Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί φεύγετε από την Ελλάδα;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γιατί φεύγετε από την Ελλάδα;

    Η ερώτηση απευθύνεται κυρίως σε αυτούς που έχουν έστω μία μικρή περιουσία στην Ελλάδα. Ένα σπιτάκι, κάποια χωράφια. Γιατί αφήνετε τον τόπο σας και την περιουσία σας και φεύγετε στη Γερμανία; Αναρωτηθήκατε μήπως είστε θύμα της προβολής της Γερμανίας; Ξέρετε που πάτε; Άμα γίνει και η Γερμανία ... Ελλάδα, τότε θα ψάξετε άλλη χώρα και θα ξαναφύγετε;

    Τέλος πάντων, δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν. Όμως θα πω τα εξής:
    Πρέπει να γνωρίζετε καλά τη γερμανική γλώσσα για να βρείτε εργασία.
    Αν είστε ανειδίκευτος και δεν γνωρίζετε τα γερμανικά τότε οι πιθανότητες επιτυχίας για την επόμενη τουλάχιστον 5ετία είναι απειροελάχιστες. Και όταν εννοώ επιτυχία, δεν εννοώ να βρεις απλά μία θέση εργασίας αλλά μία αξιοπρεπή θέση εργασίας που θα σου επιτρέψει να ζεις σαν άνθρωπος.

    Μην σας μπαλαμουτιάζουν: κατώτατος μισθός στη Γερμανία δεν υπάρχει και άρα ο εργοδότης σας μπορεί να σας δώσει όσο θέλει, ακόμα και αν το επάγγελμα που θα ασκήσετε ανήκει σε κάποια συλλογική σύμβαση εργασίας. Σήμερα στη Γερμανία υπάρχουν ημερομίσθια «ανειδίκευτων» με 5 και 6 Ευρώ την ώρα. Μεικτά εννοείται! Σε τέτοιες θέσεις εργασίας όμως, θα συναντήσετε και ειδικευμένους που όμως δεν μπορούν να βρουν άλλη θέση εργασίας.
    Με το τρόπο αυτό η Γερμανία καταφέρνει να είναι ανταγωνιστική και να είναι η πρώτη χώρα σε εξαγωγές.

    Τώρα ίσως κάποιοι να ακούν για εξαγωγές και να τους τρέχουν τα σάλια, όμως η πραγματικότητα είναι πως μόνο οι εξαγωγικές εταιρείες και το κράτος κερδίζουν από τις εξαγωγές. Οι εργαζόμενοι δεν έχουν το αντίστοιχο κέρδος. Ο συνασπισμός των κομμάτων των πρόσφατων εκλογών στη Γερμανία, αποφάσισε επιτέλους να θέσει ένα κατώτατο μισθό αλλά, για αρκετούς εργαζόμενους, με ένα ορίζοντα χρόνου που φτάνει μέχρι τις... επόμενες εκλογές.
    Σήμερα στη Γερμανία εργάζονται πολλοί συνταξιούχοι επειδή δεν τους αρκεί η σύνταξη. Τα «προγνωστικά» για το μέλλον δείχνουν πως μάλλον θα «πεθαίνουμε όρθιοι» επάνω στη δουλειά αφού οι συντάξεις δεν θα αρκούν. Για το λόγο αυτόν θέλουν «φρέσκο» ανθρώπινο δυναμικό από τις χώρες του Νότου και από την Ελλάδα. Και φυσικά δεν θα πάρουν »ότι και ότι» αλλά ανθρώπους με πτυχία, γνώσεις κτλ.

    Τα ίδια προβλήματα που έχει η Ελλάδα στο θέμα της κατανομής του πλούτου, τα έχει και η Γερμανία. Στη Γερμανία σχεδόν το μισό των φτωχών δεν 'έχουν κανένα περιουσιακό στοιχείο, όταν αντίθετα το 10% των πλουσίων διαθέτει περισσότερο από το 50%! (κατά άλλους 60%!) της περιουσίας στη Γερμανία. Αλλά και σε αυτό το ποσοστό η κατανομή είναι επίσης άδικη αφού το 1% διαθέτει το 40%! της περιουσίας στη Γερμανία.

    Η ψαλίδα πλούσιων και πτωχών ολοένα και μεγαλώνει. Σύμφωνα με πρόσφατη έκθεση, εάν κάποιος είναι φτωχός είναι πολύ δύσκολο να ξεφύγει από αυτή την κατάσταση ενώ αντίθετα εάν κάποιος είναι πλούσιος δυσκολότερα να χάσει την περιουσία του. Στους φτωχούς το προσδόκιμο ζωής αναμένεται να πέσει κατά 8 χρόνια για τις γυναίκες και κατά 11 χρόνια για τους άντρες. Οι φτωχοί στη Γερμανία δηλαδή, στο μέλλον θα ζουν λιγότερο από τους πλούσιους αλλά και λιγότερο απ΄ότι ζουν σήμερα, παρά την πρόοδο της ιατρικής!

    Τα περισσότερα νοικοκυριά είναι καταχρεωμένα στις τράπεζες και σχεδόν όλα έχουν κάποιο δάνειο, έστω και μικρό.

    Υπάρχουν και στη Γερμανία πολλά προβλήματα μόνο που καταφέρνουν να τα χώνουν κάτω από το χαλί.

    Δεν είναι όλα μαύρα φυσικά: υπάρχουν δρόμοι, κτήρια, νοσοκομεία, σύστημα και οργάνωση. Αλλά δεν είναι τζάμπα. Τα πληρώνουν οι πολίτες της Γερμανίας με το παραπάνω.
    Τώρα, αν θα είστε στο 10% της γερμανικής κοινωνίας τότε δεν θα σας πειράζει. Αν είστε στο υπόλοιπο ή εαν μπείτε στην κατηγορία των φτωχών τότε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.

    Προσωπικά μου λείπει η Ελλάδα (όχι οι Έλληνες και το κολοσύστημα ), η θάλασσα, τα βουνά, ο αέρας. Η πατρίδα μου.

    Και μια που είπα για αέρα: τα ψεκάσματα πάνε και εδώ σύννεφο

    ΥΓ: Μακριά από τους Έλληνες στη Γερμανία και κυρίως τους Έλληνες που μένουν πολλά χρόνια. Δυστυχώς είναι «διαφορετικοί» από εσάς στην Ελλάδα. Δεν εξετάζω ποιοι είναι καλύτεροι και πιοιοι χειρότεροι. απλά είναι «διαφορετικοί».

    Μην εργαστείτε σε ελληνικά εστιατόρια (προς Θεού) και μην υποκύψετε στο δέλεαρ της «στέγης» εάν δεν θέλετε να μείνετε με τη... στέγη στο χέρι!
    Μακριά και από «μεσίτες» εργασίας, κυρίως τους Έλληνες «μεσίτες» εργασίας εάν δεν θέλετε να γίνεται θύμα ενός σύγχρονου σκλαβοπάζαρου.
    Σε όλους τους κανόνες φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, αλλά και αυτό παραμένει να αποδειχτεί πλέον

    ΥΓ2 Ότι έγραψα το εκανα ειλικρινά εντελώς καλοπροαίρετα. Σαφώς πάντα υπάρχει και η αντίθετη άποψη. Συνήθως στεκόμαστε περισσότερο μπροστά από τις όμορφες βιτρίνες και δεν βλέπουμε τις άλλες, γι΄αυτό προτίμησα να εκθέσω την άλλη πλευρά. Πριν πάρετε τη μεγάλη απόφαση ψάξτε, διαβάστε, ζυγίστε.
    Καλή τύχη σε όποια σας απόφαση.

    #2
    Καλησπερα, Πωταγορα, σεβαστη η αποψη σου αλλα και εμενα σεβαστη η οποια αντιθετη αποψη εχω, πχ εγω εχω σπιτι στην ελλαδα αλλα δεν υπηρχε δουλεια απο τον συζυγο, ο οποιος παρεπιμπτοντως ειχε και 3 χρονια ανασφαλιστος (καθε βραδυ προσευχοματσαν να μην παθει κατι) οποτε τι να κατσω να κανω στην ελλαδα μονο και μονο επειδη εχω ενα σπιτι , και τα οσα λεφτα επαιρνα εγω σαν μοναδικη εργαζομενη στο σπτι τα εδινα σε χαρατσια και ισα ισα να φαμε,
    Δηλ καποιος μονο και μονο επειδη εχει ενα σπιτι η και καποια περιουσια η οποια ομως δεν επιτρεπει να ζησει να μεγαλωσει με αξιοπρεπεια τα παιδια του να τα βοηθησει να γινουν κατι πρεπει να μεινει στην πατριδα για τον ηλιο και την θαλασσα.. δεν συμφωνω προτιμω λοιπον (προσωπικη μου γνωμη ) να ερθεω εδω ακομα και τα 1000 ευρω εδω που θα μπορω να τα εχω θα με βοηθησουν να κανω μια αξιοπρεπη ζωη μια ζωη που στα παιδια μου θα λειπουν τα απιστευτα φροντιστηρια, που θα μπορουν να κανουν καποιες αθλητικες δραστηριοτητες οι οποιες πλεον στην ελλαδα θα ηταν ουτοπικες, δεν συζηταω για υγειονομικη περιθαλψη(επιτελους ο συζυγος κανεις καθε εξαμηνο γενικες εξατασεις και πλεον τα χαπια χοληστερινης ειναι δωρεαν)στην ελλαδα χωρις ασφαλεια πληρωνα τα 14 χαπακια 15 ευρω ... ακομα και τα 5 με 6 ευρω την ωρα για καποιον ειναι κατι οταν στην πατριδα δεν τα εχει, και βεβαια ολα μα ολα ξεκινουν απο το τι προτεραιοτητες βαζει καποιος και πως βλεπει τα πραγματα, εμενα προσωπικα με αφηνει αδιαφορη ο προσωπικος πλουτος της γερμανιας γιατι ειδα και τον απιστευτο πλουτο της ελλαδα που πηγε , εμενα προσωπικα αυτην την στιγμη αφου επελεξα να ερθω να ζησω εδω (μια επιλογη οπου ανγκαστηκα να παρω επειδη τα πραγματα ηρθαν ετσι στην πατριδα και για μενα προηγουνται τα παιδια μου απο τον ηλιο και το οτιδηποτε αλλο της ελλαδας) το μονο που με απασχολει ειναι να υπαρχει μι ισοροπια στην ζωη μια αντιμετωπιση απο το κρατος και ειλικρινα ειδα σε πολυ κοσμο, οπου δεν εχουν μια οτι το κρατος ειναι διπλα στους πολιτες αυτους καθως και σε συνταξιουχους οπου τους πληρωνουν το ενοικιο,
    κανενας δεν ειπε πως η Γερμανια ειναι η αμεμπτη χωρα, ομως υπαρχει ενα σοβαρο κρατος προνοιας το οποιο θα βοηθησει τον πολιτη οπως και με οποιον τροπο μπορει ωστε να μην χαθει
    δεν βλεπω λοιπον γιατι καποιος οπου στην πατριδα δεν εχει τα αυτονοητα να μην ερθει εδω να τα διεκδικησει???
    και εμενα μολις ηρθαμε ολοι μας ελεγαν (απο παλιους ελληνες <<τι ηρθατε να κανετε εδω και εδω ειναι χαλια και δεν βλεπετε πως η γερμανια εχει προβληματα, και θα τα βρειτε σκουρα, και η ελλαδα ειναι πανεμορφη... και, και, και...>> μεχρι που καποια στιγμη δεν αντεξα και του ειπα <<αφου ειναι τοσο χαλια εδω και εσενα δεν σου αρεσει γιατι δεν γυρνας πισω, πηγαινε πισω να δεις την γλυκα πως ειναι τα πραγματα, πως επιβιωνει ο κοσμος, πως ζουνε τα παιδια>> η απαντηση του ηταν εγω εδω ειμαι μια ζωη και εχω συνηθισει... ( ε.. και εγω μπορω τοτε να συνιθισω!!!) απο τοτε ουτε καλημερα δεν μου λενε, λες και τους πηρα την δουλεια η το φαι τους!!!
    Δεχομαι ειναι και εδω δυσκολα πολυ, τοτε ας επιλεξουμε την λιγοτερο δυσκολη επιλογη διαβιωσης!
    προσωπικα δεν μου λειπει καθολου η ελλαδα, (δεν περιμενα οτι θα το πω ποτε αυτο) περιμενα οτι θα ειχα προβλημα, αλλα μπορω να βρω και αλλα ωραια πραγματα εδω για να περασω καλα, και προτιμω να χαιρομαι την θαλασσα και τον ηλιο και τον φραπε μου με γεματο το πορτοφολι για ενα μηνα σχεδον, παρα να μην εχω βενζινη να παω στην θαλασσα
    Σε ολα τα αλλα συμφωνω μαζι σου πως μακρυα απο παλιους ελληνες που ξεχασαν πολυ γρηγορα πως ηταν και αυτοι οταν προτωηρθαν, η απο ελληνικα εστιατορεια
    και βεβαια εχεις δικιο οτι στην οποια αποφαση παρει ο καθενας πρεπει να εχει πολυ καλη σκεψη πολυ καλη οργανωση πολυ καλο ψαξιμο,...
    Να σαι καλα που εγραψες κατι διαφορετικο μια αντιθετη αποψη απο καποιους και μπορει να αναπτυχθει ενας ωραιος διαλογος με επιχειρηματα...

    Comment


      #3
      γιατι φευγουμε ?

      γιατι δεν βρισκουμε δουλεια.

      γιατι οι ελληνικες δουλειες πληρωνουν ελαχιστα

      τα 600 ελληνικα γιουρο τον μηνα γινονται 600 δολλαρια την εβδομαδα στο εξωτερικο

      γιατι δεν υπαρχει προοπτικη στο Helanda

      γιατι στις σπουδες μας στο εξωτερικο μαθαμε να ανοιγουμε εταιριες και στην ελλαδα μαθαμε να τις κλεινουμε

      γιατι δεν μπορουμε να κανουμε ενα παιδi

      γιατι στην Ελλαδα δεν μπορουμε να δωσουμε λιγα Λ7 στους γονεις μας. γιατι και εμεις δεν εχουμε


      γιατι .......

      γιατι......

      γιατι....

      100 γιατι


      ΥΓ:....δεν πανε ολοι γερμανια ;-)

      Comment


        #4
        Εσυ Πρωταγορα γιατι δεν γυριζεις πισω;;

        Comment


          #5
          Originally posted by Πρωταγόρας View Post
          Η ερώτηση απευθύνεται κυρίως σε αυτούς που έχουν έστω μία μικρή περιουσία στην Ελλάδα. Ένα σπιτάκι, κάποια χωράφια. Γιατί αφήνετε τον τόπο σας και την περιουσία σας και φεύγετε στη Γερμανία; Αναρωτηθήκατε μήπως είστε θύμα της προβολής της Γερμανίας; Ξέρετε που πάτε; Άμα γίνει και η Γερμανία ... Ελλάδα, τότε θα ψάξετε άλλη χώρα και θα ξαναφύγετε;
          Καλή τύχη σε όποια σας απόφαση................
          Γιατί φεύγουμε από την Ελλάδα...?



          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #6
            αχαχαχαχαχαχα καλό !!
            Originally posted by patrioten View Post
            Γιατί φεύγουμε από την Ελλάδα...?



            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #7
              Το ερώτημα δεν είναι γιατί να φύγει κάποιος από την Ελλάδα,
              αλλά τί να κάτσει να κάνει στην Ελλάδα

              Αυτό το ερώτημα βασανίζει πολλούς Έλληνες σε καθημερινή, εβδομαδιαία, μηνιαία, ετήσια βάση για πάρα πολλά χρόνια (20-30-40-50 χρόνια) και απάντηση δεν βρίσκει

              Οι περισσότεροι Έλληνες έχουν γραμμένο στο μέτωπό τους αυτό το ερώτημα:
              "πω,πω τι θα κάνουμε ρε π...η"

              Comment


                #8
                Γιατί φεύγουμε από την Ελλάδα...?

                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #9
                  Πρωταγόρα θέλεις να αλλάξουμε τόπο διαμονής οι δυό μας;Έλα εσύ εδώ να κάνεις όποια δουλειά θέλεις καί εγώ να έρθω Γερμανία να δουλεύω σε εργοστάσιο.Καθόλου δεν με χαλάει.Έλα να δείς πόσο καλά είναι να πέφτεις γιά ύπνο καί να ξέρεις ότι έχεις τούς τάδε φόρους καί το άλλο πρωί να ακούς άλλα.Να είσαι άνεργος δυόμιση χρόνια όπως η αφεντιά μου να μένεις με τους γονείς καί να ζείς από την συνταξή τούς!Να δουλεύεις όλα σου τα χρόνια να χρωστάς (Δ.Ε.Η.,Ύδρευση,εφορία,κ.λ.π.) να ξέρεις ότι έτσι όπως πάνε τα πράγματα δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ σύνταξη να έχεις ξεχάσει τι είναι βραδυνή έξοδος (ναί όσο καί αν σού φαίνεται περίεργο) να παρακαλάς γιά μιά δουλειά έστω καί με 500 ευρώ καί να μην σού απαντάει κανείς!Δεν θέλουμε να φύγουμε από την χώρα γιατί είμαστε μαζόχες καί γουστάρουμε το κρύο αλλά γιατί είμαστε άνθρωποι καί έχουμε καί εμείς όνειρα όπως όλοι.Γιατί δεν είμαστε λαμόγια να κλέβουμε το κράτος να ζούμε από αυτό να το βρίζουμε αλλά να είμαστε μέσα στην χλίδα καί την κηρυλαρία καί να πίνουμε είς υγείαν των κορόιδων.Να ζήσουμε σε ένα περιβάλον όπου τα παιδιά μας (εγώ δεν έχω αλλά γι' αυτούς πού έχουν) δεν θα κυνηγάνε μιά ζωή το όνειρό τους αλλά θα το ζήσουν.Τι να την κάνουμε λοιπόν την θάλλασα όταν δεν την βλέπουμε ούτε με τα κυάλια;Όπως λέει καί η Βlacktulip καλύτερα να ερχόμαστε μιά φορά το χρόνο γιά ένα μήνα καί να μπορούμε να το χαρούμε παρά αυτό το χάλι.Σίγουρα η Γερμανία δεν είναι παράδεισος ούτε οι άλλες χώρες πού πηγαίνουν οι Έλληνες τώρα αλλά είναι οι συνθήκες πού δημιουργεί το κάθε κράτος γιά να νιώσεις ότι σε σέβεται ότι οι κόποι σου δεν θα πάνε χαμένοι σε μιά μαύρη τρύπα πού λέγεται Ελληνικό χρέος.Γιά να μπορέσουμε τελικά αν καί όταν γεράσουμε να περπατάμε με το κεφάλι ψηλά καί όχι να μας πετάξουνε στον δρόμο καί να μας χρεώσουν ως σκουπίδια!

                  Υ.Γ. Τίποτε το προσωπικό έτσι;Επιχειρήματα γιά διάλογο είναι.

                  Comment


                    #10
                    Πρωταγόρα καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Σίγουρα η Γερμανία, όπως και καμία άλλη χώρα, δεν είναι παράδεισος.
                    έχω ακούσει και άτομα που ενώ έχουν αξιοπρεπείς συνθήκες διαβίωσης στην Ελλάδα λένε ότι θα φύγουν γιατί νομίζουν
                    ότι θα παίρνουν τετραπλάσιους μισθούς με το "καλημέρα σας". Δεν έιναι όμως πολλοί που μετανστεύουν σε αυτή την μοιρα.
                    Ναι μπορεί κάποιος να έχει ένα σπιτάκι και δύο ακόμα αλλά πως να τα συντηρήσει άμα είναι άνεργος? Ειδικά αυτοί που έχουν και οικογένεια
                    δεν έχουν την πολυτέλεια να πάνε στους γονείς τους και να περιμένουν να βρούν δουλειά. Για άλλους τα 1000 ή και τα 800 ευρώ στην Γερμανία είναι σανίδα σωτηρίας.

                    Comment


                      #11
                      Στο ερωτημα σου φιλε πρωταγορα δεν θα δωσω γενικολογη απαντηση με πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα.
                      Απλα θα διατυπωσω μια αλλαγη που βιωσα στην καθημερινοτητα μου, που ηρθε σταδιακα βεβαια μετα απο 5 μηνες ηδη στην γερμανια.
                      Μια αλλαγη ισως ασημαντη για μερικους, καθ'ολοκληρια σημαντικη ομως για μενα.
                      Ξαναβρηκα την γαληνη και την ηρεμια στον υπνο μου και μετα απο αρκετο καιρο βλεπω ονειρα που δεν στοιχειωνουν την υπαρξη και το μελλον μου...
                      I rest my case.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Πρωταγόρας View Post
                        ΥΓ: Μακριά από τους Έλληνες στη Γερμανία και κυρίως τους Έλληνες που μένουν πολλά χρόνια. Δυστυχώς είναι «διαφορετικοί» από εσάς στην Ελλάδα. Δεν εξετάζω ποιοι είναι καλύτεροι και πιοιοι χειρότεροι. απλά είναι «διαφορετικοί».

                        Μην εργαστείτε σε ελληνικά εστιατόρια (προς Θεού) και μην υποκύψετε στο δέλεαρ της «στέγης» εάν δεν θέλετε να μείνετε με τη... στέγη στο χέρι!
                        Μακριά και από «μεσίτες» εργασίας, κυρίως τους Έλληνες «μεσίτες» εργασίας εάν δεν θέλετε να γίνεται θύμα ενός σύγχρονου σκλαβοπάζαρου.
                        Σε όλους τους κανόνες φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, αλλά και αυτό παραμένει να αποδειχτεί πλέον

                        ΥΓ2 Ότι έγραψα το εκανα ειλικρινά εντελώς καλοπροαίρετα. Σαφώς πάντα υπάρχει και η αντίθετη άποψη. Συνήθως στεκόμαστε περισσότερο μπροστά από τις όμορφες βιτρίνες και δεν βλέπουμε τις άλλες, γι΄αυτό προτίμησα να εκθέσω την άλλη πλευρά. Πριν πάρετε τη μεγάλη απόφαση ψάξτε, διαβάστε, ζυγίστε.
                        Καλή τύχη σε όποια σας απόφαση.

                        Καλημέρα Πρωταγόρα κ καλώς ήρθες στην παρέα μας.

                        Θα σου απαντήσω με την ίδια ερώτηση: Εσύ τι θα έκανες αν αύριο η Γερμανία ερχόταν στην ίδια κατάσταση με την Ελλάδα...???
                        (προσωπικά πιστεύω ότι αυτό θα γίνει κ σύντομα μάλιστα)

                        Για έλα στην θέση την δική μας... το πως θα ένιωθες αν δεν έχεις να πάρεις γάλα στα παιδιά σου συν όλα τα άλλα που σου ξεφτιλίζουν όλα τα ιδεώδη στα πάντα αλλά κ την προσωπικότητα σαν άνθρωπο...???

                        Πιστεύω ότι θα έκανες 100 % το ίδιο με όλους εμάς που ρωτάς...!!!
                        (Κ να με συγχωρείς αλλά αν πεις όχι δεν θα σε πιστέψω γιατί πολύ απλά δεν τα έχεις ζήσει κ έχει τεράστια διαφορά από το να τα ζεις κ πολλά χρόνια μάλιστα...!!!)

                        Προσωπικά συμφωνώ με όλα όσα λες στο ποστ σου εκτός από αυτά:
                        Γιατί φεύγετε από την Ελλάδα;
                        Η ερώτηση απευθύνεται κυρίως σε αυτούς που έχουν έστω μία μικρή περιουσία στην Ελλάδα. Ένα σπιτάκι, κάποια χωράφια. Γιατί αφήνετε τον τόπο σας και την περιουσία σας και φεύγετε στη Γερμανία; Αναρωτηθήκατε μήπως είστε θύμα της προβολής της Γερμανίας; Ξέρετε που πάτε; Άμα γίνει και η Γερμανία ... Ελλάδα, τότε θα ψάξετε άλλη χώρα και θα ξαναφύγετε;
                        κ Ναι... για εμάς αν ποτέ η Αυστραλία γίνει σαν την Ελλάδα που δεν το νομίζω σε τέτοιο βαθμό ή ακόμα κ όταν έρθει η μέρα που θα έχουμε πατήσει καλά στα πόδια μας... μπορεί να πάμε οικογενειακώς σε άλλη πόλη εδώ στην Αυστραλία το οποίο είχαμε συζητήσει από την Ελλάδα αλλά κ σε άλλη χώρα ακόμα όπως Καναδά κ.α. στην οποία "θα μπορέσουμε να ζήσουμε σαν αξιοπρεπείς Άνθρωποι"...!!!!!!
                        Εξού κ το ρητό: "Όπου Γης κ Πατρίς"


                        Τώρα όσον αφορά τα υστερόγραφα συμφωνώ 100 % κ επαυξάνω...!!!!!!


                        υ.γ. Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να πάρω θέση προς εσένα γιατί πολύ απλά δεν ξέρω την οικονομική - οικογενειακή κατάστασή σου ή αν είσαι γεννημένος εκεί που βρίσκεσαι επειδή δεν τα αναφέρεις πουθενά φυσικά κ δεν με ενδιαφέρει να τα μάθω (μη με παρεξηγήσεις γιατί τα λέω καλοπροαίρετα πάντα).

                        υ.γ. Αν ζεις στο εξωτερικό κ το λέω αυτό επειδή ανέφερες ότι σου λείπει η Ελλάδα,
                        θα βοηθούσε πολύ πιο πολύ απ'όλα τα άλλα αν έγραφες διάφορες πληροφορίες από εκεί που ζεις.
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by DiD666 View Post
                          Εσυ Πρωταγορα γιατι δεν γυριζεις πισω;;
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #14
                            σε πολλά εχει δικιο ο Πρωταγόρας για μενα.Εκείνο όμως που δεν έχει αναφερθεί καθόλου είναι η προπτική που εχεις δουλευοντας στη Γερμανία.Για την Ελλάδα η προοπτική φυσικά γίνετε γνωστή μερα με την ημέρα......λουκέτο σε όλα!!!

                            Comment


                              #15
                              Τα λές πολύ ωραία blacktulip,την ίδια σκέψη κάνουμε και εμεις και κάνουμε τις αρχικές προετοιμασιες δηλαδη εκμάθηση της γλώσσας,πρώτον και μέτα το ψάξιμο έχουμε διαβάσει πολύ πατριωτάκι ,είναι πάρα πολύ καλό, και σε βοηθάει να ζυγίσεις καποια πράγματα πριν πάρεις την τελική σου απόφαση,και εμείς έχουμε το δικό μας σπίτι εδώ,και ειμαστε επαρχία,αλλά τι να το κάνεις,που σε λιγο θα βλέπουμε την θαλασσα,τα βουνα,και τις ομορφιές της Ελλάδας και δεν θα μπορούμε να τα χαρούμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                              Comment

                              Working...
                              X