Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλώς σας βρήκα !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλώς σας βρήκα !

    Γεια χαρά στην παρέα και λέω καλώς σας βρήκα διότι έψαχνα πληροφορίες περί μετανάστευσης και βλέπω ότι εδώ μέσα υπάρχουν άτομα που με βοήθησαν σε διάφορα θέματα με τις απαντήσεις τους και τους ευχαριστώ όλους

    Ο λόγος που βρίσκομαι εδώ είναι ότι εδώ και ένα μήνα σχεδόν έχω ξεκινήσει μαθήματα Γερμανικών και σε λίγους μήνες (ελπίζω) θα κάνω το μεγάλο βήμα. Διαβάζοντας τις διάφορες εμπειρίες από τα μέλη του φόρουμ που έχουν αναρτηθεί κατά καιρούς μπορώ να πω ότι ανακουφίζομαι και νοιώθω ότι μου φεύγει το βάρος της σκέψης για την μετανάστευση ενώ με κάνουν να αισθάνομαι ότι βρίσκομαι στον σωστό δρόμο.

    Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ και μου προσφέρθηκε η δυνατότητα για εργασία από μία εταιρία στην Γερμανία, που όπως διάβασα ονομάζονται ''Leihfirma'' . Αυτά που μου προσφέρουν μου ακούστηκαν δελεαστικά μπορώ να πω, αν και γενικά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τέτοιου είδους εταιρείες. Η μόνη προϋπόθεση που μου τέθηκε, είναι να μάθω Γερμανικά, έστω και σε επίπεδο που να μπορώ να συνεννοούμαι. Από αυτά που διαβάζω και εδώ, τα Γερμανικά είναι μονόδρομος, γιαυτό και διαβάζω εντατικά και καθημερινά!

    Ευχαριστώ και πάλι όλους σας, γιατί πραγματικά βοηθάτε πολύ κόσμο και μία μεγάλη συγνώμη για το μεγάλο μου κείμενο.

    #2
    Καλημέρα Priester κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
    Σου εύχομαι πάνω από όλα υγεία, να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου κ
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      Καλησπέρα Priester, καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!
      ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΛΑΡΙΝΟ,ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ...

      Comment


        #4
        ΜΕ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝ...

        ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΤΗ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΟΙ ΑΠΛΗΣΤΟΙ!!

        Comment


          #5
          Καλησπέρα siamaro κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

          Σου εύχομαι ότι καλύτερο κ φυσικά πάντα με υγεία
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #6
            Γεια σας κι απο μενα. (εδω να μην ανοιγω νεο θεμα). Ειμαι 47 ετων και δυστυχως αναγκαζομε να μεταναστευσω. Προορισμος το Βερολινο οπου θα με φιλοξενησει μια φιλη Ρωσιδα που ζει εκει 6 χρονια. Ευχομε τα καλυτερα σε ολους\ες.

            Comment


              #7
              Καλημερα από Ελλαδα!
              θα ήθελα να μαθω αν καποιος μπορεί να βγαλει visa εργασίας αν είναι πανω από 45 ετών.
              Ρωτάω γιατί ανα δεν κανω λάθος κάπου διαβασα ότι για αυτή τη βίζα πρεπει να εισαι εως 45 ετών. επίσης να ρωτησω αν κάποιο ζευγάρι που ειναι σε διάστση δηλαδή δεν εχει διαζύγιο στα χερια του τελεσίδικο μπορει να ερθει εκει σαν οικογένεια ή σαν μονογονεική οικογένεια (μητέρα που έχει την κηδεμονία με 2 ανηλικα παιδιά και ο εν διασταση συζυγος μονος?)

              Comment


                #8
                Originally posted by siamaro View Post
                Καλημερα από Ελλαδα!
                θα ήθελα να μαθω αν καποιος μπορεί να βγαλει visa εργασίας αν είναι πανω από 45 ετών.
                Ρωτάω γιατί ανα δεν κανω λάθος κάπου διαβασα ότι για αυτή τη βίζα πρεπει να εισαι εως 45 ετών. επίσης να ρωτησω αν κάποιο ζευγάρι που ειναι σε διάστση δηλαδή δεν εχει διαζύγιο στα χερια του τελεσίδικο μπορει να ερθει εκει σαν οικογένεια ή σαν μονογονεική οικογένεια (μητέρα που έχει την κηδεμονία με 2 ανηλικα παιδιά και ο εν διασταση συζυγος μονος?)
                Δεν ξέρω ακριβώς για ποια βίζα έχετε τις προϋπόθεσεις να κάνετε αίτηση.
                Αν θέλεις για κάποιες πληροφορίες διάβασε εδώ: Migration | ALRC
                εδώ: https://www.google.com.au/search?q=A...spv=1&ie=UTF-8

                Όσο για τον σύζυγο αν δεν υπάρχει διαζύγιο κ φυσικά δεν το δηλώσετε δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα.
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #9
                  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
                  ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΜ ΠΡΣΚΛΗΣΗ??
                  ΕΧΩ ΔΕΥΤΕΡΑ ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΣΤΗ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ. ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΟΥΝ??

                  Comment


                    #10
                    Όλες οι βίζες είναι εδώ: Find a visa

                    Η πρόσκληση ισχύει μόνο όταν υπάρχει πρώτου βαθμού συγγένειας, από γονέα σε παιδί κ μεταξύ τους τα αδέλφια.
                    Από παιδί σε γονέα είναι πιο πολύπλοκο, πολυέξοδο κ χρονοβόρο.


                    υ.γ. Με επιφύλαξη...!!!
                    Δεν ξέρω αν υπάρχει στην νομοθεσία ή αν ισχύει κ με ποιες προϋποθέσεις:
                    Όταν κάποιος από αυτούς τους συγγενείς έχει αρκετά νόμιμα χρήματα κ θέλει να υπογράψει ότι αναλαμβάνει τα πάντα για όλη την οικογένεια όσο καιρό μείνετε εκεί μπορεί να γίνει κάτι.
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment

                    Working...
                    X