Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αμερική ή Ευρώπη;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by Natalia_ View Post
    Αν τελειώσεις Αμερικάνικο πανεπιστήμιο δε σημαίνει ότι στην αποφοίτηση παίρνεις πράσινη κάρτα.
    Ναι αυτο ειναι αληθεια.
    instagram.com/anelixis_net/
    youtube.com/user/AlexGraphicd1

    Comment


      #77
      Originally posted by Natalia_ View Post
      Τι λέτε ρε παιδιά; Ξέρω κόσμο που γύρισε μετά τις σπουδές γιατί δεν είχε άδεια παραμονής. Τη δουλειά που λες, πως θα τη βρεις; Δουλειά με βίζα εργασίας πρέπει να βρεις. Αν τελειώσεις Αμερικάνικο πανεπιστήμιο δε σημαίνει ότι στην αποφοίτηση παίρνεις πράσινη κάρτα.
      E καλά άμα δεν κινηθείς δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα.

      Comment


        #78
        Originally posted by AlexGraphicD View Post
        Τί να σου πω μπορεί να τα σκέφτομαι λάθος στο μυαλό μου και να φοβάμαι να δοκιμάσω μόνος μου σε ενα ξένο μέρος. Απλώς εντάξει τρία χρόνια προετοιμαζόμουν για νέα Υόρκη και εφόσον κέρδισα την λοταρία είπα να πάω εκεί να κάνω ενα ξεκίνημα. Αλλα με βλέπω μετα απο κάποιο διάστημα να την κάνω Ευρώπη...Ο τρόπος ζωής και η κουλτούρα εκεί μου ταιριάζει πιο πολύ.
        Απλώς το δύσκολο ειναι οτι πρέπει να μάθω γλώσσα για να πάω σε σκανδιναβικές χωρες που θέλω.
        Originally posted by Natalia_ View Post
        Στα 3 χρόνια που "επένδυσες" να περιμένεις τη λοταρία θα μπορούσες να μάθεις τη γλώσσα που χρειάζεται για να πας στη χώρα που θες.
        ακριβώς όπως έκανα και εγώ με τα Γερμανικά πρώτα έκανα προετοιμασία και μετά ήρθα και να σου πω την αλήθεια πέτυχε γιατί ενσωματώθηκα μέσα σε 6 μήνες μαζί με δουλειά ενώ κάποιοι άλλοι δεν μπορούν. Και δεν σταμάτησα, δεν είμαι χαζός κιόλας να την ξαναπατήσω μαθαίνω στάνταρ κάποιες γλώσσες αν στην περίπτωση έρθει τρομερή οικονομική κρίση πάω Λατινική Αμερική, Καναδά σε γαλλόφωνη περιοχή κλπ.

        Για σκανδιναυικές χώρες αρκούν και τα αγγλικά, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι στείλεις αιτήσεις για δουλειά και βλέπεις αν σου απαντήσουν και τι θα σου απαντήσουν.

        Comment


          #79
          Μετά την ανακατωσούρα στην Ευρώπη δεν χωρά αμφιβολία πλέον η Αμερική είναι η μόνη ελπίδα

          Comment


            #80
            Originally posted by Apisteftos View Post
            Μετά την ανακατωσούρα στην Ευρώπη δεν χωρά αμφιβολία πλέον η Αμερική είναι η μόνη ελπίδα
            Η ποιότητα ζωής στην Ευρώπη (στις βόρειες χωρες κυρίως) δεν υπαρχει στην Αμερική. Τουλάχιστον για νέα Υόρκη που ζω εγώ. Γενικά δεν υπαρχει κουλτούρα και οι ανθρωποι γεννιούνται και μεγαλώνουν με τα "ιδανικά" του καταναλωτισμού.
            Προςωπικα θα προτιμούσα να ζω κάπου στην βόρεια Ευρώπη έστω και με αυτή την ανακατωσούρα και την οικονομική αστάθεια.
            instagram.com/anelixis_net/
            youtube.com/user/AlexGraphicd1

            Comment


              #81
              Νομίζεις, τα λεφτά που βγάζεις απλώς δεν σε φτάνουν για τίποτα. Μπορεί να έχεις επιδόματα κλπ αλλά και πάλι δεν ξέρω θα βρίζεις. Σου το ξαναλέω άλλαξε πολιτεία θα βρεις την υγειά σου.

              Comment


                #82
                Originally posted by Apisteftos View Post
                Νομίζεις, τα λεφτά που βγάζεις απλώς δεν σε φτάνουν για τίποτα. Μπορεί να έχεις επιδόματα κλπ αλλά και πάλι δεν ξέρω θα βρίζεις. Σου το ξαναλέω άλλαξε πολιτεία θα βρεις την υγειά σου.
                Τι να πω γενικά δεν με ενθουσιάζει καθόλου η αμερικανική νοοτροπία και τρόπος ζωής. Ακόμα και σε καλύτερη πολιτεία να πήγαινα πάλι το ίδιο θα σκεφτόμουν. Ο τρόπος ζωής στην Ευρώπη ειναι πιο κοντά στον χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία μου.
                instagram.com/anelixis_net/
                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                Comment


                  #83
                  Λογικό αφού εκεί μεγάλωσες σίγουρα θα νιώθεις ότι οι Αμερικάνοι βλακιοφέρνουν από επιστήμονες έως και στελέχη μια βλακώδης νοοτροπία που βλέπουμε ακριβώς στις ταινιες. Ενώ η Ευρώπη κοιτάζει τον άνθρωπο του δίνει επιδόματα κλπ.

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by Apisteftos View Post
                    Λογικό αφού εκεί μεγάλωσες σίγουρα θα νιώθεις ότι οι Αμερικάνοι βλακιοφέρνουν από επιστήμονες έως και στελέχη μια βλακώδης νοοτροπία που βλέπουμε ακριβώς στις ταινιες. Ενώ η Ευρώπη κοιτάζει τον άνθρωπο του δίνει επιδόματα κλπ.
                    Ναι μπορεί να ειναι και αυτο η διαφορά στη νοοτροπια οτι όλα πρέπει να ειναι ιδιωτικά και δεν πρέπει να υπαρχει δωρεάν παιδεία και εκπαίδευση κλπ οπως στην Ευρώπη.
                    Γενικώς εχω μια εντύπωση οτι οι αμερικανοί έχουν πολύ περιορισμένη οπτική για τον κοσμο δεν έχουν τόσο ανοιχτούς ορίζοντες ίσως γιατι δεν έχουν μελετήσει τον ευρωπαϊκό τροπο ζωής και ιστορία και νομίζουν οτι ο αμερικανικός τρόπος ζωής ειναι ο σωστότερος και αρέσκονται σε αυτόν.
                    instagram.com/anelixis_net/
                    youtube.com/user/AlexGraphicd1

                    Comment


                      #85
                      Επίσης κατι που με χαλάει απίστευτα ειναι οτι ρυπαίνουν σε απίστευτο βαθμό τους δρόμους και τα πεζοδρόμια με όλων των ειδών τα σκουπίδια και γενικώς βλέπεις εύπορους ανθρωπους να ντύνονται οπως να ναι κατι μεταξύ κιτς και ξεπερασμένης μόδας.
                      instagram.com/anelixis_net/
                      youtube.com/user/AlexGraphicd1

                      Comment


                        #86
                        Εντάξει και στην Ελλάδα δεν πάμε πίσω από βρομιές και σκουπίδια στους δρόμους, επίσης απ ότι έχω δει δεν δίνουν φράγκο για δρόμους, παντού λακκούβες κλπ. Γερμανία πραγματικά έχουν αρκετά καλούς δρόμους, λακκούβα σπάνιο φαινόμενο, γιατί εδώ όλοι πληρώνουν φόρους και απαιτούν να έχουν καλύτερες μετακινήσεις εκτός αυτού το κάνουν και για τις εξαγωγές επειδή είναι το κέντρο της ευρώπης και περνάνε χιλιάδες φορτηγά μικρά βαν κλπ που αναγκαστικά οι δρόμοι πρέπει να συντηρηθούν και δεν έχουν ούτε ένα διόδιο αφού τα διόδια τους καθυστερούν και δημιουργούν ουρές και κυκλοφοριακή συμφόρηση.

                        Τώρα στον Αμερικάνικο τρόπο, στο ξαναλέω εξαρτάται που θα πας. Στην ΝΥ είναι άθλια τα πράγματα. Βρομιά παντού, ηχορύπανση, υποκουλτούρα αν έχεις αυτοκίνητο ατέλειωτες ώρες μέσα στους δρόμους, προφανώς δεν θα υπάρχει χώρος ούτε για πάρκιν. Αυτό που είπες σχετικά με την εκπαίδευση ισχύει αλλά το ότι υπάρχει δωρεάν εκπαίδευση δεν σημαίνει ότι είναι και ποιοτική, πάρε σαν παράδειγμα την Ελλάδα. Σουηδία και σκανδιναυικές χώρες έχω ακούσει τα καλύτερα και η δεύτερή τους γλώσσα είναι τα αγγλικά που τα μιλάνε μέχρι και γεροντάκια.

                        Γενικότερα οι αμερικανοί μεγαλώνουν και αισθάνονται ακόμη σαν παιδιά, ακριβώς αυτό είναι μια ζωή παιδιά στην νοοτροπία. Εντάξει όμως δεν θα τους βάλω όλους μέσα σε ένα καζάνι, προφανώς και υπάρχει ένα ποσοστό εξαιρετικό και αυτό είναι οι χιλιάδες επιστήμονες που διαθέτουν. Η Αμερική κυρίως μου αρέσει λόγω της τεχνολογίας που δίνει σε όλο τον κόσμο. Τα τελευταία χρόνια προσπαθούμε στην ΕΕ να φτάσουμε στα επίπεδα της Αμερικής, αλλά ούτε κατά φαντασία. Αυτή είναι η επιτυχία της φεντεραλιστικής Αμερικής όλες οι πολιτείες συμβάλουν στα διάφορα επιστημονικά προγράμματα.

                        Comment


                          #87
                          Έχω να ρωτήσω κάτι αν επιλεγεί κάποιος με λοταρία σε πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να πάει ΗΠΑ; Μπορεί μετά από 2 χρόνια;

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by Apisteftos View Post
                            Έχω να ρωτήσω κάτι αν επιλεγεί κάποιος με λοταρία σε πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να πάει ΗΠΑ; Μπορεί μετά από 2 χρόνια;
                            1-2 χρονια.
                            Εγώ έκανα αίτηση τον Οκτώβρη του '13, έμαθα οτι επιλέχτηκα τον Μάιο του '14 και έλαβα την ειδοποίηση για την συνέντευξη στην πρεσβεία ιουνιο η Ιούλιο του '15 με ημέρα συνέντευξης 27 Αυγούστου '15. Ήμουν κοντά στο όριο που τελειώνουν οι συνεντεύξεις τον Σεπτέμβρη.
                            Δεν υπαρχει τρόπος να υπολογίσεις ποτε θα περάσεις συνέντευξη.
                            instagram.com/anelixis_net/
                            youtube.com/user/AlexGraphicd1

                            Comment


                              #89
                              Δεν με ενδιαφέρει αυτό, με ενδιαφέρει να έχω λίγο χρόνο αφότου κάνω την αίτηση. Και θέλω να είμαι 100% σίγουρος, το 1 ή 2 χρόνια δεν μου λέει τίποτα. Για να πω την αλήθεια θα ήθελα για να είμαι και 100% σίγουρος στα 3 χρόνια.

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Apisteftos View Post
                                Δεν με ενδιαφέρει αυτό, με ενδιαφέρει να έχω λίγο χρόνο αφότου κάνω την αίτηση. Και θέλω να είμαι 100% σίγουρος, το 1 ή 2 χρόνια δεν μου λέει τίποτα. Για να πω την αλήθεια θα ήθελα για να είμαι και 100% σίγουρος στα 3 χρόνια.
                                Όποτε κανεις την συνέντευξη έχεις έξι μηνες περιθώριο να φυγεις και μετα τους έξι μηνες μπορείς να πας Αμερική για ενα μηνα να παρεις τα χαρτιά και να ξαναγυρίσεις για ενα χρόνο Ελλάδα.
                                Απλα αν επιλέξεις να γυρίσεις Ελλαδα για ενα χρόνο να ξερεις οτι θα καθυστερήσεις ενα χρόνο παραπάνω να γίνεις αμερικανός πολίτης.
                                instagram.com/anelixis_net/
                                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                                Comment

                                Working...
                                X