Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με την 489 Visa

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικα με την 489 Visa

    Skilled Regional (Provisional) visa (subclass 489)
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    #2
    Case officer μετά από 1 μήνα και 6 μέρες.

    Έστειλαν email για ζητώντας επιπλέον έγγραφα, τα οποία τα έστειλα μετά από μια βδομάδα περίπου.

    Current state: εν αναμονή!

    Comment


      #3
      Πριν καταθεσεις τα χαρτια, ποσο καιρο σου πηρε το ψαξιμο/αποφαση/μαζεμα χαρτιων?

      Σε ρωταω ετσι για να δωσεις μεσα απο την περιγραφη σου ΑΝ θελεις σε αυτους που διαβαζουν μια εικονα του χρονου που χρειαζεται συνολικα, καθως και του κοστους.

      Πες μας λιγο την περιπτωση σου.
      Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

      Comment


        #4
        Originally posted by patousis View Post
        Πριν καταθεσεις τα χαρτια, ποσο καιρο σου πηρε το ψαξιμο/αποφαση/μαζεμα χαρτιων?

        Σε ρωταω ετσι για να δωσεις μεσα απο την περιγραφη σου ΑΝ θελεις σε αυτους που διαβαζουν μια εικονα του χρονου που χρειαζεται συνολικα, καθως και του κοστους.

        Πες μας λιγο την περιπτωση σου.
        Visa granted! 2 μέρες μετά την κατάθεση των τελευταίων χαρτιών μου μου ζήτησαν (payslips) :D :D θα επανέλθω σύντομα με λεπτομέριες για τη διαδικασία κτλ

        Comment


          #5
          Συνχαρητηρια!!!

          Δωσε μας και γενικες πληροφοριες αν μπορεις.

          πχ. εκανες αιτηση για 489 επειδη δεν σου εβγαιναν οι ποντοι? ποσους ποντους μαζεψες τελικα? Ειχες βαλει μεσα και το Nominated? Ποια περιοχη επελεξες ή που σε στελνουν?

          Μοιρασε μαζι μας οτι αλλο νομιζεις που ειναι σημαντικο να ξερουμε μεσα απο την εμπειρια σου. Γιατι εισαι ο μονος (τουλαχιστον εγω ξερω) που εκανε αιτηση για αυτην την βιζα.

          Spyros
          You Can Have Whatever You Like...

          Comment


            #6
            Originally posted by Diamond Spy View Post
            Συνχαρητηρια!!!

            Δωσε μας και γενικες πληροφοριες αν μπορεις.

            πχ. εκανες αιτηση για 489 επειδη δεν σου εβγαιναν οι ποντοι? ποσους ποντους μαζεψες τελικα? Ειχες βαλει μεσα και το Nominated? Ποια περιοχη επελεξες ή που σε στελνουν?

            Μοιρασε μαζι μας οτι αλλο νομιζεις που ειναι σημαντικο να ξερουμε μεσα απο την εμπειρια σου. Γιατι εισαι ο μονος (τουλαχιστον εγω ξερω) που εκανε αιτηση για αυτην την βιζα.

            Spyros
            'Εβγαλα 60 πόντους ακριβώς, θα μπορούσα να ξανάδινα IELTS για παραπάνω πόντους αλλα δεν είχε νόημα(έβγαλα 7+ μεν, αλλά σε ένα από τα modules είχα 6.5). Ο συγκεκριμένος κωδικός επαγγέλματός μου μπορούσε να βγάλει visa μονο ως regional sponsored (systems administrator). Λεπτομέριες προσεχώς!

            Comment


              #7
              Επανερχόμενος στο θέμα visa 489, πέρα από το Skilled Occupation List (SOL) το οποίο και μπορεί να βρει κανείς στο http://www.immi.gov.au/skilled/gener...on/pdf/sol.pdf , υπάρχουν και τα State Nominated Occupation Lists (SNOLs) τα οποία ενδεχομένως να περιέχουν κάποιο επάγγελμα το οποίο δεν ανήκει σε αυτή τη λίστα, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα για state sponsored skilled visa.

              Στην περίπτωσή μου, το επάγγελμά μου δεν ανήκει στην παραπάνω λίστα, οπότε έκανα αίτηση για regional sponsorship. Επιπλέον πλεονέκτημα είναι ότι παίρνει extra πόντους.

              Comment


                #8
                Originally posted by vjustme View Post
                Στην περίπτωσή μου, το επάγγελμά μου δεν ανήκει στην παραπάνω λίστα, οπότε έκανα αίτηση για regional sponsorship. Επιπλέον πλεονέκτημα είναι ότι παίρνει extra πόντους.
                Συγχαρητήρια φίλε, εύχομαι τα καλύτερα από εδώ και πέρα!

                Αν θες γράψε και το timeline σου εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...ications-2056/

                Originally posted by Diamond Spy View Post
                Μοιρασε μαζι μας οτι αλλο νομιζεις που ειναι σημαντικο να ξερουμε μεσα απο την εμπειρια σου. Γιατι εισαι ο μονος (τουλαχιστον εγω ξερω) που εκανε αιτηση για αυτην την βιζα.
                Ανήκω και εγώ στην κατηγορία αυτών που έχουν αιτηθεί την 489. Η διαφορά μου με τον vjustme είναι πως αυτός πήρε την 489 State Nominated ενώ εγώ πάω για την 489 Family Sponsored. Και τα δύο είδη της 489 είναι provisional visas, που μπορούν υπό προϋποθέσεις να οδηγήσουν σε permanent residency μετά από 2 χρόνια παραμονής στη χώρα, και έχουν διάρκεια 4 ετών. Οι βασικές διαφορές είναι οι εξής:

                1) Η 489 Family αφορά τα επαγγέλματα της SOL ενώ η 489 State αυτά της CSOL

                2) H 489 Family θέλει sponsorship από συγγενή (+10 πόντοι στο point test) ενώ η 489 State θέλει nomination από Πολιτεία (+5 πόντοι)

                3) Οι regional areas διαφέρουν αρκετά. Η 489 Family σου δίνει μεγαλύτερη ευελιξία σχετικά με τον τόπο που μπορείς να ζήσεις και να εργαστείς

                4) Ο χρόνος επεξεργασίας της 489 State είναι λιγότερος

                Comment


                  #9
                  State sponsorship = περίπου 1 μήνας
                  με το που πήρα το state sponsorship, έστειλα την αίτηση μετά από μια βδομάδα.

                  case officer = 1 μήνας και μια βδομάδα περίπου (γύρω στις 36 μέρες)
                  μου έστειλε email για κάποια extra χαρτιά (payslips και form 80)

                  τα έστειλα μετά από μια βδομάδα και μετά από 2 μέρες βγήκε η βίζα

                  Αυτά

                  edit:

                  Το occupation assessment το είχα κάνει πριν από σχεδόν 2 χρόνια οπότε δε θυμάμαι ακριβώς πόσο διάστημα πήρε, θυμάμαι όμως ότι είχα πέσει σε στόκο που μου ζητούσε συνέχεια έγγραφα τα οποία είχα ήδη στείλει και έκανε το μέγιστο αναφερόμενο διάστημα.

                  Comment


                    #10
                    Visa description TEMPORARY
                    Visa class / subclass SP / 489
                    Entries allowed Multiple entries to and from Australia during the validity of your visa

                    Visa condition(s)

                    8539 - While the visa holder is in Australia they cannot live, study or work outside of a regional or low growth metropolitan area. This means anywhere in Australia except in:

                    • Sydney, Newcastle, Wollongong and the Central Coast in New South Wales
                    • Brisbane and the Gold Coast in Queensland
                    • Perth in Western Australia
                    • Melbourne in Victoria
                    • the Australian Capital Territory.

                    A complete listing of 'regional Australia' and 'low population growth metropolitan areas' by postcode is available.
                    Regional Australia/low population growth metropolitan areas

                    Comment


                      #11
                      MINIMUM POINTS AS OF 1/7/2018
                      The minimum points required change from 60 to 65 as of 1/7/2018



                      “This change has been done because Australia is in a position to select highly skilled and qualified workers who show interest in living and working in Australia as a permanent resident.

                      Therefore, only those applicants who possess high calibre and interest in skilled migration program will be invited. This may affect other migrants who wanted to get state sponsorship and were only planning to pass the earlier required immigration mark of 60 point.”
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment

                      Working...
                      X