Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φυγή από Αυστρία-Βοηθεια;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φυγή από Αυστρία-Βοηθεια;;;

    Καλησπέρα σε όλους,

    Ονομάζομαι Ανδρέας και ζω στην Αυστρία εδώ κ 1,5 χρόνο..Η νοσταλγία νίκησε και στις 25 Μαίου ταξιδεύω πίσω για Ελλάδα.Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον (κατά προτίμηση από Αυστρία) τι εκκρεμότητες πρέπει να κλείσω μέχρι να φύγω.
    Το συμβόλαιο του σπιτιού μου τελειώνει στις 25 Μαίου,οπότε ας πούμε ότι αυτό είναι λυμένο.Με τα υπόλοιπα τι γίνεται (π.χ. Δήμος,Εφορία κτλ). Τι πρέπει να κλείσω μέχρι να φύγω,γνωρίζει κάποιος να μου πει;Και ακόμη μια ερώτηση,τι θα με συμβουλεύατε να κάνω με τα χρήματα που έχω μαζέψει;Να τα αφήσω σε αυστριακή τράπεζα ή να τα σηκώσω από Ελλάδα;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
    Καλή δύναμη σε όλους

    #2
    Καλησπέρα από την Αδελαΐδα.

    Μετά από ένα κάρο αγγούρια που έχω φάει... εγώ θα σε συμβούλευα τα €€.€€€€ να τα αφήσεις εκεί που τα έχεις τώρα κ να μην τα πειράξεις καθόλου γιατί αν κάτσεις 6 μήνες στην Ελλάδα θα θέλεις να ξαναφύγεις κ ίσως τα €€. €€€ να έχουν κάνει φτερά.

    Δικιά σου η απόφαση. Καλή τύχη σε ότι κ αν κάνεις.
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      Φιλε Ανδρεα σκεψου παλι τι πας να κανεις...

      Αν στην Αυστρια εκανες καποια χρηματα σκεψου πως απο την Ελλαδα εφυγες γιατι αυτα ηταν που σου ελειπαν...

      Σε καθε περιπτωση καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις!

      Comment


        #4
        Αφου εχεις βαλει καποια χρηματα στην ακρη ,
        συμπερασματικα βγαινει οτι εχεις καποια απασχοληση που σου δινει χρηματα ,που ειναι ικανη να πληρωνει το ενοικειο ,
        το ρευμα το τηλεφωνο κτλ κτλ και να βαζεις και στην "ακρη"
        και θες να γυρισεις Ελλαδα για να "σπας" το κεφαλι σου γι αυτα ??????

        Εγω στην θεση σου θα " πεταγωμουν " για 2-3 εβδομαδες και μετα ξανα πισω , μην ξεχνας ποσο κοντα εισαι


        Εαν παλι δεις οτι ειναι καλυτερα απ οτι τα αφησεις προχωρας και στην διαδικασια που αναφερεις



        *σε καμμια περιπτωση ΔΕΝ θα σου υποδειξω εγω τι να κανεις ,
        προσωπικη αποψη εκφραζω και αυτο εφ οσον ρωτησες και μονο.

        Καλη φωτιση και καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις
        ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

        Comment


          #5
          τα χρηματα αστα εκει ελα για ενα μηνα στην ελλαδα ξεκουρασου και αποφσησε μετα

          Comment


            #6
            Καλημέρα από Ελλάδα.

            Θα τολμήσω κι εγώ να σου πω την άποψη μου γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωση ο τίτλος που έβαλες.
            Χωρίς να ξέρω ηλικία, οικογενειακή κατάσταση που αποτελούν την αιτία αυτής της απόφασης, άλλο να είσαι μόνος και άλλο να έχεις αφήσεις παιδιά πίσω, θα σου πω πως η καλύτερη λύση είναι μείνεις εκεί που είσαι ήδη.Είναι σχεδόν μονόδρομος εκτός αν πια ο λόγος που θες να επιστρέψεις είναι κάτι σημαντικό προσωπικό. Βρίσκεσαι ήδη 1,5 εκεί που σημαίνει πως ήδη το στάδιο με την δυσκολία προσαρμογείς, δουλειάς, εγκατάστασης έχει λυθεί ή τουλάχιστον έχει μπει στο σωστό δρόμο. Έχει κάνει τον κύκλο σου εκεί, έστω και μόνο επαγγελματικό κύκλο αν δεν είσαι πολύ κοινωνικός. Είναι κρίμα. Αν έχει παιδιά πίσω σκέψου πως ήδη 1,5 χρόνο ήσουν μακριά τους άρα κοντεύει η στιγμή που θα μπορέσεις να φέρεις την οικογένεια στην Αυστρία. Αν είσαι μόνος και απλά δεν μπορείς να προσαρμοστείς ή σου λείπουν οι γονείς και φίλοι τότε θυμήσου γιατί πριν 1,5 χρόνο πήρες την απόφαση να φύγεις. Πως ήσουν εδώ. Αυτά μόνο εσύ τα ξέρεις.
            Όσο δύσκολη κατάσταση κι αν βιώνεις εκεί σκέψου πως εδώ δεν είναι καλύτερα, εκεί όμως τα πράγματα θα φτιάξουν.

            Καλή δύναμη και καλό κουράγιο σε όλα!

            Comment


              #7
              παρε μια αδεια να ξελαμπικαρεις !

              Comment


                #8
                Καλησπέρα και πάλι.Συγγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός στο αρχικό μου ποστ.Το ζήτημα δεν είναι ΑΝ και ΓΙΑΤΙ θα φύγω από την Αυστρία.Αυτό το έχω αποφασίσει για δικούς μου προσωπικούς λόγους που δεν είναι επί του παρόντος να αναλυθούν.Η αποφαση μου είναι οριστική.Αυτό που ρώτησα αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει είναι τι πρέπει να κάνω ΑΠΟ'ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ.Δηλαδή πως να κλείσω τις εκκρεμότητες μου εδώ χωρίς προβλήματα απέναντι στο Αυστριακό κράτος.Αν το έχει κάνει κάποιος ή γνωρίζει από Αυστρία ή έστω από Γερμανία θα με βοηθούσε ιδιαίτερα.

                Ευχαριστώ πολύ,Ανδρέας

                Comment


                  #9
                  Γεια σου Αντρέα ! Τα αυτονόητα...

                  Originally posted by andyvlb View Post
                  Καλησπέρα και πάλι.Συγγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός στο αρχικό μου ποστ.Το ζήτημα δεν είναι ΑΝ και ΓΙΑΤΙ θα φύγω από την Αυστρία.Αυτό το έχω αποφασίσει για δικούς μου προσωπικούς λόγους που δεν είναι επί του παρόντος να αναλυθούν.Η αποφαση μου είναι οριστική.Αυτό που ρώτησα αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει είναι τι πρέπει να κάνω ΑΠΟ'ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ.Δηλαδή πως να κλείσω τις εκκρεμότητες μου εδώ χωρίς προβλήματα απέναντι στο Αυστριακό κράτος.Αν το έχει κάνει κάποιος ή γνωρίζει από Αυστρία ή έστω από Γερμανία θα με βοηθούσε ιδιαίτερα.

                  Ευχαριστώ πολύ,Ανδρέας
                  Γεια σου Αντρέα !
                  Τα αυτονόητα...αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να διευθετήσεις όλες τις εκκρεμότητες που έχεις με το Αυστριακό κράτος, να ενημερώσεις
                  (για αυτή σου την απόφαση)να τακτοποιήσεις και να εξοφλήσεις τις δημόσιες υπηρεσίες π.χ.τράπεζες, εφορία, ασφαλιστικό οργανισμό κ.λ.π., να κλείσεις να διευθετήσεις και να εξοφλήσεις όλες τις εκκρεμότητες σου π.χ.ενοίκια, το ηλεκρικό ρεύμα, την εταιρεία τηλεφωνίας, την εταιρεία internet, και όλες τις οφειλές που χρωστάς εκεί...π.χ. τροχαίες κλήσεις ...κ.λ.π.
                  Και αν είναι δυνατόν, όποιον ενημερώνεις... π.χ. εφορία,τράπεζες...κ.λ.π., να παίρνεις και κάποιο χαρτί ότι το έκανες...π.χ. απόδειξη... φτιάξε μια λίστα και τακτοποίησε τα ένα ένα...για να μην έχεις προβλήματα απέναντι στο Αυστριακό κράτος, πρόσεξε να μην ξεχάσεις κάτι γιατί θα στείλουν το "μπουγιουρντί" (μέσω εφορίας) στην Ελλάδα.

                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #10
                    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση σου,τα έχω σκεφτεί κι εγώ αυτά και θα τα κάνω,για αυτό ακριβώς άνοιξα το θέμα,μήπως μπορούσε κάποιος να μου παραθέσει όλα αυτά που αναφέρεις αλλά πιο αναλυτικά και εξοιδεικευμένα για την Αυστρία

                    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου,καλή δύναμη

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by andyvlb View Post
                      Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση σου,τα έχω σκεφτεί κι εγώ αυτά και θα τα κάνω,για αυτό ακριβώς άνοιξα το θέμα,μήπως μπορούσε κάποιος να μου παραθέσει όλα αυτά που αναφέρεις αλλά πιο αναλυτικά και εξοιδεικευμένα για την Αυστρία

                      Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου,καλή δύναμη
                      Γεια σου Αντρέα !
                      Πολύ ευχαρίστως να βοηθήσουμε, αλλά αυτό το θέμα είναι λίγο προσωπικό για τον κάθε ένα.
                      Μόνο εσύ ξέρεις τις εκκρεμότητες που έχεις στην Αυστρία που αφορούν εσένα και το Αυστριακό κράτος, και γενικότερα, ίσως έχεις εργασιακές υποχρεώσεις, τυχόν συμβόλαια με χρονικά όρια, δεσμεύσεις που ίσως να έχεις απέναντι σε άλλους, και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, που μόνο εσύ ξέρεις, είναι καθαρά προσωπικό ζητήμα, πέρα από τα βασικά που ισχύουν για όλους π.χ. εφορία, ενοίκια, λογαριασμοί κοινής ωφελείας,... κ.α. Το καλύτερο είναι να φτιάξεις μια λίστα και ένα ένα να τα τακτοποιήσεις.
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment

                      Working...
                      X