Announcement

Collapse
No announcement yet.

Διαδικασία για την μετανάστευση με παιδιά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Διαδικασία για την μετανάστευση με παιδιά

    Γεια χαρά σε όλους
    Η απόφαση ελήφθη, άρχισα εντατικά μαθήματα και σε έξι μήνες υπολογίζω να είμαι έτοιμη. Είμαι γιατρός και έχω ένα κοριτσάκι 2 ετών (χωρίς γάμο).
    Ετοιμάζω τα χαρτιά μου και ήθελα να γνωρίζω τί άλλα χαρτιά για το παιδί θα χρειαστώ εκεί, μεταφρασμένα. Ας πούμε, πιστοποιητικό γέννησης ή ληξιαρχική πράξη; Με τη σφραγίδα της Χάγης ή χωρίς;
    Έχω αρχίσει διάβασμα στα διάφορα topics αλλά επειδή είναι πολλά ίσως κάποιος μπορεί να με κατευθύνει συγκεκριμένα.
    Σκέφτομαι για Västerås, Örebro ή Eskilstuna, θα το δούμε τότε.
    Καλώς σας βρήκα.

    #2
    Originally posted by areti11 View Post
    Γεια χαρά σε όλους
    Η απόφαση ελήφθη, άρχισα εντατικά μαθήματα και σε έξι μήνες υπολογίζω να είμαι έτοιμη. Είμαι γιατρός και έχω ένα κοριτσάκι 2 ετών (χωρίς γάμο).
    Ετοιμάζω τα χαρτιά μου και ήθελα να γνωρίζω τί άλλα χαρτιά για το παιδί θα χρειαστώ εκεί, μεταφρασμένα. Ας πούμε, πιστοποιητικό γέννησης ή ληξιαρχική πράξη; Με τη σφραγίδα της Χάγης ή χωρίς;
    Έχω αρχίσει διάβασμα στα διάφορα topics αλλά επειδή είναι πολλά ίσως κάποιος μπορεί να με κατευθύνει συγκεκριμένα.
    Σκέφτομαι για Västerås, Örebro ή Eskilstuna, θα το δούμε τότε.
    Καλώς σας βρήκα.
    Καλώς ρισες areti11 !!!
    Άρχισε να διαβάζεις από εδώ για να πάρεις μια γενική άποψη.
    Επειδή υπάρχει μεγάλο κύμα μετανάστευσης οι νόμοι και οι κανονισμοί αλλάζουν.
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ενημερωθείς απευθείας με τις υπηρεσίες και να ρωτήσεις τι ακριβώς θέλουν τώρα το 2014.
    Σαν γιατρός δεν θα έχεις πρόβλημα για να βρεις δουλειά όσο για την γλώσσα ξέρω πολλούς γιατρούς που δουλεύουν μόνο με Αγγλικά και σιγά σιγά θα μάθεις και τα Σουηδικά που χρειάζονται στον δικό σου χώρο δουλειάς.
    Όσο για το παιδί σου η Σουηδία είναι η καλύτερη χώρα για να μεγαλώσεις το παιδί σου.


    ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ.

    http://www.skatteverket.se Kontakta oss
    0771–567 567, Måndag–torsdag kl. 08–18, Fredag kl. 08–16


    https://www.skatteverket.se/omskatte...ml?type=Privat

    http://www.migrationsverket.se/Privatpersoner.html
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
      Συνάδελφοι που ανέβηκαν πρόσφατα, δουλεύουν μόνο με Σουηδικά αν και το πρώτο εξάμηνο υπάρχει μια "περίοδος χάριτος" αλλά με την προοπτική να βελτιώσουν τα Σουηδικά τους για να ενταχθούν κανονικά στο σύστημα Ευτυχώς η ορολογία μας δεν είναι δύσκολη αλλά σίγουρα για να εργαστείς σε ένα νοσοκομείο με συναδέλφους και ασθενείς, τα Σουηδικά είναι απαραίτητα. Τουλάχιστον, τα καταφέρνω με τις γλώσσες, είπα να ανέβω όσο το δυνατόν πιο έτοιμη και μετά να τα βελτιώσω περαιτέρω.
      Για το παιδί, ναι, είναι ο κύριος λόγος που μεταναστεύουμε.
      Σήμερα διάβασα πολλά. Θα επανέλθω με απορίες!

      Comment


        #4
        Εδώ θα βρείτε νηπιαγωγεία και δημοτικά σχολεία στην Στοκχόλμη.

        Εδώ μπορείτε να βρείτε νηπιαγωγεία στην πόλη της Στοκχόλμης.

        Hitta och jämför dagis.
        Hitta och jämför förskolor.

        Εδώ θα βρείτε δημοτικά σχολεία στην πόλη της Στοκχόλμης.


        Hitta och jämför grundskolor.
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment

        Working...
        X