγορά εργασίας,αν γίνει αυτό το πρώτο βήμα μετά όλα τ'άλλα θα πάρουν σιγά σιγά το δρόμο τους..."
            Είδωμεν...
            κι εμεις το ιδιο σκεφτομαστε. Αν και πριν 2 εβδομαδες ο συζυγος μου περασε απο συνεντευξη απο την εταιρεια Axia στη θεσκη και του ειπαν να βελτιωσει τα γερμανικα του και τα χριστουγεννα να ξαναμιλησουν...ελπιζω κατι να γινει... παντως αν εισαι εκει μπορεις να ψαξεις δουλεια και μεσω του Arbeitagentur, θα σου ελεγα αν εχεις τη δυνατοτητα να πας απο κοντα τολμησε το!!!

            Comment


              #7
              vas52 σου εστειλα Π/Μ αν μπορεις απαντησε σε ευχαριστω.

              Comment


                #8
                Παιδια καλησπέρα.ΖΩ ΣΤΟ ΑΜΒΟΎΡΓΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ.MHΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ ΚΑΤΩ.Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΒΑΛΕΙΣ.ΕΦΩΣΩΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΖΗΣΕΣ ΚΙΩΛΑΣ..ΤΟΛΜΗΣΕ ΤΟ ΒΗΜΑ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by akos65 View Post
                  Παιδια καλησπέρα.ΖΩ ΣΤΟ ΑΜΒΟΎΡΓΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ.MHΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ ΚΑΤΩ.Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΒΑΛΕΙΣ.ΕΦΩΣΩΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΖΗΣΕΣ ΚΙΩΛΑΣ..ΤΟΛΜΗΣΕ ΤΟ ΒΗΜΑ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ.
                  Καλησπερα,κατα πάσα πιθανότητα μέχρι τελος Γενάρη θα είμαι Στουτγκαρδη,ειχα κάποιες εκκρεμότητες συν το γεγονός οτι μπαινουμε σε Χριστουγεννιατικη περίοδο και ίσως να δυσκολευε την αναζητηση εργασιας μεσα στο Δεκέμβρη,οπότε θα ξόδευα χρόνο και χρήμα χωρις το επιθυμητό απότελεσμα.Οποτε είπα να ανέβω απο Γενάρη να έχω οργανωθεί και καλύτερα...!!!
                  ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΛΑΡΙΝΟ,ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ...

                  Comment

                  Working...
                  X