Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτησεις για ασφαληση,δηλωση κατοικιας και μαθηματα γερμανικων

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτησεις για ασφαληση,δηλωση κατοικιας και μαθηματα γερμανικων

    καλησπερα και καλως σας βρηκα !
    βρηκα πολλες ομορφες πληροφοριες στο φορουμ σας και αποφασησα να γινω μελος και εγω
    και με την ευκαιρια να θεσω και εγω τα ερωτηματα μου .. ελπιζω να καταφερω μεσα απο εδω να βρω καποιες απαντησεις

    Λοιπον βρισκομαι στο Αμβουργο εδω και εναμιση μηνα και θα ηθελα πληροφοριες αν καποιος γνωριζει για 3 διαφορετικα θεματα:

    1.οσων αφορα το τι χρειαζομαι για να δηλωθω εδω για παραδειγμα να δηλωσω τη διευθηνση που μενω
    και μενω με το αγορι μου (Γερμανικης υπηκοτητας) οποτε δεν εχω καποια χαρτια ενοικιασης για τη διευθυνση.και ουτε και ασφαλεια ζωης στην περιπτωση που χρειαζεται να προσκομισω καποιο εγγραφο.εχω μονο ευρωπαικο διαβατηριο αν αυτο βοηθαει.

    2.Τι πρεπει να κανω απο αποψη ασφαλησης , δεν ειχα καποια ασφαλεια ζωης στην Ελλαδα και αυτη τη στιγμη τυχαινει να χρειαζομαι οδοντιατρο και δεν εχω ιδεα τι ασφαλεια πρεπει να κανω και που πρεπει να απευθυνθω και τι χαρτια χρειαζομαι για να κανω ασφαλεια ζωης... (πχ. πρεπει να εχω το χαρτι που λεει που μενω?)

    3.και τελος , ενδιαφερομαι να μαθω τη γλωσσα (αν ειναι δυνατον δωρεαν μαθηματα ή με μικρο κοστος) , ηδη εχω ξεκινησει με καποιο προγραμμα μεσω υπολογιστη και τα πηγαινω αρκετα καλα , ομως πιστευω οτι αν βρισκομουν σε καποια ταξη θα ηταν πιο ευκολο να μαθω γρηγοροτερα.επεισης ολοι με παιρνουν τηλεφωνο και μου λενε οτι υπαρχουν επιδοτουμενα μαθηματα γερμανικων, ομως εγω δεν βρηκα κατι οσον αφορα αυτο και πιστευω οτι ειναι ραδιο αρβυλα και το λενε οσοι νομιζουν οτι με το που πατησεις το ποδι σου σε αλλη χωρα πεφτουν χρηματα απο τον ουρανο.. προσπαθω να τους εξηγησω οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα αλλα πραγματικα με εχουν ζαλισει.
    Φανταζομαι οτι τετοια προγραμματα ξεκινανε σπανια και αφορουν οσους παιρνουν ηδη καποια benefits σωστα?

    Αυτες ειναι οι ερωτησεις μου, ευχομαι συντομα να μαθω και εγω καποια πραγματα και τη γλωσσα ωστε να μπορω και εγω καποια στιγμη να απαντησω αντιστοιχα σε ερωτησεις καποιου αλλου και σας ευχαρηστω εκ των προτερων για τις απαντησεις

    #2
    Καλημέρα κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
    Είναι σχεδόν όλα γραμμένα μέσα στο φόρουμ απλά θέλει ψάξιμο.
    Διάβασε εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...83%CE%B7-2955/
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      καλημερα , εχω ηδη διαβασει πολλα αρθρα αλλα περισσοτερο μιλανε για ατομα τα οποια ηταν ηδη ασφαλισμενα σε ικα η τεβε η αλλο φορεα , η παιρνουν καποιο επιδομα ανεργειας απο Ελλαδα η Γερμανια , επεισης για ατομα που ενοικιαζουν καποιο σπιτι και οχι φιλοξενουνται και ετσι μπορουν να χρησιμοποιησουν το συμβολαιο ως αποδειξη λογικα.. και γενικα δεν βρικα απαντησεις γιαυτο και εκανα εδω αυτες τις ερωτησεις,

      Comment


        #4
        Θα σου πω το τι ισχυει εδω στο Μοναχο:
        1. Θες πιστοποιϊτικο γεννησεως και διαβατηριο. Ισως -λεω ισως- να μη χρειαστεις καν πιστοποιϊτικο. Για τη διευθυνση δε χρειαζεται να προσκομισεις συμβολαιο. Δηλωνεις διευθυνση και δηλωνεις φιλοξενουμενη bei Ταδε.

        2. Αν δουλευεις, με τα στοιχεια του εργοδοτη σου αν χειρας και το διαβατηριο σου, κλεισε ραντεβου στην ΑΟΚ και πηγαινε να ασφαλιστεις. Αν εισαι ανεργη κατσε στα αυγα σου.

        3. Θα πας στο arbeitsamt και θα ζητησεις πληροφοριες.
        Μιας και ο φιλος σου ειναι Γερμανος θα σε διευκολυνει σε ολες σου τις δοσοληψιες με τις υπηρεσιες.

        Comment


          #5
          Originally posted by DiD666 View Post
          Θα σου πω το τι ισχυει εδω στο Μοναχο:
          ε.

          2. Αν δουλευεις, με τα στοιχεια του εργοδοτη σου αν χειρας και το διαβατηριο σου, κλεισε ραντεβου στην ΑΟΚ και πηγαινε να ασφαλιστεις. Αν εισαι ανεργη κατσε στα αυγα σου.

          .
          κατ αρχην ευχαρηστω για τις απαντησεις επειτα δεν μου εγινε κατανοητο πληρως, ενοεις οτι αν δεν δουλευω δεν μπορω να παω να ασφαλιστω στο ΑΟΚ προφανως, και εφοσον εγω ειμαι ανεργη ? και αυτη τι στιγμη χρειαζομαι να παω σε οδοντιατρο τι μπορω να κανω , το να κατσω στα αυγα μου δε βοηθαει

          και ακομα , ειναι δυνατον να μου παραθεσεις ενα λινκ για τη σελιδα του arbeitsamt η τηλεφωνο ωστε να ξερω που να απευθυνθω? προσπαθησα να βρω μεσω google αλλα δεν τα καταφερα.

          Comment


            #6
            Μπορεις να ασφαλιστεις ακομα και ανεργη, αλλα θα πρεπει να πληρωνεις απο την τσεπη σου τα ασφαλιστρα. αν δε σε πειραζει αυτο, μη κατσεις στα αυγα σου. Για τους οδοντιατρους να ξερεις, δεν καλυπτονται 100% τα εξοδα.

            Agentur für Arbeit Hamburg - www.arbeitsagentur.de

            Στο arbeitsamt να πας να εγγραφεις και σαν ανεργη. θα σου κλεισουν ραντεβου για συνεντευξη με υπαλληλο. Τοτε θα ενημερωθεις και για προγραμματα εκμαθησης της γλωσσας

            Comment


              #7
              Αν δουλέυεις μονο mini job ειναι υποχρεωτικό κάποιος να ασφαλιστεί???
              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

              Comment


                #8
                Είμαι άνεργος στην Ελλαδα αλλα με ασφάλιση κανονικά στο ΙΚΑ σαν ανεργος με 1900 ενσημα
                Μπορω να εχω υπηρεσιες Υγείας στην Γερμανια? τι υσχύει στην Βάδη-Βυρτεμβέργη ξέρει καπιος?

                Σαν εργαζόμενος με 4ωρο μπορώ να ασφαλιστώ ή πρεπει να πληρωνω απο την τσεπη μου τα ασφαλιστρα και ποσα ειναι αυτα καθε μηνα?

                Comment


                  #9
                  Παιδιά χρόνια πολλά σε όλο το φόρουμ.
                  Έχω μια απορία,στην δήλωση κατοικίας τι παίζει με την θρησκεία? Συμβουλεύτηκα έναν φίλο Γερμανό και μου είπε ότι δεν δηλώνουν θρήσκευμα για να μην φορολογούνται. Οπότε κι εγώ ακολούθησα το ίδιο, όμως μέρες που είναι με πιάσανε οι τύψεις :-( και αναρωτιόμουν εάν μπορώ να πάω στο δημαρχείο να το αλλάξω ή θα έχω προβλήματα? Ξέρει κανείς τι γίνεται? Να σημειώσω πως είμαι 4 μήνες μόνο στην Γερμανία.

                  Comment


                    #10
                    ναι πραγματι αυτο ειναι καθοριστικο για την υπερτατη κριση που θα υποστεις στην αλλη ζωη.
                    το να πράττεις το κακό αλλωστε , ειναι λεπτομερεια, μπροστα στην μη αναγραφη θρησκευματος σε κρατικο εγγραφο.

                    Comment


                      #11
                      Don Juan να φανταστώ από τα λεγόμενα σου πως κι εσύ δεν δήλωσες θρήσκευμα ε?

                      Comment


                        #12
                        Εμενα δε με ρωτησαν καν.

                        Comment


                          #13
                          δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν θες να το αλλάξεις.
                          Αν το κάνεις θα έχεις μία έξτρα κράτηση στον μισθό σου κάθε μήνα (θα σου πουν και ευχαριστώ δηλαδή)
                          Ποιος όμως είναι ο λόγος που θες να το κάνεις αυτό? Ρωτάω γιατί αυτό δεν το κάνει κάποιος για θέματα θρησκείας (τουλάχιστον όχι αυτοί που ξέρω εγώ) αλλά για τα ανταλλάγματα.
                          Ο πιο σύνηθες λόγος είναι για να πάνε τα παιδιά κάποιου στο συγκεκριμένο θρησκευτικό σχολείο που είναι καλύτερο ή προσφέρει κάτι έξτρα. Άλλοι λόγοι είναι κάποια επιμορφωτικά σεμινάρια, σχολές χορού, καλλιτεχνικά , εκδηλώσεις κλπ.
                          Αν το έχεις ψάξει και θες να επένδυσης αυτά το ποσό τότε επικοινώνησε με την ενορία που σε ενδιαφέρει και αυτοί θα σε κατατοπίσουν.
                          Σημείωση : Εγώ είμαι βόρεια Γερμανία όπου ο κόσμος δεν είναι της θρησκείας , ξέρω ότι νότια είναι αλλιώς (Βαυαρία πχ είναι καθολική) και δεν έχω καμία σχέση με της ορθόδοξες ενορίες.

                          Comment


                            #14
                            Και πως το αλλάζεις? Απλά πας στο δημαρχείο και τους λες θέλω να αλλάξω το θρήσκευμα στην δήλωση κατοικίας? Ζητούν κάτι αυτοί περαιτέρω? Επίσης οι κρατήσεις που γίνονται για τι ύψος μιλάμε? Και εκτός από τις κρατήσεις που θα γίνονται θα πρέπει να πληρώσω κάποιον εξτρά φόρο ή μόνο αυτές οι κρατήσεις θα είναι για την εκκλησία?

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by leip View Post
                              Και πως το αλλάζεις? Απλά πας στο δημαρχείο και τους λες θέλω να αλλάξω το θρήσκευμα στην δήλωση κατοικίας? Ζητούν κάτι αυτοί περαιτέρω? Επίσης οι κρατήσεις που γίνονται για τι ύψος μιλάμε? Και εκτός από τις κρατήσεις που θα γίνονται θα πρέπει να πληρώσω κάποιον εξτρά φόρο ή μόνο αυτές οι κρατήσεις θα είναι για την εκκλησία?
                              Ανάλογα με το κρατίδιο είναι 8 ή 9% του μισθού σου αν δεν κάνω λάθος. Αν δεν απατώμαι για να το αλλάξεις είναι αρκετά εύκολο, λες του λογιστή της εταιρίας που εργάζεσαι που κανoνίζει τα της μισθοδοσίας ότι θες να έχεις τις εν λόγο κρατήσεις και ότι ανήκεις σε αυτή την θρησκεία και αυτός αναλαμβάνει τα υπόλοιπα. Ακριβώς όπως κάνει και με τον φόρο πχ.
                              Για να υπολογίσεις αν θες της κρατήσεις ακριβώς German Wage tax Calculator και ενεργοποίηση την επιλογή church tax.

                              Comment

                              Working...
                              X