Announcement

Collapse
No announcement yet.

Είμαι στην φάση του Ψαξίματος!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Παιδια, ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

    Στο προηγουμενο μήνυμα μου μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα, οποτε και προκαλεσα την ασκοπη υπενθυμιση των κανονων και του στοχου αυτου του forum, από τον patrioten. Δεν πειραζει όμως, αληθειες βγηκαν! Και ακομα και αν προκειται περι προσωπικων (=υποκειμενικων) αποψεων, μετρανε παρα πολύ διοτι από τις μικρες αληθειες του καθενα θα φτασεις καποτε στη μεγαλη αληθεια.

    Ερωτηση προς DiD666 και chococaramel :
    Συμφωνείτε ή διαφωνείτε με το ότι «Η Αγγλία είναι μια κατεστραμμένη χώρα και το κρύβουν επιμελώς», όπως αναφερθηκε παραπανω ?

    Furthermore, DiD666 στην Γερμανια που βρισκεσαι τωρα το ιδιο πραγμα γινεται με τα κονέ? Δηλαδη και στην Γερμανια αμα δεν εισαι δικτυωμένος δεν κανεις τιποτα?! Και πώς να είναι δικτυωμένος με Γερμανους, Αγγλους ή οποιους αλλους, ενας Ελληνας που ζει στην Ελλαδα?!

    Γραψτε παιδια τις αποψεις σας! Δυστυχως, για έναν ανεξηγητο για μενα λογο, αυτό το τμημα του forum που αναφερεται στην Αγγλια, φυτοζωει… Ενώ θα περιμενε κανεις πολύ μεγαλυτερη συμμετοχη, λογω του ότι την Αγγλια την σκεφτονται και την «προσπαθουν» πολλοι, λογω γλωσσας κλπ. Or at least I think so.

    Τελος, να υπενθυμισω και κατι, μια προσωπικη εκτιμηση: όπως ξερετε, οι περισσοτεροι που γραφουν εδώ μεσα είναι ανθρωποι που ψαχνονται! Δηλαδη ανθρωποι που ΔΕΝ εχουν ακομη ένα πλανο, ένα σχεδιο ξεκαθαρο στο μυαλο τους. Δεν εχουν τη Λυση! Ανθρωποι ανεργοι, ανειδικευτοι ή και εργασιακα ανεμπειροι, όπως για παραδειγμα η πλειοψηφια των νεων που τελειωνουν μια σχολη. Αμα ο άλλος είναι εξειδικευμενος, αμα είναι ηδη επαγγελματιας με σχετικη προϋπηρεσία, τα πραγματα είναι «ευκολα» : αντε να ρωτησει καποια τυπικα-διαδικαστικα θεματα, αφου εχει επιβεβαιώσει και εξασφαλισει βεβαια ότι υπαρχει ζητηση στην ειδικοτητα του, στην χωρα που θα παει!

    Ο άλλος όμως, αυτος που ετοιμαζεται για μια ολικη εκκίνηση στην ξενη χωρα, είναι εκεινος που σας χρειαζεται πραγματικα! Ώστε να του πειτε την γνωμη σας πανω σε θεματα εργασιας και εκπαιδευσης, αρχικα: σε ΤΙ δουλειες υπαρχει ζητηση, αν υπαρχει? ΠΟΙΕΣ ειδικοτητες εχουν δουλεια και μελλον, αν υπαρχουν?

    Οποιος λοιπον μπορει και θελει ας μιλησει ή ας δωσει καποια links.

    Ευχαριστω.

    ps: μηπως ξερετε, η "απαγορευση εισοδου" που ισχυε μεχρι τωρα για Ρουμανους και Βουλγαρους στην Αγγλια, ισχυε και για Γερμανια και Γαλλια?

    Comment


      #17
      Λοιπόν παιδιά, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...
      Ο κάθε ένας από εμάς για πολλούς και διάφορους λόγους έχει την δικιά του άποψη. Ο DID666 κ ο patrioten έχουν μια "άποψη" παραπάνω γιατί ζουν έξω και αυτοί οι άνθρωποι ξεκίνησαν από το μηδέν εκεί στα ξένα και σίγουρα οι γνώμη τους μετράει παραπάνω, γιατί θέλουν να ανοίξουν τα μάτια σε όλους εμάς τους υποψήφιους μετανάστες γιατί πολλοί ονειρεύονται την μετανάστευση σαν κάτι το ουτοπικό, κ ότι κάποιος τους περιμένει στο αεροδρόμιο. ΠΑΙΔΙΑ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ....
      Προσωπικά για μένα είναι μια καλύτερη ζωή. Ο τίτλος μου είναι "είμαι στη φάση του ψαξίματος" κ πριν κάνω αυτό το μεγάλο βήμα πρέπει να ξέρω όλες τις παραμέτρους για την χώρα που θα μεταναστεύσω. Στην προκειμένη περίπτωση, η Αγγλία είναι για μένα αυτή η χώρα γιατί μπορώ να προσαρμοστώ. Πως το λένε ρε παιδί μου, μπορώ να πετύχω κάτι καλό εκεί.
      Άνοιξα αυτή την συζητησούλα για να μπορέσουν τα μέλη να με προσανατολίσουν σε αυτόν τον 1 χρόνο που έχω ξεκινήσει το ψάξιμο και τώρα αρχίζω να περνάω στο επόμενο βήμα. Δεν το άνοιξα για να μαλώνουμε μεταξύ μας και ποιος έχει την καλύτερη γνώμη-εμπειρία από τον άλλο. Όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες.
      Απλά θα ήθελα κάποιον που έκανε το ψάξιμο του πως το ξεκίνησε, τι έψαχνε, πως απέκτησε "γνωστούς" κλπ κλπ...

      Είναι σημαντικό παιδιά για μένα, σε 1,5 χρόνο από τώρα θα ξεκινάω μια ζωή από το μηδέν και θέλει @@ κάτι τέτοιο....
      όποιος ξέρει κάτι για τους μάγειρες ή και κοινωνικούς λειτουργούς θα ήθελα να μου το γράψει...

      Ευχαριστώ, όλοι μια παρέα είμαστε.....

      Comment


        #18
        Tsiakantaris Στο προηγουμενο μήνυμα μου μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα, οποτε και προκαλεσα την ασκοπη υπενθυμιση των κανονων και του στοχου αυτου του forum, από τον patrioten. Δεν πειραζει όμως, αληθειες βγηκαν! Και ακομα και αν προκειται περι προσωπικων (=υποκειμενικων) αποψεων, μετρανε παρα πολύ διοτι από τις μικρες αληθειες του καθενα θα φτασεις καποτε στη μεγαλη αληθεια......
        McTsiap Ο κάθε ένας από εμάς για πολλούς και διάφορους λόγους έχει την δικιά του άποψη. Ο DID666 κ ο patrioten έχουν μια "άποψη" παραπάνω γιατί ζουν έξω και αυτοί οι άνθρωποι...... Προσωπικά για μένα είναι μια καλύτερη ζωή. Ο τίτλος μου είναι "είμαι στη φάση του ψαξίματος" κ πριν κάνω αυτό το μεγάλο βήμα πρέπει να ξέρω όλες τις παραμέτρους για την χώρα που θα μεταναστεύσω......
        Εγώ προσωπικά στα γραφόμενα μου (για όσους δεν το διακρίνουν) δεν εκφράζω την προσωπική μου άποψη γιατί αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό, αυτά που παραθέτω είναι με στοιχεία ,αποδείξεις και γεγονότα, και όχι με "μίνι" γκάλοπ για το τι πιστεύει ο κάθε ένας, άλλο το "δικτυωμένος" με την Ελληνική έννοια όπως το εννοούν κάποιοι και άλλο δραστήριος, θετικός, κοινωνικός και ενεργητικός αυτό που πρέπει να είσαι, το αυτονόητο για να μπορείς να επιβιώσεις στο εξωτερικό .
        Στο εξωτερικό δεν παίζει να έχεις "βύσμα και κονέ" με την Ελληνική έννοια ότι αξίζεις αυτό θα πάρεις.
        Για το θέμα της δουλειάς ισχύει ο κανόνας όποιος θέλει πραγματικά να δουλέψει δουλειά βρίσκει, όσα πτυχία και να έχεις ο δρόμος είναι ένας εάν έχεις οικονομικό πρόβλημα βρίσκεις μία δουλειά οπουδήποτε, μαθαίνεις την γλώσσα και κάνεις ότι χρειάζεται για να αξιοποιήσεις πτυχία οι άλλες δεξιότητες αν έχεις, αν δεν έχεις και είσαι ανειδίκευτος μπορείς να εκπαιδευτείς σε κάποιο επάγγελμα που σου αρέσει να κάνεις τόσο απλά .
        Δουλειές υπάρχουν σε χώρες που υπάρχει ανάπτυξη και μέλλον, σε χώρες που δεν έχουν οικονομικά προβλήματα και το βιοτικό επίπεδο η πρόνοια και η προστασία των πολιτών είναι σε υψηλά επίπεδα, σε αυτές τις χώρες υπάρχουν δουλειές .
        Δεν υπάρχει " manual " για μετανάστευση .
        Εάν δεν είσαι σε θέση, να ψάχνεις, να διαβάζεις και να καταλαβαίνεις, να σχεδιάζεις, να καταστρώνεις, να δρομολογείς και να υλοποιείς αυτά που σχεδιάζεις, για την ζωή σου, μόνος σου, άστο καλύτερα δεν κάνεις για μετανάστευση.
        Θα πρέπει λοιπόν ο κάθε υποψήφιος μετανάστης να είναι σε θέση να μπορεί να διαβάζει να ενημερώνεται και να καταλαβαίνει το τι συμβαίνει στην χώρα που έχει επιλέξει για να μεταναστεύσει .
        Θα πρέπει επίσης να κάτσει να σκεφτεί ποια χώρα του "πάει" αυτό είναι κάτι προσωπικό για τον κάθε άνθρωπο για τον τρόπο που ζεί, τις συνήθειες που έχει, το μορφωτικό του επίπεδο, αν του αρέσει το κρύο η ζέστη, αν έχει πρόβλημα ανασφάλειας και πρέπει οπωσδήποτε να είναι κοντά σε κάποιο, γνωστό, φίλο , συγγενή.........!
        Ωραίο ακούγεται στην χώρα που θα μεταναστεύσει κάποιος να έχει κάποιον συγγενή η κάποιον φίλο η γνωστό και να αισθάνεται ότι έχει ένα στήριγμα.
        Όμως καλύτερο είναι να είσαι σε θέση να μην στηρίζεσαι σε κανέναν, να είσαι σε θέση να αντιμετωπίζεις την ζωή μόνος σου, δεν πρέπει να αποφασίζεις με μόνο κριτήριο ότι επειδή έχω ένα φίλο η συγγενή σε κάποια χώρα θα πάω εκεί, η μετανάστευση δεν είναι αρπαχτή, είναι μια πάρα πολλή σοβαρή κίνηση αλλαγής της ζωής του κάθε ανθρώπου, είναι μακροχρόνια επένδυση για ένα καλύτερο μέλλον.
        Τις παραμέτρους για την χώρα που θέλει να μεταναστεύσει κάποιος τις βρίσκει μόνος του είναι προσωπικό θέμα για τον κάθε άνθρωπο, δεν είναι δυνατόν όλοι να έχουν, τα ίδια όρια, τις ίδιες αντοχές, τις ίδιες γνώσεις, τα ίδια γούστα η τον ίδιο τρόπο ζωής ...
        Επίσης, "δεν το θεωρώ σοβαρό", το γεγονός ότι ζητάτε πληροφορίες, για τα επαγγέλματα σας την στιγμή που μπορείτε μέσα από το διαδίκτυο, να αντλήσετε οποιαδήποτε πληροφορία για οτιδήποτε, με μερικά κλικ, εάν δεν είστε θέση να το κάνετε αυτό μόνοι σας, πώς είναι δυνατόν να σκέφτεστε την μετανάστευση που είναι από την φύση της μία πολύπλοκη και ψυχοφθόρα διαδικασία και ειδικά στο εξωτερικό που η καλή χρήση του υπολογιστή και του διαδικτύου είναι επιβεβλημένη και άκρως απαραίτητη .
        Είμαι μέλος στο φόρουμ γιατί θέλω να κρατήσω "μερικούς" δεσμούς και "επαφές" με την Ελλάδα, προσπαθώντας να βοηθήσω πατριωτάκια, δεν μου αρέσει να μασάω τα λόγια μου και ίσως αυτό να μην αρέσει σε κάποιους η κάποιοι άλλοι να με χαρακτηρίσουν αυστηρό, σκληρό η αρνητικό η και εγώ δεν ξέρω τι άλλο,επειδή λοιπόν θεωρώ την μετανάστευση πάρα πολύ σοβαρή υπόθεση και σκοπός μου είναι να βοηθήσω, γι αυτό οφείλω να είμαι έγκυρος και αντικειμενικός σε ότι γράφω .
        Όταν γίνεται πλάκα και καλαμπουρίζουμε είμαι μέσα από τους πρώτους, όταν όμως γράφουμε για την μετανάστευση με ένα στιλάκι, "παμ...πλατεία...",για ένα τόσο σοβαρό θέμα που παίζονται, ζωές, περιουσίες και το μέλλον των παιδιών όσων έχουν, οφείλουμε όλοι, πρώτα στον εαυτό μας και κατ΄ επέκταση στους άλλους να είμαστε πιό σοβαροί, όταν συζητάμε για μετανάστευση .
        Εύχομαι τα καλύτερα .
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          #19
          :bravo patrioten Συμφωνώ απόλυτα!

          Comment


            #20
            Εχω αποψη για το αν η Αγγλια εχει καταστραφει ή οχι αλλα δε θελω να μιλησω. Η Γερμανια ειναι τελειως διαφορετικη χωρα σε ολα απο την Αγγλια, ακομα και στους ανθρωπους. Εδω δεν ειναι τοσο μεγαλη υποθεση να εχεις γνωριμιες, καπου θα καταφερεις να μπεις αν εχεις ορεξη και στομαχι στην αρχη. Τωρα με ρωτας πως εκανα γνωριμιες με Σκωτσεζους. Τι να απαντησω; Θα ακουστει ασχημο αυτο που θα πω, αλλα αυτο το ρημαδι το φεισμπουκ αν ειναι να δουμε κανα κωλ@ρ@κι εχουμε φιλους κι απο την Ακτη Ελεφαντοστου. Δηλαδη δε σας κοβει να γραφτειτε σε σελιδες, να μπειτε σε φορουμς σχετικα με καποια ενδιαφεροντα σας (αθλητικα, φωτογραφια, μηχανοκινητος αθλητισμος) τα οποια ειναι σε καποια χωρα που σας ενδιαφερει; Ετσι μαθενετε την αργκω, βλεπετε τι ανθρωποι ειναι, και ισως να κανετε και καμμια γνωριμια. Ειστε ταχα ετοιμοι για μεταναστευση και ζητατε μασημενη τροφη; Φυτοζωει λετε το φορουμ για την Αγγλια. Αυτο σας περιμενει κι εκει απο τους Ελληνες. Οσο σε εχω αναγκη σου λεω καλημερα. Γι`αυτο σηκωστε μανικια και καντε σοβαρη ερευνα αντι να περιμενετε απο το Χ πατριωτακι.νετ να σας δωσει οδηγιες χρησης.

            Comment


              #21
              Originally posted by McTsiap View Post
              Απλά θα ήθελα κάποιον που έκανε το ψάξιμο του πως το ξεκίνησε, τι έψαχνε, πως απέκτησε "γνωστούς" κλπ κλπ...
              Ποσες φορες εχεις ταξιδεψει στην Αγγλια;

              Comment


                #22
                Originally posted by DiD666 View Post
                Ποσες φορες εχεις ταξιδεψει στην Αγγλια;
                Κοίτα, αυτά που λες για το fb το έχω κάνει και έχω μπει και σε φόρουμ κλπ κλπ.. Απλά αυτό που ζήτησα από εδώ μέσα είναι μια παραπάνω βοήθεια γιατί άνθρωποι είμαστε και όλο και κάτι θα έχω παραλείψει...

                δύο φορές, μία Λονδίνο και μία Σάντερλαντ... όμως δεν μπορώ να συγκρίνω ζωή ως τουρίστα, αν εννοείς αυτό.

                Υ.Γ Να ξέρεις πως καίγομαι στο ψάξιμο και δεν περιμένω πολλά από ένα φόρουμ, αλλά μια παραπάνω βοήθεια για τις παραλείψεις και ένα τρόπο ψαξίματος που μπορεί να είναι καλύτερος!!! ευχαριστώ....

                Comment


                  #23
                  Εγω να πω παλι οτι και εγω σκεφτομαι την χωρα που θα μεταναστευσω με την κοπελα μου. Και οτι την αγγλια την εχω αποκλεισει. Τωρα μην με ρωτησεις λογους.. δεν ξερω να σου πω συγκεκριμενα. Ημουν 2 χρονια Ενδιβουργο, Σκωτια και 1 πολυ μικρο διαστημα εμεινα και στο Λονδινο. Εμενα προσωπικα δεν μου κανει καθολου αισθηση για να ζησω εκει. Λειτουργω πιο πολυ με το ενσικτο και την λογικη και πολλες φορες πεφτουν μεσα.
                  You Can Have Whatever You Like...

                  Comment


                    #24
                    Μονο εγω ειμαι χαρουμενος στην Αγγλια..?

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by chococaramel View Post
                      Μονο εγω ειμαι χαρουμενος στην Αγγλια..?
                      Υπάρουν και άνθρωποι στην Ελλάδα που περνάνε πολύ καλά.
                      Εξαρτάται απο πολλά αυτό που λες.
                      -Πόσα παίρνει κάποιος?
                      -Πόσο χρονών είναι και αν έχει οικογένεια
                      -Τι δουλειά κάνει και τι προοπτικές εξέλιξεις έχει

                      π.χ ο 22χρονός που μόλις τελειώσε τις σπουδές του εκεί και συγκατοικεί με τους φίλους του απο το πανεμπιστήμιο
                      δεν μπορεί να συγκριθεί με τον 35άρη παντρεμένο με 2 παιδιά που αποφασίζει να πάει Αγγλία χωρίς καβάτζα και
                      με μετρια αγγλικά. Επίσης αυτός που έχει τους φίλους και τον φιλοξενούν όσο χρειαστεί ή του βρίσκουν σπίτι
                      δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτόν που πάει έχοντας στα χέρι λεφτα μόνο για 1-2 μήνες και ως αποτέλεσμα δεν
                      του νοικιάζει κανείς.

                      Λες ότι είσαι ευχαριστημένος στην Αγλλία αλλά δεν λές κάτω απο ποιές συνθήκες.

                      Comment


                        #26
                        Παιδια συγνώμη κιόλας αλλα γιατί τόση αυστηρότητα?Ο θεματοθέτης έκανε κάποιες ερωτήσεις για τη χώρα που ενδιαφέρεται να πάει και οι αντιδράσεις ηταν λίγακι απότομες επιτρέψτε μου να πώ.Ναι,εντάξει υπάρχουν άτομα που μπαίνουν εδω και χωρίς καν να ψάξουν στο φόρουμ κάνουν χιλιοειπωμένες ερωτήσεις και μάλιστα δεν μπαίνουν καν στον κόπο να ευχαριστήσουν για την απάντηση.Εκεί και εγω θα σπαστώ.
                        Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως βρίσκω λίγο άδικο να βαφτίσουμε κάποιον ονειροπόλο ή να τον κατηγορήσουμε οτι δεν το έχει ψάξει αλλού.Στο κάτω κάτω απο κάπου πρέπε να ξεκινήσει το ψάξιμο και γιατί όχι απο εδώ αφου αυτός είναι και ο σκοπός του φόρουμ?
                        Κάποιος που γνωρίζει μπορεί να του πει έστω και ελάχιστες λεπτομέρεις για το τι θα συναντήσει εκεί που δεν θα τις βρεί στα σάιτ ευρεσης εργασίας.
                        Εδω μέσα γράφονται τα πάντα.Λεπτομέρειες για την καθημερινότητα,απο την τιμή της ντομάτας μέχρι ότι μπορούμε να φανταστούμε.
                        Και για να το ξεκαθαρίσω φυσικά πρέπει να γράφονται αλήθειες για τις δυσκολίες μιας χώρας.
                        Δεν χρειάζεται να είμαστε σκληροί και επικριτικοί όμως.Αυτό είναι το μόνο εύκολο νομίζω

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by LostInTranslation View Post
                          Υπάρουν και άνθρωποι στην Ελλάδα που περνάνε πολύ καλά.
                          Εξαρτάται απο πολλά αυτό που λες.
                          -Πόσα παίρνει κάποιος?
                          -Πόσο χρονών είναι και αν έχει οικογένεια
                          -Τι δουλειά κάνει και τι προοπτικές εξέλιξεις έχει

                          π.χ ο 22χρονός που μόλις τελειώσε τις σπουδές του εκεί και συγκατοικεί με τους φίλους του απο το πανεμπιστήμιο
                          δεν μπορεί να συγκριθεί με τον 35άρη παντρεμένο με 2 παιδιά που αποφασίζει να πάει Αγγλία χωρίς καβάτζα και
                          με μετρια αγγλικά. Επίσης αυτός που έχει τους φίλους και τον φιλοξενούν όσο χρειαστεί ή του βρίσκουν σπίτι
                          δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτόν που πάει έχοντας στα χέρι λεφτα μόνο για 1-2 μήνες και ως αποτέλεσμα δεν
                          του νοικιάζει κανείς.

                          Λες ότι είσαι ευχαριστημένος στην Αγλλία αλλά δεν λές κάτω απο ποιές συνθήκες.

                          Kατω απο νορμαλ συνθηκες.
                          Εφυγα απο την Ελλαδα που δεν την γουσταρα για τον χ,ψ λογο.
                          Μονος, χωρις οικογενεια και χωρις κανεναν γνωστο ή συγγενη εδω.
                          Εργαζομαι απο τον πρωτο μηνα που ηρθα εδω. Την βρηκα ερχομενος εδω, μετα απο 16-17 μερες.
                          Μισθολογικα οχι κατι τρελο αλλα ειμαι ενταξει γιατι εχει εξελιξη και αναγνωριση.
                          Η πολη ειναι απιστευτη, δεν βαριεσαι ποτε.
                          Ενταξει αυτα φτανουν...
                          Ολα σχετικα ειναι...

                          Και επισης, οταν λεμε για γνωστο/φιλο σε δουλεια για να κανει την ζωη μας ευκολοτερη, αυτο ισχυει παντου αλλα οχι σε ολα τα επαγγελματα προφανως.
                          Ολοι μπορουμε να προτεινουμε εναν αντικαταστατη στην εταιρεια μας αν ξερουμε πως ο γνωστος μας θα κανει για αυτη την δουλεια. Αυτο βολευει τον εργοδοτη γιατι ξερει οτι συστηνουμε καποιον που πιστευουμε οτι καλυψει επαξια το κενο. Καποιες εταιρειες πληρωνουν κιολας για να προτεινεις ατομα. Αλλα ξαναλεω δεν ισχυει παντου αρα δεν μας απασχολει κιολας.
                          Οποτε μην τυχων πειτε, ωωω δεν ξερω κανεναν, τι θα κανω?
                          Οργανωση, τρεξιμο και κεφαλι ψηλα. Ο ανταγωνισμος ναι, ειναι υψηλος αλλα και παλι, αυτο ισχυει σε ολες τις χωρες.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by vaso31 View Post
                            Παιδια συγνώμη κιόλας αλλα γιατί τόση αυστηρότητα?Ο θεματοθέτης έκανε κάποιες ερωτήσεις για τη χώρα που ενδιαφέρεται να πάει και οι αντιδράσεις ηταν λίγακι απότομες επιτρέψτε μου να πώ.Ναι,εντάξει υπάρχουν άτομα που μπαίνουν εδω και χωρίς καν να ψάξουν στο φόρουμ κάνουν χιλιοειπωμένες ερωτήσεις και μάλιστα δεν μπαίνουν καν στον κόπο να ευχαριστήσουν για την απάντηση.Εκεί και εγω θα σπαστώ.
                            Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως βρίσκω λίγο άδικο να βαφτίσουμε κάποιον ονειροπόλο ή να τον κατηγορήσουμε οτι δεν το έχει ψάξει αλλού.Στο κάτω κάτω απο κάπου πρέπε να ξεκινήσει το ψάξιμο και γιατί όχι απο εδώ αφου αυτός είναι και ο σκοπός του φόρουμ?
                            Κάποιος που γνωρίζει μπορεί να του πει έστω και ελάχιστες λεπτομέρεις για το τι θα συναντήσει εκεί που δεν θα τις βρεί στα σάιτ ευρεσης εργασίας.
                            Εδω μέσα γράφονται τα πάντα.Λεπτομέρειες για την καθημερινότητα,απο την τιμή της ντομάτας μέχρι ότι μπορούμε να φανταστούμε.
                            Και για να το ξεκαθαρίσω φυσικά πρέπει να γράφονται αλήθειες για τις δυσκολίες μιας χώρας.
                            Δεν χρειάζεται να είμαστε σκληροί και επικριτικοί όμως.Αυτό είναι το μόνο εύκολο νομίζω
                            Δίκιο έχεις, είναι σαν τον έχουμε πάρει μονότερμα τον άνθρωπο
                            Εγώ απλά θέλωα να πώ ότι θέλει καλή οργάνωση και ρεαλιστικές προσδοκίες και λίγα $$$ δεν βλάπτουν.

                            Στο θέμα μας τώρα για να γίνει κάποιος κοινωνικός λειτουργός πρέπι να γραφτεί στον αντίστοιχο σύλλογο
                            και να πληρεί κάποιες προυποθέσεις
                            Για Αγγλία: HCPC - Health and Care Professions Council - International
                            Για Σκωτία: Social workers with international qualifications who trained and qualified outside the UK | Applying for registration | sssc

                            Όσο για μάγειρας με λίγη εως καθόλου εμπειρία μπορεί να δεί εδώ: (αν και μπορεί να βρεί κάποιος αντίστοιχη θέση και στο Jobcenter)
                            Trainee Chef Jobs, vacancies | Indeed.co.uk
                            Commis-Chef jobs - reed.co.uk
                            Trainee Chef Jobs, Top Trainee Chef Career Opportunities - JobisJob UK
                            Apprentice Jobs & Recruitment - Search for Apprentice Jobs at Caterer.com

                            Γενικά θα διαφωνήσω με την ιδέα ότι θέλει γνωστό για να βρείς δουλειά στην Αγγλία. Το networking δεν έχει καμία σχέση με αυτό που εννούμε εμείς στην Ελλάδα. Στην Αγγλία, στο Η.Β γενικά, μπορεί να βρείς μέσω γνωστού αλλά επειδή θα σε προτείνει ως άτομο αξιοπιστό και καταρτησμένο για να κάνεις την εκάστοτε δουλειά. Και ακόμα και αν σε προσλάβουν, αν δεν κάνεις για την δουλειά, δεν θα σε κρατήσουν γιατί είσαι φίλος/ γνωστός/συγγενής του τάδε.

                            Comment


                              #29
                              Ο λόγος που ανέβασα το συγκεκριμένο θέμα είναι για μια καλύτερη ζωή και όχι για να υπάρξουν ασυμφωνίες μεταξύ μας/σας, οι οποίες στην αλήθεια δεν βοηθούν και τόσο -όχι μόνο εμένα, αλλά γενικά και άτομα που είναι στην ίδια φάση με εμένα- .... Στο ζουμί, έχω ψάξει τα παραπάνω αλλά όχι και τόσο πολύ εντατικά η αλήθεια είναι, ο λόγος που με σταματάει προς το παρόν είναι ο 1,5 χρόνος που έχω ακόμη στην σχολή. Γι αυτό είμαι λίγο πιο χαλαρός... Βέβαια, υπάρχουν μέρες που αγχώνομαι γιατί δεν ψάχνω καλά -έτσι νομίζω-, γι αυτό σας ζητάω έναν αρχικό μπούσουλα..... Ευχαριστώ και δεν ξέρω αν διατύπωσα τι ζητάω..

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by chococaramel View Post
                                Μονο εγω ειμαι χαρουμενος στην Αγγλια..?
                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X