Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ!

    Για σας παιδια πρωτον συγνωμη για τα ορθογραφικα μου.Χριαζομαι βοηθεια πληροφοριων.
    Ειμαι 22 Ετων Αλλοδαπος (Αλβανος) Ζω στην Ελλαδα 18 χρονια αλλα δεν εχω υπικοτητα ιθαγενεια

    Εχω αλβανικο διαβατιριο θα ιθελα να ξερω. Αν μπορω να παω στης παρακατω χωρες.Ως ανιδικευτος εργατης για δουλεια


    Δεν γνωριζω εαν μας επιτρεπετε η εισοδος.Χωρις βιζα μονο με το διαβατιριο για να παω να βρο εργοδοτη και να βγαλω αδεια εργασιας.Υπαρχει καπιος Ελλην Η μη Που γνωριζει θα ειμουν ευγονομων.

    Νορβηγία ,Γερμανια ,Αγγλια ,Σουηδια ,Δανια ,Ελβετια

    #2
    Γεια σου φίλε.

    Μόνο που προσπαθείς να μάθεις την γλώσσα μας είναι πάρα πολύ καλό και σου είμαστε ευγνώμων.
    Σχετικά με το ερώτημα σου, δεν γνωρίζω την απάντηση και δεν ξέρω κατά πόσο κάποιος θα ξέρει. Θα σου συμβούλευα να μιλήσεις με τις εκάστοτε πρεσβείες και να δεις τί χρειάζονται. Μπες στα σαιτ τους και θα τα δεις αναλυτικά.

    Comment


      #3
      Καλημέρα,

      σαν Αλβανός πολίτης δεν μπορείς να πάς μόνο με διαβατήριο, πρέπει να βγάλεις βίζα.

      Νομίζω όμως ότι με άδεια παραμονής απο Ελλάδα μπορείς να πάς Ευρώπη κάτω απο κάποιες προυποθέσεις,
      δες λίγο αυτό
      Τα Νέα της Βορείου Ηπείρου: Αλλάζει ο νόμος για τις άδειες διαμονής των αλλοδαπών

      Comment


        #4
        Καλησπέρα,

        Κατα 99% χρειάζεσαι Visa.
        Νομίζω πώς μπορείς να ξεκινήσεις βγάζοντας μία τουριστική Visa, η οποία εάν θυμάμαι καλά διαρκεί για 3 μήνες. Με αυτήν μπορείς να πάς στην χώρα που θές και σε αυτό το διάστημα των 3 μηνών, θα πρέπει να ψάξεις για εργασία και να αλλάξεις την Visa σε κανονική.

        Συμφωνώ πλήρως με τον jpaokx, ότι πρέπει να πάς στις πρεσβείες για να ρωτήσεις. αυτοί σίγουρα θα ξέρουν.

        Χαιρετώ.

        Comment


          #5
          mordidark
          Η βίζα έχει καταργηθεί για τους Ευρωπαίους πολίτες και μόνο πολίτες εκτός χωρών Ε.Ε πρέπει να έχουν βίζα, για να εισέλθουν στο χώρο Σένγκεν. Αν κάποιος πολίτης έκτος Ε.Ε έχει ελληνική άδεια παραμονής και θέλει να ταξιδέψει στη Γερμανία η σε άλλες χώρες της Ευρώπης, δε χρειάζεται βίζα, καθώς η άδεια παραμονής του τον απαλλάσσει από την υποχρέωση να έχει βίζα, καθώς και οι δύο χώρες είναι χώρες Σένγκεν.

          Πολίτες ορισμένων τρίτων χωρών πρέπει να έχουν βίζα .(Διάβασε τα πόστ από το νούμερο 44 και μέτα )!

          Πολίτες χωρών εκτός ΕΕ .
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #6
            Καλησπερα mordidark τυχενει να εχω την αραβονιαστηκια μου απο Αγιους Σαραντα και εχει ακομα αλβανικο διαβατηριο..την ελληνικη ομογενεια την εχουν παγοση προς το παρον(νομος Ραγκουση και Χ.Α.)και κανενας δεν μπορει να παρει πλεον την ελληνικη ομογενοια.επιδει το εχω ψαξει το θεμα,νομιζο απο τον δημο αλλοδαπων σου δινουν μια 5τη καρτα με την οποια καθε αλλοδαπος που βρησκετε στην Ελλαδα πανο απο 5 χρονια την δικαιουτε.με αυτη την καρτα μπορεις να δουλεψεις στην Ε.Ε.Αμα καπιος τα ξερει καλυτερα ας μας απαντιση περι του θεματος..απο οτι βλεπω και πολοι μεταναστες βλεπουν τον δρομω της μεταναστευσης παλη..λογο της οικονομικης καταστασης ελπιζω ολα να πανε καλα
            What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

            Comment


              #7
              εδω ειναι ενα απο τα αρθρα με τον νομο Τι σημαίνει η κατάργηση του νόμου Ραγκούση : Ποιοι χάνουν την ελληνική ιθαγένεια - NEWS247
              What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

              Comment


                #8
                Πληροφορίες υπάρχουν στο forun αλλά καλύτερα είναι για πολίτες εκτός Ε.Ε να ρωτάτε τα προξενεία και τις πρεσβείες γιατί οι νόμοι αλλάζουν .
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #9
                  Ευχαρηστω παρα πολυ ολλους σας Για της απαντισης..απλα εχει γινει ενα τεραστιο μπερδεμα τωρα με τους αλλοδαπους στην Ελλαδα και τα χαρτια..και ειναι παρα πολυ δυσκολα...ωραια παλι καλα εχω αρκετα χρονια αδεια παραμονης στην ελλαδα οποτε θα ειναι ευκολοτερο..ευχαρηστω και παλι ολλους..ενδιαφερομαι πολυ για Νορβιγια..θα ψαξω και θα ροτισω σε πρεσβιες και στο φορυμ..Thanks alot guys all of you..God bless all and Good luck!

                  Comment


                    #10
                    καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισης mordidark ..
                    What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                    Comment


                      #11
                      Γεια σας και Χρόνια Πολλά!

                      Υπάρχει οικογένεια εδώ που μένω στο Βέλγιο οι όποιοι είναι από Αλβανία και έμεναν χρόνια στην Ελλάδα.Μάλιστα δουλεύανε με ένσημα πάνω από 18 χρόνια.Τώρα όμως που το συζητάγαμε εδώ στο Βέλγιο και γενικά στην Ευρώπη δεν έχουν δικαίωμα να εργαστούν επειδή η γυναίκα του έχει τουριστική βίζα ενώ ο άντρας δεν έχει καθόλου χαρτιά.Επιπλέον το παιδί τους που γεννήθηκε Ελλάδα δεν έχει καν ελληνική ταυτότητα ενώ εάν γεννιόταν εδώ ή οπουδήποτε στην Ευρώπη θα είχε τα χαρτιά του κανονικά.Το θέμα ειδικά με την Αλβανία είναι πολύ μπερδεμένο και από ότι κατάλαβα ίσως τελικά να μπει στην Ευρώπη και να ξεκαθαρίσει το θέμα .Μέχρι τότε μου φαίνεται περίεργο γιατί ο άνθρωπος να χάσει 18 χρόνια δουλειάς?Γιατί το παιδί που γεννιέται σε μία χώρα να μην έχει χαρτιά? Τελικά το μόνο που τους σώζει εδώ είναι πως είναι τρομερά ενωμένοι γιατί γνωρίζουν καλά τι σημαίνει μετανάστευση και βοηθάει ο ένας τον άλλον.

                      Comment

                      Working...
                      X