Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αμερική ή Ευρώπη;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Τραγικά ειναι φίλε μου δυστηχως...Άπο όλες τις απόψεις. Ασφάλεια υγείας μπορείς να κανεις χωρίς κάποιο κόστος αλλα ακόμα δεν έχει τύχει να δοκιμάσω στην πράξη τι ακριβώς καλύπτει μιας και εχω λίγους μήνες που έκανα την ασφάλεια και δεν έχει τύχει να επισκεφτώ κάποιο κέντρο υγείας η να αγοράσω φάρμακα.
    instagram.com/anelixis_net/
    youtube.com/user/AlexGraphicd1

    Comment


      #47
      Originally posted by Apisteftos View Post
      Θέλω να ρωτήσω κIάτι όσοι από εσάς που ζείτε Αμερική, πόσοι έχετε ιατροφαρμακευτική κάλυψη ή πόσοι από εσάς πληρώνει ασφάλεια;
      Ακούω διάφορα πράγματα τώρα πήγε ένας φίλος ΝΥ και αυτά που βλέπει είναι εντελώς τραγικά, δεν τα έχει δει ποτέ στην ζωή του.
      Δυστυχώς ειναι δυσκολα τα πραματα. Δωρεαν ασφαλεια δικαιουνται χαμηλόμισθοι η εαν δεν τα δηλωνεις κ πληρώνεσαι μετρητα και δεν εξακριβωνεται το εισοδημα σου. Ευτυχως αυτη η ασφαλεια καλυπτει σχεδον τα παντα εκτος οδοντιατρικα. Μη σου τυχει να χαλασει δοντι..γυρνα ελλαδα καλυτερα να το φτιάξεις..χρειαστηκα απονευρωση κ θηκη τον προηγουμενο μηνα...$1700!!!!
      Η αλλη επιλογη ειναι να σου προσφερει η εταιρια που δουλευεις ασφαλεια αλλα αυτο ειναι εθελοντικο, δεν προσφερουν ολες. Οποτε αν εχεις εισοδημα πανω απο το οριο (το οποιο ειναι πολυ χαμηλο) πρεπει να την πληρωνεις απο την τσεπη σου και ναι οντως ειναι ακριβη! Αλλα δεν θα το ρισκαρα προσωπικα να ειμαι ανασφαλιστη σε αυτη τη χωρα.

      Comment


        #48
        Αυτά είναι τραγικά πράγματα, Γερμανία αν είσαι ασφαλισμένος, σου καλύπτουν μέχρι και τα δόντια, εκτός από τις θήκες οι οποίες κοστίζουν ακριβά κοντά στα 400€ η μία. Πέρυσι είχα κάποια προβλήματα υγείας και πήγα εσπευσμένα 3 φορές, το θέμα είναι ότι και Γερμανία δεν σε κρατάνε μέρες σε διώχνουν και έχει συγκεκριμένες ώρες επίσκεψης από συγγενείς, φίλους, γονείς κλπ. Επειδή όλα τα νοσοκομεία εδώ είναι ιδιωτικά ή μάλλον κλινικές το ασφαλιστικό μου ταμείο πλήρωσε συνολικά 6000 ευρώ για 1 βδομάδα συνολικά που κάθισα στο νοσοκομείο. Σαν την Ελλάδα πουθενά, το πρόβλημα στην Ελλάδα ήταν ότι δεν έχουμε μηχανήματα και μια σωστή σειρά στα νοσοκομεία.

        Λοιπόν τώρα που ξαναμίλησα με τον φίλο από ΝΥ ο οποίος θα καθίσει μέχρι τον Αύγουστο, μου είπε βγήκε από το Σούπερμάρκετ με τα ψώνια και του ζητούσε ελεημοσύνη κάποιος για το σαλάμι που είχε μέσα στη σακούλα από τα ψώνια, ένα βράδυ ξύπνησε ακούγοντας πυροβολισμούς.

        Λογικά σε άλλες πολιτείες δεν θα είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα σαν την ΝΥ, ελπίζω δηλαδή.

        Comment


          #49


          Γιατί ρε παιδιά δεν πήγατε στην Φλώριντα; Μια χαρά πολιτεία είναι μας θυμίζει και κάτι από Ελλάδα.

          Comment


            #50
            Originally posted by Apisteftos View Post
            Αυτά είναι τραγικά πράγματα, Γερμανία αν είσαι ασφαλισμένος, σου καλύπτουν μέχρι και τα δόντια, εκτός από τις θήκες οι οποίες κοστίζουν ακριβά κοντά στα 400€ η μία. Πέρυσι είχα κάποια προβλήματα υγείας και πήγα εσπευσμένα 3 φορές, το θέμα είναι ότι και Γερμανία δεν σε κρατάνε μέρες σε διώχνουν και έχει συγκεκριμένες ώρες επίσκεψης από συγγενείς, φίλους, γονείς κλπ. Επειδή όλα τα νοσοκομεία εδώ είναι ιδιωτικά ή μάλλον κλινικές το ασφαλιστικό μου ταμείο πλήρωσε συνολικά 6000 ευρώ για 1 βδομάδα συνολικά που κάθισα στο νοσοκομείο. Σαν την Ελλάδα πουθενά, το πρόβλημα στην Ελλάδα ήταν ότι δεν έχουμε μηχανήματα και μια σωστή σειρά στα νοσοκομεία
            Όσο τα νοσοκομεία είναι δημόσια στην Ελλάδα αυτό το χάλι θα έχουν. Αυτό είναι το πρόβλημα τους.

            Comment


              #51
              Originally posted by Apisteftos View Post
              Λοιπόν τώρα που ξαναμίλησα με τον φίλο από ΝΥ ο οποίος θα καθίσει μέχρι τον Αύγουστο, μου είπε βγήκε από το Σούπερμάρκετ με τα ψώνια και του ζητούσε ελεημοσύνη κάποιος για το σαλάμι που είχε μέσα στη σακούλα από τα ψώνια, ένα βράδυ ξύπνησε ακούγοντας πυροβολισμούς.

              Λογικά σε άλλες πολιτείες δεν θα είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα σαν την ΝΥ, ελπίζω δηλαδή.
              Σαφώς και σε άλλες πολιτείες ειναι πιο χαμηλή η εγκληματικότητα και γενικά ειναι πιο καθαρό το περιβάλλον.
              instagram.com/anelixis_net/
              youtube.com/user/AlexGraphicd1

              Comment


                #52
                Originally posted by Apisteftos View Post


                Γιατί ρε παιδιά δεν πήγατε στην Φλώριντα; Μια χαρά πολιτεία είναι μας θυμίζει και κάτι από Ελλάδα.
                Γιατί αν όλοι σου οι συγγενείς και γνωστοί ειναι στην σαβούρα της ΝΥ τότε αναγκαστικά δεν έχεις άλλη επιλογή για να κανεις ενα ξεκίνημα.
                instagram.com/anelixis_net/
                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                Comment


                  #53
                  Originally posted by JohnTehGreek View Post
                  Όσο τα νοσοκομεία είναι δημόσια στην Ελλάδα αυτό το χάλι θα έχουν. Αυτό είναι το πρόβλημα τους.
                  Σε κάτι διαφορετικά που πήγα μην νομίζεις επειδή ήταν ιδιωτικά ήταν και τρομερά καλύτερα από την Ελλάδα. Μερικά είναι καλά, μερικά είναι άσχημα. Υπάρχουν κλινικές και νοσοκομεία που είναι εντελώς ιδιωτικά δεν συνεργάζονται με τα συγκεκριμένα ασφαλιστικά ταμεία. Σίγουρα αυτά μόνο για τους πλούσιους.

                  Απλά αυτή η βρομιά με τα τσιγάρα και η μπίχλα δεν υπάρχει. Απ έξω από τα νοσοκομεία, υπάρχουν στάσεις (κάτι σαν αυτές του λεωφορείου) που μπορεί άνετα κάποιος να πάει να καπνίσει.

                  Μετά ένα αρνητικό που έχουν στην Γερμανία είναι τα ραντεβού. Τα μηχανήματα ωστόσο υπάρχουν σε όλα τα νοσοκομεία και δεν έχουν ελλείψεις.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by AlexGraphicD View Post
                    Γιατί αν όλοι σου οι συγγενείς και γνωστοί ειναι στην σαβούρα της ΝΥ τότε αναγκαστικά δεν έχεις άλλη επιλογή για να κανεις ενα ξεκίνημα.

                    Μα και στην Φλώριντα στην περιοχή της Τάμπας είναι γεμάτο Έλληνες. Υπάρχουν και πολλές οργανώσεις ίσως και η εκκλησία εκεί να βοηθάει, σχετικά με τον πρώτο καιρό. Το πρόβλημα όπως το ξανάχω πει είναι μέχρι να βγάλεις την βίζα.

                    Έχω βρει ένα χρήσιμο σιτε για ενοίκιασμα σπιτιών υπάρχουν και φθηνά και ακριβά, τον πρώτο καιρό βρίσκεις κάτι φθηνό, νομίζω οι πληρωμές είναι κάθε 15 μέρες ή κάθε εβδομάδα. Μια χαρά βγαίνει τον πρώτο καιρό.

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by Apisteftos View Post
                      Μα και στην Φλώριντα στην περιοχή της Τάμπας είναι γεμάτο Έλληνες. Υπάρχουν και πολλές οργανώσεις ίσως και η εκκλησία εκεί να βοηθάει, σχετικά με τον πρώτο καιρό. Το πρόβλημα όπως το ξανάχω πει είναι μέχρι να βγάλεις την βίζα.

                      Έχω βρει ένα χρήσιμο σιτε για ενοίκιασμα σπιτιών υπάρχουν και φθηνά και ακριβά, τον πρώτο καιρό βρίσκεις κάτι φθηνό, νομίζω οι πληρωμές είναι κάθε 15 μέρες ή κάθε εβδομάδα. Μια χαρά βγαίνει τον πρώτο καιρό.

                      Apartments.com: Apartments and Homes for Rent
                      Ε νταξει εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πάω κάπου χωρίς να εχω έναν συγγενή η γνωστό. Άλλοι σίγουρα το κάνουν και καλα κάνουν βέβαια ...
                      Θα το τσεκάρω παντως το λινκ να δω τι παίζει.
                      instagram.com/anelixis_net/
                      youtube.com/user/AlexGraphicd1

                      Comment


                        #56
                        Πάντως αυτό με το συγγενή είναι τελείως απογοήτευση, ο συγγενής μόνο στο να σε φιλοξενήσει για λίγο καιρό μέχρι να ορθοποδήσεις οικονομικά. Το ξαναλέω πάντως ότι η ΝΥ είναι τελείως απογοήτευση δεν είχα ποτέ σκοπό να πάω, έχω βάλει κάτω τις αποστάσεις, όλη η μέρα χάνεται στις μετακινήσεις. Ενώ κάλλιστα κάποιος θα μπορούσε να πάει Καλιφόρνια, περιοχή υψηλής τεχνολογία το λέω αυτό κυρίως για τους μορφωμένους και σπουδαγμένους.

                        Comment


                          #57
                          Ναι σίγουρα ο συγγενής δεν θα σε κάνει πλούσιο αλλα ακόμα και η φιλοξενία που θα σου παρέχει ειναι σημαντικο. Ναι αυτο με τις μετακινήσεις ισχύει ειναι μεγάλη ταλαιπωρία και χάσιμο χρόνου και με χαλάει απίστευτα.
                          instagram.com/anelixis_net/
                          youtube.com/user/AlexGraphicd1

                          Comment


                            #58
                            Εγώ πάντως στοχεύω να πάω Αμερική στην πολιτεία της Καλιφόρνιας, σε μια από αυτές τις πόλεις. Πιθανόν με καμιά Starts up μικρή εταιρία ή σαν οικονομικός μετανάστης.

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by Apisteftos View Post
                              Εγώ πάντως στοχεύω να πάω Αμερική στην πολιτεία της Καλιφόρνιας, σε μια από αυτές τις πόλεις. Πιθανόν με καμιά Starts up μικρή εταιρία ή σαν οικονομικός μετανάστης.
                              Τι εννοείς σαν οικονομικός μετανάστης; Χωρίς χαρτιά;
                              instagram.com/anelixis_net/
                              youtube.com/user/AlexGraphicd1

                              Comment


                                #60
                                Εγω ενα πραγμα ξερω παιδια.Εαν καποιος θελει να ερθει στην αμερικη,πρεπει πρωτα να δει εαν μπορει να ερθει νομιμα στην χωρα.Δυστυχως στην αμερικη και μην σας παραμυθιαζουν οι δικηγοροι, οι αλλοι απατεωνες δεν παιρνεις χαρτια με τιποτα!Αυτο ειναι η αληθεια.Μιλαμε για τωρα 2016.Υπαρχουν καποιοι,ελαχιστοι που εχουν προσοντα πολυ πολυ μεγαλα,αυτοι ειναι ελαχιστοι και βγαζουν χαρτια.Οι περισσοτεροι/ες εχουν παντρευτοι νους/νες πολιτες.Τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα και να παντρευτεις ακομα.Τα χαρτια αργουν,δεν μπορεις να δουλεψεις νομιμα εισαι ανασφαλιστος,δεν μπορεις να οδηγησεις και πρεπει να δωσεις και κανα 4000 δολλαρια για τα χαρτια.Η πρασινη καρτα ειναι πολλη δυσκολη εως ακατορθωτη.Βεβαια τιποτα δεν ειναι αδυνατο,ολα θελουν αγωνα,αλλα εαν εχεις την πρασινη καρτα σου ανοιγουν ολες οι πορτες για δουλεια

                                Comment

                                Working...
                                X