Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περθ - PhD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Περθ - PhD

    Kαλησπερα απο Ελλαδα !!,

    το φλεβαρη θα προσγειωθω στο περθ για να ξεκινησω το διδακτορικο μου στο κεντρο της csiro στο floreat και θα ηθελα οποιος εχει την ευγενη καλοσυνη και ζει στο περθ να με βοηθησει στα πρωτα μου βηματα. αρχικα με καποιες αποριες ( κυριως ως προς ευρεση στεγασης)!

    αραγε υπαρχουν αρκετοι Ελληνες στο περθ?

    να ειστε ολοι καλα!
    βαγγελης

    #2
    Originally posted by vaggelis8 View Post
    Kαλησπερα απο Ελλαδα !!,

    το φλεβαρη θα προσγειωθω στο περθ για να ξεκινησω το διδακτορικο μου στο κεντρο της csiro στο floreat και θα ηθελα οποιος εχει την ευγενη καλοσυνη και ζει στο περθ να με βοηθησει στα πρωτα μου βηματα. αρχικα με καποιες αποριες ( κυριως ως προς ευρεση στεγασης)!

    αραγε υπαρχουν αρκετοι Ελληνες στο περθ?

    να ειστε ολοι καλα!
    βαγγελης
    Βαγγέλη με το καλό να μας έρθεις,

    Η εύρεση στέγης χωρίς δουλειά είναι εξαιρετικά δύσκολη. Όπως έχει αναφερθεί επανειλημμένα οι μεσίτες ζητούν απίστευτες προϋποθέσεις για να δεχθούν οι ιδιοκτήτες να σου νοικιάσουν διαμέρισμα. Οι λύση των συγγενών συνήθως είναι προσωρινή και πολλές φορές προβληματική. Κατά την γνώμη μου οι εφικτές αρχικές λύσεις είναι η δυνατότητα στέγασης σε εστία (δεν ξέρω αν ισχύει για PhD) και η λύση του shared apartment που είναι εξαιρετικά διαδεδομένη. Υπάρχει σχετικό site που ανεβαίνουν όλα τα ενοικιαζόμενα δωμάτια. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΑΠΑΤΕΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ SITE. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΛΕΦΤΆ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ-ΔΩΜΑΤΙΟ.

    Υπάρχουν περίπου 20.000 Έλληνες στο Πέρθ, αλλά οι περισσότεροι είναι δεύτερης και τρίτης γενιάς. Εμείς όταν ήρθαμε δεν είχαμε καθόλου συγγενείς ή γνωστούς. Κάποιες συστάσεις όμως που μας δόθηκαν αποδείχθηκαν εξαιρετικές. Άνθρωποι απολύτως υποστηρικτικοί στα πρώτα μας βήματα. Κάποιοι από αυτούς σχεδόν μας "υιοθέτησαν", χωρίς να τους έχουμε συναντήσει ποτέ άλλοτε στην ζωή μας. Δεν ξεχνάμε όμως ποτέ ότι η Αυστραλία είναι η χώρα των ευκαιριών αλλά μόνο όταν αποδείξεις τις ικανότητές σου.

    Οι μεγαλύτερες κοινότητες είναι οι Έλληνες οι προερχόμενοι από το Καστελόριζο και από την Μακεδονία. Υπάρχει επίσης ισχυρή κοινότητα Ελλήνων προερχόμενων από την Νότια Αφρική.

    Όσον αφορά μετακινήσεις η συγκοινωνία είναι εξαιρετική και απολύτως ακριβής στους χρόνους διέλευσης (ακρίβεια 2 λεπτών!!!). Πρέπει απλώς να εξυπηρετείται η περιοχή διαμονής.

    Το κόστος ζωής είναι εξαιρετικά υψηλό. Διακινδυνεύω να αναφέρω (λαμβάνοντας υπ' όψιν την σχετικότητα και τhn πολυπαραγοντικότητα του θέματος) ότι δύο άτομα χωρίς αυτοκίνητο και χωρίς να συμπεριλαμβάνεται ενοίκιο έχουν σαν ελάχιστο κόστος διαβίωσης 70-100 AUD ημερησίως.

    Το internet είναι προβληματικό καθώς επίσης έχω διαπιστώσει ότι υπάρχει (σχετικό) πρόβλημα καθαριότητας στους κοινόχρηστους χώρους και στους χώρους εστίασης.

    Το Πέρθ είναι από τις πλέον αναπτυσσόμενες πόλεις της Αυστραλία. Υπολογίζεται ότι μέχρι το 2025 θα έχει ξεπεράσει το Brisbane. Περίπου 50000 κάτοικοι προστίθενται κάθε χρόνο στον πληθυσμό του. Για να αντιμετωπιστεί η πληθυσμιακή έκρηξη υπάρχει κεντρικός σχεδιασμός για την κατασκευή 5 μεγάλων projects που αλλάζουν την μορφή της πόλης. 'Ήδη είναι σε εξέλιξη και τα πέντε.

    Η πτώση στην ζήτηση μεταλλευμάτων από την Κίνα έχει μειώσει την επενδυτική δραστηριότητα των εταιρειών που εκμεταλλεύονται τα ορυχεία, όχι όμως και τη παραγωγική τους ικανότητα. Ένα από τα πλέον συνηθισμένο μότο που ακούς είναι : "Ήρθατε στην χειρότερη εποχή". Αυτό μπορεί να ισχύει σε σύγκριση με το άμεσο παρελθόν αλλά όπως φαντάζεσαι δεν έχει καμμιά σύγκριση με την Ευρώπη. Αυτή την "χειρότερη εποχή" δεν φαίνεται να την βιώνουν οι Αυστραλοί ιδιαίτερα. Το επίπεδο της ζωής τους παραμένει εξαιρετικά υψηλό και τα προβλήματά τους συνοψίζονται στο "πόσο γρήγορα μεγαλώνει το γκαζόν στον κήπο".

    Για τα υπόλοιπα ισχύουν ότι και για ολόκληρη την υπόλοιπη Αυστραλία. Την εμπειρία αυτή μόνο αν την ζήσεις μπορείς να την καταλάβεις.

    Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες και να ρωτήσεις κάτι πιο εξειδικευμένο στείλε pm.

    Comment

    Working...
    X