Announcement

Collapse
No announcement yet.

ανεργος ανασφαλιστος

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ανεργος ανασφαλιστος

    γεια σας παιδια

    νεος στο forum αλλα και νεος σαν μεταναστης
    χρειαζομαι τη βοηθεια σας τη γνωμη για οποιον ξερει ,
    βρισκομαι στη γερμανια λογω κρισης οπως οι περισσοτεροι,
    ειμαι εδω ενα χρονο περιπου τωρα, βασικα δεν ηρθα για να βρω αμεσα δουλεια μια και οι οικογενειακες αποφασεις παρθηκαν γρηγορα
    ετσι ηρθα απροετοιμαστος χωρις να ρωτησω τιποτα απο την ελλαδα καθως υπηρχε ανθρωπος εδω η αρραβωνιαστικια μου..
    το και εγω οπως και αλλοι παραιτηθηκα απο τη δουλεια μου...
    το θετικο ειναι οτι μου αρεσε ο τοπος απο τη πρωτη στιγμη , και οτι εδω υπηρχε σπιτι ιδιοκτητο για να μεινω σαν φιλοξενουμενος,
    με σκοπο να μαθω τη γλωσσα και σιγα σιγα να μπω στην αγορα εργασιας.

    το προβλημα προεκυψε πριν απο ενα μηνα περιπου οταν θελησα να μαθω πως μπορω να ασφαλιστω ενω ειμαι ανεργος εχοντας στην ελλαδα ΙΚΑ
    επικοινωνησε με τον αντιστοιχο φορεα η φιλη μου οι οποιοι ζητησαν το Ε104 απο το ΙΚΑ οπου και τους το εστειλα χωρις να ζητησουν η πουν κατι,
    και μετα απο δυο εβδομαδες με ειδοποιησαν οτι χρωσταω 500 ευρω και πρεπει να πληρωνω καθε μηνα 150 ευρω και μου ζητησαν φωτογραφια για να βγαλω ασφαλιστικη ταυτοτητα..
    Δεν τους ενδιαφερει αν δεν δουλευω (δεν το πιστευουν μαλλον) , με τη φιλη μου δεν θελουμε να παντρευτουμε μονο και μονο για να ειμαι ασφαλισμενος ουτε της περισσευουν για να πληρωνει 150 ευρω για μενα το μηνα, μεχρι να βρω δουλεια θα χρωσταω τα κερατα μου,
    δεν ξερω τι να κανω
    αν μπορει καποιος να μου δωσει μια συμβουλη η αν εχει ξανασυμβει κατι τετοιο η αν δεν πληρωσω τιποτα και τους αγνοησω τι θα γινει ?

    σας ευχαριστω
    γιωργος

    #2
    οι Γερμανοι θελουν Λ7 ή οι Ελληνες ?


    οι Γερμανοι νομιζω εεεε ??

    Comment


      #3
      Originally posted by claus View Post
      οι Γερμανοι θελουν Λ7 ή οι Ελληνες ?


      οι Γερμανοι νομιζω εεεε ??
      το Λ7 τι ειναι ? λεφτα ?

      οι γερμανοι , εδω χρωσταω πλεον χωρις να τους εχω απασχολησει καθολου δηλ.

      ξεκινησα να μαθω γερμανικα και πηγα στο volksschule της περιοχης μου και μου εδωσαν δυο επιλογες
      η καθε περιοδος κοστιζει 250 ευρω , τα πληρωνω μετρητα και εχω και το βιβλιο δικο μου
      η αλλη επιλογη με επιδοτει το κρατος , οποτε επρεπε να παω στο αλλοδαπων να παρω ενα χαρτι και να γραφτω γερμ. ΟΑΕΔ ..και δεν θυμαμαι τι αλλο

      η ουσια ειναι οτι απο τη στιγμη που θα με επιδοτουσαν θα με ελεγχαν κατα διαστηματα τι προοδο εχω οπως αν εχω απουσιες και πως τελειωνω τις περιοδους ...
      αυτα μας ειχαν πει τοτε προτιμησα να πληρωσω επειδη ειχα τοτε τα χρηματα για να μη με ενοχλει κανεις ,
      απλα μονο δηλωθηκα στο δημαρχειο.

      οσοι ηταν στο τμημα που παρακολουθουσα ηταν επιδοτουμενοι και ελεγχαν καθε δυο μερες παρουσιες και το βιβλιο που μας εδιναν εκεινοι το επεστρεψαν στο τελος της περιοδου.

      οποτε δεν εχουν ξοδεψει για μενα τιποτα ουτε αρωστησα για να παω στο νοσοκομειο ..

      Comment

      Working...
      X