Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αμβούργο - Απορίες - Προβληματισμοί

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αμβούργο - Απορίες - Προβληματισμοί

    Καλησπέρα,
    Θέλω να μάθω όσο το δυνατό περισσότερα πράγματα για το Αμβούργο. Μου έχουν προσφέρει μία δουλειά με μισθό 3200€ το μήνα καθαρά, σε 12μηνη βάση. Είμαστε 3, εγώ, η σύζυγος και η 5 ετών κόρη μου. Μένουμε στην Αθήνα σε δικό μας σπίτι. Οι απορίες μου φυσικά πάρα πολλές, αλλά για αρχή θα ήθελα να μάθω τα εξής:

    Θέμα Νο 1: Κόστος ζωής

    Δεδομένου πως έχω 2000€ έσοδα (και τόσα έξοδα) στην Ελλάδα, αλλά όχι ενοίκιο, τα 3200 τα έχω χωρίσει ως εξής:
    • 1200€ ενοίκιο
    • 2000€ κόστος ζωής


    Στη θεωρία δεν βλέπω να χάνω κάτι από το επίπεδο ζωής που έχω σήμερα, σωστά, ή λάθος; Πόσο πιο ακριβό μπορεί να είναι το Αμβούργο σε σχέση με την Αθήνα;

    Θέμα Νο 2: Καιρός
    Καταλαβαίνω πως το Αμβούργο είναι στο Βορρά. Πόσο μουντό είναι; Και κυρίως το χειμώνα. Από τις 7 ημέρες της εβδομάδας, πόσες είναι γκρίζες, πόσες ηλιόλουστες και πόσες βροχερές; Και μιλάω από Οκτώβριο μέχρι Μάρτιο (φαντάζομαι πως μετά είναι καλύτερα). Το χειμώνα τι ώρα νυχτώνει;

    Θέμα Νο 3: Σχολεία - Δραστηριότητες
    Φαντάζομαι πως δεν θα έχω θέμα με το σχολείο του παιδιού καθότι είδα πως υπάρχουν αρκετά Ελληνικά σχολεία. Με δραστηριότητες; Πχ κολυμβητήρια, γυμναστήρια, κλπ; Τι κόστος (πάνω - κάτω) έχουν;

    Θέμα Νο 4: Μετακίνηση το χειμώνα
    Στο πλάνο μου είναι να δω αν μπορώ να έρθω με το δικό μου αυτοκίνητο. Αλλά σε αυτή την περίπτωση μπορώ να το χρησιμοποιώ το χειμώνα ή θα χρειάζομαι λάστιχα με καρφιά;

    Θέμα Νο 5: Περιβάλλον
    Έχω ακούσει περίεργα πράγματα για το Αμβούργο. Αλλά τα περισσότερα είναι "τουριστικά" όχι από κάποιον που μένει εκεί. Μπορείτε να μου πείτε πόσο ασφαλές είναι, αν είναι καλό μέρος για να ζει κανείς με την οικογένειά του κλπ. Ότι περισσότερο μου πείτε, τόσο καλύτερα.

    Ελπίζω να μην σας κούρασα.

    #2
    Ευχαριστώ πολύ για το link. Νομίζω όμως πως ο οδηγός καλύπτει τα γενικά (=κοινά) θέματα για τη Γερμανία. Εμένα σε αυτή τη φάση (που ακόμα ΔΕΝ έχω αποφασίσει 100% πως θα δεχθώ την προσφορά), με ενδιαφέρουν πολύ ειδικά ζητήματα καθώς διαβάζεις. Οπότε, μπορούμε να επικεντρωθούμε σε αυτά τα 5 για λίγο;

    Comment


      #3
      Καλησπέρα,

      Αμβούργο εχω πάει μόνο δύο φορές, αλλά έχω γνωστούς εκει οπότε έχω μία άποψη αλλά δεν σημαίνει ότι αυτά που λεώ είναι 100% σωστά.
      Τα 1200 € ενοίκιο που αναφέρεις μου φαίνονται κομματάκι πολλά για οικογένεια με ένα μικρό παιδι. Δεν ξέρω βέβαια τι ακριβώς ψάχνεις.
      Αν δεν κοιτάς μέσα στο κέντρο της πόλης πάς λίγο πίο περιφερειακά για ένα διαμέρισμα με δύο υπνοδωμάτια γύρω στα 80 τμ θές περίπου 650 ευρώ (κρύο).
      Ειναι πίο μουντό από Ελλάδα αλλά μην φαντάζεσε τίποτα τραγικό (δεν είναι δα και Οσλο) εγώ είμαι 100χιλίομετρα πίο νότια και δεν μου κάνει ιδιαίτερα αίσθηση. Υπολόγιζε ότι το καλοκαίρι θα έχεις περισσότερη ηλιοφάνεια να πέρνεις κουράγιο . Μπορείς να βρείς ακριβή στοιχεία για ηλιοφάνεια , θερμοκρασία κλπ στο wikipedia .
      Ολες οι γερμανικές πόλης έχουν τα πάντα απο αυτά που αναφέρεις και μάλιστα αρκετά φθηνα , το Αμβούργο που είναι η δεύτερη σε μέγεθος πολη δεν θα έχει. Οι συνδρομές στα γυμναστήρια πάνε περίπου 20-30 το μήνα, μία συνδρομή για όλη την σεζόν (Μαιος - Σεπτέμβριος) σε κολυμβητήριο περίπου 150. Γενίκα να υπολογίζεις οτι όλα είναι πίο φθηνα από Ελλάδα.
      Λαστιχα με καρφιά όχι αλλά αναγκαστικά χειμερινα , έχεις και την επιλογή του all weather τα οποία όμως είναι μαλακία (ασχημο κράτημα, μεγάλος θόρυβος).
      Μία χαρά ήσυχη πόλη είναι , αν τώρα πας και μείνεις απέναντη από τον κεντρικο σταθμό του τρένου ε τότε είσαι αξιος της μοίρας σου. Οπως όλες οι μεγαλουπόλεις έχει περιοχες αναβαθμισμένες και υποβαθμισμένες. Σε γενικές γραμμές είναι καλά. Συμβουλή μου δες που είναι η εταιρία που θα εργαστής και προσπάθησε να βρείς κάποια περιοχή που να σε βολεύει η οποία να είναι στα περίχωρα της πόλης.

      Ελπίζω να βοήθεισα.

      Comment


        #4
        Πληροφορίες για την ζωή στο Αμβούργο.

        Originally posted by petos View Post
        Ευχαριστώ πολύ για το link. Νομίζω όμως πως ο οδηγός καλύπτει τα γενικά (=κοινά) θέματα για τη Γερμανία. Εμένα σε αυτή τη φάση (που ακόμα ΔΕΝ έχω αποφασίσει 100% πως θα δεχθώ την προσφορά), με ενδιαφέρουν πολύ ειδικά ζητήματα καθώς διαβάζεις. Οπότε, μπορούμε να επικεντρωθούμε σε αυτά τα 5 για λίγο;
        Πληροφορίες για την ζωή στο Αμβούργο.


        Κλίμα για Αμβούργο Επισκόπηση Έτος Ιανουάριος, Φεβρουάριος, Μάρτιος, Απρίλιος, Μάιος, Ιούνιος, Ιούλιος, Αύγουστος, Σεπτέμβριος, Οκτώβριος, Νοέμβριος, Δεκέμβριος.



        "Tatendrang": Barmbek: Das erste Fitness-Studio für Kids | Nachrichten


        Fitnessstudio Hamburg - 158 Einträge im Branchenbuch




        Διαμερίσματα στο Αμβούργο !



        The first winter contracting tyre for tractors – in the world: Nokian Hakkapeliitta TRI – superior traction and winter grip / Nokian Tyres

        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          #5
          καλησπερα φιλε μου . τα 2 τελευταια χρονια μενω στο αμβουργο για αυτο θα προσπαθησω να σου εξηγησω λιγο τι παιζει εκει .

          Φαντασου πως αν η Γερμανια ηταν η Αθηνα , τοτε το Αμβουργο θα ητανε το Κολωνακι . και το λεω αυτο επειδη στο αμβουργο οι περισσοτεροι ανθρωποι ειναι πλουσιοι κλπ . και αυτο δεν ειναι τυχαιο διοτι στο Αμβουργο υπαρχουνε ισως οι περισσοτερες εταιριες απο καθε αλλη Ευρωπαικη πολη. παμε να πουμε λιγο για τα εξοδα . Εγω προσωπικα ειμαι 24 χρονων και ειμαι φοιτητης . Για ενοικιο για μια 4 μελη οικογενεια υπολογισε 800-1200 ευρο . και αυτη η διακιμανση της τιμης οφειλετε με το που θες να μενεις , κεντρικα ή προαστια .Το κακο με το Αμβουργο ειναι πως για να βρεις σπιτι πρεπει να περασεις απο 1000 κυματα (εξαρτατε και ποσο παραξενος εισαι ) , παντως σε καθε περιπτωση ειναι πολυ πολυ πιο ευκολο να βρεις δουλεια παρα σπιτι .
          Το καλο με το Αμβουργο ειναι πως καθε 4 στενα θα βρεις και μια σταση μετρο και πως οι μεταφορες ειναι πολυ γρηγορες , μπορεις να πας απο τερμα νοτια εως τερμα βορεια σε 45 λεπτα . οποτε εγω προσωπικα πιστευω πως το αυτοκινητο ειναι χασιμο χρηματων και χρονου , διοτι τις ωρες αιχμης που σχολανε ολοι απο τις δουλειες τους υπαρχει ενα αυτοκινηστικο κομφουζιο και γενικα επικρατει κινηση αυτες τις ωρες.
          οσο για τα σχολεια που λες , φανταζομαι το θες για την κορη σου , ξερω πως εχει 4 παιδικους σταθμους ελληνικους και επεισης εχω ακουσει πως πριν την κριση υπηρχε και Ελληνικο Δημοτικο/Γυμνασιο/Λυκειο , τωρα πλεον δεν ξερω αν ακομα υπαρχουν , πρεπει να τα ρωτησεις .

          Το αμβουργο εχει 4-5 τουριστικα μερη : Landungsbruecke , Reeperbahn , Rathaus, Jungfernstieg ,St Pauli και ισως μερικα αλλα που δν μου ερχονται . εκει ,και ειδικα στο Reeperbahn αν πας θα παθεις ενα ψιλοσοκ , διοτι ειμαι σιγουρος πως δεν θα περιμενες να δεις ποτε κατι τετοιο σε Γερμανικη πολη . το Σ/κ εκει επικρατουν πολυ μεθυσμενοι κλπ και εχει πολυ τουρισμο . Δεν ειναι επικυνδινα παντως.

          Γενικα το Αμβουργο δεν ειναι επικυνδινο και ειναι πολυ σικ πολη . και μου αρεσει παρα πολυ . πλεον ερχομαι με μιση καρδια στην Ελλαδα :P

          Ισως υπαρχουν μερικες περιοχες που καποιος ισως τις εχει θεωρησει επικυνδινες οπως : Hammerbrook(εδω μενω εγω), Veddel , Wihlemsburg, Billstedt και καποιες περιοχες πισως απο το hbf . Αυτες τις περιοχες τις θεωρουν επικυνδινες στο Αμβουργο διοτι μενουν επι το πλειστον μεταναστες, αυτο δεν παει να πει κατι ομως... εχω παρα πολλους φιλους φοιτητες που ογο οικονομικων δυσκολιων μενουν εκει και ποτε κανεις δν μου εχει αναφερει κατι τα τελευταια 2 χρονια που μενω εκει . Αν χρειαστεις κατι αλλο στειλε μου ΠΜ

          Comment


            #6
            Originally posted by georgek View Post
            Καλησπέρα,

            Αμβούργο εχω πάει μόνο δύο φορές, αλλά έχω γνωστούς εκει οπότε έχω μία άποψη αλλά δεν σημαίνει ότι αυτά που λεώ είναι 100% σωστά.
            Τα 1200 € ενοίκιο που αναφέρεις μου φαίνονται κομματάκι πολλά για οικογένεια με ένα μικρό παιδι. Δεν ξέρω βέβαια τι ακριβώς ψάχνεις.
            Αν δεν κοιτάς μέσα στο κέντρο της πόλης πάς λίγο πίο περιφερειακά για ένα διαμέρισμα με δύο υπνοδωμάτια γύρω στα 80 τμ θές περίπου 650 ευρώ (κρύο).
            Ειναι πίο μουντό από Ελλάδα αλλά μην φαντάζεσε τίποτα τραγικό (δεν είναι δα και Οσλο) εγώ είμαι 100χιλίομετρα πίο νότια και δεν μου κάνει ιδιαίτερα αίσθηση. Υπολόγιζε ότι το καλοκαίρι θα έχεις περισσότερη ηλιοφάνεια να πέρνεις κουράγιο . Μπορείς να βρείς ακριβή στοιχεία για ηλιοφάνεια , θερμοκρασία κλπ στο wikipedia .
            Ολες οι γερμανικές πόλης έχουν τα πάντα απο αυτά που αναφέρεις και μάλιστα αρκετά φθηνα , το Αμβούργο που είναι η δεύτερη σε μέγεθος πολη δεν θα έχει. Οι συνδρομές στα γυμναστήρια πάνε περίπου 20-30 το μήνα, μία συνδρομή για όλη την σεζόν (Μαιος - Σεπτέμβριος) σε κολυμβητήριο περίπου 150. Γενίκα να υπολογίζεις οτι όλα είναι πίο φθηνα από Ελλάδα.
            Λαστιχα με καρφιά όχι αλλά αναγκαστικά χειμερινα , έχεις και την επιλογή του all weather τα οποία όμως είναι μαλακία (ασχημο κράτημα, μεγάλος θόρυβος).
            Μία χαρά ήσυχη πόλη είναι , αν τώρα πας και μείνεις απέναντη από τον κεντρικο σταθμό του τρένου ε τότε είσαι αξιος της μοίρας σου. Οπως όλες οι μεγαλουπόλεις έχει περιοχες αναβαθμισμένες και υποβαθμισμένες. Σε γενικές γραμμές είναι καλά. Συμβουλή μου δες που είναι η εταιρία που θα εργαστής και προσπάθησε να βρείς κάποια περιοχή που να σε βολεύει η οποία να είναι στα περίχωρα της πόλης.

            Ελπίζω να βοήθεισα.
            Γιατι καλέ τι εχει το Οσλο;;;; Ακου δεν ειναι δα και Οσλο.... Παρεξηγημενο το εχετε. Δεν ειναι και τόοοοσο μουντο. Μια χαρα ειναι. Οποτε δεν βρεχει και οποτε δεν χιονιζει μια χαρα μπλε ουρανο εχει....

            Comment


              #7
              Originally posted by afrodite View Post
              Γιατι καλέ τι εχει το Οσλο;;;; Ακου δεν ειναι δα και Οσλο.... Παρεξηγημενο το εχετε. Δεν ειναι και τόοοοσο μουντο. Μια χαρα ειναι. Οποτε δεν βρεχει και οποτε δεν χιονιζει μια χαρα μπλε ουρανο εχει....
              afrodite
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #8
                Eμ μα.... Ας ελεγε δεν ειναι δα και Στοκχολμη....


                χαχαχαχαχααχαχα

                Comment


                  #9
                  Originally posted by afrodite
                  Eμ μα.... Ας ελεγε δεν ειναι δα και Στοκχολμη....
                  χαχαχαχαχααχαχα
                  afrodite

                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #10
                    Περα απο τη πλακα τώρα...
                    Το κλημα μη το φοβασαι παλεύεται. Αρκει να εχεις τα σωστα ρουχα για τον ανάλογο καιρό. Εδω ακομα και στο Οσλο με -15 βαθμους και παλευόταν η κατάσταση. Ο καιρος σε αυτες τις χωρες δεν ειναι τροχοπαιδι. Δε λενε α βρεχει ή χιονιζει θα μεινω μεσα τι να παω να κανω με αυτον τον καιρο. Εξω ειναι και ασχολουνται με τις δραστηριοτητες τους, ακομα και με το jogging και το ποδήλατο. Ναι να ριχνει τουλουμια το χιονι και οι αλλοι να κανουν ποδήλατο. (δεν κανουν μονο σκι οπως καταλαβαινεις).

                    Comment


                      #11
                      Αφροδίτη συγγνώμη αν σου προσέβαλα το Οσλο δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.
                      Παντώς νομίζω οτι ο φίλος μας δεν θα τις βρεί και πολλή χρήσιμες τις πληροφορίες που του δίνουμε τώρα.
                      Αν απο τον Απρίλη που ρώτησε ακόμα περιμένη απάντηση μάλλον κάτι δεν πήγε καλα

                      Comment


                        #12
                        lol..... κουβέντα να γινεται. Ελπιζω ο φιλος μας να εχει ρει την ακρη.

                        Comment


                          #13
                          Αυτό που λέγεται για επιδοτούμενο ενοίκιο αν είσαι χαμιλόμισθος πότε ισχύει;

                          Comment


                            #14
                            Καλησπέρα και συγνώμη για την ενοχληση,
                            Θέλω να ανέβω για δουλειά στην Γερμανία γιατί ως ελεύθερος επαγγελματίας (γραφίστας) δεν μπορώ να κρατήσω ανοιχτή την επιχείρηση μου στην Ελλάδα.
                            Για Αμβούργο ειδικότερα ενδιαφέρομαι όπου έχω κάποιους μακρινούς συγγενείς οι οποίοι ενώ στην αρχή τα έλεγαν τα πράγματα εύκολα "άντε ανέβα, θα σου βρούμε κάτι" τώρα είναι "και εδώ είναι δύσκολα τα πράγματα".
                            Θέλω μια οποιαδήποτε δουλειά (εστιατόριο, οδηγός ίσως, εργάτης) για μια αξιοπρεπή ζωή για εμένα και την οικογένεια μου (1 παιδί 1 έτους). Θελω να ανέβω εγώ, να βρω τους ρυθμούς και μετά να έρθουν εκείνοι και φυσικά μέχρι τότε να βρώ σπίτι

                            -Πόσο είναι ένας βασικός μισθός; Ακούω από 900 έως 1300 ευρω.
                            - Πόσο κοστίζει το ενοίκιο; ακούω για 900-1000 (ζεστό) στο Αμβούργο. Αν είναι έτσι τί θα μου μένει να φάω;
                            - Πότε παίρνεις επιδότηση ενοικιου ή βοήθημα για να ζήσεις; Με τι μισθό και κάτω; Για το επίδομα παιδιού το ξέρω (184 ευρώ)
                            - Τα γραφεία ευρέσεως είναι ΟΚ ή εκμετάλλευση; Βλέπω ότι και στην δουλειά μου υπάρχουν αγγελίες; Αξίζει να στείλω βιογραφικά;

                            Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας

                            Comment

                            Working...
                            X